Veganství u dětí

jita7
18. únor 2018

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit své zkušenosti a názory na veganskou stravu u malých dětí? jste zastánci nebo máte nějaké argumenty proti? stalo se vám někomu, že jste musely veganskou stravu ze zdravotních důvodů opustit (dětem chyběly nějaké důležité látky, ...)?

marketa11112
18. únor 2018

Ja jsem schopna pochopit vegetariana, sama k zivotu maso nijak nepotrebuji, ale obcas si dam , spis pod tlakem okoli, a protoze vim, ze je proste treba..latky, ktere obsahuje jsou nenahraditelne, ale ve velkem jim mlecnou bilkovinu, ktera je defakto take zivocisneho puvodu.......veganatvi ale nechapu...znam dva lidi, kteri takto ziji..vypadaji nemocne a vlastne i jeden z nich porad necim trpi, nemaji silu, nezvladnou zadny sport, jsou velmi hubeni..az podvyziveni....a jsou dospeli....u ditete ve vyvoji bych takovou variantu nedoporucovala......a neznam nikoho, kdo ano....ale je to rozhodnuti kazdeho
kazdeho vec, kazdy rodic zodpovida za sve dite sam.

jitulien
18. únor 2018

Osobně se veganské stravy velmi zastávám, sama jsem "jen" vegetarián a reduktarián (nejím živočišné výrobky ve velkém měřítku), ale dítěti bych neodpírala nic. Děti poznají nejlépe, co je pro ně dobré či nikoliv, takže vyzkoušet, zda bude ten sýr nebo ten řízek chtít, pak podle toho zařídit stravu.

orobs
18. únor 2018

Doporučuji mrknout na YouTube na uživatelku maruskaveg, má i kanál na Instagramu nebo vlastní blog. Ona i její partner jsou vegani, teď mají malé miminko. Určitě má nastudovanou tuto formu stravování i u dětí, tak bych se jí nebála na cokoli zeptat 🙂

terezs2716
18. únor 2018

Souhlasím s příspěvkem nade mnou. Mám dvě kamarádky veganky a obě jsou neskutečně hubené,až nezdravě "šedé",prostě pleť není růžová,jsou jakoby průsvitné. Jedna z nich dělala i v nějaké veganské restauraci a říkala mi,že když tam přijdou maminky s dětmi,tak že jsou ty děti kolikrát až apatické a prý "nezdravě hodné", ač je sama veganka,tak dítěti dopřeje vše včetně masa a až bude natolik dospělé,aby se mohlo rozhodnout samo,může být také veganem. Takže za mě dítě vegan,rozhodně ne,řekla bych,že to může dost ovlivnit jeho vývoj do budoucna (kosti,zuby....)

lenkas1982
18. únor 2018

Z toho, co o výživě rámcově vím (i když přiznávám, že o problematiku veganství jsem se nikdy nezajímala), tak hlavní problém je v tom, aby člověk pokryl svou potřebu bílkovin, které tělo prostě potřebuje. Zádrhel je v tom, že rostlinné zdroje bílkovin nemají narozdíl od těch živočišných všechny esenciální aminokyseliny. Výjimkou je třeba sója, kterou ale nefermentovanou není vhodné moc konzumovat. Takže je nutno se opravdu dobře orientovat ve výživě a dobře si poskládat ty rostlinné zdroje bílkovin, aby tělu některé esenciální aminokyseliny nechyběly.

astyna
19. únor 2018

U dospělých, kteří si to zvolí sami - OK. Ale u dětí, kterým to nastolí rodiče? Děti mají úplně jiné výživové normy, požadavky, rozhodně bych pro to nebyla. Osobně znám několik vegetariánek a je potřeba vše pokrýt - bílkoviny nejsou jen v masu, zabývat se tím. Někdo to drží, jen protože je to "in" a pak má problémy....

bekyc
19. únor 2018

Pokud se rodičům příčí dávat dětem živočišné produkty z přesvědčení, ať si seženou maso, vejce a mlíko z místa, kde se ke zvířatům chovají hezky a netrpí tam. V dnešní době není těžké tyto produkty sehnat (děláme to tak taky).

dura175
19. únor 2018

@jita7 Nejsem zastánce extrémů. Pokud to někomu vyhovuje, prosím, ať si jí, co chce. Ale co se týče dětí, tak tam vidím rudě. Dítě nemá možnost volby a mělo by mít všechny živiny, i ty živočišné složky potravy. Od rodičů mi to připadá velmi sobecké a krátkozraké.
BTW podle mě je veganství taková ta moderní hipstersko-sluníčková póza schovaná za pseudokecy o životním prostředí a chudinkách zvířátkách. Zamysleli se někdy vegani, kolik bylo spotřebováno energie na dopravu jejich oblíbených avokád, kokosů a všech těch super bio eko potravin?
A hlavně těch názorů na stravování je tolik, že nemůže existovat univerzální způsob, jak jíst. Stačí proti sobě postavit paleožrouta a vegana a rozpoutá se třetí světová... 😂😂😂

tulikiss
19. únor 2018

pro odlehceni 😀 😀

jitulien
19. únor 2018

@astyna tak vegetariánství z osobní zkušenosti tak složité není, to veganství je potom o hodně horší vychytat všechny živiny 🙂 nikdy bych dítěti nenutila být ani vegetariánem, natož veganem 🙂 i s přítelem jsme tak dohodnutý, ať si malej jí co bude chtít 🙂 no a buď mu budou chutnat masový nebo sójový párky no 🙂

vila_z_lesa
23. únor 2018

Ahoj, ja jsem byla dlouho veganka, ale vypestovala jsem si alergii na soju, po vysazeni soji jsem mela tak spatny jidelnicek, ze jsem behem pulroku dcery, zkolabovala a nemohla chodit, ptz jsem mela velice spatna kolena. Ted cvicim na kolena a jim vegetariansky a. Sem tam ryba, za mne vegan strava ne pro deti, ptz musi uzivat spoustu doplnku stravy a ja teda radsi dam male syr nez do ni rvat tablety 🙂

makky1310
23. únor 2018

Omlouvam se, je to mimo tema ale prosimte @vila_z_lesa jak se u Tebe zacala projevovat alergie na soju?

aidelina
23. únor 2018

Vegetariánskou stravu u dětí ještě chápu. Tam lze plnohodnotně nahradit všechny potřebné živiny. Např. vejce obsahuje kompletní spektrum aminokyselin. Profesor na výživu nám na VŠ říkal, že vejce = dokonalá potravina. Tj. vegetarián, konzumující mléčné výrobky a vejce, je úplně v pohodě.
Veganů znám několik, bohužel všichni, do jednoho jsou po nějaké době nemocní (oslabená imunita, choroby kloubů, ledvin). Ať si dospělí jedí co chtějí, rozhodli se sami o své vůli. Ale děti by podle mě měly mít možnost jíst všechno a rozhodnout se o své vůli až v dospělosti. A jak už tu bylo zmíněno výše, v dnešní době není problém sehnat si domácí vajíčka od slepic, co mají hezký život a běhají venku, stejně jako maso z malochovu a dobrých podmínek. Stačí jen trochu hledat. A v malém objemu jen pro děti to nikoho ani finančně nezruinuje.

verdos
23. únor 2018

Mám známé - vegany, a děti mají úplně v pohodě (nejsou vůbec nijak nemocní, zkažené zuby, apatické nebo něco podobného - naopak sportují, jsou velmi zdravé, chytré...). Jedna věc je, že musí mít tu výživu velmi vychytanou (ale ruku na srdce, kdo se stravuje "klasicky", tak ta výživa je taky v dosti špatném stavu a že takových rodin kolem sebe mám!). A druhá věc je, že genetika je sviňa, a tak se může stát, že to dítě bude mít problém třeba s nějakým trávicím enzymem, a pak, chtě nechtě, není jiný způsob, jak dítěti něco důležitého dodat, než mu dát něco živočišného původu (protože třeba z toho rostlinného to nevstřebá a tím má zaděláno na solidní problém). Ale ono úplně stejně může mít někdo opačný problém, tzn. nevstřebá to z živočišného původu a naopak lépe vstřeba z rostlinného. Nejlepší je hledat, co každému vyhovuje, a opravdu si o tom něco nastudovat (nemyslím jednu knížku, spíše se opravdu stát odborníkem na trávení se vším všudy, tedy včetně mikrobiologie, chemie, psychosomatiky, atd.)... Jinak může být problém vždycky.

vila_z_lesa
24. únor 2018

@makky1310 ahoj, poprve mi bylo divne, kdyz jsem pila kafe se sojovym mlikem a pak jsem zacala mit po snezeni soji desivej prujem, no a pak mi potvrdili alergii. Byla jsem na strave asi pet let

jaanicce
24. únor 2018

Ja proti ZADNEMU druhu stravovani nic nemam. Sama jsem zkusila vsechny mozne druhy stravovani. Je to kazdeho vec, ale muj nazor je, ze si to ma clovek zvolit sam a nikdo nema pravo mu neco nutit vcetne deti. Osobne si myslim, ze by dite melo mit pestrou stravu a casem si jako "dospelak" samo zvoli co mu vyhovuje. Ale nemyslim si, ze je fer ho hned od zacatku nejak ovlivnovat. (To plati i o vnucovani jidla co mu nechutna, nebo ho ovlivnovat JA nejim spenat, tak je spenat fuj atp.)

makky1310
24. únor 2018

@vila_z_lesa diky, to zni fakt dost hrozne. Me soja hlavne nadyma ale to je asi normalni, snad se mi nestane to samy jako tobe. Blbe mi je po mlecnym, to mi pak taky povrdil na alergologii.

Jinak abych tady nespamovala a vyjadrila se k tematu. Ja jsem pouze vegetarian. Podle me musi jit do veganstvi clovek, ktery to ma opravdu v maliku a bude vedet jak mit pestrou a vyzivnou stravu. To samy u deti. Ja osobne, kdyz uz, taky bych radsi volila cestu - vejce z volneho chovu, mleko primo od chovatele atd. Ja mam treba vejce svoje, nikdy bych nekoupila. Pro mliko jsem jezdivavala do vedlejsi vesnice, kravky tam meli krasny prostredi ale chapu, ze ne kazdy ma tu moznost. Pak ale taky samozrejme zalezi proc clovek voli veganstvi, jestli z etickyho nebo zdravotniho hlediska. Jinak syn vegetarian neni, tuhle volbu nechavam na nem ale urcite to s masem neprehanim, nema ho denne. A mlecne stejne nemuze, je alergik.

makky1310
24. únor 2018

@verdos jo souhlas, porad se propiraji vegetariani a vegani ale ze nekdo ji, s prominutim jak "cune", se v pohode toleruje. Kdyz jsem prestala jist maso tak mi kupa lidi rikalo aby mi nechybel nejaky vitamin (sice nevedeli jaky ale moooc tomu rozumeli). Ti lidi co se stravuji stylem - rohlik s necim, chleba s necim, susenky, knedlik s omackou atd je podle me na tom hur nez nejakej vegan ci vegetarian.

jaanicce
24. únor 2018

@makky1310 No to ze jsou lidi jako popelnice je vec druha. To ani nepovazuji za stravovani, ale spis za pozirani. Taknejak logicky predpokladam, ze se vetsina rodicu zamysli nad tim jak krmi svoje dite a i kdyz jim to obcas uklouzne, neni to pravidlem (prasarny). Rada bych si alespon tu iluzi nechala

antoinet
24. únor 2018

Dospělý má pro omezený jídelníček své argumenty, ale dítě ne, už jako malé se vyčlení a odliší (u babičky, kamaráda, ve školce,...) a chudák nebude chápat, proč je jiné a něco nesmí. Bude to stejné jako by bylo nemocné, akorát mu tyhle pocity přívodí rodiče a zbytečně.
Jsem pro zdravou stravu, ale nemám ráda, když se z jídla dělá téma, jsou důležitější věci v životě.