Autosedačka 0-18 kg. Máte zkušenost?
Dovoluji si založit nové téma v návaznosti na jiné, které se týkalo výběru vhodné autosedačky, viz. https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/vyber-au...
Mému 4,5měsíčnímu synovi začíná být malá autosedačka-skořepina. Potřebuji pro něj co nejdříve pořídit sedačku novou, ale protože ještě sám nesedí a ani nemá 9 kg, nemohu mu pořídit sedačku z kategorie 9-18 nebo 9-25 nebo 9-36. Musím prý tedy zvolit mezistupeň, což je kategorie 0-18. Vesměs jsem na internetu našla ne příliš lichotivá hodnocení této kategorie. Moc prosím o vaše zkušenosti s autosedačkami v této kategorii. Prosím o doporučení konkrétních autosedaček. Předem díky! 🙂
Stručné shrnutí
- Autosedačky v kategorii 0–18 kg slouží pro přepravu kojenců, kteří ještě neumějí sedět samostatně, a často jsou doporučeny pro delší jízdy v protisměru do přibližně 9–12 měsíců; uživatelky v diskuzi jako konzistentně bezpečné uváděly značky Britax/Römer, Jané a Bébé Confort.
- Při výběru se uvádí kontrola nezávislých crash testů (odkaz v diskuzi: http://www.autosedacky.estranky.cz/stranka/cras...) a zohlednění montáže do auta (ISOFIX, základny 2wayFix) a rozměrů do konkrétního vozu.
- V diskuzi se zmiňovaly i alternativy jako i‑Size a modely 0–25 kg či otočné sedačky (Cybex Sirona, Britax Römer DualFix), přičemž i‑Size a modely s ISOFIX jsou v diskuzi prezentovány jako moderní bezpečnostní varianta, ale jsou cenově náročnější.
Nejčastější otázky
Q: Jak vybrat autosedačku kategorie 0–18 kg?
A: Hledejte ověřené značky Britax/Römer, Jané, Bébé Confort a testované modely (doporučené v diskuzi: Britax First Class, Bébé Confort Iseos Neo+, Bellelli Leonardo), porovnejte crash testy na autosedacky.estranky.cz a zkontrolujte, zda se sedačka vejde do vašeho vozu a umožní montáž ISOFIX nebo pevné upnutí pásem.
Q: Do kdy vozit dítě v protisměru?
A: V diskuzi je opakovaně doporučováno vozit dítě v protisměru minimálně do 9–12 měsíců kvůli nedostatečnému vývoji krčních svalů; některé modely 0–18 kg umožňují delší jízdu v protisměru, event. až do hranice váhy 18 kg.
Q: Jaké konkrétní modely 0–18 kg jsou v praxi doporučovány?
A: V diskuzi byly doporučeny Britax First Class (varianta Jet), Bébé Confort Iseos Neo+, Bellelli Leonardo 0–18 kg, Recaro (zmíněn Recaro Young Expert Plus / Recaro Zero), Maxi‑Cosi Tobi a BeSafe IZI Combi (ISOFIX).
Q: Co je i‑Size a stojí za to ho volit?
A: i‑Size je standard zmiňovaný v diskuzi jako bezpečnější varianta pro novorozence až do ~20 kg; konkrétně byla zmíněna autosedačka Joie i‑Anchor 2015 jako i‑Size model, ale uživatelky poznamenaly vyšší pořizovací cenu.
Q: Jaké montážní systémy a příslušenství se vyplatí hledat?
A: Doporučené jsou montážní systémy ISOFIX a základny typu 2wayFix (zmíněné u Maxi‑Cosi), u některých modelů je užitečný napínák pásu a možnost otočení sedačky (pohodlné usazování u DualFix).
Q: Lze spolehnout na autosedačky z trojkombinace s kočárkem?
A: Některé uživatelky uvádějí, že autosedačky z trojkombinací (skořepiny) bývají úzké a méně prostorné; v diskuzi se doporučovalo pořídit samostatný model 0–18 kg od ověřené značky místo pouze kombinace s kočárkem.
Q: Kde hledat další recenze a prodejní informace?
A: V diskuzi byly doporučeny portály a obchody: autosedacky.estranky.cz (crash testy), vas‑pomocnik.cz (testy), babystyle.cz, autoprocar.cz, babyplace.cz, detske‑kocarky.cz a detskyruzek.cz.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskutujících doporučuje vozit kojence v protisměru minimálně do 9–12 měsíců a volit autosedačku od ověřené značky (časté tipy: Britax/Römer, Jané, Bébé Confort).
- Doporučuje se porovnat nezávislé crash testy před koupí a ověřit kompatibilitu sedačky s vozidlem (rozměry, možnost ISOFIX nebo pevného upnutí pásem).
Sporné názory
- Někteří tvrdošíjně považují víceúčelové kategorie (0–18 kg) za kompromis s vyšším rizikem kvůli širokému váhovému rozptylu; jiní argumentují, že kvalitní modely 0–18 kg od značek jako Britax nebo Bébé Confort nabízejí dobrý poměr cena/výkon a dostačující bezpečnost.
- Některé uživatelky preferují otočné sedačky (Cybex Sirona, Britax Römer DualFix) pro pohodlí, zatímco jiné kritizují jejich rozměry nebo to, že u některých modelů děti brzy přerostou.
Otevřené otázky
- Jaký konkrétní model 0–18 kg je statisticky nejbezpečnější v nezávislých crash testech pro dané rozměry vozu.
- Jak přesně vydrží modely i‑Size nebo 0–25 kg v porovnání s tradičními 0–18 kg z hlediska dlouhodobé bezpečnosti a pohodlí pro větší kojence.
Zmíněné značky a firmy
Britax/Römer, Jané, Inglesina, Concord, Recaro, Bébé Confort, Maxi‑Cosi, Chicco, Peg‑Pérego, Baby Smile, Halford/Halfords, BabyStyle, Autoprocar.cz, autosedacky.estranky.cz, ModryKonik.cz, Detske‑kocarky.cz, Kasparek‑baby.cz, Babyplace, Vas‑pomocnik.cz, Detskyruzek.cz, Bellelli, Caretero, Cybex, BeSafe
Zmíněné produkty a metody
autosedačka 0–18 kg, Britax First Class (varianta Jet), Britax/Römer DualFix, Romer/Britax First Class, Jané Racing Team, Inglesina Marco Polo, Concord Ultimax, Recaro Young Expert Plus / Recaro Zero, Bébé Confort Iseos Neo+, Maxi‑Cosi Tobi, Maxi‑Cosi CabrioFix, Maxi‑Cosi Pebble, Joie i‑Anchor (i‑Size), Bellelli Leonardo 0–18 kg, Cybex Sirona, Concord Reverso, BeSafe IZI Combi ISOFIX 0–18 kg, Britax Evolva 9–36, ISOFIX, 2wayFix základna, napínák pásu, i‑Size standard, crash testy (autosedacky.estranky.cz), výměna sedačky po autonehodě (u Maxi‑Cosi zmíněno jako nabídka)
Místa a osoby
Chomutov, Praha, Ostrava, Škoda Favorit, Volkswagen Passat
apocalypsa, ahojky, tak máme podobný problém, nám sice do konce autosedajdy zbývá ještě tak 5cm, ale taky už koukám po nové..můžu se zeptat, podle kterých kritérií sedajdu vybíráš?
@eriska jednoznačně nejdůležitejší je věk a váha dítěte. Doporučuje se vozit děti min. do 9 měsíců, ideálně do 12 měsíců proti směru jízdy, protože mimča do tohohle věku nemají ještě dostatečně pevné krční svaly a v kombinaci s těžkou hlavičkou to je doslova smrtelná kombinace. Při čelním nárazu se tak hezky prcek zamáčkne do sedačky a nic se mu nestane. Když by seděl po směru, trhnul by mu náraz hlavičkou. Druhá věc je váha. Nelze, respektive nemělo by se, posazovat dítě, které nemá 9 kg do sedačky od 9 kil ... a hlavně do sedačky od 9 kg se nemají posazovat děti, které ještě sami nesedí, ničí se jim tím zádíčka.
Tady najdeš crash testy autosedaček http://www.autosedacky.estranky.cz/stranka/cras... a když si dáš tu práci, tak tady najdeš maximum informací https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/autoseda...
Juppí ... hlásím, že mám objednanou autosedačku britax first class ve variantě Jet a dokonce jsem měla takové štěstí, že ji nemusím shánět nikde po Praze atd. (tady u nás mají obchody velmi špatný výběr), ale objedná mi ji jeden obchod s dětským zbožím v Chomutově, takže to bude v dosahu i třeba kvůli záruce. Na netu by sice vyšla levněji, ale zase bych ji nemohla vyzkoušet - jednak jak pasuje malému a jednak jak pasuje do auta. Ale prodavačka mě po telefonu ujišťovala, že s touhle sedačkou není problém, že jde snad do každého vozu. A i kdyby přeci, mají stabilně na krámě další dvě autosedačky, které jsem měla v záloze - Jané Racing Team a Bébé Comfort Iseos Neo+ ... takže pevně věřím, že tento týden už bude ten náš prďola drandit v nové sedačce. Už je to za minutu 12, hlavinka už mu začíná přerůstat opěrku a poutací pásy ho strhávají zpět. O šířce stávající sedačky ani nemluvím, ten náš 8kilový valibuk už ji má vážně ťip ťop.
Díky vám všem za všechny tipy a rady! 🙂 😉
my máme tuto.třída TOP END.Super materiál,Velice pohodlná sedačka.jde téměř do lehu.Ideální pro děti,co spí při jízdě.6 poloh. 😉
děkuji za tipy, já teď objevila tuto:
http://autoprocar.cz/Autosedacky/41-autosedacka...
recenze jsou skvělé a na stránkách výrobce jsem vyčetla jen samé klady. Nemáte někdo zkušenost?
@apocalypsa Tak to je přesná kopie té naší.prodával je i Halford. 😉 Myslím,že je také Italská🙂
@apocalypsa jsou úplně stejné..takže si myslím i stejný výrobce...jen cedulka jiná.. 😉 A,jak vidím tak srovnatelná s Romerem.. 😉
@apocalypsa Já myslím,že rozhodně ne!Koukala jsem na ně v Halfordu.Prodavač říkal,že jsou s Inglesinou totožná.Dělají je nějak spolu.Každý něco a každý má své označení..fakt je super..Polohování,materiál a hlavně je levnější,než ta naše a přitom je to to samé🙂V halfordu ji měli v riflovém designu s růžovým a byla nádherná....
@jaa ta riflovina s růžovou vypadá super, koukala jsem na ni na netu. Ale já mám chlapečka 😀 Ale tuhle značku pořídím, už na tom pracuju, vžádala jsem si rozměry a další info z jednoho internetového obchodu. Paní mne ujišťovala, že pasují do všech aut, že ji mohu objednat i na netu bez vyzkoušení ...
@apocalypsa Ona je trochu větší.Dítko je výše.Jako do úplně malého auto typu:Felicie,Gets ap,to není.A do tří dvéřáku se bude hůře dávat.Ale do Octavie,Acordu,Coroly ap.,není problém🙂A nejlepší na ni je,že mají ten napínák pásu a fakt drží,jako přibitá.... 😉
@jaa já ji potřebuji zatím do protisměru, takže ten napínák ještě nevyužiji. Ten se používá až při sezení po směru, jestli se nemýlím. Nebo to lze i v protisměru?
Jinak já ji chci to aut Škoda Favorit a Vokswagen Passat, na střídačku. Zkoušeli jsme do Favorita sedačku First Class od Britaxu a nebyl problém a tohle je typově stejná sedačka, takže neočekávám problémy. Jen tedy jediný zádrhel, a to jsme řešili i se současnou sedačkou - skořepinou, že byl u Favorita vzadu na sedačce krátký pás. Museli jsme ho vyměnit za delší.
@apocalypsa Jj.ten napínák je jen na směr čelem🙂A i obráceně drží pěkně.Ten delší pás bude potřeba 😉 Já jsem nedala vajíčko Britax,ani do Hiundaje a Hondy Civic 3dveřko.Jinak není problém..
@jaa vyzkoušíme - uvidíme. Zítra očekávám zprávu z e-obchodu ohledně rozměrů. Syn je boubeláček a ještě k tomu dlouhán, tak chci mít jistotu, než ji objednám 🙂
Potřebuji poradit bezpečnou autosedačku cenové střední třídy. Nejdříve jsem myslela, že koupíme trojkombinaci - autosedačku s kočárkem, ale nějak se mi to přestává líbit.... Kočár nekupujeme žádný značkový....
Dobrý den maminky,
do naší Wiki knihovničky byl právě přidán nový článek Autosedačky Jané https://www.modrykonik.cz/autosedacky-jane/.
Budu moc ráda, pokud vyšetříte chviličku času a napíšete i Vy své zkušenosti s touto značkou autosedaček. Vaše rady, tipy a postřehy jistě ocení i další maminky, které třeba zrovna v těchto dnech plánují pořídit novou autosedačku a váhají, kterou značku zvolit. Vaše zkušenosti jim jistě mnoho pomohou v nelehkém rozhodování.
Předem Vám velice děkuji jak za Váš čas, tak i za to, že pomáháte Wiki knihovničku tvořit a rozšiřovat o cenné informace a zkušenosti.
Krásný den všem,
Denisa.
@eicul82 @pett7 @jaa @apocalypsa @musko @eriska ... a další 🙂 .
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda jste si někdo něpořídil autosedačku tzv. i-Size. Jedná se o sedačky pro novorozence až do nějakých 20 kg, což je skvělé jelikož nemusím hned kupovat novou. Koukala jsem že se teda prodávají i autosedačky 0-25kg ale tyto i-size jsou prý nejbezpečnější autosedačky pro novorozence vůbec, tedy alespoň jsem to někde četla. Koukala jsem a zalíbila se mi tato www.detske-kocarky.cz/autosedacka-joie-i-anchor..., je sice cenově náročnější ale pokud by byla pravda že je nejbezpečnější tak to není tak hrozné. Máte stím někdo zkušenost prosím ?
Já mám sedačku v této kategorii, šla sem do toho co mi přišlo jako nejlepší poměr cena/výkon a hlavně bezpečnost a stavila jsem na osvědčený Romer a nemůžu říct nic špatného 🙂
Ahojky, no my jsme malé koupili teď na Vánoce taky novou sedačku. Doposud jsme používali sedačku, která byla v trojkombinaci s kočárkem..ale malá už je větší a už skoro sedí sama, tak jsme se rozhodli jí koupit MAXI-COSI. Sedačka je pěkně vypolstrovaná a uchycení je na ISOFIX, který jde jednoduše jen zaklapnout v sedačce auta..ani jsem nevědeěla že něco takovýho v autě mám😀. Našli jsme ji v akci na Kasparek-baby.cz. Výšku opěrky hlavičky a ramenních pásů lze nastavit jedním pohybem. Polohování na základně 2wayFix poskytuje až 4 různé polohy od sezení po leh, takže super. Dokonce maxi cosi nabízí výměnu sedačky po autonehodě..zdarma, což je super.
Náš Toník jezdí v tomto modelu: https://www.babyplace.cz/besafe-izi-combi-isofi... je skvělý a dobře se čistí, což časem oceníš, když dítě po cestě pořád něco žmoulá
Ahoj, taky sme teď kupovali sedačku v prodejně Babyplace v Ostravě. Opravdu milý a ochotný přístup personálu.

@pett7 když jsem ještě nevěděla ta pravidla, podlek terých vybírat sedačku, taky jsem pokukovala po evolvě. Je za rozumnou cenu, když přihlédnu k tomu, že je do 36 kg. Takhle skutečně musím do first classu a pak nás bude čekat ještě jedna sedačka. Ale pro to moje zlatíčko všechno na světě 😀