Volno za státní svátek. Můžu si vybrat den, nebo ho určuje zaměstnavatel?

Zodpovězené
29. zář 2023

Dobrý den,

pracuji pro českou firmu, která prodává své výrobky na polský trh. Řídíme se tedy polskými státními svátky, kdy je volno a v české státní svátky jdeme do práce. Dám příklad: 28.9., kdy je český státní svátek, půjdu do práce a za to mi zaměstnavatel určil volno 1.11., kdy je zase státní svátek v Polsku. Mně by se ale více hodilo vybrat si volno hned 29.9., kdy mají děti ve škole ředitelské volno. V listopadu uprostřed týdne volno vůbec nepotřebuji. Vím, že je ze zákona nárok na náhradu mzdy a nebo volný den do 3 měsíců, ale nikde jsem nenašla, zda si můžu den sama zvolit, nebo ne.

Děkuji

Dobrý den,

podle ustanovení §115 odst. 1 zákoníku práce za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, přičemž právě poskytnutí náhradního volna ze strany zaměstnavatele by mělo být prioritní volbou a proplacení práce ve svátek je až druhou možností.

Zákoník práce přímo neupravuje způsob sjednávání čerpání náhradního volna, proto je v případě této problematiky zapotřebí dovodit pravidla pro určování čerpání NV primárně z komentářové literatury k danému ustanovení zákoníku práce. Komentář k Zákoníku práce, 3. vydání, 2019 (BĚLINA, DRÁPAL A KOL.) řeší danou problematiku následovně – náhradní volno za práci ve svátek je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla práce ve svátek konána, nedohodl-li se se zaměstnancem jinak. Formu dohody zákoník práce blíže nespecifikuje, může se proto jednat o dohodu písemnou i ústní. Povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci náhradní volno zahrnuje i povinnost určit dobu jeho čerpání, pokud se zaměstnancem nedohodne na konkrétním termínu. V době čerpání náhradního volna zaměstnanec nekoná práci, nepřísluší mu proto mzda, ale náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku zjištěného podle § 351 až 362 ZP.

Na prvním místě by měla být dohoda zaměstnavatele se zaměstnancem na konkrétním termínu čerpání náhradního volna a až pokud tato dohoda není možná, pak má zaměstnavatel povinnost termín čerpání náhradního volna zaměstnanci nařídit. Dohoda nemusí být možná z několika důvodů. Mezi jeden z nich patří objektivní důvody zaměstnavatele, kvůli kterým Vám nemůže (např. z provozních či organizačních důvodů) vyjít vstříc s čerpáním volna ve vámi zvoleném termínu. Nicméně, je nutné, aby se strany nejprve pokusily o dohodu, než zaměstnavatel přistoupí k nařízení čerpání volna v konkrétním termínu. Doporučuji se proto zkusit obrátit na zaměstnavatele s žádostí o poskytnutí volna ve vámi preferovaném termínu a pokusit se i vzájemnou dohodu.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44