Mohu odejít s dětmi?

Zodpovězené
10. led 2024

Dobrý den,

měla bych dotaz. S přítelem jsem již 22 let, máme spolu 4 děti - 17, 12, 2 roky, 21 měsíců staré. Nicméně 17letá dcera je v předběžné péči mojí matky, protože nechtěla být ve společné domácnosti s jejím otcem který ji vulgárně bil a psychicky týral.

V současné době trvání 3 let jsem ve stejné situaci jako byla moje dcera. Přítel mě napadá a psychicky týrá, ponižuje a sprostě na mě nadává před dětmi. Chci od něho odejít. Jsem na rodičovské s nejmladší dcerou 21 měsíců.

Může mi přítel zabránit v tom si vzít děti všechny s sebou?

Přeš policii nic řešit zatím nechci a OSPOD teď s námi řeší tu 17letou dceru.

Jde o to, že dcera podala výpověď na policii, že ji otec fyzicky i psychicky napadá a já jsem se zastala jejího otce ze strachu, že to tak není. Na OSPODU jsem ho bránila též a to taky ze strachu. Já o děti přijít nechci, ale neustále mi vyhrožuje, že mě vyhodí z baráku - je pravda, že už to několikrát udělal a bránil mi styku s dětmi a pak udal na OSPODU, že jsem od nich utekla, aniž by si předvolali mě a za stejné situace vyslechli i moji stranu.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou jste nám napsala. Vážíme si toho.

Mrzí nás, že dlouhodobě s dětmi zažíváte násilí od přítele. Není to v pořádku. Je dobře, že pro sebe hledáte informace a pomoc.

Není lehké vystoupit z kruhu domácího násilí. Bez další pomoci je to velmi obtížné.
Proto Vás chceme podpořit v tom, abyste pro sebe hledala další pomoc a podporu, abyste na to nebyla sama.

Ptáte se, jestli Vám může přítel zabránit v tom, abyste se od něho odstěhovala s dětmi. Vy i on jako otec máte k dětem stejná práva a povinnosti. Otec má tedy stejné právo jako Vy na to, aby byl s dětmi v kontaktu a rozhodoval o bydlišti svých dětí, změně školy a dalších důležitých věcech jejich života. Rodičovskou odpovědnost může omezit pouze soud. V určitých případech (tím je i ohrožení zdraví a bezpečí z důvodu domácího násilí) může rozhodnout zrychleně na základě předběžného opatření. Píšete, že takto soud rozhodl o péči Vaší dcery.

Abyste se vyhla tomu, že otec bude uplatňovat svoje rodičovské právo na to být ve styku s dětmi a rozhodovat o jejich bydlišti, můžete se obrátit na soud ještě před Vaším odchodem nebo těsně po něm. Můžete využít stejný postup jako v případě dcery.

OSPOD může podat návrh na předběžné opatření k soudu. Soud pak musí rozhodnout do 24 hodin od podání návrhu a svěřit dočasně děti do Vaší péče. Návrh na předběžné opatření můžete podat také Vy – soud musí rozhodnout do 7 dnů.

Doporučujeme Vám obrátit se na OSPOD a říct jim o Vaší situaci doma. Je časté, že ženy, které zažívají domácí násilí, toto ze začátku popírají a ze strachu se násilníka zastávají. Je to pochopitelné a OSPOD by s tím měl umět pracovat a vyhodnotit.

OSPOD má již informaci o tom, že se otec k dceři choval násilně. To může být impuls také pro Vás otevřeně mluvit o tom, co se u Vás doma děje. Rozumíme tomu, že to nemusí být lehké. Přáli bychom Vám, abyste na to nebyla sama - měla pro sebe oporu, pomoc, někoho, kdo tímto náročným obdobím bude procházet s Vámi. Může to být někdo z Vašich blízkých (rodiny, známých) nebo někdo ze služeb, které pomáhají ženám v podobné situaci.

V každém kraji je Intervenční centrum, které pomáhá obětem domácího násilí. Existují také organizace, které se specializují na tuto pomoc. Můžete je kontaktovat anonymně. Mohou Vám pomoci s mnoha věcmi:
• sestavit bezpečnostní plán
• vypracovat písemný návrh na vydání předběžného opatření na ochranu před domácím násilím
• zorientovat se v systému sociálních služeb
• zprostředkovat další služby např.: azylové ubytování, lékaře, advokáta, rodinné poradenství ad.
• poskytnou Vám emocionální a psychologickou podporu, sociální a právní poradenství.

Posíláme odkaz na stránku, kde můžete získat více informací o tom, jak zajistit bezpečí pro sebe a děti a kontakty na služby pro oběti domácího násilí https://www.domacinasili.cz/

V případě napadení nebo ohrožení bezpečnosti a zdraví Vás nebo dětí, volejte Policii České republiky.* Ta může také násilníka vykázat z bydliště. Prosím, zvažte i tuto možnost.

Nepíšete, kam byste s dětmi po odchodu od přítele odešla. Je možné najít dočasné bydlení v některém z azylových domů pro matky s dětmi. Poskytují vhodné a finančně dostupné bydlení. Nabízejí pomoc v mnoha oblastech. Kontakty na azylové domy v ČR najdete zde https://azylaky.cz/azylove-domy/

Přejeme vám, abyste s dětmi mohli žít v klidu a bezpečí a našli cestu z Vaší situace.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz