Rodičovský příspěvek. Mám na něj nárok, i když nemám trvalý pobyt v ČR?

Zodpovězené
31. bře 2022

Dobrý den,

prosím, mám nárok na rodičovský příspěvek, i když nemám trvalý pobyt v ČR?

Jsem zaměstnaná na TPP už 3 roky, PPM pobírám. Na SK bych ho nedostala, protože soc. pojitění platí zaměstnavatel v ČR.

Děkuji za odpověď.

Hezký večer,

zde citace ze stránek Úřadu práce:
"Nárok na dávky má pouze fyzická osoba, jestliže ona a s ní společně posuzované osoby jsou hlášeny k trvalému pobytu na území České republiky (občané České republiky) nebo mají trvalý pobyt (cizinci) na území České republiky a mají zde bydliště. Cizinci, kteří nemají trvalý pobyt na území České republiky, jsou oprávněnými osobami po uplynutí 365 dní ode dne hlášení k pobytu. Do doby 365 dnů pobytu na území České republiky se nezapočítává doba, kdy je osoba žadatelem o udělení azylu ubytovaným v pobytovém středisku Ministerstva vnitra. Dávky státní sociální podpory náleží rovněž dalším, v zákoně o SSP uvedeným osobám, které nemají na území České republiky trvalý pobyt, pokud zde mají bydliště."

Takže ano,pokud zde již 3 roky máte bydliště, měla byste mít na rodičovský příspěvek nárok. Ujistěte se však na spádové pobočce Úřadu práce.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice