Kazivost mléčných zubů. Může mít na to vliv i nedostatek vitamínů, minerálů apod.?

Zodpovězené
4. čer 2021

Dobrý den,

můj 2,5letý syn má zkažené zoubky, přestože mu je pečlivě čistíme obyčejným i jednosvazkovým kartáčkem, pastou s 500ppm fluoridů, nejí sladkosti, vůbec nepije slazené nápoje ani džusy. Přes den pije vodu, občas neslazený ovocný čaj, občas minerálku. V noci nepije nic. Má rád ovoce čerstvé i sušené (kupujeme to nedoslazované, jablka, hrušky sušíme sami).

Do 2 let byl hodně kojený a nechtěl moc jíst, jí málo stále. Má kazy jen na horních zubech (jedničky, dvojky a čtyřky) prý učebnicový příklad vlivu nočního kojení. Jeho starší sestra byla kojena i v noci až do 3 let a zuby má v pořádku.

Chtěla bych se zeptat, zda na kazivost zoubků nemůže mít vliv i nedostatek vitamínů, minerálů apod.

Děkuji

Dobrý den,

to může, ale to by už musel být vážný nedostatek. Kazy na předních zubech a čtyřkách jsou opravdu typické pro kazy z pití, ať už jde o sladké nápoje nebo kojení (pravděpodobně ve Vašem případě). Doporučuji s Vaším lékařem najít cestu, jak u syna zoubky opravit a další kazy už snad nepřibydou, pokud dobře čistíte a jí/pije tak, jak píšete.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová