Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
  ekulka
  2. dub 2022    Čtené 53x

  Canon Selphy Square QX10 – malá krabička s velkým potenciálem

  Už 15 let se věnuji scrapbookingu – tvorbě originálních fotoalb. To znamená, že fotky potřebuji v papírové podobě. Fotky si buď tisknu doma (mám kvalitní fototiskárnu, také od Canonu) nebo si je nechávám vyvolat ve fotolabu. Oboje ale potřebuje přípravu – fotky musím stáhnout z telefonu a foťáku, případně doupravím ve fotoeditoru a připravím k tisku nebo odesílám do laboratoře (a čekám na zpracování). Toto všechno zabírá čas a upřímně, jako zaměstnané mámě dvou tryskomyší, mi ho moc nezbývá. Proto jsem se přihlásila do testování malé přenosné tiskárničky, protože mít v ruce fotky v řádu minut mi dá víc času na samotnou kompletaci alba. Koupit si tiskárnu „do kapsy“ jsem chtěla již několikrát, ale vždy se našlo něco potřebnějšího, takže jsem moc ráda, že si ke mně cestu přece jenom našla 🙂

  Rozšíření našeho Canon arzenálu 🙂

  Domů mi přišla bílá tiskárna (vyrábí se v několika barvách) se zkušebním „tonerem“ a třemi fotopapíry a k tomu dvě standartní balení fotopapírů. Zapojit tiskárnu a připravit ji k tisku není nic složitého, buď postupujete podle papírového manuálu k tiskárně anebo vás vede i aplikace, kterou potřebujete mít nainstalovanou v telefonu, abyste mohli tisknout. Před prvním použitím je potřeba tiskárnu nabít pomocí USB kabelu, vložit dovnitř „toner“ a papíry a spárovat s aplikací Selphy Photo Layout. Nabitá tiskárna zvládla vytisknout asi 10 fotek - nicméně zvládá zároveň nabíjet a tisknout, takže pokud jste v dosahu zásuvky nebo powerbanky, nic vás nebrzdí. 

  Tiskárna a příslušenství

  Aplikace Selphy Photo Layout umožňuje tisknout buď samotnou fotku nebo vytvořit koláž. Při tisku postupujete intuitivně – vyberete fotku (buď z telefonu anebo je zde možnost tisku z Google Photos, Canonu nebo Instagramu) a můžete u ní udělat drobné úpravy – zvolit velikost bílého okraje, přidat datum, rámeček, samolepku, přidat text nebo něco dokreslit, přidat filtr a vodoznak. V případě, že jste s fotkou spokojeni, stisknutím „Print“ se fotka začne tisknout. Tisk jedné fotky trvá asi 30 vteřin. 

  Selphy Photo Layout – vlevo vložená fotka, vpravo se samolepkou (Stamp)

  Nejdříve se vytiskne žlutá barva, přes ni červená, na ně modrá a poslední fáze je laminace. Jednotlivé kroky se vypisují v aplikaci a když je fotka hotová, rychle se rozbliká kontrolka na tiskárně. V případě koláže je postup stejný, pouze můžeme vybrat více fotografií.

  Tisk - první fotka vytištěná žlutá a červená, druhá fotka tisk modré, třetí fotka laminace

  Standartní balení fotopapírů obsahuje barevný inkoust a 20 samolepících listů. Výrobce říká, že inkoust vyjde přesně na těch 20 fotek, potom je nutné ho vyměnit. Chtěla jsem vyzkoušet, jestli by se vytiskla i dvacátá první fotka – tak nevytiskla, tiskárna si pamatuje, že už bylo vytištěno 20 fotek. Ono by to bylo stejně zbytečné – samotné fotopapíry bez inkoustu se koupit nedají. Cena jedné fotky vychází přibližně na 20 Kč, tedy úplně za hubičku to není.

  Výsledná fotka je velká cca 6x6 cm (záleží na velikosti bílého okraje, kterou jste si zvolili v aplikaci). Zdá se mi lehounce rozmazaná, ale doma to vidím jen já, ostatní si nevšimli. Barvy odpovídají skutečnosti. V porovnání s fotkou z domácí fototiskárny jsou barvy lehce tlumenější, ale to může být způsobeno rozdílnou technologií – doma tisknu inkoustem, Canon Selphy tiskne termosublimací. Fotky jsou voděodolné, stálobarevné a nerozmažou se. Celkově jsou fotky ale hezké a kvalita odpovídá účelu tiskárny (nemůžeme očekávat kvalitu fotolabu u krabičky, kterou přenesete v kapse a tisknete klidně na lavičce v parku). 

  Několik fotek na stole (druhá zleva je rozmazaná schválně)

  Fotky se úplně nehodí do klasického fotoalba na fotky 10x15 cm. Ale o to více dávají prostor vaší fantazii a tvořivosti. Mimo to, že jsem si vytiskla fotky na ledničku 🙂, tak jsem holčičkám dodělala jejich „knížky“. Vedu jim je od narození a lepím tam malinké fotky a dopisuju texty. Pár fotek jsem už měla doma připravených, k nim jsem dotiskla několik větších z Canon Selphy a vše jsem vlepila do knížek. Tady jsem využila to, že fotky jsou samolepící. 

  Pak jsem také vyzkoušela fotky využít k tvorbě scrapbookové stránky. Na nějaké veliké projekty to není, ale jsou ideální na nějakou rychlou akci, kdy máte hodinku času a žádné vyvolané fotky. Já jsem si vytiskla tři fotky holčiček hrajících si v zahradním domečku. Ustřihla jsem spodní bílý štítek a nalepila jsem je na karton, abych fotkám přidala plasticitu. Potom jsem jen vystřihla domeček, na něj vlepila fotky, přidala nadpis, nějaké samolepky a je hotovo 🙂 I s výběrem fotek a tiskem bylo za necelou hodinu hotovo.

  Velkou radost udělaly fotky i naší prababičce, která nemá chytrý telefon. Prostě jsem ji s dětmi přímo na návštěvě vyfotila a ihned to vytiskla. Fotku dostala během minuty do ruky a byla nadšená. 

  Po čtrnácti dnech intenzivního testování jsem s tiskárnou spokojená. Tiskárna tiskne rychle a v podstatě kdykoli a kdekoli. Je malinká a není problém si ji s sebou vzít na oslavu, svatbu (do fotokoutku nebo při zápisu do svatební knihy), ale i na dovolenou (třeba jako doplnění cestovního deníku). Pro naše scrapbooková alba budou občasné stránky s tímto formátem fotek skvělým zpestřením. Fotky jsou malé, ale na zachycení důležitého momentu dostatečné. Nevýhodu vidím hlavně v ceně jedné fotky a i aplikace by snesla nějaké vylepšení. U nás doma normální tiskárnu fotek sice nenahradí (hlavně z důvodu malého formátu), ale stává se právoplatným členem naší Canon rodiny. 

  Pro fanynky Karin Lednicke a Šikmého kostela - skupina Nazdar! složila písničku na počest našeho kraje i samotné Karin a Šikmého kostela 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=4vv8UwQl2vE

  Holky, je tu někdo, kdo umí hodně dobře s MS Word? Potřebuju vyřešit takový špek jeden a nevím jak. Strejda Google taky neví, resp. on určitě ví, ale já se neumím správně zeptat 🙂 Potřebuju na stránku dostat pozadí - obrázek. Nejde to řešit právě vložením obrázku, potřebuju, aby se přes to dalo normálně psát (bez textových oken) - prostě aby klasická podkladová stránka byla barevná a přes to se normálně psalo, jako by tam nic nebylo. Návrh - Barva stránky - Vložit výplň z obrázku - to jsem zkoušela a dobrý, ale když zvětšuju stránku, tak obrázek zůstává malý - nefunguje to jakoby vektor, tak jak by mělo... Netuší někdo? Normálně pracuju v grafických editorech, ale toto musí být word, aby s tím pak mohli lidi normálně pracovat...

  #vanoce_fisherprice

  Pamatuju si, ze jsem si moc prala walkmen, obleceni na Barbie, lopatu na snih (na sankovani), kazety Smoulu (Smouli super disco show a dalsi), hru Ukaz,co vis, koleckove brusle, cesaci hlavu, knizky, vytvarne potreby a dalsi (to je vytah z vice Vanoc, byla jsem skromna :D Nejradeji ale vzpominam, kdyz jsme pres vanocni svatky hraly se segrou a s nasima (hlavne s mamkou) stolni hry, to jsem milovala snad vic, nez samotneho Jeziska... Jeden rok mi Jezisek prinesl Panenku na plese, tu hru jsem milovala 🙂 Pamatujete ji nekdo?

  Mala podedila hracku-robota-kalkulacku od Fisher Price. Je uz vic jak 10let stara, prezla dve deti a porad je plne funkcni... ALE namluvila ji presne ta "pani", ktera namluvila pejska, hrnec, mic, proste vsechny FP hracky. A tak bych se chtela zeptat @monny3, jestli treba o te pani neco blizsiho nevis 🙂 Travim s ni v podstate kazdy den (u nas jede mic), kazdy den me nekolikrat vyzve "Budeme si spolu hrat?", tak uz ji beru jako takovou kamaradku se slabsi slovni zasobou. Tak kdyz uz jsme ty kamosky, tak bych ji chtela poznat vic 🙂 #fisherprice