5leté dítě neroste. Máte zkušenost? Jak řešila vaše Dr. a na co přišla?

15. srp 2022

Ahoj holky,máte prosím zkušenost s tím,že by Vám 5ti leté dítě nerostlo?
Zastavil se růstově a i mentálně tak na 3 letech.Dr to neřeší,protože je ještě v tabulkách,ale úplně dole.
Nosí mi věci 3-4 roky,je strašně hubený,maličký.
Cca 100cm a 12kg,jeho 2 letý bráška je už skoro vyšší a váhově je těžší než ten 5ti letý.
Jak dr u Vás prosím tady toto řešila a na co přišla?
Děkuji moc za Vaše zkušenosti.

veronikav31
15. srp 2022

@merope ja osobne ty stránky zkoukla a nešla bych do toho ani u sebe,ani u syna.urcite to chce veškeré vyšetření.krom toho nevíme jak je na tom tazatelka nebo její partner případně rodina s výškou.pokud jsou menší,tak je v normě,pokud vyšší může se vytáhnout.od kamarádky vnuk byl jeden z nejmenších ve školce a pak na zakladce,v 6.třídě přišel zvrat a vyrostl a patřil k těm vyšším, teď už je na střední a já na něj koukám zespodu...(osobne mam 155cm)

upuska
15. srp 2022

Psala jsi, že máš občas pocit, že vás nevnímá nebo nerozumí..tak mě napadlo, jestli dobře slyší? To u syna kvůli špatné řeči taky kontrolovali
Jinak držím palce ať je v pořádku

marimanta
15. srp 2022

Hodně už tu zaznělo, určitě bych řešila mentální vývoj. Možná se obrátit i na Ranou péči pro radu.
Naše dr je taky trochu laxní. Když něco potřebuju, objednám dítě a doktorce oznámím, že tehdy a tehdy jdeme tam a potřebuji žádanku.

merope
15. srp 2022

@veronikav31 Tak pokud se dítě růstově zastavilo, problém tam být může. Samozřejmě, že růstový hormon se dává pouze v případě problémů. Pokud tělu chybí, tak dítě pak třeba už vůbec nevyroste a málokdo chce opravdu maličké dítě i jako dospěláka.

mandala
15. srp 2022

@veronikav31 Tak růstový hormon ti nedají jen tak, to je kolečko vyšetření plus potvrzené magnetickou rezonancí. A pokud by opravdu chyběl, tak může mít v dospělosti bez léčby taky třeba pouze 120 cm, to bys asi nechtěla...

daisymaminka
15. srp 2022

Na 5ti leté prohlídce dr. nic neshledala? U nás se maluje obrázek nebo vymalovává a posílá se i na ORL, tam by na špatný sluch přišli. A co se týče řeči, tak po 5ti leté prohlídce hodně děti začíná navštěvovat logopedii. Dr. přišlo vše ok? 🤔 Asi bych se poradila s jiným lékařem. Výška by mě ani tak netrápila, jako spíš ta neznalost barev, před, za, špatná řeč apod.

pajula123
15. srp 2022

Může to být celiakie

veronikav31
15. srp 2022

@mandala vím co takové vyšetření je,vyšetření absolvovala moje neteř,nakonec jí růstový hormon nenechala švagrová dát a během pár měsíců růstem doběhla ostatní spolužáky. U nás celiakii u syna vyloučily, teď nás čekají genetické testy.uprimne řečeno,u nás je ještě jeden faktor kvůli kterému bych synovi růstový hormon nedala,nemá levou ledvinu.syn roste sice pomalu,ale roste a pribira velmi pomalu,ale na základě tohoto mu roste ta zdravá ledvina,má ji dokonce o něco větší.takze na základě těchto faktů bych do růžového hormonu nešla,ano i kdyby to znamenalo ze by měl 120cm.

merope
15. srp 2022

@veronikav31 Tak pokud je tam další postižení, tak se samozřejmě řeší, co je s ohledem na zdraví dítěte lepší / horší. Ale pokud je dítě jinak zdravé, tak 120 cm je opravdu velký handicap v životě.

ver_ver
16. srp 2022

Jako kdybych četla o naší paní doktorce. Věkove už je v důchodu, pořád ordinuje, chodila jsem k ní i já. Do dvou let věku syna jsem stále poslouchala jak je líný kluk. Ve dvou letech jsem si už dupla, myslela jsem, že je syn hluchý. Tím to vše začalo. Díky tomu, že jsem to začala řešit včas, teď ve třech a čtvrt letech víme, že máme doma autistu a ne úplně lehkého. Syn nikdy neřekl ani slovo, plně na plinkach. Věřím tomu, že kdybych to nezačala řešit, byl by stále jen "líný kluk". Momentálně čekáme na vyřízení úředních věci, protože papíry doktorce napsat jdou, ale už hledám někoho jiného.

Určitě se nedej a chtěj vyšetření. Pokud je i mentálně jinde, klidně neurologie, psychologie, rozhodně logopedie. V pěti letech už je skoro i pozdě, nechapu, že vás dávno neposlala. Hlavně se nenechej ukonejšit tom, že to dožene. Samo se nedozene prakticky nic

hanca78
16. srp 2022

@maxulekapcule v PPP mají většinou prázdniny, protože spadají pod školní zařízení. Doporučuji volat hned na začátku školního roku. Emaily budou řešit, až na ně zbyde čas. Emailem x maximálně pojistit, na čem jste se domluvili nejdříve telefonicky. 🙂

maxulekapcule
16. srp 2022

@hanca78 tam se dovolat nedalo, byl tam přímo objednávkový formulář

jmartinkova
13. lis 2022

Ahoj, chci se zeptat jak to dopadlo? Máme syna, který taky měří sotva metr a má 5 let. A doktorka to teď začala řešit. Chce po mě, abych psala jeho jídelníček, že to jídlem dožene. Ale já myslím, že problém bude asi někde jinde.