Daňové přiznání a sleva na dani v době prac. neschopnosti

michaela090916
7. zář 2015

Dobrý den,
vůbec tomuto tématu nerozumím, proto budu velmi ráda za Vaše rady.
Letos v lednu jsem podepsala růžové prohlášení, nicméně ještě tento měsíc jsem nastoupila do pracovní neschopnosti, která byla ukončena až k 31.8. Od 1.9. jsem zaměstnaná u nového zaměstnavatele, zde jsem také podepsala růžové prohlášení. Je to nějaký problém? Bylo mi řečeno, že by se mohlo stát, že se mi nevrátí daně. Také mě zajímá zda se mi vrátí daně za dobu co jsem byla v neschopnosti a popřípadě, kdo mi tyto daně vrátí?
Nejde mi o to kolik bych měla dostat, ale zda vůbec něco dostanu
Moc Vám děkuji předem za radu!

banitram
8. zář 2015

Máte dvě možnosti - od 1.1. do 15.2.2015 požádat posledního zaměstnavatele, kterého budete mít v roce 2015, o provedení ročního zúčtování nebo si do konce března podat daňové přiznání.
Vycházím z toho, že budete chtít požádat zaměstnavatele.
Odvedenou daň vám vrátí. Ale samozřejmě jen do výše, kterou za celý rok 2015 zaplatíte. Uvidíte to na výplatním sáčku - sražená záloha na daň. Pokud máte tak malý příjem, že měsíční zálohy na daň jsou nulové, tak se samozřejmě nemá co vracet. .....Co neodvedete, nemůžete chtít zpět.
Pokud uplatňujete děti, mohla byste získat i daňový bonus - ale tam je potřeba mít za celý rok výdělek minimálně 55200 Kč - dávky nemocenské se do toho nepočítají.

michaela090916
autor
8. zář 2015

@banitram Rozumím tomu teda tak, že příští rok až se budou podávat daně, požádám zaměstnavatele,aby mi vrátil daň za dobu co jsem byla v pracovní neschopnosti? Omlouvám se, ale tohle téma není můj šálek kafe 🙂 Zřejmě budu k tomu asi i potřebovat nějaké potvrzení, že?
A nevíte náhodou zda není problém mít podepsané prohlášení v lednu u jednoho zaměstnavatele a v září u jiného? Moc vám děkuji 🙂

banitram
8. zář 2015

V období 1.1 - 15.2.2016 zajdete za mzdovou účetní a požádáte o provedení ročního zúčtování za rok 2015 (nezáleží, zda jste byla nemocná). Zároveň jí musíte dodat i potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů, které jste měla v roce 2015 a případné doklady k daňovým odpočtům (pojištění, hypotéky apod.). Pokud jste měla podepsané daňové prohlášení od ledna do srpna u jednoho zaměstnavatele a od září do konce roku u jiného zaměstnavatele, ničemu to nevadí. O tom, že jste byla nemocná a kolik jste brala na nemocenských dávkách nepotřebujete žádný doklad - nemocenské dávky nespadají do daní.

Předpokládám, že od ledna do srpna jste žádný zdanitelný příjem neměla, takže na výplatních sáčcích za 9-12/2015 si můžete sama zjistit, kolik se vám na daních za rok 2015 asi vrátí. Sečtete všechny odvedené zálohy na daň z jednotlivých měsíců - a to je to, co vám budou vracet .....

michaela090916
autor
8. zář 2015

@banitram Mnohokrát Vám děkuji 🙂 jste moc hodná 🙂

naduskak
3. únor 2016

Dobrý den.Mám dotaz tykajici se vraceni dani.V rice 2015 jsem byla.7 měsíců na neschopence.Uplatňuji každý měsíc slevu z daně na dcerku,mám pracovní smlouvu na neurčito.Chtěla bych se zeptat,zdali mi budou něco vracet na daních,mám měsíční hrubý příjem 20200.Předem děkuji za odpověd.

banitram
4. únor 2016

Dobrý den, za ty měsíce, kdy jste nemohla uplatnit slevu na poplatníka a slevu na dceru (tím myslím žádný příjem z práce, jen nemocenka po celý měsíc) se vám bude vracet. Prvním měsíc nemoci jste možná ještě slevy uplatnila, ale když budu odhadem počítat 6 měsíců x 2070 Kč to je 12420 Kč na poplatníka a při vašem měsíčním příjmu nejspíš dosahnete i na slevu či případný bonus na dítě 6702 Kč. Záleží, kolik jste za těch 5 odpracovaných měsíců odvedla na dani.

naduskak
18. únor 2016

@banitram Moc vám děkuji za odpověď,hned jsem chytřejší.Přeji krásný den

hanicka5
31. bře 2016

Dobrý den.Mám dotaz tykajici se vraceni dani.v roce 2015 jsem odpracovala 4měsíce zbytek mám pracovní neschopnost až do ted za kolik měsíců mě vrátí daně ?

hanicka5
31. bře 2016
banitram
31. bře 2016

@hanicka5 takhle se odpovědět nedá. To nezáleží na odpracovaných ani promaroděných měsících. Záleží jen na tom, kolik daní jste v roce 2015 odvedla. Odhadem : za každý měsíc neodpracovaný měsíc by se mohlo vrátit na daních 2070 Kč. Tzn. že by se vám mohlo vrátit až 16640 Kč za slevu na poplatníka za těch 8 měsíců nemoci. Ale to byste za tu odpracovanou dobu čtyř měsíců musela na daních odvést minimálně tuto částku. Daně se vrací jen z toho, co jste odvedla... a samozřejmě pokud jste si do dnešního dne podala daňové přiznání na FÚ (ale to už byste sama věděla, co se vám vrací) nebo do 15.2. požádala v zaměstnání o provedení ročního zúčtování.

hanicka5
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
hanicka5
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
hanicka5
2. dub 2016

🙂 děkuji

hanicka5
5. dub 2016

dobrý den dnes jsem si volala na mzdovku bylo mě řečeno že mě vráti 3100kč za 8měsíců prac.neschopnosti -hrůza nějak málo

hanicka5
5. dub 2016

překlep na mzdovku

xpila
5. dub 2016

@hanicka5 Tak pokud jsi víc na dani neodvedla, tak ti nemají co vrátit.

miky
5. dub 2016

@hanicka5 pokud jste odpracovala jenom 4 měsíce a zbytek roku byla v pracovní neschopnosti, tak jste na daních odvedla málo a tudíž vám nemají co vracet. Buďte ráda, že je to alespoň těch 3100, mohlo to být i mnohem méně

evaburesova20
8. kvě 2016

Dobry den,chtela bych se zeptat jsem v pracovni neschopnosti začátek tehotenstvi,jsem zamestnana a nevim jak je to s danovym bonusem na deti ted a pak na matersky dovoleny zda mam nárok.dekuji za odpoved

banitram
8. kvě 2016

@evaburesova20 to nezáleží na tom, jestli jste nemocná a jak dlouhou, ale jen na tom, kolik v daném roce vyděláte. Na daňový bonus měl za rok 2015 nárok každý, kdo vydělal minimálně 55200 Kč a pro rok 2016 je to tuším 59400 Kč. Můžete pracovat celý rok a vydělat jen 40000 Kč a nemáte nárok na bonus. Můžete být 11 měsíců na neschopence a za jediný měsíc si vyděláte 60000 Kč - a už nárok máte ... Samozřejmě nemocenské dávky ani dávky z MD nebo RD se do příjmu nepočítají

evaburesova20
8. kvě 2016

@banitram jsem na neschopence od 1.4.2016 do te doby jsem pracovala ted jsem nemocna a zjistila jsem ze jsem tehotna a budu muset na neschopence byt i dále jelikož delam nocni.Tak me prave zajima jak to bude s temi bonusy na deti co mam.

banitram
9. kvě 2016

No pokud jste od 1.1 do 31.3. 2016 vydělala víc než těch 59400 Kč, tak na ně budete mít nárok. Ještě je možnost převést daňové zvýhodnění na manžela nebo partnera - pokud je otcem dětí a žije s vámi ve společné domácnosti. Jste-li samoživitelka, tak případně na některého z vašich pracujících rodičů, jestli s vámi společně bydlí.

evaburesova20
9. kvě 2016

Dekuji za odpověď.Pocitala jsem to tak jsem vydělala vic jak uvadite,takze si pak po novem roce mam zadat sama nebo mi to udela ucetni automaticky v praci.mnohokrat dekuji za opoved.A ještě bych se zeptala zbyva mi 15 dni dovoleny kterou,uz nevycerpam a to mi proplati při nastupu na mateřskou dovolenou?

banitram
9. kvě 2016

Nic nejde automaticky, o vrácení daně musíte vždy zažádat. Když v roce 2017 zajdete za vaší mzdovou účetní nejpozději do 15.2.2017, tak si můžete požádat o provedení ročního zúčtování. Máte to bez starostí, případný bonus se tam zahrne automaticky. Když tento termín prošvihnete, máte ještě možnost sama si udělat daňové přiznání na FÚ do 31.3.2017. Co se týče nároku na ŘD, ten si budete "čerpat" mezi mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou. Je to jen papírová záležitost, v podstatě je to stejné, jako by byla dovolená vyplacena, jen se musí jakoby vyčerpat. To si musíte domluvit u vás na personálním oddělení.

evaburesova20
9. kvě 2016

@banitram dekuji

hop_ita
18. říj 2016

Prosím o radu 4. - 24.1.2015 jsem byla na neschopence. Další letošní neschopenku jsem měla 7.9. - 12.10. od 13.10. jsem na mateřské. Budu mít nárok na vrácení daní za odpracované měsíce? Hrubý výdělek mám kolem 21tis průměr bude asi 22tis. Děkuji.

hop_ita
18. říj 2016

@banitram Prosím o radu 4. - 24.1.2015 jsem byla na neschopence. Další letošní neschopenku jsem měla 7.9. - 12.10. od 13.10. jsem na mateřské. Budu mít nárok na vrácení daní za odpracované měsíce? Hrubý výdělek mám kolem 21tis průměr bude asi 22tis. Děkuji.

banitram
19. říj 2016

@hop_ita ano, určitě se vám něco vrátí na neuplatněné slevě na poplatníka, ale výše vrácené daně bude záviset také na tom, kolik daňových slev budete odečítat. Počítám, že to bude minimálně 6210 Kč za měsíce 10-12/2016. Musíte si ale po novém roce nejpozději do 15.2.2017 požádat o provedení ročního zúčtování u vaší mzdové účetní nebo si udělat daňové přiznání na FÚ do konce března 2017.

hop_ita
21. říj 2016

@banitram Moc děkuji za odpověď, potěší každá koruna navíc 🙂 Jinak slevu na dani neuplatňuji žádnou, čekám první dítě. Vlastně mám úrok na rekonstrukci bytu, takže něco málo se mi odečítá z úroku, jinak nic. Ten růžový papír nám dělá účetní každý rok, tak se jí jen pro jistotu připomenu, když budu toho času na MD, aby na mě nezapomněla 🙂

monulinecka
2. pro 2016

Dobry den, chtela jsem se zeptat zda mi vrati dane. do prace jsem chodila pouze leden, unor coz hrubeho bylo 53tis. pak jsem byla na neschopence do zari a hned materska. bylo mi receno ze neprekracuji tech 58tis hrubeho ze nema cenu vubec dane podavat.tak ze mi v danich nevrati hypoteku ani na dite.tak jsem si ted v dobe materske nechala napsat brigadu za 9800kc hrubeho dohodu o provedeni prace. abych splnila tech 58 tis. udelala jsem to spravne nebo ne? vrati mi nejake korunky nebo jsem udelala chybujestli ani tak cca kolik by to asi bylo. poradte mi prosim

banitram
3. pro 2016

@monulinecka na daňový bonus na dítě budete mít nárok, pokud za rok 2016 vyděláte alespoň 59400 Kč (vždy je to šestinásobek aktuální minimální mzdy a ten je letos 9900 Kč). I kdybyste na ten bonus nedosáhla, tak se vám určitě vyplatí požádat o roční zúčtování, protože se vám vrátí veškerá záloha na daň už jen za slevu na poplatníka. Podívejte se, kolik jste za leden-únor odvedla na zálohách na dani a jestli jste odvedla něco i z té DPP. A to se vám určitě vrátí.

Jinak nemá cenu dokládat hypotéku, pojistku, školkovné ani žádné jiné daňové slevy - to neuplatníte na 100%, nemáte z čeho...