Co dnes vaříte?
Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀
Stručné shrnutí
- Pro vaření pro malé dítě se běžně používá stejná rodinná jídla upravená tak, že se „jen moc nesolí a nekoření“; časté příklady jsou vařená nebo dušená zelenina, bramborová kaše, pářená masa a dětské skleničky jako náhradní rychlé řešení.
- Rychlá řešení zmíněná v diskuzi zahrnují Panzani 3‑minutové těstoviny, mražené bylinky (BIO Mix 6‑ti bylinek), hotové omáčky (čertovská, cikánská) a skleničkové lasagne nebo jiná hotová jídla.
- Praktiky šetřící čas jsou dávkování a mražení porcí, pečení/zapečení (gratin, zapečené brambory), dušení a vaření v páře; u nádobí bylo doporučeno investovat do kvalitní sady (zmíněny Zepter, Kolimax, Ety titan) pro rychlejší vaření a nižší spotřebu tuku.
Nejčastější otázky
Q: Jak přizpůsobit běžná rodinná jídla pro dítě kolem 20 měsíců?
A: Vařte stejné jídlo pro rodinu, ale pro dítě „jen moc nesolte a nekořeňte“; často se dává dítěti povařená nebo pářená zelenina, bramborová kaše, jemně nakrájené/rozmačkané přílohy nebo porce z dětských skleniček.
Q: Kde sehnat mražené bylinky?
A: Uživatelé uvádějí mražený BIO Mix 6‑ti bylinek v Plusu, mražené bylinky mají také v Penny a někdo zmínil, že dříve byly u Delvity a po změně provozovatele v regálech Billa není sortiment stejný; v diskusi se uváděla orientační cena okolo 20 Kč.
Q: Jak udělat „bratislavskou omáčku“ podle jednoduchého domácího receptu?
A: Ingredience: 2 lžíce hladké mouky, 1 lžíce rostlinného oleje, 1 kostka Masoxu (nebo domácí vývar), 150 g mražené zeleninové směsi, 150 g sterilovaného hrášku, 3 lžíce kečupu, 1 větší cibule, mletá paprika a kmín; postup: osmahnout cibuli, přidat koření a mouku, zalít vodou a bujónem nebo vývarem, povařit 15 min s mraženou zeleninou, nakonec vmíchat hrášek a dochutit kečupem.
Q: Jak připravit „mazec“ (zapečené těstoviny) podle sdíleného receptu?
A: Na 1 balení těstovin použít cca 0,5 kg mletého masa (1/2 hovězí + 1/2 vepřové), osmahnout cibuli a maso, přidat čertovskou a cikánskou omáčku nebo loupaná rajčata, zalít šlehačkou, smíchat s uvařenými těstovinami, dát zapéct 10 minut a posypat strouhaným sýrem; alternativně používat parmezán nebo eidam.
Q: Co pomůže rychle uvařit oběd, když není čas?
A: Rychlé tipy ve vlákně: Panzani 3‑minutové těstoviny, „škubánky z pytlíku“ (uvedeno jako 5 minut), použití zbytků nebo skleničkových lasagní a hotových omáček, případně rychlé konzervy a mražené směsi.
Q: Jakou sadu hrnců koupit — co se v diskuzi doporučuje?
A: V diskusi byly zmíněny Zepter (dražší, uváděná jako „vaří bez tuku a rychle“), česky vyráběné sady Kolimax (nerez, dostupná varianta) a Ety titan; někteří doporučují smaltované hrnce jako levnější a odolné řešení.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rodinné vaření se obvykle přizpůsobuje dětem snížením soli a koření a nabídkou jemně upravených příloh (bramborová kaše, pářená zelenina, rozsekaný špenát).
- Polévky a zapečená jídla (zapečené těstoviny, gratinované brambory) jsou populární pro rodiny s malými dětmi jako opakovaně využitelné, výživné a snadno skladovatelné řešení.
Sporné názory
- Výběr nádobí: někteří doporučují investici do Zepteru jako „bez tuku a rychlé“, jiní preferují běžné smaltované nebo nerez sady (Kolimax, Ety titan) kvůli ceně a praktičnosti.
- Bujón vs domácí vývar: část diskutujících používá kostku Masoxu nebo hotový bujón pro rychlost, jiní nahrazují Masox domácím vývarem a redukcí (atributováno jako alternativa v diskuzi).
Otevřené otázky
- Jaký je univerzálně fungující způsob, jak naučit malé dítě pravidelně jíst zeleninu (v diskuzi byla řada tipů, ale žádné jasné obecné řešení).
- Který konkrétní set hrnců (značka/model) je při vyrovnání ceny a životnosti skutečně nejvýhodnější volba pro rodinu — diskuse uváděla názory, nikoli definitivní testy.
- Jak spolehlivě udělat domácí bramborové knedlíky tak, aby se povedly každému (v diskuzi byly různé postupy, bez jediné univerzální metody).
Zmíněné značky a firmy
Zepter, Kolimax, Ety, Delvita, Billa, Plus, Penny, Maggi, Panzani, Hellmann’s, Masox, Mimibazar, Mamincinyrecepty.cz, Varime‑detem.cz, Remoska, Prostřeno
Zmíněné produkty a metody
Panzani 3‑minutové těstoviny, BIO Mix 6‑ti bylinek (mražené bylinky), čertovská omáčka, cikánská omáčka, Masox (bujón), šlehačka, lasagne ve skleničce, Pangasius (filet), adžika, Helmans dresing, zapečené/brambory gratinované, pečení/zapečení, dušení, vaření v páře (páření), mražení porcí, Remoska pečení, škubánky z pytlíku
Místa a osoby
Zdeněk Pohlreich, Šumava, Hodolany, pořad Prostřeno
@brusinka.pusinka Kujiii, už jsem to hledala několikrát a přes vyhledávání mi to prostě nevylezlo🙂
Zapékané gnocci se špenátovosmetanovonivovým přelivem a kuřecími kousky....🙂
@brusinka.pusinka krása kuřátko, taky ho mám takhle moc ráda, zítra se na něho chystám, peču to v římském hrnci a dávám k tomu ještě zeleninu mrkev a hrášek
u nás dnes polívka z červených fazolí
pečené masové koule, rajská, těstoviny
Co z toho? nic mě neapadá ☹ Mám kuřecí prsa a žampiony v plechovce, a nejradši bych si k tomu dala rýži 😉
@andilekanitka tak orestuj kuřecí kousky na cibulce a česneku, přidej žampióny a povař doměka zahusti a okořeň solí pepřem podávej s rýži😀
Dneska rýže s kousky vepřového s rajčátkama.
Včerejší perníček s povidlím se opravdu povedl - fakt mňamka 😀
Dneska zapečený vepřový plátek s hořčicí, slaninou a cibulkou s bramborem. A na mls máme perník - tentokrát nepovidlový, protože jsem neměla dost povidlí 😀
@eriska : @eriska : presne, mame taky desne mrkve 😀 , je treba ji zlikvidovat🙂
tže buď tady ten recept
1/.Mrkvové placičky s jogurtem
Karotka 500 g
Vejce 2 ks
Česnek
2-3 2 stroužek
Ovesné vločky 50 g
Celozrnná mouka 50 g
Citrónová šťáva
Sůl
Pepř
Muškátový oříšek
Olivový olej 1 lžíce
Jogurt 1 kelímek
Karotku oloupeme, jemně nastrouháme a promícháme s ostatními přísadami kromě jogurtu. Rozehřejeme trošku oleje na pánvi a z karotkové hmoty vytváříme malé hromádky. Ty klademe na rozpálenou pánev, zmáčkneme je na ploché placky a opečeme z obou stran na mírném plameni. Jogurt promícháme se solí a prolisovaným česnekem a podáváme s mírně teplými placičkami.
nebo jen 2/. mrkvove karbanatky
INGREDIENCE: 750 g mrkve, 1 cibule, 4 stroužky česneku, 2 vejce, pepř, sůl, trocha majoránky, špetka drceného kmínu, strouhanka na dodělání, olej na vymaštění pekáče.
POSTUP PŘÍPRAVY: Mrkev nastrouháme a dáme jí do kastrolu s trochou vody. Pod pokličkou ji podusíme do měkka. Poté z ní slijeme přebytečnou vodu a necháme ji vychladnout. Cibuli pokrájíme na drobno, česnek prolisujeme. Vejce rozšleháme, přidáme cibuli a česnek a promícháme s uvařenou mrkví. Tuto směs osolíme, opepříme a přidáme kmín, majoránku a prohněteme. Podle potřeby dohustíme strouhankou. Poté z ní tvarujeme menší karbanátky. Pečeme v předehřáté troubě na 180°C pečeme z obou stran do růžova.
oboje peču v troubě 🙂 a když dělám pro malýho samo upravím 😎 🙂
@pelenka @ma.ja já jsem tady ten receptík od holek nestudovala, u nás se dělá tento:
1 a 1/2 hrníčku pol.mouky
1 hrníček cukru
1 hrníček oleje
1 hrníček mléka
1 vejce
1 prdopeč...vše smíchat, nalít na plech vyložený pečícím papírem a péci..mezitím si připravíme krém:
do uzavíratelné misky dáme 1 plechovku ananasu /nebo 2 mandarinek/ i se šťávou, 1 neušlehanou šlehajdu, 1 ztužovač šlehačky, 1 vanilkový pudink bez vaření, uzavřene a hrkáme do ztuhnutí..u nás je ale frk, frk buchta😀
@brusinka.pusinka brusí, moc,moc prosím, nebyl by osvědčený receptík na halušky? manža dovezl ze slovenska brynzu a má na ně hroznou chuť...no a u nás se nikdy neděly☹ale síto jsem si už půjčila od sousedů😀díky moc
@eriska
Brynzové halušky,
Brambory 750 g
Hladká mouka
nebo 1:1 hladká s polohrubou 250 g
Sůl
trochu
Brynza 250 g
Slanina
nebo domácí špek 150 g
Brambory nastrouháme na jemném struhadle jako na bramborák, přidáme sůl, mouku a zamícháme. Těsto protlačíme přes síto na halušky nebo nasekáme na prkýnku a shazujeme do vroucí osolené vody. Můžeme je vykrajovat lžičkou namočenou ve vroucí vodě, nebo je odkrajovat nožem z prkénka, případně je protlačovat do vroucí vody skrz speciální haluškové síto.
Vaříme asi 4-5 minut tj. až halušky vyplavou na povrch vody, to jsou uvařené. Buď je scedíme a propláchneme studenou vodou, abychom je zbavili slizkosti, nebo je vytahujeme dírkatou vařečkou případně naběračkou.
V teplé míse případně rovnou v hrnci je dobře promícháme s brynzou, která se na horkých haluškách rozpustí. Na talířích je pak ještě sypeme rozškvařenou na kostičky nakrájenou slaninou.
@eriska jsou dva typy halušek, moučné a bramborové... my radši bramborové a tam ti zase neřeknu poměry, počkej na brus...jinak syrové brambory na nejjemnějším sítu nastrouhat, smíchat s vejcem a hladkou moukou, vznikne lepidlo. já to sekám nožem z prkýnka, který namočím do vroucí vody, než na něj dám ten lep... mám je větší než brus.. bryndzu dávám na ně, ale my je máme nejradši s opečenou slaninkou, cibulkou a studeným kys.zelím.. bryndzu si dám, když je, ale nemusím, na mně je moooc aromatická...
@brusinka.pusinka @kammka holky, jste obě zlaté, díky moc..já brynzu ještě nikdy nejedla, tak uvidíme😉 zítra písnu, jak to dopadlo 😵
@brusinka.pusinka, takže jen brambory, mouka a sůl?to je dobrý🙂 to mám vše doma😉
my byly s malou dnes v nemocnici na předoperačním, ale jely jsme tam jen kvůli mým dvěma podpisům..ani tlak jí nezměřili, ani srdíčko neposlechli... ale malá dostala hračky, tak má radost...
byly jsme doma dřív, než jsem počítala, nemáme žádný oběd.. malá řekla, že jí stačí jogurt...já nemám chuť na nic. budem píct šátečky s tvarohem, pak sjedem do masny, aby tu táta neumřel hlady, koupím mu párky, on by si stejně nic neohříval, je na to děsnej.. a upeču ještě cibul.koláč, máme opět funkční slípky, dnes od deseti holek 5 kousků, tak koupím anglickou... a bude... nazdar.. pustit nás mají v pátek, to by se mi líbilo mít doma vaříno, ale jak to provést. do hopody to s malou po výkonu ani náhodou nepůjde, tak snad jedině si cestou dom vyzvednout pizzu.. nebo nevim.. jsem poslední dobou tak línáááá...
a dnes i neklidná, neb mimi se nehlo, ach jo, jsem nachcípaná, tak snad je ok a než dostanu hysterák, tak sebou zamrská.. nejspíš jen spinká, noc byla děs. budila jsem se na smrkání...
@eriska doporučuji brynzu zjemnit zakysanou smetanou.... je pak jemnější a chutnější a není tak aromatická 😉
@brusinka.pusinka no to je podle regionu, mám pár kolegyn ze Slovenska, jedna je z Oravy.. někde dělají těsto, do kterého přímo dávají bryndzu a taky tomu říkají halušky... 🙂
@kammka no spíše si to tak nazvaly kuchařky ale pravé halušky jsou pouze bramborové... bainka byla slovenka a moučné jsou nočky.... ty dělala hlavně k perkeltu a guláši 😀
@brusinka.pusinka jo to dělám taky...ale nás je málo.. pak zbejvá bryndza a já se musím tvářit, že jsem na ni jen neměla chuť.. mně smrdí skopové i kozí mlíko, ale to ještě pozřu, když je čerstvé.. jinak můj chlap brblá, že jsem rozmazlená, když mi nechutnaj takový věci... já trpím, když peču vitnamskýho nevykastrovanýho kanečka..
@kammka jeee, pizza, taky bych si dala😉 budeme na vás myslet, ať to má Fanynka brzo za sebou a jste si v klídku doma🙂 žádný hysteráky, mamino🙂 určitě miminko spinká, po prosmrkaný noci, se mu nemůžeš divit..jinak třeba mé dítko bylo v bříšku max. hodné, jsem o něm skoro vůbec nevěděla, ale za to teď, to si mnohonásobně vynahrazuje😀slepice závidím, babiččiny potvory snesou tak jedno, max.dvě za den a to jch mají více, tak jsem naběhla do slepičárny, že si koupím plato vajec a holky, nevím kolik stojí u vás, ale tady chtěli za 30 vajec 150Kč 😠 😠 😠 tak jsem odjela s prázdnou 😢
@aaadus no, já měla vždy od babí,ale teď ty potvory sotva snesou pro ně a co jsem se ptala, tak to je u nás tak všude kolem stejně, že lidičky nepordávají.až budou , tak budu mít i já od babí, takže na páteční dortík pro brášulku k 20. je budu holt muset koupit někde v kaufu, či bille, nebo nevím kde 😠




@pelenka strana 186 je buchta Hrk hrk