Matka stolker. Je možné jí nějak zabránit v kontaktu se mnou?

Zodpovězené
9. črc 2022

Dobrý den,

bohužel i já sem musím pro radu.

Mám matku, která mi i celé rodině dělala vždy jen peklo. Před 5 lety spáchala trestný čin a byla ve vězení, kde si odseděla půlku a šla na podmínku.
Bohužel od té doby mi dennodenně píše sprosté SMS, udává mě na sociálce apod.

Je možné jí nějak zabránit v kontaktu se mnou?

Loni jsem ji musela už udat na policii, ale bohužel jí jen oznámili na město, kde dostala pokutu.

Už jsem z toho hrozně unavená a nevím, kudy kam.

Děkuji

Dobrý den,

stalking je definován jako trestný čin nebezpečného vyhrožování. Za stalking lze považovat opětovné, systematické, dlouhodobé obtěžování nevyžádanými esemeskami, e-maily, skype, různé druhy chatu, telefonáty, nechtěnými pozornostmi, případné opakované cílené sledování osoby. Obsah těchto zpráv může být příjemný až veselý, ale též urážející, zastrašující . Útočník u oběti vyvolává pocit strachu.

Když je obsah těchto správ a chování Vaší matky takové, jak je výše uvedeno, podejte trestní oznámení na příslušné Policii ČR nebo státním zastupitelství. Avšak musíte její chování důvěryhodně podložit např. SMS zprávami, návrhem svědků, atd...

V případě, že podáte trestné oznámení a zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že skutek, pro který bylo zahájeno trestní stíhání, byl spáchán, má všechny znaky trestného činu a že jej spáchala Vaše matka a zároveň z jejího jednání vyplývá důvodná obava, že bude opakovat trestnou činnost, pro kterou je stíhána a vyžaduje to potřeba ochrany zájmů Vás jako poškozené, může soud uložit předběžné opatření, a to zákaz styku s určitými osobami. Tento zákaz spočívá v nepřípustnosti jakéhokoli kontaktování nebo vyhledávání Vás jako poškozené, osob Vám blízkých nebo jiných osob, zejména svědků, a to i prostřednictvím sítě elektronických komunikací nebo jiných obdobných prostředků.

Doporučuji však využít pomoc advokáta, jelikož se jedná o složitější právní situaci.

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44