Používáme cookies. Více informací zde. OK
redakce
14. bře 2018
10127 

Desatero chyb, které dělají rodiče dětí ve školce

 Vstup do školky je pro děti opravdu ohromný a také důležitý životní mezník, který v nich do velké míry formuje vztah ke vzdělávacím institucím vůbec. Jak tento velký životní krok dítě zvládne, samozřejmě hodně záleží na povaze konkrétního jedince, ale také na rodičích.

"Mám za sebou pár let praxe jako učitelka v mateřské školce, a proto bych se vám ráda pokusila poradit, co rozhodně nedělat. Všechny body vychází z mých zkušeností a rozhodně je nechci prohlašovat za nějaké dogma, pod které by se podepsala každá paní učitelka. Jedná se však o zkušenosti, které jsem vypozorovala právě při praxi s dětmi a doufám, že pro vás budou přínosné a pomohou vám v klidu prožít první týdny docházky do MŠ," říká jedna z koníkovek - enapay.

My rodiče občas - samozřejmě nevědomky - děláme chyby. To je naprosto normální a určitě na našich dětech nenapáchají nezvratitelné škody, nicméně pojďte se společně se mnou podívat na školkovské desatero chyb, které občas dělá spousta rodičů. 

Desatero hříchů 

1. Vyhrožují svým dětem školkou

Určitě to znáte - dítě vás doma neposlouchá, dělá si z vás legrácky a v nestřežené chvíli pronesete některou z těchto vět (samozřejmě v nesčetném množství variací, kombinací a s hrozivou intonací):

"Počkej ve školce, tam tě paní učitelky srovnají."

"Tohle ti ve školce nikdo trpět nebude."

"Půjdeš do školky a já budu mít klid."

Dítě pak získá pocit, že školka je místo, kam je odkládáte, abyste měli klid, aby se zlepšilo jejich chování atd. Ne, takhle to opravdu není. Paní učitelky ve školkách jsou většinou velice milé osoby, které to s dětmi umí a také jim umí připravit vhodný program s ohledem na jejich věk a potřeby. V žádném případě to nejsou osoby, které si neposlušné dítko podají a ukážou mu co proto. Před dětmi mluvte o školce vždy jen v dobrém, je i ve vašem zájmu, aby se tam děti těšily a ve školce se jim líbilo.

2. Lžou a dávají sliby, které nemohou splnit

Ráno vedete dítě do školky a to začne před třídou brečet, že chce jít domů alespoň po obědě. Nechcete, aby brečelo, a tak slíbíte, že si ho vyzvednete po obědě, i když víte, že to nemůžete splnit. Dítě sice v tu chvíli brečet přestane, ale opravdu bych vám nepřála vidět dítě, které čeká, až si ho vyzvednete. Věří, že splníte, co jste mu slíbili a když pochopí, že nepřijdete, je to mnohem horší. 

3. Nedodržují své sliby

Občas se samozřejmě stane, že svému dítku něco slíbíte a okolnosti vám bohužel znemožní to splnit. Pokud dítěti slíbíte, že ho vyzvednete po obědě a z jakýchkoliv důvodů to nemůžete dodržet, zavolejte do školky paní učitelce a poproste jí, aby vašemu potomkovi pověděla, že dorazíte později. I když jsou děti malé, chápou velmi dobře a je pro ně mnohem lepší dozvědět se věci na rovinu, než pořád čekat, kdy přijdete a pak být zklamané. Samozřejmě se to týká i všech jiných situací. 

4. Protahují loučení a dělají z něho "doják"

Pro loučení před odchodem do třídy se nejvíce osvědčilo tuto chvíli co nejvíce urychlit. Dejte prckovi pusu, popřejte mu hezký den, zamávejte a jděte pryč. Čas strávený ve školce uteče velmi rychle a za chvíli už zase budete spolu. Je tedy zbytečné tuto chvíli nějak dramatizovat, i když víte, že se vám i synovi/dcerce bude stýskat.

Možná se budete divit, ale zažila jsem maminku, která každý den ve dveřích brečela a neustále opakovala holčičce, jak moc ji miluje a bude se jí po ní strašně stýskat. I když je to určitě pravda, tak přesně tyhle chvíle vašemu dítěti mohou spíše ublížit. Holčičku, která jinak školku milovala, samozřejmě maminka rozbrečela také a rozhodila ji na hodně dlouhou dobu. Pokud vaše dítě už tak odchází do školky s pláčem, tak mu dlouhé loučení stejně nepomůže a rozhodí vás a dítko ještě více.

5. Komentují jídelníček

Většina rodičů v šatně dětem předčítá, co budou mít ten den k jídlu. Na tom samozřejmě není nic špatného. Pokud je něco, co vaše dítě miluje, klidně mu to řekněte, aby se mohlo těšit.

Pokud však víte, že bude něco, co vaše dítě rádo nemá, odpusťe si komentáře typu:

"Jiříčku, fuj, dneska máte rybičkovou pomazánku, to zase nebudeš nic jíst a budeš mít hlad." Ano, je klidně možné, že Jiříček nebude svačinu chtít, ale ve školce funguje jedno velké kouzlo - "skupinové, davové vnímání" a je tedy možné, že když Jiříček uvidí, jak si děti okolo něj pochutnávají na svačince, zkusí ochutnat také a nakonec třeba i zjistí, že je to vlastně dobré.

6. Zapomínají na náhradní oblečení

Přestože jste velmi pyšné na to, že vaše dítě je už x měsíců bez plenek a čurací nehoda se mu nestala opravdu dlouho, nezapomeňte dětem vždy nachystat kompletní náhradní oblečení, raději třeba i ve dvou variantách. Školka je pro děti přece jen poměrně stresující záležitost (především v počátcích docházky), a tak se malá nehoda stát může. Mimoto se také dítě může polít, umazat a velká většina dětí vyžaduje převléknutí. Ve školce sice bývá i nějaké erární oblečení pro všechny případy, nicméně každé dítě má raději své vlastní oblečení. 

7. Dávají dětem do školky nevhodné oblečení

Ve školce se dělá spousta činností, při kterých se vaše dítě může umazat, volte proto oblečení, u kterého vám nebude vadit, když se třeba i poničí. Každý rodič samozřejmě chce, aby to jeho potomkovi slušelo, ale lepší oblečení je opravdu zbytečné prckům do školky dávat.

Mimoto se také snažte dítěti dávat oblečení, které mu jde dobře oblékat a nepotřebuje přitom pomoct od paní učitelek. Ne, opravdu to není kvůli paní učitelkám, ty zajisté každému dítěti rády s oblékáním pomohou, ale mějte na paměti, že těch dětí mají na starost 26 a není tedy možné pomoci všem najednou. Dítě pak musí čekat, což některé vystresuje až k slzám. A to určitě nechcete.

8. Dovolují dětem nosit si do školky drahé hračky z domu

Zde platí opět to, co je uvedeno výše - nedávejte dětem do školky nic, co nechcete, aby se zničilo. V některých školkách si děti mohou vzít do třídy v podstatě jakoukoliv hračku (s ohledem na bezpečnost), ale pamatujte, že paní učitelky mají zodpovědnost za velké množství dětí, nemohou proto ještě hlídat hračky před poničením či jejich ztrátou.

9. Dávají do školky nemocné děti

Vím, že tenhle bod je někdy opravdu velmi složitý, vy musíte do práce, hlídání žádné nemáte a nebudete přeci nechávat dítě doma jen proto, že má rýmu. Jenže podobou situaci musí řešit i ostatní rodiče. Pokud tedy vaše dítě nakazí půl třídy, nikdo vám asi nepoděkuje.

Zkuste se na to podívat i z pohledu vašeho potomka. Má rýmu, bolí ho hlava, potřebuje odpočívat a přitom musí být ve školce s dalšími dětmi, přičemž opravdu není čas a prostor se mu zásadně přizpůsobit. Vzpomeňte si na chvíli , kdy není dobře vám. Kde jste nejraději? Doma, v klidu. Snažte se proto podobný komfort dopřát i svým dětem.

10.  Nečtou nástěnku

Poslední bod vám možná bude připadat trochu úsměvný, ale číst nástěnku je velmi důležité. Paní učitelky nemají tolik času, aby mohly každému rodiči sdělovat informace o provozu školky, výletech atd.

Několikrát jsem zažila situaci, kdy jsme měli odjíždět na výlet a rodiče přivedli dítě do školky později - třeba až poté, co jsme odjeli.  Nebo bez vhodného vybavení. Bohužel tím pak nejvíce trpí právě dítě, které je smutné a trápí ho, že o výlet přišlo. Paní učitelky se to nejdůležitější snaží sice připomínat, ale ne vždy to vyjde. Nebo to řeknou tatínkovi, který na to hned zapomene a "problém" je na světě.

Nástup do MŠ je kolikrát náročnější pro rodiče než pro samotné děti - nahlédněte proto do rozsáhlé diskuse Jak maminky zvládají nástup dětí do školky. O tom, jak nástup do školy zvládají děti, si můžete přečíst také na fóru

  Ani se mi nechce verit, ze zminene chyby opravdu nekdo dela...

  14. bře 2018

  Jo! Davaji nemocny deti do skolky! Zrovna dneska mi prisla mala s horeckou a bolestí hlavy a to sla do skolky teprve včera. Jenze proc by si matky nechavaly doma svoje nemocny dite, kdyz muzou mit doma klidek? 😡👊

  14. bře 2018

  Hezky popsané 👍

  14. bře 2018

  Přiznám se, že občas na tu nástěnku taky zapomínám. Není čas číst něco, když nám cesta domů trvá cca 2 hodiny a potřebujeme stihnout vlak nebo autobus. A tatínek "kraviny" nečte 😀

  14. bře 2018

  @shak29 u nás přesně to samé,syn byl ve školce 3 dny,co tam byl druhý den,volaly učitelky jedné mamince,ať si přijde pro dítě,že má horečku,kluk seděl na lavičce na chodbě zasopleny a shodou okolností maminka přišla zrovna ve stejný čas jako já a první co přinesla bylo,že vůbec nevypadá nemocně 🤔. No nas malý měl druhý den na to 38°C.

  14. bře 2018

  @vercav89 proto tam už malyho nedávám... Neustálej kolotoč nemoci... Jenže u nás každá nemoc s teplotou nad 37.5 znamená Diazepam kvůli febrilnim křečím.. Je sice hezký že matky potrebujou do práce ale pak jsou s deckem stejně ve finále doma neboť jakmile padne do teplot už si ho tam samozřejmě nenechají jen mezitím nakazí X dalších... Jsem samozivitelka takže pro mě úplně naprd že musím hlídání jistit jen kvůli tomuhle jinak.. Ale zdraví je pro něho číslo jedna. Ale týden zdravej a druhej týden už volali ze má horečku, teplotu a tak furt dokola.. Od té doby co je doma ani ťuk.. Nevím jak to bude dál..

  14. bře 2018

  Krásně popsané...ač nemám dítko ještě ve školce, tak bod 9 mě ničí....infekce typu ruce, nohy, ústa, virózy...atd.....pro některé je to jen obyčejná rýma ☹...kterou si ale bohužel přinese domů "darem" dalších 10 dětí...a je úplně jedno, jak vyvinutou imunitu mají ☹

  15. bře 2018

  To je věčný boj s virozkama donesenýma ze školky..klasika, příjdu s dcerou do šatny a vždycky tam je nějaké dítě se snoplem u nosu. Na každé pololetí máme donést dva balíky kapesníků, absolutně mi nejde o těch pár korun...ale když má moje dítě rýmu, do školky nejde! Nebo chlapeček si stěžuje, že ho bolí břicho a tatínek na to - to tě za chvíli přejde a za nějaký den máme doma všichni střevní chřipku..odnese to samozřejmě nejmenší, kojenec. Taky když vidím, jak se v lednu děti ze školky prohánějí na zahradě na odrážedlech, pochybuju velmi o zdravém rozumu učitelek.

  15. bře 2018

  @shak29 jasne muže to mít ze skolky ale kde berete tu stoprocentní jistotu, ze je to od tam tud. Mohla to mít v sobě klidně už předtim a propuklo by to i kdyby tam nesla.

  15. bře 2018

  @terezapetrova to nemohla, protože uz pred tim jsem ji mela doma skoro 3 tydny, kdy byla taky nemocna ze skolky, ptz byli venku a mala mela úplně mokry boty i rukavy u bundy.
  A kdyz sem ji davala do skolky, tak byla zdrava. Jinak bych ji tam nedala, jsem doma na rodičáku, takze mi problem nedela nechávat si doma nemocny deti.
  A sama mi dneska pi.reditelka potvrdila, ze nemocny deti ve skolce maji, ale ona s tim nic neudela.
  Takze tady beru tu jistotu. A tuplem, kdyz tam detem tečou zeleny nudle a kasel maj jak tuberáci 😉

  15. bře 2018

  @shak29 s dodatecnejma informacema je to jasny nu

  15. bře 2018

  @luj89 prijde mi, ze pani, která to psala by dost možná nenašla na rodičích jediné pozitivum byt znám nadpis článku a nerikam, ze popsané veci se nedeji. Po přečtení článku opravdu možná nějaké rodiče jeste neskolkovych deti napadne, ze snad ani deti do školek pred 5tym rokem dávat nebudou.

  15. bře 2018

  Když jsem se ptala učitelky řekla mě doslova že jsou soplaci všichni a že posíláji domu jen až maji teplotu po změření... Že už to bohužel nefunguje tak máte nemocný dítě tak sem nepůjde.. A to jsou nemoci který jsou většinou vidět.. Horší je, když mají virus v sobě a ten den se mu rozjede ale mezitím oslinta ostatní děcka..

  15. bře 2018

  @terezapetrova článek jsem původně psala já a věř, že s rodiči "mých" dětí mám velmi dobré vztahy, hlásí se ke mně po letech a při mém odchodu na mateřskou se mnou brečelo i několik maminek. Ale je zajímavé, co všechno někdo pozná z pár řádků 🙂

  15. bře 2018

  Nemam vubec pocit, ze clanek je obecne kriticky k rodicum ani ze je namireny proti nim. Mam 9ti letou praxi jako ucitelka ve skolce a nic z toho, co autorka pise, neni ani trosku pritazene za vlasy. A autorka to pise moc hezky a neverim, ze by se to mohlo kohokoli dotknout 🙂
  @terezapetrova

  15. bře 2018

  @apacheee napsala jsem jen jaký to na me děla dojem. Nic vic. Btw nevim co si mam predstavit pod tim, ze původně .. jste to psala vy. Hezky vecer

  15. bře 2018

  @1lenuska1 prosím nevkládejte mi do úst slova "která jsem nenapsala" - napr nějaké přitahování za vlasy. Tim jestli se to mohlo někoho dotknout nebo ne jsem vubec neresila.

  15. bře 2018

  @apacheee Díky za pěkný článek, neříkám, že jsem perfektní máma, ale dodržuju vše maximálně jak mám 😂 dokonce i učitelkám občas připomenu, že se má dle nástěnky (www stránky), něco zaplatit 😃 u nastydlych děti je to sporné... Občas je prostě jinam, než do školky dát nemůžou a třeba už nemají dovolenou, hlídání, častý paragraf... Ale věřím, že jich moc není a většina to nějak vyřeší 😉

  15. bře 2018

  @terezapetrova Ja Vam vubec nic do ust nevkladam, to bych si nikdy nedovolila a myslim, ze to vypada uplne jinak. Jen jsem reagovala na to, jak jste psala, "ze by asi autorka nenasla na rodicich zadne pozitivum", proto jsem Vas "oznacila". Nic vic.
  A to, ze si myslim, ze jsou uvadene priklady realne, je muj nazor. S Vami to nema co delat. Pokud jsem se Vas dotkla, omlouvam se. To jsem opravdu nechtela.

  15. bře 2018

  Když me přijde, ze spousta dětí je unudlanych furt. To by tam nešly nikdy. Ale hlavně, infekční jsou většinou první 2-3 dny a to ještě ani nemusí vědět, že jim něco je. Stejně se to nedá uhlídat.

  15. bře 2018

  @jhoki ja bych napsala vetsinou spis reditelek. Mamka pracuje jakk ucitelka a to, co casto reditelka po nich chce, mi hlava nebere. Treba i to kazdodenni chozeni ven apod. A nazvala bych to syndromem reditelek, protoze mamka za zivot uz prosla par skolek a vsude bylo neco 🙂 ale to je uz na delsi debatu.. jen ze ne vzdy muzou za vsechno ucitelky. Je tam taky reditelka 🙂 ... jo a snad vsude pry na konci roku nejvic kytek dostava od rodicu kucharka 🙂 nekdy bych rodicum prala stravit tyden ve skolce a starat se o 25 deti najednou 🙂

  16. bře 2018

  @1lenuska1 me přišlo, ze vkladate.. jestli to bylo jen pro me z vaši strany ne šikovně napsané chapu. Jinak s tim "dotknutim" jsem vám napsala, ze to neni můj případ to vy to uvádíte v každém příspěvku..

  16. bře 2018

  @kuliseks ja bych tu praci rozhodne delat nemohla. Obdivuju ty, které to dělají dobre a ze jiste sou jako ve všech ostatních profesích 🙂

  16. bře 2018