OSVČ, paušální daň a rodičovský příspěvek. Mohu se přihlásit před porodem na ÚP a žádat po porodu o RP?

Zodpovězené
31. pro 2021

Hezký den,

rok 2021 jsem v režimu paušální daně jako OSVČ. Nemocenskou neplatím. Mohu se cca měsíc před porodem (termín 9.6. 2022) přihlásit na Úřad práce a po porodu žádat o rodičovský příspěvek?

Nevíte, prosím, podle čeho se počítá finanční podpora z pracovního úřadu, když jsem v paušální dani?

Děkuji

Hezký den,

do evidence ÚP se samozřejmě po ukončení OSVČ přihlásit můžete, počítejte však s tím, že Vám ÚP bude hledat práci a budete se muset účastnit plánovaných schůzek (vše záleží na konkrétní pracovnici). Co se týká otázky na výši podpory OSVČ kontaktujte, prosím, Úřad práce, oddělení evidence a podpor v nezaměstnanosti.

Z jakého důvodu se chcete do evidence hlásit a nepokračujete v OSVČ až do porodu?

Nárok na rodičovský příspěvek má každá žena, která porodí dítě, takže ano, po porodu můžete ihned žádat o rodičovský příspěvek. 🙂

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice