Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
mariegroth
28. dub 2020
440 

Pečujeme o dětské zoubky

Čeho si všimnete jako první u člověka, kterého jste právě poznali? Byla vaše odpověď úsměv, nebo zuby? Pak nejste sami. Podobně odpovídají lidé v mnoha průzkumech. Orální hygiena je důležitá součást běžného života nás dospělých, ale také dětí. Následující tipy, informace a doporučení vám jistě pomohou se o ty krásné zoubky postarat a ustanovit dobré dentální návyky. 

Spousta rodičů váhá, kdy vlastně dítko poprvé vzít k zubaři. Nejnovější doporučení nabádají k první návštěvě po prořezání prvního zoubku, což je zhruba ve věku 6-12 měsíců. Zubní lékaři apelují na rodiče, aby děti vodili na pravidelné preventivní prohlídky a v žádném případě nenechali první návštěvu až na dobu, kdy se objeví první kazy. Je důležité, aby si dítě na prohlídky zvyklo a návštěva zubaře nebyla automaticky traumatizujícím zážitkem. Ideální jsou dvě návštěvy ročně, pokud dítko nemá zubní problémy. Rodič by měl tyto návštěvy dostatečně využít a informovat se co nejvíce v oblasti péče dětských zubů a konzultovat nejasnosti. Spousta všeobecných rad k péči o dětský chrup je volně přístupná na internetu. Jako vždy informace se různí a váš zubař by vám měl poskytnout odborný pohled. Co by měli rodiče vědět? O co by se měli zajímat? 

První čištění - Mléčný chrup je u našich dětí sice dočasný, ale péče o něj je stejně důležitá, jako péče o stálé zuby. Někteří stomatologové doporučují ideálně vytřít pusinku dítěte jemně navlhčenou gázou nebo hadříkem po každém krmení. A to od narození. Ačkoliv toto doporučení jistě ničemu neuškodí a je dobrou přípravou na opravdové čištění zubů, většina zubařů se shoduje, že tato praktika by rozhodně měla být zavedena s prvním zoubkem a čistit je minimálně dvakrát denně. Možná se to nezdá, ale plak se na zoubcích začne tvořit prakticky okamžitě. 

Technika a dohled - Dentální hygienistka nebo zubní lékař by rodičům měli ukázat správné techniky čištění. Jak již bylo řečeno, zubní plak se na zubech začne usazovat téměř okamžitě. V současné době se u dočasného chrupu preferuje technika “malé kroužky”. Rodiče se často ptají, kdy nad dětmi musí dohlížet u čištění zubů. Ačkoliv se to může zdát jako přehnané, zubaři doporučují dohled do zhruba deseti let dítěte. U čištění zubů je důležitá právě zmiňovaná technika, kterou malé děti často dostatečně neumějí. Dočišťování zubů je tedy často potřeba. U teenagerů pak nastává nový problém s celkovým bojkotem hygieny. Tady se dohled tedy také vyplatí, ale to je asi snadněji řečené, než udělané. 

První kartáčky - Zmíněný navlhčený hadřík funguje skvěle na řezáky, kdy jejich povrch stačí jen otřít. Stoličky je ale nejlepší čistit už opravdovým kartáčkem. Na začátek stačí tzv. „prsťáček“. Dr.Brown's vyrábí tento kartáček z měkkého BPA free materiálu. 

V balení je k němu i praktické hygienické pouzdro. Rodič si tohoto zubního pomocníka jednoduše nasadí na prst, navlhčí ve vodě a jemně promasíruje pusinku dítěte. Dětem by se neměly čistit zuby pastou do zhruba 12-18 měsíců. Váš zubař by vás měl dostatečně informovat kdy a jak začít se zubní pastou. U větších dětí můžete zkusit už “opravdový” kartáček nebo ho kombinovat s “prsťáčkem”.  Čištění zubů je někdy nepříjemnou procedurou a nejeden rodič jistě potvrdí, že u nich doma vyzkoušeli snad úplně všechno. Funkčnost a kvalita kartáčku by měly být prvním kritériem při jeho koupi, ale k motivaci klidně zakupte funkční kartáček s barevným potiskem, oblíbenou postavičkou nebo zvířátkem. Dr. Brown's se ve vývoji zubních kartáčků spojil se zubařem, který navrhl tyto krásné kartáčky.

Štětiny jsou příjemně měkké, rovně střižené, husté a hlavička kartáčku je malá. Je to ideální první kartáček. Po vložení do úst dítě uvidí sloníka. Maminky jistě potěší, že sloní uši hrají i hygienickou funkci - zaručí, že se štětinky nedotknou okolí kolem umyvadla, pokud ho položíte. 

Používání zubní pasty - Výběr správné pasty je důležitý, neboť různé věkové skupiny dětí potřebují různá složení. Důležitý je obsah fluoru, který je v dětských pastách snížený.  Jedná se o důležitý prvek, který významně omezuje výskyt kazů a posiluje zubní sklovinu. Na druhou stranu však jeho nadbytečný obsah může vést k nevratnému poškození skloviny. Malé děti pastu často polykají, proto je obsah fluoru snížený, aby nedošlo k předávkování. Dětské pasty mají často příjemnější a sladší chuť. Odborníci ale varují, že příliš chutná pasta právě vede k jejímu polykání. 

 Doporučené množství fluoridů: 

Pro děti do 3 let: pasty zcela bez fluoridů či do 400 ppmF

Pro děti ve věku do 4 do 6 let: 500-750 ppmF

Pro děti nad 7 let: nad 1 000 ppmF

Fluoridové tablety - V dnešní době většina odborníků od tablet odstupuje s tím, že stačí čištění zubů zubní pastou s fluorem. Pokud váš lékař tyto tablety dítěti doporučil, vyvarujte se pak používání fluoridované soli a zubní pasty s fluorem. Dodržujte dávkování tablet dle pokynů ošetřujícího lékaře. 

Stravování - Asi není třeba říkat, že přílišné množství cukrátek, sladkých nápojů a čokolád není pro dětský chrup to pravé ořechové. Například džusy, i ředěné, se nedoporučují podávat do jednoho roku dítěte.  Pití neochucené vody, případně neslazeného čaje, jsou dobré návyky, které si často děti nesou do dospělosti. Podle mnoha studií, děti které dostávaly v dětství vodu jako primární nápoj, zůstanou u jejího pití i v dospělosti. Dospělí až příliš často říkají, že jim samotná voda nechutná a vypijí cokoliv jiného, než vodu...

Dudlíky - Pomocník dětí a rodičů, který je s námi od nepaměti. Dudlíky ale také mohou být noční můrou zubařů. Hlavním rizikem šidítek je možnost vzniku deformace čelisti a tím i výskyt vadné výslovnosti. Používání dudlíků by mělo být omezené a ideálně by se ho dítě mělo zbavit kolem 12-18 měsíců věku. Kvalitní ortodontický dudlík by měl být samozřejmostí. Všechny dudlíčky Dr.Brown's jsou vyvinuty zubaři. Jako první dudlík je ideální třeba HappyPaci, který imituje savičky Dr.Brown's, které se svým tvarem podobají bradavce maminky. 

Později můžete vyzkoušet dudlíky PreVent. Kanálek pomáhá snižovat tlak v ústech během sání a tlak v oblasti klimatu, který je často příčinou problémů chrupu jako je křivý skus. Měkký dudlík se během sání rozšiřuje. Dudlík s tenkým kmenem pro komfort v ústech dítěte je optimálně vytvarovaný pro obličej miminka. Prodávají se i ve variantě, která svítí ve tmě. 

Pomoc od bolesti - Růst zubů je velké téma pro každého rodiče. Často jsou miminka neklidná, v noci nespí a samozřejmě jim rodič chce pomoc od bolesti. Maminky mohou vyzkoušet různé masírování - třeba i prstovým kartáčkem. Mnohé maminky také doporučí jantarové korálky. Další skvělou pomocí od bolesti jsou kousátka. Populární a praktická jsou ta, která se dají zmrazit. Třeba Coolees meloun od Dr.Brown's.

Zlozvyky - Za zmíňku stojí zlozvyk, který na sobě praktikuje přímo rodič - olizování dudlíků a lžiček ve vlastních ústech. Zubaři tento zlozvyk rádi zmiňují, neboť ne každý rodič si uvědomí, že olíznutím se přenesou jejich vlastní bakterie do úst dítěte a zvyšuje se možnost vzniku zubního kazu.Jediným správným čištěním by měla být teplá voda s mýdlem. Další zlozvyk je špatné používání kojeneckých lahví. Některé děti jsou naučené usínat s lahví, kterou cumlají celou noc nebo usnou se savičkou v pusince. 

Doufám, že vás tyto všeobecné rady zaujaly a třeba připravily na první čištění. Prosím nezapomeňte konzultovat tyto informace s vaším zubařem. 

#drbrowns

#drbrowns_clanek

.

.

.

.

Zdroje:

http://pece-o-dite.zdrave.cz/dudlik-ano-ci-ne/

https://drbrowns.cz/

https://www.maminkam.cz/pece-o-zuby-u-kojencu-a-batolat

https://www.health.ny.gov/prevention/dental/birth_oral_health.htm

  Ahoj, děkuji za hezký a poučný článek o zubní hygieně, ráda jsem si připomněla co a jak, synovi se nyní klube ubek.
  Máte moc krásně fotografie
  Mohu se prosím zeptat na spolehlivý odkaz kde koupím kartáček,, slonika,,? Ten vypadá báječně, věřím že by se dcerce líbil a s, noví také, až zoubků bude víc.
  Moc díky a. Pekny den, Market

  15. kvě 2020
  mariegroth
  autorAMBASADORKA

  @elifida Market, dekuji za velkou pochvalu. Fotografie jsou z fotobanky Dr.Brown's a ráda je používám, nebot jsou opravdu moc pěkné.

  Děkujeme za zájem o sloníka. Produkty Dr.Brown's se dají zakoupit v lékarnách a jejich seznam je zde: https://drbrowns.cz/kde-koupit/. Také se dají koupit online na pilulka.cz, benu.cz a nove drmax.cz . Zbozi se casto aktualizuje. Bohuzel covid 19 udelal nemalou neplechu v naskladnovani zbozi. Divala jsem se a vypada to, ze slonik online jeste koupit nejde. Jenom pres lekarny. Pokud mate ale moznost objednavat ze Slovenska, tak slonika muzete koupit zde: https://www.pharmshop.sk/drbrowns-zubna-kefka-s....

  Verim, ze se slonik male princezne bude libit 🙂

  16. kvě 2020

Začni psát komentář...

Odešli