Dcera má medové zoubky. Mohou se zdravé mléčné zuby pečetit?

Zodpovězené
5. lis 2018

Dobrý den,

dcera je od 2 let sledována zubařkou z důvodu medových zoubků - postiženy jsou horní 1ky a 2ky (ty paní zubařka neošetřila, jen je 3x denně poctivě čistíme a zdá se, že se kazivost zastavila/zpomalila). Co mě ale trápí jsou další zoubky. Dcerka už má 2 zoubky zaplombované bílou plombou - měla na nich kaz, 4ka nahoře a 4ka dole. Teď se chystáme na další (4ka dole) a všimla jsem si, že se další "černé rýhy, tečky" dělají i na 5ce dole a 5 nahoře. 😢

Opravdu poctivě zoubky čistíme (dcerka první, já dočisťuji), zoubky jí dočisťují i ve školce, střídáme pasty jak přírodní s xylitolem, tak i Elmex. Potírám 1x týdně kokosovým olejem atd. V podstatě nikdy neměla přetlak sladkého, spíše velmi omezeně, byla kojená do 2let, sladké džusy ani čaje nepije. Jen čistá voda nebo roiboos čaj, nebo mléko. Teď má 3 roky a já se děsím, co bude dále?

Uvažuji nad tím, že jí zbylé 4ky a 5ky, které jsou ještě v pořádku a budou v ústech cca do 10-12 let, nechám raději zapečetit. Myslíte, že je to vhodné? Popř. jak to probíhá a kolik to asi stojí?

Děkuji Vám.

Dobrý den,
pečetění zubů je určitě dobrá prevence vzniku kazu u zubů, které mají hlubší rýhy. Ty se často nedaří dobře dočistit ani pečlivou hygienou. Primárně se ale pečetí hlavně stoličky ve stálém chrupu. To jsou šestky a sedmičky, nejlépe ihned po prořezání. Pečetění dočasných zubů není běžné.Navíc pokud by se pečetil zub, kde by byl v rýze už počáteční kaz, mohl by se pod pečetidlem zvětšovat. Pečetění se provádí většinou neinvazivně, zub se vyčistí, upraví se povrch skloviny a nanese se tenká vrstva pečetidla tak, aby nevadila dítěti do skusu. Cena ošetření se odvíjí od druhu materiálu , takže tady nechci uvádět žádnou konkrétní částku. Na webových stránkách různých ordinací ale můžete často najít i ceníky výkonů.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová