Kazy u tříletého dítěte. Jak je ošetřit, když má dítě strach?

Zodpovězené
2. zář 2019

Dobrý den,

náš tříletý syn byl včera na preventivní prohlídce u zubaře, kde mu byly zjištěny 4 kazy na stoličkách. O jednom už víme rok, nicméně nebyl ošetřitelný a nechtěl ani ukázat zuby na kontrole, což se povedlo bez řevu teprve včera. Je to samozřejmě na vyvrtání, ale nedělám si iluze, že by dobrovolně držel a zároveň mu nechci způsobit trauma násilným vrtáním s kovovým prstem.

Proto se chci zeptat, jaké jsou možnosti, jak takové dítě ošetřit? Naše zubařka to chce nejprve zkusit bez jakékoli utlumující látky, ale nevěřím, že to půjde. Syn si nenechá ostříhat ani nehty.

A abych předešla spekulací o zanedbané péči - pije pouze vodu (velmi výjimečně naředěný džus), sladké dostává pouze u babičky jednou týdně, zuby čistím ráno a večer dětskou Lacalut pastou. Kojený byl 22 měsíců a za svůj život měl bohužel už několikery antibiotika (opakovaný zánět močových cest).

Děkuji za tipy.

Dobrý den,

opravdu bych to zkusila poprvé ošetřit, jak Vám navrhuje Vaše paní doktorka.

Děti dokáží překvapit a někdy i takové, co všude podle slov rodičů "vyvádějí", dokáží velice dobře spolupracovat. Důležitá je motivace, hlavně dítě podpořit, nelhat, že paní doktorka nic dělat nebude. Ale syn by neměl cítit, že sama máte z ošetření obavu.

Pokud by byl neošetřitelný, existují pracoviště, kde se specializují na neošetřitelné nebo hůře ošetřitelné děti. Záleží na místě, kde žijete. Za takové ošetření se ale platí, ale investice se vyplatí, dítě nemá trauma a zuby má bez kazu.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová