Rodičovský příspěvek a návrat z ciziny. Mám na něj nárok? Jak je omezena časově žádost o RP?

Zodpovězené
30. kvě 2022

Dobrý den,

budu rodit ve Švýcarsku. Do ČR se natrvalo stěhuji, až bude mít mimčo 2 roky.

Mám nárok na rodičovský příspěvek?

Nebo....Jak je nárok na rodičovský příspěvek omezen časově - podání?

Děkuji

Hezký den,

nárok na rodičovský příspěvek má každý, kdo celodenně a řádně pečuje o dítě do 4 let věku.
Další z podmínek je faktické bydliště na území České republiky.

Z dotazu usuzuji, že dítě ještě není na světě, takže pokud se během těch 2 let nic nezmění, nárok na RP byste mít měla.

V případě, že u Vás nebude moci být určen tzv. denní vyměřovací základ, bude nejvyšší měsíční částka RP 10.000 Kč (nyní by mělo být schváleno zvýšení na 13.000 Kč), případně je možno čerpat přes denní vyměřovací základ partnera a částka čerpání tím může být vyšší.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice