Nemožná dohoda s expartnerkou. Může partner udělat cokoli?

Zodpovězené
15. únor 2024

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu - partner je necelý rok rozvedený (ale odstěhovaný je rok a půl ), dcery (14 a 11 let ) byly svěřeny do péče matky bez upraveného styku s otcem (po domluvě). Bohužel s matkou dcer přestala být po soudu z 99 % možná domluva. Neustále dělá ve všem problémy, ve styku s otcem dcer argumentuje tím, že má děti ve "výhradce", tím pádem bude rozhodovat o všem:

  • zda půjde s dcerami k lékaři, k zubaři, jestli je svěří týden do péče otce, když sama bude na školení (chce je dát svým rodičům, kdy babička je ještě pracující důchodce, přestože mladší dcera chce být s ním a i o to matku prosila), zda budou mít dcery tetování, piercing, nechává je doma ze školy bez vážného důvodu atd...

Partner se tím velmi trápí, a proto bych se chtěla zeptat, zda má nějakou legální možnost se domoci, aby si např. dcery mohl vzít na týden k sobě v době matčiny nepřítomnosti, nebo se s nimi mohl kdykoli vidět, když po tom samy touží.

Nechce vyvolávat žádné další soudní spor, ale dle mého, exmanželka nyní jedná protiprávně.

V tuto chvíli jde asi nejvíce o ten týdenní pobyt, protože mladší dcera je z toho velmi nešťastná.

Může partner cokoli udělat?

Předem velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle ustanovení § 855 a násl. Občanského zákoníku rodičovská odpovědnost náleží zásadně oběma rodičům, a to bez ohledu na to, komu je dítě svěřeno do péče (jedinou výjimkou z této zásady je případ, kdy soud rodiče rodičovské odpovědnosti zbaví, případně ji omezí či pozastaví – což však dle vašich informací není váš případ). To znamená, že pokud Vašemu partnerovi soud neomezil výkon rodičovské odpovědnosti, náleží mu stejně, jako matce nezletilých děti. Svěření do péče nemá na výkon této odpovědnosti vliv, a i když jsou děti svěřeny do výlučné péče jednoho z rodičů, neznamená to, že by druhý rodič přišel o svá práva k nezletilým.

To znamená, Váš partner, jako otec nezletilých dětí má plné právo rozhodovat o záležitostech nezletilých dětí. Podle ustanovení §877 občanského zákoníku platí, že nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče. Pokud se tedy s matkou dětí nedokáže dohodnout, doporučuji se obrátit na soud, zejména s návrhem na úpravu styku otce s nezletilými dětmi. Tento návrh se podává k místně příslušnému soudu podle bydliště nezletilých. Dále je možnost tento návrh spojit i s návrhem na to, aby soud rozhodl o důležitých záležitostech nezletilých, ohledně kterých se rodiče nedokáží domluvit – např. jakékoliv zásahy do tělesné integrity (jako jsou tetování nebo piercingy). V návrhu doporučuji uvést i velmi silnou neochotu matky na jakémkoliv smírném řešení a domluvě.

Pokud by partner nechtěl řešit situaci soudní cestou, je možnost se pokusit obrátit na rodinného mediátora, který je speciálně vzdělán v oblasti řešení rodinně právních záležitostí a sporů a pomohl by rodičům nalézt cestu ke smírnému řešení vzniklé situace spojené s péčí o nezletilé dcery. K tomu je však nutná určitá ochota matky nezletilých a souhlas s účastí na takové mediaci. Pokud se to nepodaří, je jedinou možností soudní cesta.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44