3leté dítě skřípe zuby. Je nějaký způsob, jak to řešit?

Zodpovězené
23. črc 2020

Dobrý den,

tříletý syn během spánku trpí bruxismem. Začalo to asi před půl rokem, někdy v zimě měl několik dní teploty a v horečce začal zubama skřípat. Někdy spí velmi klidně, ale některé noci skřípe zuby tak často a silně, že de facto není možné s ním spát v jedné místnosti.

Chtěla jsem se na to zeptat dnes při preventivní prohlídce, ale bohužel jsem zapomněla. Znovuzavedené příkazy a zákazy kvůli covid19 dělaly dost zmatek v tom, kdo, kdy, kde může v ordinaci a čekárně být, k tomu nutnost dohlížet, aby syn na nic nesahal, nechal si roušku dokud nebude na křesle ... Samotné vyšetření proběhlo v klidu, paní zubařka chrup zkontrolovala, vše je prý v pořádku. Ale problém se skřípáním zubů zůstal bohužel stále v podobě velkého otazníku.

Je nějaký způsob, jak to řešit u takto malého dítěte?

Četla jsem, že se dětem dávají jakési návleky na zuby, ale pochopila jsem, že toto se praktikuje až u starších dětí.

Děkuji

Dobrý den,

u takto malých dětí se bruxismus chráníči většinou neřeší, s věkem by tento zlozvyk měl přejít sám. Můžete spíš vypozorovat, kdy se skřípání objevuje, zda má spojitost s nějakými zážitky nebo fyzickým diskomfortem apod. a snažit se tyto věci omezit.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová