Remineralizace a zastavení zubního kazu. Lze to zastavit pomocí past a gelů?

Zodpovězené
23. únor 2021

Dobrý den,

u 6leté dcery na panoramatickém rentgenu zubařka objevila počínající mezizubní kaz mezi 4 a 5. Zprvu ho nazvala “k pozorování“ ,poté ale řekla, že nás chce vidět za 3 měsíce a že by kaz opravila.

Zakoupila jsem GC Mi pastu a Elmex gelee. Budeme každý den nanášet pastu a 1x týdně Elmex gel. Dcera nikdy kaz neměla, ráno čistí sama sonickým kartáčkem, večer čistím já normálním, pak jednosvazkovým a mezizubními.

Je na mléčných zubech možnost kazu remineralizací pomocí past a gelu “zastavit” tak, aby nebylo třeba ho vrtat?

Uvažovala jsem, že bych ještě nyní nechala dceři zhotovit RTG jen konkrétně postiženého zubu a za ty 3 měsíce znovu, aby se snímky porovnaly. Pokud by kaz nepostupoval, na každé prohlídce by se malým RTG zkontroloval a k vrtání by se přistoupilo jen v případě, že by kaz byl aktivní.

Myslíte, že mnou navrhovaný postup je ok?

Co si prosím myslíte o ošetření takového počínajícího kazu technikou healozone?

Zkusila bych najít kliniku, kde ošetření provádí a požádat o jednorázové ošetření.

Děkuji

Dobrý den,

je dobře, že si Vás lékařka pozvala na kontrolní návštěvu. Je dobré situaci zkontrolovat i rtg, u dětských zubů bych ale nevyčkávala dlouho s případným ošetřením. Vám mohu doporučit čistit dceři zuby i ráno, přece jen v šesti letech je nezvládne vyčistit precizně jako dospělý.
S ošetřením Healozone nemám osobní zkušenost, nemohu tedy poradit.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová