Říjnovky 2018
Ahoj, diskuze pro všechny, které očekávají přírůstek v říjnu. 🙂
Stručné shrnutí
- Prvotrimestrální screening se obvykle provádí mezi 11+2 a 13+6 tt a kombinuje ultrazvuk (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) s krevními markery a anamnézou k výpočtu rizik trizomií.
- Krevní odběry na screeningu mohou vyžadovat, aby pacientka přišla nalačno, ale pití vody ráno je povoleno a někde i doporučeno; výsledky se kombinují s UTZ, který má vyšší vypovídací hodnotu.
- U dvojčat se doporučuje specializované pracoviště pro měření průtoků (Doppler) a sledování placentárních vazeb, a plánované ukončení gravidity se často posouvá dříve (max. cca 38. tt, plánovaný císař).
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám jít na prvotrimestrální screening?
A: Prvotrimestrální screening se provádí v intervalu 11+2 až 13+6 tt; některá pracoviště jej provádějí i o něco později do 13+6 tt, užitek UTZ pro kombinované riziko přetrvává v tomto období.
Q: Co přesně zahrnuje kombinovaný screening prvního trimestru?
A: Kombinovaný screening zahrnuje UTZ měření šíjového projasnění (NT), nosní kůstky a délky stehenní kosti, odběr krve na biochemické markery a vyplnění rodinné anamnézy, výsledky se vloží do modelu pro výpočet rizik trizomií.
Q: Musím jít na krev nalačno a mohu pít vodu?
A: Některé odběry pro screening vyžadují příchod nalačno; voda ráno je povolena a někteří uživatelé potvrdili, že "můžeš, dokonce se to doporučuje".
Q: Jak dlouho trvá screening a čekání na výsledky?
A: Samotný UTZ má obvykle 20–40 minut, klinické vyšetření a poradna cca 10 minut, ale čekání v poradně může být 1–2 hodiny; v některých centrech (OSKAR ve Zlíně) uživatelé uváděli čekání na výsledky až kolem 3 hodin.
Q: Co znamenají konkrétní číselné výsledky rizik ze screeningu?
A: Příklad z diskuse: orientační riziko z krve 1:140; kombinované výsledky uvedly Trizomie 21 1:2548, Trizomie 18 1:6167 a Trizomie 13 1:19362 — tyto zlomky znamenají "1 případ z N" podle kombinovaného scoringu.
Q: Kdy se doporučí NIPT, CVS nebo amniocentéza?
A: NIPT se nabízí jako neinvazivní možnost při zvýšeném riziku; CVS (odběr choriových klků) a amniocentéza (odběr plodové vody) jsou invazivní a doporučují se při vysokém riziku podle screeningu nebo při jasném nálezu na UTZ, s tím, že invazivní vyšetření nese riziko potratu.
Q: Co se liší v monitoringu u dvojčat?
A: U dvojčat se sledují i průtoky placenty (Doppler), rozlišení cévních propojení mezi plodovými obaly a doporučuje se specializované pracoviště; dvojčata se často řeší dříve (plánovaný porod do přibližně 38. tt).
Q: Kdy lze spolehlivě zjistit pohlaví na UTZ?
A: Některá pracoviště uvedla, že pohlaví může být patrné již kolem 13.–14. tt, ale většina uživatelek čeká až na screening v 12.–14. týdnu a někteří odborníci uvádějí spolehlivější zjištění později v druhém trimestru.
Závěry z diskuze
Shoda
- Prvotrimestrální screening kombinuje UTZ (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) a krev a provádí se mezi 11+2 a 13+6 tt.
- Pití vody před odběrem krve na screening je povoleno a doporučováno; některé odběry však vyžadují lačno.
- U dvojčat je potřeba specializované vyšetření průtoků a častější sledování; termín porodu bývá dříve (max. cca 38. tt, často plánovaný císař).
Sporné názory
- Někteří považují výsledky krve za velmi důležité, jiní preferují vyšší váhu ultrazvuku (UTZ) jako věrohodnější ukazatel a varují před falešnými pozitivy z krve; oba přístupy jsou v diskusi prezentovány jako možnosti.
- Někteří rodiče radí chodit na screening k ověřenému centru s FMF auditem, jiní důvěřují svému gynekologovi; volba pracoviště je v diskusi diskutována oběma směry.
Otevřené otázky
- Jak výrazně ovlivní BMI a věk matky spolehlivost výsledků krevního screeningu u konkrétní pacientky?
- Do jaké míry může časová odchylka mezi datem dle MS a UTZ ovlivnit interpretaci velikosti plodu a termínu porodu?
- Kdy je vhodné volit NIPT místo invazivního vyšetření po nepříznivém screeningu?
Zmíněné značky a firmy
maminkam.cz, Prenatal, Apolinář, Hradec (fakultní pracoviště), OSKAR (screening ve Zlíně), Kaufland
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Etrogestan, Magnosolv, Angelsound/anglesound, prvotrimestrální kombinovaný screening, trippel/triple test, NIPT, CVS (odběr choriových klků), amniocentéza (odběr plodové vody), NT měření (šíjové projasnění), měření nosní kůstky, měření délky stehenní kosti, Doppler průtoků placenty, UTZ přes břicho, UTZ transvaginálně, těhotenská průkazka
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Zlín, Brno, Kaufland
@knoflikarka Je, tak to je teda ale zase super! Tak alespon neco zatim pro utechu...
@knoflikarka Jo a to breceni, jako obcas se mi taky jaksi stane, no... A v tomto pripade je to extra pochopitelny.
@petronelas Ja tedy jsem vyznavac spartanske postylky. Takze mam matraci, na tom takovy ten nepropustny potah, pak prosteradlo. A na tom normalne spi, prikryta perinou. V miste hlavy mam ale jeste rozlozenou plenu, jak ublinkava a uslintava, tak nemusim porad nenit prosteradlo (ani jich tolik nemam), dam jen cistou plenu a je to. Jo a jeste pod horni casti matrace ma takovy ten klin, aby mela hlavicku vys. Prikryta je normalne perinou, ale desne mi v postylce cestuje a byva odkopana, tak mam ted objednany ten spaci vak.
@biciklissie je to jsem Ti mohla spací vaky prodat. Mám jich asi pět, každý jinak silný a nevyužiji, protože malý s námi spi v posteli 🙈😄
@tasmyska A krutibrko, to je skoda. Ale neda se nic delat, balik uz je na ceste.
@tasmyska Ostrava-Poruba, Relax studio Cool, mám permosku na měsíc za 1000Kč, a koupila jsem si i na solárko, to tam taky mají. Já žádnou dietu nedrzim, jen cvičím. Jen večer si dávám saláty s ořechy,sýrem atd. Jinak nic. Dobreho jídla já se nevzdala. U dcerky jsem 20 kg dala dolů za půl roku 👌👌 Já to počítala a do sebe (nehty,cvičení,solárko atd) dám cca 2500 za měsíc ale člověk se přece musí cítit dobře 😍
Děvčata moje milovaná, nějak tu nestíhám vše sledovat.😏 Malej se mi už čtvrtou noc po sobě budí dost často- sice jde spát kolem půl osmý a vydrží do půlnoci, ale ode dvou je co hodinu vzhůru a od pěti je už prostě vyspinkaný. 😏😣 V noci mi vypije tak půlku dávky (okolo 80 ml) a víc do něj prostě nedostanu. Fakt už nevím co dělat- chlap protivnej, já pak taky , ještě že malá má vlastní pokoj a spí tvrdě. 😕😔 Přes den to s ním jde, už vydrží i chvilku pod hrazdičkou a povídá si se mnou, ale v noci.🙁 Já pod očima pytle který by zastavili i stoletou vodu a vůbec nevím pomalu co je za den. 😂
@dusovkam myslím že až začne 4 měsíc a na noc dáš kašičky, tak bude spát celou noc. My jak jsme měli Kendamil-mléko bylo hustejsi-tak spala i 6-9hodin. Teď máme ten Nutrilon allergy care - ten je jak voda. Jako většinou se krmí po koupání okolo 20h,pak o půlnoci a pak v 5 ráno. Někdy prospi celou noc,několikrát se tak stalo. My to teď s chlapem máme tak - že on spi s malou v obyvaku už několik dní, v noci jí nakrmí a já spím zavřená v ložnici. Včera jsem šla spát po 22h a vzbudila se až teď, jak povezu malou do školy. Ale vím že zrovna dnes malou krmil v 1 ráno a teď v 5 rano-slysela jsem to,takze dnes do ložnice půjde on at se vyspí a pak se zas prostřídáme. Asi to tak budeme dělat do té doby než malá bude fakt pravidelně spat těch 8 hodin v kuse. Co to s chlapem taky zkusit? 🍀
@dusovkam chlap tak samo. Má tvrdé spani-ja se vzbudim když se malá jen zavrtí a on se budi až začne kňučet že má hlad-ale vzbudí. Teď je teda na nemocenské, ale i když vstává do prace-v 5 ráno (dělá služby 6-18h,18-6h, tři dny volna) tak k male vstává a stará se. Tak se zkus s chlapem pobavit, že alespoň 2-3 dny v tydny at se o mimčo v noci postará at můžeš spát alespoň 8 hodin v kuse, je to fakt potřeba 🍀
Holky včera jsem byla s kamarádkou v kině na Frediem Mercurym a bylo to moc fajn. Malý usnul už ve čtvrt na osm, vypil obě prsa a manžel uspal našeho tříleťáka🙈👍
Každou středu chodím s kamarádkou na kávu většinou od osmi do 11. To není chlubení, jen chci říct, že když se maminka přes den věnuje oběma dětem a druhý dítě je i plně kojený je v pořádku si taky žít i svůj život. Se Samikem ( s prvním jsem si strašně vyčítala, když jsem od něj odešla a to byl na UM) no a postupem času jsem byla doma mrzutá a protivná. 🙈
Tak teď si dopřávám sociální kontakt, děti ani neví, že jsem odešla, vracím se spokojená, usměvavá a natěšená na celou rodinku. Manžel mě sám posílá ven😁🤗 A mezi námi holkama, namalovat se a hezky se obléct,( když je člověk doma v teplákach a věčně poblitej), taky není k zahození 😁😊🙏🍀
@laja64 my toto tiez uz mame zavedene, lebo maly spava od 18:00-6:00 (okolo polnoci ho nakrmime v spanku) a nejde s nim nijak pohnut :D spavat spolu, nevyspali by sme sa ani jeden a vstavat len ja o 6:00, ked chodime spat okolo jednej, tak by ma trafilo coskoro.... nechapem chlapov, co nechce pomahat, ja som tlapla priatela po pleci a vstaval.. ale je pravda ze ja studujem a pracujem, takze ziadna materska, ale aj tak... pride mi odveci zeby sa chlap vyspinkaval do ruzova a ja sa sama trapila x mesiacov.
@laja64 Tak ten můj chrápe i přes to kňučení, takže je to holt na mojí maličkosti. 😁
@tasmyska Hehe vím jak ti je, výčitky jsem měla u první též ale teď pohoda- minulý týden jsem byla na tři hodiny posedět u hokeje s přáteli a jak mi bylo krásně. 😁 Hlavně mi i kamarádi lichotili jak mi to stále sluší a to potřebuje slyšet každá z nás, co si budeme povídat. 😁😊 Mě v sobotu čeká na 4 hodiny propustka na Východočeské hokejové derby jupí .🤗😂
Tak teď jsem na nervy zase já - malá dneska dopoledne asi 6x kadila a měla v tom krvavý nitky 😨🤒 - horečku nemá, jinak je většinou veselá, ale občas se lukovitě propíná jako že jí bolí bříško a u kojení dost zlobí - kroutí se nebo usíná. Tak jsme byly u doktora, nafasovaly zkumavku abysme hned ráno odebraly vzorek a poslaly do laborky... jenže to nám pak stojí v cestě víkend, výsledky tim pádem budou až v pondělí 😖 a já do tý doby nebudu vědět co tý mojí prďolce je 😢
@amenophus To jsou starosti. 😪 Držím palce, ať víš co nejdřív a vyřešíte to.
@amenophus výsledky rozboru stolice stejně dříve jak za 3 dny nebudou tak i tak, taky jsme dávali stolici na rozbor( malá ji měla zluto-zelenou a vodnatou), má to tak i nadále, někdy teda jen ridke ale většinou vodnate, a ze steru ani z rozboru stolice se nic neprokázalo, tak to neřeším. Změnili jsme i mléko a furt je to stejné. Nitky krve ale neměla. Může to být tím, že více kakala a střevo je podrážděné. Malá se nám posledních pár dní taky propina, ale jen večer před spaním a jen pár minut. Jinak prdí atd normálně, takže asi nějaký vzdor před spaním. Držím palce ať to není nic vazneho 🍀🍀
@amenophus Podobný stav byl i u nás po očkování. Žádná teplota, dítě celkem klidné a veselé, občas vzteklé při tlačení. Poprděná plína několikrát za den, pár krvavých nitek, občas hlenovitý a čpící sajrajt, a pak v noci hlen a krev půl napůl 😖 To už jsem nevydržela a jeli jsme na pohotovost (byla sobota). Tam neshledala Dr. žádný další obtíže a poslala nás domů, ať to dál sledujeme a kdyžtak přivezeme inkriminovanou plenu. Co jsme se vrátili, tak už podobný problém nenastal 🙈 Nechápu.. Tak vám držím palce, ať to máte podobně 😉
@laja64 Leni, prosim te.. jak se u male projevovala ta intolerance? Maly uz ma 14 dni prujem takovy zelenohnedy hlen a zvysene teploty. Stery i CRP negativni.. mam zkusit ze stravy vynechat mliko, jestli nema intoleranci.. fajn.. koupila jsem si bezlaktozove a test zitra zapocne (dnes naordinovane)... a co jste presli na jine mleko vidis zmeny? Upravila se stolice?
@sju2929 malá žádnou intoleranci nemá-myslela si to jen doktorka v nemocnici-proto doporučila to Allergy care mléko-ze není tak ,,těžké" jako ten Kendamil. V tak malém věku se prý intolerance ani prokázat nedá-lze jen ,,hádat". Ale je rozdíl, že ty kojíš-takze mu to mléko ve tvé stravě vadit může, já nekojím. Jinak stolice se upravila tak o 20% bych řekla, někdy je řídká zeleno žlutá-spise do žluta, někdy ale zelena a vodnatá. Řekla jsem si, že když rozbor stolice vyšel negativní , nebudu to řešit. Jen ten Kendamil byl výživnější-malá po něm spala celou noc, teď se v noci na krmení většinou budí. Stejně za měsíc dostane malá prikrmy a bude to zase jiné ✔ reknu ti ale upřímně, že jsem ráda že nekojim, jelikož to kojení je fakt ,,záhada" 😁
@laja64 no, tak to jsem zvedava,. Jestli se mu ta stolice zlepsi po vynechani laktozy.. :/
Protoze uz ma prave 14 dni prujem.. a jednu dobu to byla uplne voda.. jinak prevazne zeleno-zluty hlen a dneska uplne tmave zeleny 😳 nam stery vysly negativne ale rozbor stolice si myslim, ze nemel .. 🤔 no ... jsem z toho celkem rozhozena a jeste ted nic nemuzu :/
@natysnovec no paráda, na to už se taky těším. Taky mám v planu mrkev,brambor, batáty😍 ovoce nakonec, aby se nerozmlsala😂 Vidím že malá má nausnice, kdy přesně jste nastrelovali?
@laja64 jj to uz sem ji zkousela a neni rozmlsana🤣ted je to tyden co se nasrelily.6 nedel a budeme ji davat svoje.❤❤



Holky mam dotaz.Co mate v postylkach kdyz mam na matraci hnizdecko a na tom spaval v zavinovacce.Ted uz mu tu zavinovacku necham odeplou a na ni spi.Chci ji uz zrusit.Co misto te zavinovacky mam dat na to hnizdecko nebo jak vy to mate v postylkach?