Říjnovky 2018
Ahoj, diskuze pro všechny, které očekávají přírůstek v říjnu. 🙂
Stručné shrnutí
- Prvotrimestrální screening se obvykle provádí mezi 11+2 a 13+6 tt a kombinuje ultrazvuk (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) s krevními markery a anamnézou k výpočtu rizik trizomií.
- Krevní odběry na screeningu mohou vyžadovat, aby pacientka přišla nalačno, ale pití vody ráno je povoleno a někde i doporučeno; výsledky se kombinují s UTZ, který má vyšší vypovídací hodnotu.
- U dvojčat se doporučuje specializované pracoviště pro měření průtoků (Doppler) a sledování placentárních vazeb, a plánované ukončení gravidity se často posouvá dříve (max. cca 38. tt, plánovaný císař).
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám jít na prvotrimestrální screening?
A: Prvotrimestrální screening se provádí v intervalu 11+2 až 13+6 tt; některá pracoviště jej provádějí i o něco později do 13+6 tt, užitek UTZ pro kombinované riziko přetrvává v tomto období.
Q: Co přesně zahrnuje kombinovaný screening prvního trimestru?
A: Kombinovaný screening zahrnuje UTZ měření šíjového projasnění (NT), nosní kůstky a délky stehenní kosti, odběr krve na biochemické markery a vyplnění rodinné anamnézy, výsledky se vloží do modelu pro výpočet rizik trizomií.
Q: Musím jít na krev nalačno a mohu pít vodu?
A: Některé odběry pro screening vyžadují příchod nalačno; voda ráno je povolena a někteří uživatelé potvrdili, že "můžeš, dokonce se to doporučuje".
Q: Jak dlouho trvá screening a čekání na výsledky?
A: Samotný UTZ má obvykle 20–40 minut, klinické vyšetření a poradna cca 10 minut, ale čekání v poradně může být 1–2 hodiny; v některých centrech (OSKAR ve Zlíně) uživatelé uváděli čekání na výsledky až kolem 3 hodin.
Q: Co znamenají konkrétní číselné výsledky rizik ze screeningu?
A: Příklad z diskuse: orientační riziko z krve 1:140; kombinované výsledky uvedly Trizomie 21 1:2548, Trizomie 18 1:6167 a Trizomie 13 1:19362 — tyto zlomky znamenají "1 případ z N" podle kombinovaného scoringu.
Q: Kdy se doporučí NIPT, CVS nebo amniocentéza?
A: NIPT se nabízí jako neinvazivní možnost při zvýšeném riziku; CVS (odběr choriových klků) a amniocentéza (odběr plodové vody) jsou invazivní a doporučují se při vysokém riziku podle screeningu nebo při jasném nálezu na UTZ, s tím, že invazivní vyšetření nese riziko potratu.
Q: Co se liší v monitoringu u dvojčat?
A: U dvojčat se sledují i průtoky placenty (Doppler), rozlišení cévních propojení mezi plodovými obaly a doporučuje se specializované pracoviště; dvojčata se často řeší dříve (plánovaný porod do přibližně 38. tt).
Q: Kdy lze spolehlivě zjistit pohlaví na UTZ?
A: Některá pracoviště uvedla, že pohlaví může být patrné již kolem 13.–14. tt, ale většina uživatelek čeká až na screening v 12.–14. týdnu a někteří odborníci uvádějí spolehlivější zjištění později v druhém trimestru.
Závěry z diskuze
Shoda
- Prvotrimestrální screening kombinuje UTZ (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) a krev a provádí se mezi 11+2 a 13+6 tt.
- Pití vody před odběrem krve na screening je povoleno a doporučováno; některé odběry však vyžadují lačno.
- U dvojčat je potřeba specializované vyšetření průtoků a častější sledování; termín porodu bývá dříve (max. cca 38. tt, často plánovaný císař).
Sporné názory
- Někteří považují výsledky krve za velmi důležité, jiní preferují vyšší váhu ultrazvuku (UTZ) jako věrohodnější ukazatel a varují před falešnými pozitivy z krve; oba přístupy jsou v diskusi prezentovány jako možnosti.
- Někteří rodiče radí chodit na screening k ověřenému centru s FMF auditem, jiní důvěřují svému gynekologovi; volba pracoviště je v diskusi diskutována oběma směry.
Otevřené otázky
- Jak výrazně ovlivní BMI a věk matky spolehlivost výsledků krevního screeningu u konkrétní pacientky?
- Do jaké míry může časová odchylka mezi datem dle MS a UTZ ovlivnit interpretaci velikosti plodu a termínu porodu?
- Kdy je vhodné volit NIPT místo invazivního vyšetření po nepříznivém screeningu?
Zmíněné značky a firmy
maminkam.cz, Prenatal, Apolinář, Hradec (fakultní pracoviště), OSKAR (screening ve Zlíně), Kaufland
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Etrogestan, Magnosolv, Angelsound/anglesound, prvotrimestrální kombinovaný screening, trippel/triple test, NIPT, CVS (odběr choriových klků), amniocentéza (odběr plodové vody), NT měření (šíjové projasnění), měření nosní kůstky, měření délky stehenní kosti, Doppler průtoků placenty, UTZ přes břicho, UTZ transvaginálně, těhotenská průkazka
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Zlín, Brno, Kaufland
Byla jsem dnes v poradne.Jsem v 30tt ale doktorka rikala ze je mimco o 14 dni mensi.Co myslite? Je to spatne,ze je mensi ? Mam tehu cukrovku.
@petronelas Malá je vždy od prvního screeningu menší o týden a doktor říkal, že to je v pohodě.
@knoflikarka jenomze ja mela celou dobu mimco o tyden vetsi a ted najednou o 14 dni mensi.Docela me to desi.
A jeste dotaz holky, uz mate vyprane nachystane veci pro mimi ve skrini? Ja uz jsem zacala prat kdyz je tak hezky a tehotna sousedka se divila,ze uz tak brzy peru a chystam 😂
@petronelas Podle mě to měření je dost nepřesné, asi tak jako ty váhové odhady. Ty podle UTZ taky vychází různě a pak se maminkám rodí i děti o kilo těžší nebo lehčí než odhad. Kdyby něco nebylo v pořádku, doktorka by to určitě nenechala bez povšimnutí. Jinak prát budu v srpnu, do toho 32. tt to chci mít připravené a to mi vychází na konec srpna 😉
@petronelas chci začít prát teď po víkendu až mi manžel snese věci po prvním synovi. Příští týden budu začínat 32tt
@regeditka tak já nám za sebou 4 porody a je to hodně o psychice...co bych poradila je hlavně si věřit a věřit i personálu, pokud máš často nějaké bojácné stavy, tak doporučuju předporodní kurz nebo i nějakou tu dulu. Ta hodně pomohla mojí kamarádce, dala sice za ní balík, ale chválila si to. Mě hodně nakopla švagrová, když brácha vyprávěl, jak rodila, že si během porodu hladila bříško a dokola říkala, jak jim to pěkně jde a už se na mimčo těší a brzo budou spolu..popravdě tohle jsem aplikovala u každého porodu, nastavila jsem si to tak v hlavě, že bolest a porod je vlasně cesta k mimču, tím pádem pozitivní věc, děsně to pomáhá zvládat tu bolest, že to beru tak, že každou bolestí jde miminko ke mě, takže vlastně "dobrý" zážitek...díky tomu asi nemůžu říct, že by nějaký porod byl pro mě hrůzou 🙂 Je úplně zbytečné a ani ne dobré si dopředu něco představovat nebo snad něco očekávat, takže na porod prostě nemyslím a já bezmezně věřím vždy personálu a poslouchám je...takový epidulár jsem neměla nikdy 🙂
A nadstandart? Vyšel mě pokaždé 🙂 určitě budu chtít i teď, je to pro mě lepší, protože nemám pocit, že na někoho musím brát ohled, kdyby třeba mimčo víc plakalo a tak...to bych se prostě cítila blbě, že ruším nebo i mě by i vadilo, kdyby moje mimčo spalo a já bych byla v noci vzhůru kvůli druhému mimču...
Holky hilfe.. Taky se tak potíte?? 🤐 Já už nejen přes den ale i v noci a je to hnus.. Chodím do sprchy, doma jsem už jen v plavkách, lemtám vodu a čaje na litry, větrák mi jede nonstop a niiiic... Už mi to je i divný... 😣
Já už mám taky vše vyprané, vyžehlené a dané ve skříni 🙂 . Už mám za sebou jeden předčasný porod, tak jsem poučena a chci to mít nachystané raději dřív. 🙂
@dusovkam @natysnovec já se jednou za měsíc natřu Driclorem a mám klid od pocení 👌 Akorát ty vedra už by mohly trochu ustát, to jo 😁
@dusovkam
@natysnovec Taky se hodně potím hlavně venku, pokaždé se pak radši osprchuju, protože ten pocit nesnáším.
@laja64 Na Driclor jsem si ještě netroufla ani mimo těhotenství, prý je to docela dryák...
@dusovkam Tak já mám štěstí, že se moc nepotím (suchá atopická kůže), takže teď v těch hicech jenom tak trochu. Ani tím těhotenstvím se to, zatím, nezměnilo, tak snad ani nezmění. Ale ani tak to není moc příjemné, já zase vždycky zrudnu v obličeji jako selátko, to taky nic moc. Tak holky, hodně sil v těch vedrech.
Jo a představte si, včera mám jedno prvenství - poprvé mě paní v MHD nabídla, že mě pustí sednout. Tak asi jsem fakt těhotná a asi je to fakt vidět🙂.
@laja64 Dricloru se docela bojím.
@biciklissie 🤗 Paráda.. Mě už pustili asi 4x ale kupodivu 3x důchodkyně a jedna mamina s kočárkem.. Mladý na mě hází bobek 💩
@dusovkam @knoflikarka jojo nic extra zdravého to není, to máte pravdu. Mimo těhotenství jsem Driclor používala maximálně 2x za měsíc, v těhotenství maximálně 1x za měsíc, nebo když už se opravdu začínám potit. Na podzim a zimu nepoužívám vůbec. Používala jsem ho předtím i u dcerky v těhotenství a v pohodě. Ne, že bych se potoka nějak extrémně ale nesnesu to. No vedra jsou od dubna tak doufám, že už poleví. Kdybych věděla, že otehotnim hned druhý měsíc, tak otehotnim az teď, jako s dcerkou a rodila bych třeba v dubnu, květnu, to bylo ideální 😁😃
@biciklissie Tak mě nepustil nikdo, je vidět, že když nastoupím do tramvaje, hodně lidí se začne rychle dívat jinam 😁. Ale radši stojím někde u okýnka, minule jsem seděla a přisedl si ke mně starší pán - bohužel bylo velice znát, že nepoužívá deodorant a jet déle než 2 zastávky, tak asi hodím šavli.
@laja64 Vedra jsou strašná, ale buďme rády, že teď nemáme termín porodu, ty holky fakt obdivuju, přecejen klima je v málokteré porodnici.
@dusovkam Já právě mám zkušenost dost děsnou. Ještě to asi nebylo úplně vidět a já nosím spíš volnější věci, ale už jsem byla dost zničená a spíš mě třeba předbíhali ve frontách nebo mě v mhd seřvali, co jsem si dovolila sednout. víc zkušeností zatím nemám, ale v mhd jsem hodně a dost tedy vidím, že ti mladí jsou děsní a důchodci tedy šíleně nepříjemný. Nechci paušalizovat, ale mám zkušenosti spíš takovéto.
@knoflikarka Tak to mě teda mrzí, že máš takové zkušenosti. Já už sedám, kde mě napadne, klidně i na ty sedadla pro zdravotně hendikepované. Samozřejmě potřebného bych pustila i teď, ale jinak neřeším, co si kdo myslí. Většinou jezdím autem, ale když ne, tak to mám 1,5 hod ráno a 1,5 hod. odpoledne, takže to už je docela zabíračka, kór v tomhle počasí. S tou "vůní" Tě naprosto chápu, teď tedy mě z toho omejvá solidně, hodně tedy ti bezdomovci jsou síla.
@knoflikarka já rodila dcerku koncem května a bylo 30stupňů, kupodivu mi to nějak nepřišlo ty jo 🤔😁 Ale na říjen se těším, bude pak skarede počasí, my budem doma v teple s miminkama😃 Letos i něco napeču na Vánoce, vždy na to nebyl kvuli práci čas a tak jsem cukroví objednávala. V září jde malá do školy, tak to pocitam že to sletí jak voda a budu rodit. Jen ještě at se ta malá v břichu otočí😁😁
@knoflikarka No bohužel nejen starší lidé neznají deodorant.. 😫🤢
@biciklissie Však ta sedadla jsou i pro nás..😏 Já mám taky blbý zkušenosti z MHD, nedávno jsem jela přes celý město a musela jsem se zeptat jedný baby, jestli je její taška unavená nebo těhotná že sedí... No ten vodopád slov jsem si fakt užila 😂 Ale hodně se bojím v nákupáku- někteří by měli mít na košík řidičák a ten obyč do ruky ani nedostat.. Nejednou jsem si musela břicho chránit rukama buď před košíky nebo před pohrkanými dětmi co lítají po krámě a nejednou do mě vrazili.. A doprovod ani necekne, ještě mě sprdnou když se ohradim.... 😏😐
@biciklissie Tak jezdit hodinu a půl, tak taky sedím určitě... V takovém počasí 3 hodiny denně na cestách, máš můj obdiv, asi bych se roztopila 😯. Já jezdím většinou tramvajemi tak do dvaceti minut, většinou míň, takže to je oproti Tobě opravdu nesrovnatelné...

Akorat je divny,ze v nem mi nohy ani ruce neotxkaly a prijedu domu a zase sem otekla...hlavne nohy.Chodidla...nechapu to.