Problémy s matkou. Jak postupovat?

Zodpovězené
29. lis 2023

Dobrý večer,

chtěla bych Vás požádat o radu. Je mi 40 let a mám svou rodinu. Nejstaršímu synovi je 19 let a je těžce postižený.
Bohužel mám matku která mne celý jeho život ponižuje, uráží a udává na sociálním odboru. Pracovnice Ospodu vždy přijde, udělá šetření a odejde s tím. že se u nás nic špatného neděje a je vše v pořádku. Bohužel na udání reagovat musí.

Ke všemu byla moje matka před pár lety odsouzena za podvod a krádež (okradla starou paní o necelé dva miliony a donutila ji přepsat dům na matku). Přišel na to její vnuk a okamžitě se to začalo řešit. Matka dostala 5 let a pustili ji na půlku.

V době, kdy byla v podmínce, jsem ji musela nahlásit na policii za sprosté SMS a obtěžování - předali to na město. Dotazovala jsem se na probačním, zda by mi pomohli a prý to nebyla jejich věc.

Jsem už zoufalá, jelikož to trvá téměř 20 let a já už nevím, jak mám zabránit tomu, aby se to dělo dále.

Neporadila byste mi, co mohu podniknout v právní rovině?

Jen bych chtěla podotknout, že matka udání podává i anonymně, nebo pomocí svého partnera.

Ona u mne doma nikdy nebyla a mé děti ji neznají.

S pozdravem

Hana

Dobrý den,

situace Vámi popsaná je velice složitá, z právního hlediska by se dala nejlépe charakterizovat jako pomluva.

Pomluva jako taková je přímo trestný čin, který trestní zákoník v ustanovení § 184 odst. 1 definuje následovně: Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Tato definice na první pohled splňuje výše uvedené jednání, kdy Vaše matka šíří nepravdivé věci osobě o Vašem životě, výchově synů a Vaší domácnosti. Zároveň jsou tato sdělení schopna Vás poškodit, jak v osobním, tak např. i pracovním životě.

Ochrana proti pomluvě je možná. Domáhat ochrany práv se můžete podáním trestního oznámení na policii. Následně se trestním oznámením bude zabývat policie, a pokud bude jednání Vaší matky podle výše uvedené definice klasifikováno jako trestný čin pomluvy, pak se bude takové jednání dále řešit u soudu. Matce může být na základě soudního rozhodnutí uložen trest odnětí svobody až na dvě léta a povinnost k náhradě škody, kterou vám pomluvami způsobila (např. odškodnění způsobené újmy atd.).

Další možností, jak se proti pomluvám bránit je žaloba na ochranu osobnosti. Občanský zákoník zakotvuje právo každé fyzické osoby na ochranu své osobnosti, svého soukromí a jeho projevy osobní povahy. Tato žaloba se podává u okresního soudu podle místa bydliště. K takové žalobě byste mohla jako důkaz přiložit právě trestní oznámení, které jste ohlásila na policii. Tato ochrana míří proti takovému jednání, jehož důsledek postihuje osobnost daného člověka. Je vždy na posouzení soudu, zda konkrétní tvrzení zasáhlo například do Vaší pověsti, ale vzhledem k tomu, že v tomto případě se jedná o velmi citlivé tvrzení a osobní zásah, je pravděpodobnost určitě vyšší. Pokud soud shledá, že informace zasáhla do Vašeho právem chráněného zájmu, pak máte právo domáhat se, aby od tohoto počínání a neoprávněného zásahu bylo co nejdříve upuštěno, a byl odstraněn vzniklý následek. Zmíněnou žalobou se můžete domáhat také omluvy (zpravidla takovým způsobem, jakým byla uskutečněna pomluva – tedy ve Vašem případě ústně, případně písemně) a současně se můžete domáhat odškodnění za újmu, která Vám byla způsobena.

Doporučuji ohlásit šikanózní jednání Vaší matky prostřednictvím trestního oznámení na policii a následně podat žalobu na ochranu osobnosti k místně příslušnému soudu.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44