Umrtvení zubu, čištění kanálků, bolest. Kdy bolest odezní?

Zodpovězené
23. srp 2020

Dobrý den,

chtěla jsem se prosím optat na postup mojí paní zubařky. V červnu mě začala bolet šestka nahoře, měla jsem v ní plombu, tak jsem se domnívala, že nejspíš mám pod ní kaz. Paní zubařka mi udělala rtg zubu a plombu odvrtala, nic nenašla. Dala mi tedy provizorně cement, že mám přijít za měsíc.

Zub pořád pobolíval a teď lituji, že jsem se na křesle přiznala. Paní zubařka však onemocněla a začalo se to řešit v červenci. Rozhodla se vytáhnout nervy, aby mě zub nezlobil. Vyvrtala zub až na nerv a dala umrtvující vložku, to bylo celkem v pohodě, i když poněkud bolestivé, po dvou dnech jsem přestala zub cítit.

Za 14 dnů, když mi nervy vytahovala a čistila kanálky, se paní zubařka podivovala, že mě to ještě bolí. Bolelo a opravdu hodně. Dala mi do zubu vápno a šla jsem. Včera jsem u ní byla znovu a myslela jsem, že naposledy, ale to jsem se spletla. Zub mě před pár dny začal bolet, což jsem i řekla. Opět probíhalo čištění kanálků, soudím podle toho, že mi něčím zajížděla hluboko do zubu. Jeden kanálek byl velmi bolestivý, až mi tekly slzy. Zub mi pal výplachla "savem" a dala opět vápno.

Nerozumím, proč mi ani jednou nedala znecitlivující injekci. Po obou návštěvách jsem odcházela tak zmordovaná, že jsem se ani nezmohla na jakoukoli námitku a byla ráda, že jsem už pryč. Přijít mám za týden, že už to bude v pořádku a kanálky a zub vyplní na stálo, ale určitě bude?

Vždycky jsem k zubaři chodila poměrně v klidu, ale teď už se začínám bát. Navíc mě zub dost bolí. Proč vlastně, když by měl být mrtvý?

Kdy bolest odezní?

Mnohokrát děkuji.

Dobrý den,

o aplikaci lokální anestezie můžete Vaši zubařku určitě požádat, aby pro Vás zákrok nebyl tak bolestivý a nepříjemný. Nechci hodnotit postup někoho jiného, to mi nepřísluší. Pokud by ale byl Váš problém přetrvávající, jsou lékaři, kteří se zaměřují přímo na ošetřování kořenových kanálků, mají k dispozici i mikroskop apod. a jsou schopní řešit i komplikovanější případy.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová