Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Špatné mléčné zoubky. Jak je možné, že u malého dítěte se tak kazí?

Zodpovězené
3. pro 2019

Dobrý den,

syn, 20 měsíců, má rapidní zhoršení zoubků během asi třech mesíců. Čistíme od prvního zoubku prsťáčkem, pak silikonovým jack jillem, zubní pastou Weleda. Zhruba od 18m jsme na kartáčku Curaprox a přidala jsem dětský Elmex.
Jedna stolička se mi zdála ošklivá už při prořezávání, ale je taková křehká. Při čištění někdy zoubek skoro loupu jako slídu, už mám pár kousků v krabičce, hrozně mě tento zoubek děsí. Kladu si otázky, jestli je to vada skloviny nebo je zkažený skrz naskrz.

Co se s ním dá dělat, pokud by se měl jednou trhat?

Tak se dle mého laického názoru chycením do nástroje rovnou rozpadne. Zubařka je názoru, že je tam kaz a že s tím teď moc nenaděláme. Syn nespolupracuje. Byli jsme v jeho věku 2x a pokaždé to bylo krátké kouknutí s velkým řevem a stresem, kdy vlastně viděla maximálně to, když plakal a vyváděl. Sladké ještě žádné nedostal, kromě tvarohu.

Je kojený, v noci ještě tak 3x, dále voda brčkem, neslazený Rooibos. Dnes se už neříká, že by kojení mělo být problém. Vím, že kde není plak, by neměl vzniknout kaz.
Přidala jsem už další doplňkové kartáčky, kterým jsme předtím u takto malého dítěte důležitost nepřikládala. Také mám načteno o Xylitolu, Cg tooth mousse a podobných, ale syn ještě pastu neplive.

Jak je možné, že u tak malého dítka mohou být zkažené zoubky?

Chtěla bych to řešit, pokud jsem registrovaná u zubaře, který mléčné zuby tzv. moc neřeší.

Zajít za platbu v hotovosti jinam? Někde jsem četla o zubařce snad v Hradci, která se specializuje na vyšetření skloviny. Nemůžu to dohledat.

Co byste ještě doporučila? Nedovedu si představit, že by ten ošklivý zoubek měl vydržet do doby, kdy se budou prořezávat zuby.

Ty výrobky jako Cg tooth mousse, jsou vůbec bezpečné?

Registruji i rady jako Elmex gelle na postižené zoubky, ale když ještě neplive...strašně mě to trápí. Připadám si jako špatná máma.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podle toho, co píšete, určitě špatná máma nejste🙂 Už se opakuji, ale jen z popisu je to věštění diagnózy. Pokud Vaše lékařka dočasné zuby tzv.neřeší, jak píšete, doporučuji objednat se k někomu, kdo se na dětské pacienty zaměřuje. Nevím, odkud jste, proto Vám bohužel neporadím nejbližší pracoviště.

Nepíšete, zda se syn s něčím léčí, zda nebral v minulosti nějaké léky. Pokud se zub drolí i při čištění, může se jednat o vývojovou vadu skloviny, to Vám ale musí potvrdit lékař. Pokud by se jednalo o kaz, bylo by lepší se objednat na ošetření. S příplatkem ale určitě počítejte.


Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová