Mám podezření na kyberšikanu

Co je to kyberšikana?

Je to nekalý způsob chování, který se z běžného prostředí přesunul do kyberprostoru, na internet. Zahrnuje různé formy zneužívání, jako je například vydírání, ztrapňování, ponižování, výsměch, obtěžování, zastrašování, výhružky apod. K tomu agresoři využívají moderní informační nebo komunikační technologie.

Nejčastěji se s ní setkáváme na sociálních sítích, na komunitních webech, v diskuzních fórech, v telefonické komunikaci, online videích, emailech, hrách nebo v blozích, především prostřednictvím komentářů.

Rizika kyberšikany

Jedním z hlavních znaků kyberšikany je systematičnost s dlouhodobým trváním. Oběti výrazně poškozuje, především na psychickém zdraví. Oběti jsou pod dlouhodobým psychickým tlakem, to pak může mít za následek potíže se sebevědomím, soustředěním nebo výkonem. Oběť to může dovést až k úzkosti, depresi, v nejvážnějších případech až k sebevraždě.

Vždy si dobře zvaž, zda tvoje příspěvky, fotky či komentáře nemohou být cílem agresorů. Chraň své soukromí, nezveřejňuj nic, co patří do soukromého alba. Vše, co zveřejníš na internetu, může žít svým životem a ztrácíš nad tím kontrolu. Pamatuj na to, prosím.

Kdo je agresor?

Většinou je to osoba schovaná pod rouškou anonymity, často falešný profil. To mu přináší velkou výhodu v poškozování oběti. Není výjimkou, že se jedná o celou skupinu útočníků, kteří si zasednou na jednu oběť. V případě kyberšikany je často složité agresora odhalit či zastavit. Může se tak stát inspirací pro další podobné chování.

Agresorem může být například někdo, kdo je nešťastný nebo komu dělá radost ubližovat jiným. Také to může být skupina lidí, kteří nedovedou přijmout názor druhé strany. Často se agresorem stane ten, kdo se chce pomstít nebo má nízké sebevědomí a potřebuje si ho na úkor jiných zvyšovat.

I když se to možná nezdá pravděpodobné, ale útočníkem může být i někdo, koho znáš, někdo, koho obdivuješ, někdo zábavný a populární. Každý, kdo se účastní i jen jako pozorovatel, je za šikanu spoluodpovědný, protože nezasáhnul, aby nepokračovala.

Kdo je oběť a co by měla vědět?

Bránit se kyberšikaně není lehký úkol. Je důležité vědět, o jak závažný problém se jedná a začít s řešením co nejdříve. Šikana agresora nepřestane jen tak bavit, spíše naopak, pokud vidí, že se mu daří, motivuje ho to k pokračování a zvyšování agrese.

Mezi běžným vtipkováním, snahou o ironii nebo pokusem o vtip a kyberšikanou je velmi tenká hranice. Je ale možné ji zavnímat a rozpoznat.

Pokud se dostaneš do role oběti, je dobré pořídit si důkazy, snímky obrazovky, záznamy komunikace, fotky. Nahlas událost někomu, komu věříš. Pokud nikoho takového v okolí nemáš, můžeš využít policii, linku bezpečí, krizové centrum, psychologa...
Nahlas agresora také provozovateli platformy, kde se kyberšikana děje.

Jsi svědkem kyberšikany?

Pokud vidíš, že se někdo opakovaně dopouští nevhodného chování vůči druhé osobě, nehraj si na mrtvého brouka. Snaž se pomoci. Kontaktuj oběť v soukromé zprávě a zkus si s ní o tom promluvit - možná čeká na podporu, aby se ujistila, v jaké situaci se ocitla. Zkuste společně vyhledat pomoc, nebo se alespoň ujisti, že ví, kde hledat.

Kyberšikana a legislativa

Zákon zatím nedefinuje kyberšikanu jako trestný čin, ale její důsledky mohou být posuzované jako porušení platné legislativy. Agresor může být odsouzen podle Trestního zákona č.306/2009Sb například v případě vydírání, pomluvy, omezování osobní svobody, násilí proti skupině osob nebo jednotlivci, nebezpečného pronásledování a podobně.

Kyberšikana na Modrém koníku nemá místo

Je možné, že na webu s mnoha tisíci uživateli se i ty setkáš s podobným chováním, jakkoliv se tomu snažíme předcházet.

Zpozorni, pokud se dostaneš do těchto nebo podobných situací:

  • Stále stejná osoba opakovaně nevybíravě a nepříjemně komentuje tvoje příspěvky, narušuje diskuzi pod nimi s cílem tě zesměšnit, urazit nebo ponížit. I negativní názor se dá vyjádřit slušně.
  • Dostáváš nevyžádanou interní poštu s nevhodným obsahem (vulgárním, citlivým).
  • Víš o skupině uživatelek, které se domlouvají na šikanování někoho dalšího, směřují svoje útoky opakovaně, cílevědomě na jednu osobu a svoji agresi stupňují.

Pokud komunikuješ s ostatními uživateli vtipným tónem, zdá se ti, že si jen “děláš legraci”, mysli na to, jak může druhá strana reagovat a takovou komunikaci vnímat. Neubližuje jí to? Není to pro ni nepříjemné? Protože právě tak, aniž bys o tom věděla, může začít šikana.

Kde najdeš pomoc na Modrém koníku?

Klikni sem a napiš nám. Každé nahlášení pečlivě prověříme a pokud zaznamenáme prvky kyberšikany, zasáhneme.

Modrý koník je stránka, kde si vzájemně pomáháme. Kyberšikanu ani další nevhodné chování na Modrém koníku nepodporujeme. Příspěvky uživatelů mají být v souladu s pravidly a Kodexem stránky.

Všechna témata > Chci nahlásit nevhodný příspěvek nebo chování > Chování jiné uživatelky