Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
a uvidíš všechny příspěvky!
kathla82
15. čer 2017
Nemate nekdo, prosim, tip na autosedacku (dcerka ma 20 kg) ktera jde polohovat aspon trochu do lehu? Mame Romer a nevyhovuje, tak bych byla vdecna za nejake osobni zkusenosti od vas :slight_smile:
Zobraz celou zprávu
kathla82
4. lis 2016
Dáte mi prosím tip, z čeho udělat dort k 1.narozeninám - aby si jej oslavenec mohl rovnou "sníst" či spíš rozpatlat? :wink: Čeká nás to v únoru. Ráda bych z toho udělala sadu vtipných fotek. Pro hosty bude dort klasický :slight_smile: Budu ráda jak za recepty, tak za odkazy nebo i fotky!
Zobraz celou zprávu
kathla82
8. srp 2016
Holky poraďte mi prosím - v jakém eshopu je větší výběr podobných látkových krabic pro děti-holky? Mám netypický rozměr otevřených poliček a tak mi vždy tak 1 cm přebývá... Děkuji :slight_smile:
Zobraz celou zprávu
kathla82
26. kvě 2016
Zobraz celou zprávu
kathla82
25. kvě 2016
Holky nevíte, kdy v měsíci vychází časopis Maminka? Předem díky :slight_smile:
Zobraz celou zprávu
kathla82
13. bře 2016
#modramojesvatebni Taky se pridavam, nas den D 31.7.2010 :slight_smile:
Zobraz celou zprávu
(4 fotky)
kathla82
6. led 2016
Jedinečné foto - naše veškeré látkové plenky... jsou to teda 2 sady - na doma a na chalupu, ale i tak :slight_smile:
Zobraz celou zprávu
kathla82
25. lis 2015 Čtené 1372x vybrali jsme

Můj článek pojednává o látkových plenkách, tak jak se o nich můžete dozvědět na přednáškách - tj. jaké existují druhy, materiály, jak se plenky dají skladovat, dále se dočtete o tom, jaké jsou pravidla u praní a sušení plenek. Závěrem píši o tom jak začít, kolik čeho pořídit. Vše doplněno o obrázky pro lepší představu.  

Víc jak rok jsem aktivně dělala látkovací poradkyni, látkovky sama používám již na 2. dítku a díky mé zvědavosti jsem vyzkoušela přes 30 modelů plenek od nejrůznějších značek. 

Pokud se budete chtít na něco zeptat, napište mi, ráda odpovím. Jsem tu často :slight_smile:

Výhody látkových plen

1. zdraví dítěte

– látkové plenky (dále jen LP) jsou vyrobeny většinou z přírodních materiálů jako bambus, konopí, bavlna, len, ale také ze syntetických materiálů (např. polyester). Všechny materiál jsou prodyšné. V LP tak nedochází k přehřívání.

2. ekologický dopad

– na celé látkovací období stačí průměrně 22 ks moderních LP + 4 noční plenky, doplněné o čtvercové či vícevrstvé plenky. V porovnání s jednorázovými plenkami (dále jen JP) je to cca 5400 ks za 2,5 roku nošení.

3. ekonomický

– LP vychází levněji oproti JP, možno použít na další děti anebo prodat – část peněz se nám vrátí zpět.

Typy plen

Látkové plenky se skládají ze savé části a dále ze svrchní – nepromokavé části. Některé typy plen mají tyto 2 vrstvy vcelku jiné zvlášť.

A) Plenky svrchní - nepromokavé

Tyto plenky se dávají jako horní vrstva - na savé plenky, aby udržely vlhkost vevnitř. Vyrábějí se ze 3 materiálů:

1. PUL kalhotky (též pulky)

Jedná se o polyesterové kalhotky laminované polyuretanem (PUL). Je to moderní membránový materiál, který je voděodolný, ale zároveň prodyšný. PUL kalhotky se dělají jak na suchý zip, tak na patentky. Po použití se doporučuje otřít je vlhkou žínkou a nechat volně rozložené proschnout a mezitím použít jiné svrchní kalhotky. Perou se dle potřeby (cca jednou týdně), pokud nejsou od stolice.

Obr. 1 – PUL kalhotky české značky Haipa Daipa. Zdroj: www.haipa-daipa.com

2. Vlněné kalhotky (též vlňáčky)

Jsou ze 100% ovčí vlny, mají skvělou termoregulační schopnost udržovat optimální teplotu – v zimě teplo a v létě chlad, vhodné jsou tedy po celý rok. Další výhodou je, že i když je vlna mokrá, tak na omak působí jako suchá. Vlna obsahuje lanolin, díky kterému neproniká vlhkost ven, ten se ale praním vypírá, tudíž je nutné provádět po každém praní lanolinovou kúru (více v části praní). Vlňáčky mají samočistící schopnost a perou se po 2-4 týdnech. 100% prodyšné.

Obr. 2 – vlněné kalhotky německé značky Disana. Zdroj: www.branakdetem.cz

3. Fleecové kalhotky (též flísáčky)

Jedná se o umělý materiál (polyester), který má dobré izolační vlastnosti, i když je mokrý působí na omak suše, nestudí. Je lehký, hřejivý. Nedoporučuje se na delší cesty autem, při dlouhodobém tlaku na jedno místo může lehce provlhnout. 100% prodyšné.

Obr. 3 – fleecové svrchní kalhotky české značky Haipa Daipa. Zdroj: www.haipa-daipa.com

B) Plenky - savé

Jedná se o spodní část plenek, které sají, a buď jsou na ně potřeba svrchní nepromokavé kalhotky, nebo tuto nepromokavou vrstvu v sobě již obsahují.

Nejběžnější materiály:

Bambus je nejsavější materiál ze všech, nejvíce v úpravě jako bambusový flauš. Tím, že nejvíce saje, také nejdéle schne. Maximální savost získává až po 10-ti vypráních.

Konopí má taktéž o dost vyšší savost než bavlna, má hojivé účinky, tišší bolest, tlumí plísňová kožní onemocnění. Schne skoro stejně dlouho jako bambus.

Bavlna vydrží časté praní a rychle schne. Nejsavější varianta je bavlněný velur.

Polyester je umělé vlákno, které je trvanlivější, rychleji schne než přírodní materiály, ale tím pádem méně nasaje.

Druhy plen:

1. Čtvercové (též čtvercovky, čč = české čtverce)

Klasické pleny o rozměrech 70x70 cm nebo 80x80 cm. Ke zvýšení savosti je potřeba buď další čtvercová plenka, nebo jakákoliv vkládací plenka. Na sepnutí je potřeba snappi sponka a na ně jsou potřeba svrchní kalhotky.

Ne všechny čtvercové plenky na trhu jsou vhodné na přebalování. Pleny s praním do 40 st. jsou určeny spíš na otírání obličeje, jako podložka pod miminko, do kočárku atd. Můžete je pořídit s barevným potiskem - pro lepší rozlišení od plenek na přebalování. Čtvercové plenky vhodné na přebalování mají na etiketě uvedeno, že jdou prát na 60-95 stupňů.

Obr. 4 – čtvercovky vhodné k přebalování - Libštátské pleny extra kvalita. Zdroj: www.libstatskepleny.cz

Nejběžnější sklady čtvercových plen jsou novorozenecký sklad nebo sklad na draka:

Obr. 5 – skládání plen. Zdroj: www.ekorodina.estranky.cz

2. Kalhotkové plenky

Tyto pleny mají anatomický tvar a vlastní zapínání (suchý zip nebo patentky), uvnitř je minimálně jedna originální vkládací plenka. Na sebe potřebují svrchní kalhotky.

Obr. 6 – kalhotkové plenky britské značky Tots Bots. Zdroj: www.totsbots.com

V této kategorii existují i plenky novorozenecké – cca od 2 do 6 kg, dělají miminku menší zadeček. Další variantou jsou noční plenky, určené pro větší děti, cca od 7 kg a ty vydrží i celou noc – více k nim dále v textu níže.

3. Plenky AIO (all in one = vše v jednom)

Plenky se savou a zároveň s vrchní nepromokavou PUL vrstvou – nepotřebují na sebe svrchní kalhotky, jsou nejpodobnější jednorázovým plenkám, nejsnadněji se oblékají. Zapínání na suchý zip nebo na patentky.  

Obr. 7 – plenky AIO švédské značky Imse Vimse. Zdroj: www.imsevimse.se

V této kategorii existují i plenky pro novorozence, které dělají malý zadeček např. česká značka Bamboolik s řadou MiniMimi.

Do kategorie plenek AIO lze zařadit pleny se systémem SIO/AI2 i kapsové plenky, žádné z nich nepotřebují svrchní kalhotky.

4. Plenky SIO (snap in one = sepni v jedno) / AI2 (all in two = vše ve dvou)

Svrchní nepromokavá vrstva a savá část plenky se dají od sebe oddělit – jsou k sobě připevněny např. patentkami. Princip je takový, že stačí pouze několik svrchních kalhotek a pak jen cca 20-25 ks savých částí (obojí se dá kupovat zvlášť). Při přebalování u použité plenky odepneme savou část (dáme do koše na pleny) a svrchní kalhotky otřeme vlhkou žínkou a dáme vyvětrat – volně je rozprostřeme a necháme proschnout. Vezmeme jiné svrchní kalhotky a připneme k ní novou savou část. Při dalším přebalování je možné použít znovu první svrchní již vyvětrané kalhotky. Tento systém používá například český výrobce Bamboolik.

5. Kapsové plenky (též kapsovky)

Plenky, kde se savá část plenky (vkládací plenky) dávají do kapsy. Výhodou tohoto typu plenek je, že svrchní nepromokavá část s kapsou rychle schnou a do kapsy se dají použít jakékoliv jiné vkládací plenky (např. poskládané čtvercové plenky, vícevrstvé plenky…), pokud ty originální zatím neuschly. Plenky na sebe nepotřebují svrchní kalhotky.

Obr. 9 – kapsová plenka amerického výrobce bumGenius. Zdroj: www.bumgenius.com; fosterhouseblog.blogspot.com

6. Vícevrstvé plenky (též VV = VíceVrstvé)

Plenky čtvercového tvaru, vizuálně rozdělené prošitím na 3 stejně velké obdélníky - dva krajní mají minimálně 2 vrstvy látky a ten prostřední 4-6 vrstev. Dají se různě skládat a používat i jako vkládací plenky (např. do kapsových plenek nebo jen svrchních kalhotek). Je k nim potřeba snappi sponka a svrchní kalhotky. Mají různé velikosti – S, M, L.

Obr. 10 – Zdroj: www.latkovepleny.cz                    

Obr. 11 – Zdroj: www.ekopleny.cz

Skládání vícevrstvých plen na miminko:

Obr. 12 – Zdroj: www.anavy.cz

Obr. 13 – Další typy skladů. Zdroj: www.plinky.cz

7. Tvarované plenky

Plenky anatomického tvaru, bez vlastního zapínání. Na jejich sepnují je potřeba snappi sponka a na ně jsou potřeba svrchní kalhotky. Skládáním či posouvání prostřední části – tzv.chobotu – se upravuje velikost na dítě dle potřeby.

Obr. 14 – Plenka české zn. Haipa Daipa, model Pastelka. Zdroj: www.haipa-daipa.com

8. Zavazovací plenky (též zavazovačka)

Jedná se o tenčí plenky se šňůrkou k pevnému uchycení pleny okolo pasu dítěte. Je do nich potřeba dodat vkládací, čtvercovou či vícevrstvou plenku, samy o sobě žádnou neobsahují. Přes sebe potřebují svrchní kalhotky.

Obr. 15 – zavazovací plenka finské značka Babyidea. Zdroj: www.ecocapart.cz

9. Vkládací plenky (též vkládačky)

Jedná se o vícevrstvé látkové „obdélníčky“, které se vkládají do plen pro zvýšení savosti. Vkládačky je možné dávat i do všech typů výše zmíněních plenek, lze kombinovat různé značky, materiály.

Obr. 16 – vkládací plenky české značky Petit Lulu. Zdroj: www.plenecky.cz

Mimo toto řazení existují 2 speciální druhy plenek a to novorozenecké a noční pleny.

Noční plenky

Patří do kategorie kalhotkových plenek, dávají se na noc větším dětem cca od 7 kg. Jsou na ně potřeba svrchní kalhotky.

Obr. 17 – noční plena české značky Anavy. Zdroj: www.ekobaby.cz, www.latkuj.cz          

Obr. 18 – Srovnání velikosti noční a klasické pleny. Zdroj: www.ekopleny.cz

Novorozenecké plenky

Velmi malinké plenky, vhodné i pro nedonošené děti. Váhový rozsah je cca 2-6 kg a dělají se ve verzi jako kalhotkové pleny (nutné svrchní kalhotky), tak i AIO. Výhodou je, že v nich miminko nemá tak velký zadeček.

Dělení plen dle velikosti

Plenky lze dělit i dle velikosti. Některé pleny slouží celé plenkovací období, jiné se dělí na velikosti XS, S, M, L, XL a užívají se vždy jen část plenkového období, třetí varianta je kombinací obou předchozích možností.

A) Jednovelikostní plenky

Jsou to rostoucí pleny na celé plenkovací období neboli od narození po nočník (3,5 kg do 12-16 kg). Vertikálně po stranách mají umístěny ve 2 či 3 řadách patentky, kterými se upravuje velikost plenky.

Obr. 19 – Úprava velikosti jednovelikostní pleny. Zdroj: www.ekopleny.cz

Výhodou jednovelikostních plen je ta, že slouží po celé období a není potřeba dokupovat jiné plenky. Ale může se stát, že v některých obdobích přechodu z jedné velikosti na druhou nemusí plenka dítěti úplně sedět, což během pár týdnů většinou odezní.

B) Vícevelikostní plenky

Tyto plenky lze najít ve velikostech XS až XL, tudíž se musejí postupně dokupovat. Nestane se, že by dítěti neseděly, jakmile vyroste z jedné velikosti, tak krásně přejde na větší, neboť se velikosti váhově trochu překrývají. Výhodou je, že jsou pleny lépe zachovalé pro další děti. Na těchto plenkách nenajdete patentky na úpravu velikosti.

Obr. 20 – Konopná plenka české značky Ellas House. Zdroj: www.ellashouse.cz

C) Dvouvelikostní plenky

Jedná se o kompromis mezi jednovelikostními a vícevelikostními plenkami. Tyto plenky vždy zahrnují 2 velikosti, např.: XS+S, M+L. Velikost je možné upravit patentkami po stranách.

Obr. 21 – Dvouvelikostní plenka slovenské značky Baby Lucy. Zdroj: www.plienka.sk

Doplňky k plenkám

Kyblík na plenky

Stačí pořídit i obyčejný, neznačkový, s pevným víkem, aby neunikal zápach. Nebo používat větší kbelík od barvy na zeď atd.

Snappi sponka (též snappi, snapka)

Pružná spona na sepnutí čtvercových, vícevrstvých nebo tvarovaných plen. Vhodné je koupit 2 kousky. Nutné dávat pozor, aby k nim děti neměly přístup, jejich zoubky jsou ostré. 

Používají se tak, že se sponka drží ve středu a všechny 3 „nožky“ se postupně rukou natahují po dobu několika sekund, aby se aktivovala paměť materiálu a spona lépe držela na plence. Pak se spona zahákne na jednom boku, poté na druhém a nakonec dole směrem k rozkroku.

Obr. 24 – Zdroj www.nejbaby.cz

Separační plenky (též separačky)

Jedná se o velmi tenkou netkanou textilii, která hlavně chrání látkovou plenku před znečištěním od stolice a dále odvádí rychleji vlhkost od pokožky. Umísťuje se do látkových plen mezi plenku a zadeček miminka. Vyrábějí se z celulózy, viskózy, na bázi kukuřičného škrobu, bambusové či fleecové. Kromě fleecových sep.plen jsou ostatní biologicky odbouratelné a některé lze i splachovat do wc. Celulózové sep.pleny jsou vhodné pro děti na mléku s řidší stolicí, viskózové sep.pleny jsou pro větší přikrmované děti s tužší stolicí.

Separační pleny se vyhazují po znečištění stolicí, při pročůrání je lze několikrát prát (raději v extra pytlíku na praní jemného prádla) přímo s látkovými plenami, a suché znovu použít, dokud se nerozpadnou. Některé značky vydrží i deset pracích cyklů. Přeprané sep.pleny jde také použít jako domácí vlhčené ubrousky.

Obr. 25 – celulózové sep.pleny zn. Popolini.      

Obr. 26 – viskózové sep.pleny rakouské zn.Popolini. Zdroj: www.branakdetem.cz

Taška/pytlík na plenky

Taška s PUL vrstvou, zapíná se na zip nebo patentky. Nepropouští vlhkost a slouží pro uložení použitých plen na cestách, na mokré plavky, ručník, špinavé či mokré oblečení atd. Některé typy lze připnout i na rukojeť kočárku nebo mají poutko na zavěšení.

Obr. 27 – Taška na kočárek od české značky Ellas House. Zdroj: www.ellashouse.cz

Praní a sušení

Při přebalování miminka použitou plenku skladujeme v koši na pleny. Plenu od stolice očistíme nějakou stěrkou, ubrouskem, případně osprchujeme pod tekoucí vodou. Pleny je možné skladovat metodami na sucho či na mokro.

Suchá metoda znamená, že použité pleny (po odstranění stolice) dáváme do koše. Na vnitřní víko lze dát pár kapek éterického oleje pro zmírnění zápachu.

Při skladování plen na mokro dáváme pleny do kyblíku s vodou. Tuto vodu je nutné měnit po 24 hodinách. Kvůli lepší manipulaci s plenkami se doporučuje dokoupit velkou síťku, kterou umístíme do koše a pleny při výměně vody vytáhneme vždy naráz.

Plenky pereme maximálně po 3 dnech.

Na skvrny od stolice lze použít žlučové mýdlo, kterým se skvrna potře a plenka se hodí do koše k ostatním plenám. Dalšími prostředky jsou soda či sůl na skvrny. Doporučuje se ale číst etikety na plenkách, u některých značek je upozornění, že není vhodné použít sodu či sůl.

 Obr. 28 – žlučové mýdlo německé značky Ulrich. Zdroj: www.branakdetem.cz

Při praní platí:

- do pračky nesmí kousky stolice

- skvrny je vhodné potřít žlučovým mýdlem

- separační plenky patří do síťky na praní (jinak se motají do plenek)

- plenky se suchými zipy zkontrolujeme, zda jsou uchyceny v protizipech na vnitřní straně plenky

- vkládací pleny odepínáme ze základní plenky / vytáhneme je z kapsy

- pereme na 60 stupňů (na 40 st. lze prát várku plenek pouze od moči nikoliv od stolice)

- na praní lze použít jakýkoliv prášek, sypký či tekutý

- nepoužívat ocet ani kyselinu citronovou – nejsou vhodné pro bambusové plenky

- nepoužívat aviváž – snižuje sací schopnost všech plen

- nedoporučuje se ani mýdlový sliz na plenky s fleecovou stay-dry vrstvou; plenky se „ucpávají“ a neabsorbují pak vlhkost

- do pračky nesmí vlňáčky, perou se v ruce

- maximální savost získají plenky po 3 vypráních, bambusové až po 10 pracích cyklech

Při sušení platí:

- v sušičce sušíme na šetrný program

- do sušičky nesmí přijít vlňáčky a nic, kde je PUL vrstva

- plenky nesmí na přímý zdroj tepla – topení, kamna; lze je dát na topení, když pod plenky dáme ručník – je ale důležité takto nahřáté plenky nechat vychladnout, než s nimi začnete manipulovat – mohlo by dojít k poškození gumiček vevnitř plenek - čili žádné natahování plenky, rovnání či rovnou přebalování. Navíc plenky na topení tvrdnou.

- PUL a vlňáčky nesmí být na mrazu a nedoporučuje se ani přímé slunce v létě

- na vybělení skvrn (u čtvercovek, vícevrstvých, vkládaček, vnitřek kalhotovek…) pomůže slunce

- změkčení plen: po vyprání pomůže promnout vlhké plenky v ruce; namočit do studniční či dešťové vody

Praní vlňáčků

 - pokud nejsou od stolice, tak je stačí prát jednou za 2-4 týdny (mají samočistící schopnost), po každém použití se nechávají vyvětrat

 - pereme je ručně při 30 st. s tekutým práškem na vlnu; po praní nutná impregnace (lanolinová kúra)

 - urychlení schnutí: vymačkat do ručníku, obrátit vlňáčky naruby a zase vymačkat do dalšího suchého ručníku, poté natáhnout na PET lahev; doba schnutí je až 3 dny

- před prvním použitím se doporučuje udělat několik lanolinových kúr

Postup na lanolinovou kúru:

Pár lžic lanolinu se rozpustí v horké vodě a takováto lázeň se nechá zchladnout, poté vlňáčky namočíme přes noc. Ráno je rukou vyždímáme a necháme uschnout.

Doplňky pro děti i maminky

Extendor

Slouží k prodloužení kojeneckého body mezi nožičkami.

Obr. 29 – Extendory finské zn. Manymonths. Zdroj: www.branakdetem.cz

Pratelná přebalovací podložka

Podložka k lékaři, na cesty, na návštěvy atd. Má nepropustnou spodní vrstvu PUL, počůraná se zabalí a vypere. Tenčí přebalovací podložky se dají později využít do postýlek pod prostěradlo jako chránič matrace.

Obr. 30 – podložka české zn. Anavy. Zdroj: www.e-pleny.cz

Bio vlhčené ubrousky

Vlhčené ubrousky bez zbytečné chemie vhodné nejen na zadeček, ale i na obličej či ruce. Většinou obsahují přírodní složky v bio kvalitě.

Obr. 31 – Vlhčené ubrousky britské zn. Jackson Reece. Zdroj: www.branakdetem.cz

Medvídek – péče o zadeček

Jedná se o hydrofilní olej pro přípravu mycí emulze. Medvídek je přírodní, zdravou a nedráždivou variantou k vlhčeným ubrouskům. Výborný při cestování – stačí namíchat emulzi do rozstřikovací lahvičky a použít např. ubrousky Perlička. Emulze se buď nastříká na suchý ubrousek, nebo se použije rovnou na zadeček, který utřeme suchým ubrouskem.

Obr. 32 – Sada české zn. Eoné. Zdroj: www.eone.cz

Návleky na nohy/ruce

Doplněk na nohy či ruce, dětí či dospělých v univerzální velikost. Pro rychlé a snadné přidání nebo odebrání další vrstvy na nohy. Pro lezoucí děti jako chrániče na kolena na plovoucí nebo studené podlaze. Pro děti učící se na nočník – odpadá vysvlékání punčoch. Na chladnější letní večery a nepostradatelné pro děti nošení v šátku či nosítku – lze je přiobléct bez nutnosti vyndávání dítěte či jeho buzení. Dělají se i ve vlněné verzi.

Obr. 33 – Zdroj: www.nejbaby.cz

Vložky do podprsenky

Znovupoužitelné vložky pro kojící maminky. Jsou měkké a druhá strana je z nepromokavé PUL vrstvy.

Obr. 34 – vložky švédské značky Imse Vimse. Zdroj: www.ecocapart.cz

Ekologické jednorázové pleny

Plenky vyrobené z přírodních a obnovitelných zdrojů, v přírodě rozložitelné, bez obsahu chlóru a jiných škodlivých látek, dermatologicky testované – vhodné i pro atopické děti.

Obr. 35 – Ekologické pleny německé zn. Moltex. Zdroj: www.branakdetem.cz

Tréninkové kalhotky

Jsou určeny až pro větší děti, které se učí na nočník. Mají PUL vrstvu, a střih jako spodní prádlo, snadno se oblékají – pouze se natáhnou, nemají zapínání. Slouží jako pojistka proti nehodám, ale nehodí se jako klasická plenka, nasají totiž méně. Lze je doplňovat různými vkládacími plenami.

Obr. 36 – tréninkové kalhotky švédské firmy Imse Vimse. Zdroj: www.branakdetem.cz

Přebalování + co koupit

Doporučuje se začít s několika plenkami, různých typů a značek a postupně dokupovat ty osvědčené a ty co nesedí, tak prodat. Neexistuje univerzální plenka a každé dítě má jiné tělesné proporce. Plenky, které vyhovují jednomu dítěti, nemusí sedět jinému.

Potřebné množství je asi 18-24 plenek (kalhotkové, AIO, SIO, kapsové, vícevrstvé) a k tomu aspoň 3 kusy svrchních kalhotek. V případě čtvercových plenek je potřeba 30-60 kusů: 30 na sklad a 30 na vycpání, nebo 30 na sklad a dokoupit 30 vkládacích plen. K obojímu jsou potřeba svrchní kalhotky.

Zpočátku se miminko přebaluje i 15x za 24 hodin, je tedy vhodné zařadit do výbavičky plenky čtvercové nebo vícevrstvé. Po pár měsících se situace zklidní a miminku bude stačit 6 plenek na den a 1 noční plenka. Přebaluje se po 2-3 hodinách.

Důležité při přebalování je zkontrolovat, zda savá plenka někde nevyčuhuje ven zpoza svrchní plenky (na břichu, zádech i kolem nožiček) a také plenky pořádně utahovat. Takovým pomocníkem je, že za lem kolem bříška byste měly dostat 2 prsty, více ne.

Pokud máte minimum místa k sušení či chladnější byt, doporučují se pořídit čtvercové pleny, pleny z mikrovlákna, kapsové pleny nebo plenky typu SIO, tyto typy nejrychleji schnou.

Zpočátku se vyvarujte nákupu zvýhodněných sad, může se stát, že plenky nebudou střihově vyhovovat a pak bude nutné prodat celou sadu.

Čti celý článek
kathla82
23. bře 2013

Moje rozhodnutí pro látkové plenky bylo jasné během těhotenství a to z ekologických důvodů. Časem jsem se dočetla, že vyjdou vlastně i levněji než jednorázové a to asi o 40%, přičemž s každým dítětem procento narůstá, byla jsem nadšená. Jenže jsem se vůbec neorientovala v tom, co je potřeba koupit a nějaký komplexní článek s fotkami a rozepsáním "pro blbce" ne a ne najít :slight_smile: Ale něco se našlo a koupila jsem první plenky, hlavně čtvercové. Jaké bylo moje překvapení, že se nic nemusí vyvářet, předem namáčet a že je to vlastně brnkačka a i módní záležitost :slight_smile:  Už jsem vyzkoušela docela dost značek i typů plenek. Něco prodala, ty osvědčené přikoupila. Naše holka je hodně čůrající miminko, navíc dlouhá a docela macek, takže pokud máte stejnou konstalaci :slight_smile: tak doporučuji plenky (obrázky z internetu): 

Tots Bots Bamboozle stretch - krásně pružná i po čase intenzívního používání, díky tomu sedí i větším dětem, jsou na ní potřeba svrchní kalhotky. Střední doba schnutí, savé jádro se připíná patentkami. Máme velikost "onesize", která je od 3,5 kg do 16 kg.

Pozn. Kupovala jsem několikery v přírodní barvě a pak  dvoje červené. A musím říct, že po 9 měsíčním užívání je mezi nimi rozdíl. Ty barevné jsou tužší a tolik nepruží, naopak přírodní jsou skoro jako nové.

Barevné varianty:  

Bum Genius OneSize kapsovka - plenka vše v jednom; nejeví naprosto žádné známky opotřebení - stále příjemná na dotyk,  lze vycpat prakticky čímkoliv; tím že je to kapsovka tak schne vršek i jádro zvlášť a obojí schne velmi rychle, vršek dokonce rychleji než čtvercovky. Pro váhovou kategorii 3 - 16 kg. 

Barevné varianty:

Tots Bots Flexitot - plenka z velmi příjemného materiálu - bamb.velur, je hodně savá a schne rychleji než TB Bamboozle stretch. Velikost OneSize je určena pro váhu 3,5 kg - 16 kg. Nutné jsou svrchní kalhotky. 

- tyto troje zmíněné typy plenek používáme přes den a jsou naše nejoblíbenější.

Na noc pouze a jedině Anavy XL/noční - jsou pro děti od 7 do 18 kilo, opravdu velkorysý střih, vydržely i 14 hodin spánku při celkovém vypití 0,6 litru mléka. Na ně jsou potřeba svrchní kalhotky velikosti L, menší fakt e-e. Savé jádro se upíná patentkami a je to vlastně vícevrstvá plenka vel. M (viz  níže v článku). Na sušáku jsem je sbírala jako poslední.

Srovnání velikosti s klasickou rostoucí plenkou:

Vyzkoušeno máme dále: 
čtvercové bambusové nebělené zn. Kikko - šíleně se sráží a nedrží tvar. Neustále jsem je musela napínat, trochu to pomáhalo, ale i tak jsou z nich obdélníky, nebo to aspoň obdélník vzdáleně připomíná :wink: a s otřepanými okraji. Pravda, výrobce doporučuje prát na 40 st., ale při takové teplotě nebyly dokonale vyprány a smrděly. Na látkování se tudíž nehodí, spíš na utírání pusinky, pod miminko atd.

Anavy Easy AIO 2012  - měli jsme hodně pročůrávané kolem nožiček, kdy nasákl i svrchní materiál. Poměrně rychle schnuly. Savé jádro se připíná patentkami. Od narození do 15 kg.

Bum Genius AIO - střih stejný jako model "kapsovka" (viz výše), ale savé jádro je přišité na obou koncích plenky, což se podepíše na době schnutí. 

Anavy vícevrstvé bambusové, vel. S, M a L  - velmi šikovné místo klasických čtvercovek, časem trochu zhrubnou a snappi sponka se na ně hůř upíná; použití spíš pro ležící mimča, poté k dovycpání jiných plen. Ze sušáku jsem je sbírala jako předposlední (po nich už jen tu noční plenku). Z velikosti S nám dítě vyrostlo během druhého měsíce, vel. M jsme měli do 5. měsíce. 

Zde jak se skládají na mimčo:

Tots Bots EasyFit OneSize AIO 2012  - taktéž hodně pročůrávané kolem nožiček i bříška, přišli mi dost malé na to že jsou rostoucí, pro nás v 7 měsících při 8-9 kilech nepoužitelné - u nožiček velmi škrtí. Ale jsou vevnitř neuvěřitelně heboučké... Savé jádro je z jedné strany přišité, při praní se druhý konec vytáhne ven (v plence je přeloženo jádro vejpůl).

Anavy OneSize, kalhotkový typ plenky  -  neurazí-nenadchne, časem trochu zhrubne a je tužší. Jinak asi nejoblíbenější plenka v ČR. Střední doba schnutí, savé jádro na patentky. Od narození do 15 kg.

Blueberry (Swaddlebees) AIO Simplex, vel. L  -  vnitřek malinko žmolkovatí a savá část je tužší. Poměrně rychle schne. Savé jádro je přišité na jedné straně a při praní se druhý konec vytáhne ven (v plence je přeloženo jádro vejpůl). Plenku vycpávám navíc i jinými vkládačkami neb ty originální jsou brzo pročůrané. Řekla bych, že se spíš hodí jako tréninkové kalhotky než pro kojence.

Bamboolik - SIO (Snap in one) - svrchní  kalhotky na patentky + batolecí plena + krátká vkládací plena - dceři byly v 10 měsících (10,5 kg) už v pase malé, ale je to větší miminko. Suché zipy by byly lepší variantou, protože mají větší rozsah než patentky. Pleny mají netradiční systém upínání - ke svrch.kalhotkám se pomocí patentek připíná základní nebo batolecí plena a na ní dlouhá vkládačka, tutíž savé jádro i vkládačka drží pospolu ve svrch.kalhotkách a "necestují". Materiál je hodně savý, že ani ta krátká vkládačka nebyla na den potřeba. Okraje vkládaček mají tendenci se po častém praní vlnit. Dlouhá doba schnutí savých jader.

Kalhotková kapsová jednovelikostní plenka Blueberry Minky (AIO) -  je hodně savá, má 2 vkládačky, velkou a malou, které vytvoří 3 vrstvy. Je to umělý materiál, takže velmi rychle schne. Je moc příjemná na dotyk. Nejsou nutné svrchní kalhotky. Od 4,5 kg do 16 kg.

Plenka AIO Econappi, kapsová, jednovelikostní -  velmi savá plenka, kterou lze dávat i na noc. Má 2 vkládačky, z nichž jedna měří téměr 1 metr! A obě po poskládání dají 5 vrstev. Vkládačky déle schnou. Od 4,5 kg do 16 kg.

Kalhotková kapsová jednovelikostní plena Eco Posh - velmi savá plenka, je taková tužší, má 2 vkládačky. V plence jsou vnitřní gumičky, které více zabraňují úniku stolice. Celá plenka dlouho schne. Nutné svrchní kalhotky. Od 3,5 do 16 kg.

Kalhotková jednovelikostní plenka Baby Lucy, PandaP Color SML - neuvěřitelně hebká plenka, je z bambusového flauše, což je nejsavější materiál vůbec. Proto schne déle než noční plenky. Dělá velmi malý zadeček! Poměr kvalita/cena je naprosto bezkonkurenční. Nutné svrchní kalhotky. Od narození po nočník. 

Jako svrchní plenky máme dvoje PUL kalhotky zn. Haipa Daipa, které opravdu nikdy nezklamaly, sedí na všechny zmíněné typy plen. Jsou k dostání ve velikosti S,M, L a XL. 

Další svrchní PUL kalhotky zn. Rumparooz na suchý zip, jednovelikostní. Dvojitá gumička kolem nožiček. Taktéž pohodlně překryjí i větší kalhotkové plenky.

Svrchní PUL kalhotky Planet Wise, jednovelikostní. Vnější stranu tvoří bavlněná látka, která nám, bohužel neustále navlhala a tím pádem i oblečení bylo mokré.

K sepínání čtvercových nebo vícevrstvých plínek máme 2 kousky snappi sponky.

POZNÁMKA

U plenek typu AIO nebo kapsových se může stát, že kolem lemů nožiček nebo bříška provlhnou - tedy pokud je dítěti necháte příliš dlouho nebo je málo vycpete. U kalhotkových plenek, které potřebují svrchní kalhotky (např. PUL) se nám to nikdy nestalo. Záleží na typu svrchních kalhotek. S fleecovými kalhotkami ani s vlňáky zkušenost nemám, ale nebylo potřeba je ani zkoušet, protože PUL od Haipa Daipa nezklamaly. Pokud se rozhodnete pro PUL, doporučuji koupit ty, které mají fleecové lemy, protože fleece též nepropouští a navíc lemy neškrtí.

PRANÍ A SUŠENÍ

Vše pereme na 60 stupňů, což je dostatečné i z hygienického hlediska. Při 40 st. to fakt zavání :slight_smile: ale některé plenky se mohou prát právě na maximálně 40 st. či méně - takové raději nekupovat.  Používám tekutý gel Frosch nebo prášek DenkMit. Tekuté gely jsou lepší než sypké prášky, protože tolik nezanáší vlákno. Sypké prášky mají ale o trochu lepší prací výsledky. K sypkým prášku existuje doplněk na praní a to tzv. máchadlo (např. Permon M, od firmy Missiva), které má vypírat zbytky prášku z textilií. U tek.gelů toto odpadá. Plenky se mají prát nejdéle po 3 dnech.

Plenky zbavím stolice - gumovou stěrkou, papírovou utěrkou či osprchuji. Poté skvrny od stolice potírám žlučovým mýdlem nebo do praní k prášku přidávám bělící prášek PUER od firmy Yellow and Blue (ČR), je to soda na bázi aktivního kyslíku a zlepšuje prací výsledek prášku. Použité plenky skladuji v odpadkovém koši z IKEA, zápach nepropustí :slight_smile: Koš při každém praní plenek osprchuji.

Při praní platí:

- žádný ocet, případně kys.citronová - jsou nevhodné na bambusové plenky

- žádná aviváž - snižuje sací schopnost plen

- žádné mýdlo, mýdlový sliz - platí pro fleece, ucpává vlákna a ty pak nesají. Jedná se o plenky, kde je fleece součástí vnitřní stay-dry vrstvy. PS: mýdlo může na fleecové svrchní kalhotky, u kterých je nepropustnost žádoucí.

- na změkčení plenek pomáhá studniční či dešťová voda, nebo po praní je vlhké promnout v ruce

Pro občasnou desinfekci plenek se hodí éterické olejíček Tea tree, na jedno praní 3-5 kapek do nádržky na aviváž. 

Při sušení platí:

- nedávat na přímé slunce plenky typu AIO, SIO... prostě vše, kde je vrstva PUL

- nedávat plenky na topení, kamna a blízko tepelných zdrojů (na radiátor mohou jen pokud je na něm froté ručník) - před manipulací s plenkami je nutné je nechat vystydnout, protože jinak hrozí poškození gumiček v plenkách, které jsou citlivé na teplo - totéž platí při sušení v sušičce

- sluce vyběluje skvrny

- plenky nesmí na mráz

- do sušičky nesmí nic, kde je PUL vrstva

Do všech plínek přidávám separační viskózovou plenku zn. Popolini (pro kojené děti se používá celulózová separačka), kterou při počůrání přepírám s plenkami v pračce (v extra pytlíku - nemusím je pak vymotávat z plínek a někomu prý ucpaly pračku, když byly "na volno"). Přepranou separačku lze několikrát použít do plenek nebo též z nich vyrábět domácí vlhčené ubrousky. Separačky, co jsou od stolice lze spláchnout, protože jsou rozložitelné - zn. Popolini přímo uvádí na obalu, že je lze splachovat; rozložitelné z 80%. Čtěte ale etikety, ne všechny značky separaček lze splachovat.

Pozn. Některé separační plenky lze i kompostovat.

Jestli se rozhodujete mezi suchými zipy a patentkami, tak máme hlavně patentky - přeci jen jsem pořídila samé rostoucí plenky a dost maminek říká, že suché zipy starší děti bohužel krásně rozepnou, kdežto s druky to tak snadno nejde :slight_smile: Ale s druky se člověk víc zdrží a někdy mne opravdu hodně bolel palec právě z nekonečného rozepínání a zapínání.

#pleny #latkove #latkovky #latkovaciporadkyne

Čti celý článek