Bývalá manželka partnera jejich dcery ovlivňuje. Jak postupovat?

Zodpovězené
5. črc 2022

Dobrý den,

předem se omlouvám za delší dotaz. S partnerem jsem druhý rok. Byl dva roky rozvedený, když jsme se poznali. Rozvod zapříčinila jeho exmanželka nevěrou. Platí výživné tak, jak má a dle mě dostatečné - 10 000 Kč.

Do začátku našeho vztahu, kdy byl sám, mu dávala dcery bez jakýchkoliv problémů, jak ona potřebovala. V rozsudku mají stanoveno, že budou dcery u otce dle dohody rodičů, což je kámen úrazu. Jakmile zjistila, že už není sám, že má partnerku a žijeme spolu, dcery jí to doma řekly, začaly veškeré problémy. Od té doby měl holky na jeden výlet. Matka začala obě dcery očkovat. Volá mu vždy starší dcera (12) a tlumočí matčina slova. Má hovor na reproduktoru a jde zřetelně slyšet, jak jí matka napovídá. Otce vydírá, chce peníze, jinak nepřijde na návštěvu. Prý dokud nebudou mít u tatínka vlastní postel, nemůžou chodit. (mohou spát v ložnici, samy dvě).

Ve chvíli, kdy se nám narodila dcera, začalo to být ještě horší. Uvedu poslední hovor: Tati, přijeď k nám domů, dovez 1.000 Kč a my pak v pátek přijdeme na návštěvu. Partner se jim snažil několikrát vysvětlit, že je chce vídat u sebe doma, na výletech, brát je k babičce a tak podobně. Dcera s ním mluví jako s onucí, ačkoliv víme, že to nemá ze své hlavy a vše jí tlačí do hlavy matka.

Nevíme, jak postupovat. Matka si přece nemůže diktovat podmínky. Ve chvíli, kdy si uvědomila, že s partnerem již nemůže manipulovat, začalo tohle peklo. Partner nechce dcery tahat po soudech, ale ani nechce, aby znaly jen její verzi.

Děkuji Vám za rady.

Dobrý den,

obávám se, že jiné východisko jako rozhodnutí soudu o změně styku otce s dcerami nepřichází v úvahu. Můžete ještě zkusit oslovit zapsaného rodinného mediátora, prostřednictvím kterého byste se mohli pokusit o dohodu s bývalou partnerkou Vašeho přítele.

Kdyby mediace nebyla úspěšná, doporučuji podat návrh na soud. Rozumím, že je těžké "tahat" děti po soudech, avšak starší dcera již má právo se u soudu vyjádřit a soud by si její názor vyslechl. Je možné požádat i o psychologický/psychiatrický posudek s tím, že dcera může být negativně ovlivněna od matky a může se u ní rozvíjet tzv. syndrom zavrženého rodiče.

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení u soudu mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44