Zpět ve formě po císařském řezu a urolitiáze. Jak se vrátit po porodu do kondice?

Zodpovězené
8. lis 2019

Dobrý den,

čeká mě třetí porod sekcí (navíc v pozdním věku) a po šestinedělí vyjmutí ledvinových kemenů. Z důvodů těchto komplikaci už od 29. tt aktivně necvičím, (bolesti, opakované uroinfekce) a to ani cviky na pánevní dno. V levé ledvině mám zavedený stent, který se vyjme až po odstranění kamenů respektive asi až po zhojení poté.

Jak se nejlépe po porodu vrátit do kondice? Bolí mě močová trubice a vzhledem k plánovaným cystoskopickým zákrokům po šestinedělí to zatím nepřestane. Co a kdy cvičit? Vadí na po silování pánevního dna stent v ledvině, pokud nebudu mít bolesti?

Zároveň asi budu mít mírný rozestup břišních svalů. Do vzniku potíží jsem cvičila aktivně jógu a chodila denně na delší procházky. Nyní jsem bez kondice, šourám se a neujdu ani 200 metrů ☹.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle Vašeho popisu jste tedy na konci těhotenství? Doma již 2 malé děti? Máte podporu rodiny a najdete chviličku i pro sebe?

Ptám se proto, že na Váš dotaz mám dvě odpovědi. Vzhledem k Vašim potížím je samozřemé, že jste musela přestat cvičit. To bohužel s sebou přinese (zvlášt´v těhotenství) ztrátu kondice. Pokud jste již předtím cvičila jógu, pak znáte dobře dechovou techniku, kterou si můžete prospět sama a začít pomalu zapojovat svaly pánevního dna, bříška a zad.

Vzhledem k potížím, bych ale vřele doporučovala navštívit odborného fyzioterapeuta. Po porodu bude nutné využít měkkých technik, nebo ještě lépe myofasciálních technik a uvolnit jizvu po sekci, ošetřit a dále zapojit správně svaly břicha a předejít tak diastáze břišních svalů.

Je tady nutné zmínit viscerální vztahy tkání. Pokud máme neošetřené jizvy, spouštové body ve svalech, bude i orgán v té oblasti více citlivý a často bolavý. Manuální techniky odborných fyzioterapeutů jsou často opravdovou spásou.

Nevím odkud jste, ale můžete se mi ozvat na email: fyzioterapeut@centrum.cz

Přeji Vám vše dobré,
Daniela Císařová DiS.
www.danielacisarova.cz
e-mail: fyzioterapeut@danielacisarova.cz