Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

eficenka
2. črc 2012

@iva_kucerova
a kde cvičíte?
pokud na nějakém stole, tak si ji dejte jakoby, aby ležela zádíčkáma a prdelkou a nohy měla volně v prostoru, pak se o ně nebude moct opřít... Jak já tyhle fyzio nesnáším, přijedou od nás maminky a dělají to uplně blbě 😠 😠
ale není to chyba maminek, ale fyzio 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

eficenka
2. črc 2012

@elana
no on zkušený fyzioterapeut by si měl poradit aby to dítě dělalo dobře a naučit to tak rodiče...
někdy je fakt nutný použít svoje ruce, nohy, hrudník atd... nebo změnit trochu polohu, nastavit si dítě jinak atd...
Ach jo, to je hnus když někdo něco neumí na 100%, ale bohužel je to tak u všech povolání...

elana
2. črc 2012

@eficenka jo, ta moje myslím je fajn a i mi poradila cvičit přes hranu toho stolu-hned na první návštěvě. To byla moje chyba, že jsem Ivě zapomněla napsat 😔 . Ale u nás to stejně extra nefungovalo, tak když malej nemohl lukovat, aspoň natáhl nohy a napnul je, tak jsem se na to vykašlala a cvičíme prostě normálně...u nás bylo důležitý posílit břicho a začít lézt a to se daří asi víc cvikem na refl. plazení a cvikem na boku, takže proto to nějak moc nehrotím. Za čtvrt roku cvičení se z ležáka s CKP III.stupně stal lezec, sedač a nově i stoupač s CKP II. stupně, tak věřím že to dělám správně a snad to tak půjde i dál.

eficenka
2. črc 2012

@elana
je hezké, že se posunujete.... sice Vás nevidím, ale pokud to jde takto dobře, tak třeba za chvíli přesedláte z vojty na aktivní cvičení (nejlépe kdyby jste kombinovali), ale to už je jiný příběh 😉
budete už jen třeba využívat balon atd..

elana
2. črc 2012

@eficenka děkuju moc 😵 , jsem ráda, že zavítal do týhle diskuze i odborník, který to vidí z druhé strany. My jsme už minule dostali cvičení na balonu (jen teda ho tam mám přidržet, aby trénoval vzpěr)-ale on jak objevil kolena, tak už je to šílený, hned si kleká a mám strach že slítne, tak tohle dost flákám. Ještě nás čeká jeden cvik (máme slíbený na srpen, chtěla nám ho dát už zítra, ale má pak dovolenou a pak zas my jedem pryč, tak by nestihla zkontrolovat, zda jsem se to správně naučila, takže je odložen)-prý vkleku na hraně stolu, už se těším 😅 Zítra ho s ním jen vyzkouší, jak se bude prcek tvářit.

tak ještě jednou díky, hezký zbytek těhotenství přeju 😉

eficenka
2. črc 2012

@elana
děkuji moc... ono sem občas nakouknu a trochu i "upravím" omyly...
ale nejde reagovat pořád, pak mám pořád IP plnou vzkazů co a jak....
Moc přeji, ať se za chvíli srovnáte a cvičení už bude jen hra a prcek bude v pořádku...
Kéž by bylo i u nás na léčebně více dětí, kteří si projdou vývoj, sice pomaleji, ale dokončí ho...
Hezký den Vám přeji

elana
2. črc 2012

@eficenka no samozřejmě, vím o čem mluvíš...sama jsem z oboru, který je na těhle stránkách víc než propíraný a tak když jsem přispěla někdy do některé diskuze, v tu ránu pošta plná 🙂 , ale tak stejně je fajn, že nejsou maminky odkázaný už pouze na ne vždy vstřícné a sdílné lékaře nebo naopak nemusí lovit pofidérní rady po internetu na kdejakých stránkách. Ahoj.

silvia.t
2. črc 2012

@elana tento cvik mame aj my a je vela sposobov ako ten pohyb ustrazit. a dolezite je aj to nacom cvics(my mame na stole karimatku) ak robi luk da sa tomu predist tym ,ze jej pri pnve zatlacis na jeden bod,uz sa prehynat nebude.. a ak ju das na kraj stola a nohy ma napnute ako struny tak jej jednu nohu chyt a ohni ,a kym vystriedas dve strany tak obe nozky popracuju...a hlavka sa da tiez udrzat aj ked mas obe ruky zanepraznene 😀 a to tak ze ju das na kraj stola,opries sa o jej hlavku so svojim bokom a z druhej strany jej ju laktom drzis,tym padom mas volnu ruku aby si si pomohla bud stlacit ten bod na panve alebo chytit nozku... ale chcelo by to asi fotoprilohu 😀 no to vsetko by ti mala vasa fyzio ukazat

elana
3. črc 2012

@silvia.t děkuju za tipy. My tam jdem zrovna dneska na kontrolu, tak jí předvedu, co ten lump provádí...totiž tenhle cvik byl tak jednoduchý oproti jiným, že ho většinou přeskakujem a kontroluje hlavně refl. plazení a cvik na boku. Ono u nás právě nebylo nutný hlavičku fixovat, tak proto mi to neukázala. Já jsem nakonec zjistila, že nejjednodušší je mu vrazit do ruky něco, co nezná a než to prohlídne, tak se soustředí na cvičení a neblbne.

pejullka
6. črc 2012

ahoj, mame cvicit Vojtovku kvuli pareze plexu Erbova typu, nicmene si nejsem jista, zda to delam dobre. Malicky uz zveda jak prstiky, i jezatina, tak loket, dokone uz spi i s rucickou nahore. Kdyz cvicime, nevidim, ze by zatimal raminko do podlozky:(

svija
7. črc 2012

@pejullka - a kam chodíte na rehabku? Jsem sama fyzio, ale vojtovku ani dětskou rehabilitaci nedělám. Ale i tak mám po Praze pár kolegyň, co dělají dětičky, tak jsem zvědavá...

eficenka
7. črc 2012

@pejullka
a jaký máte přesně cvik?

pejullka
7. črc 2012

@svija zatim nikam:( cvicime jen doma takovy ten cvik kdy zmacknes bod pod bradavkou. Doktor mi ma najit rehabku ted ve stredu, jinak jsem se koukala, ze se na to specializuji ve Vinohradech.
@eficenka

eficenka
7. črc 2012

@pejullka
a od koho jste dostali tenhle cvik????
od doktora???
pracuji jako fyzio na dětské léčebně a s parézou plexu - předpokládám brachiálního mám docela zkušenosti....

pejullka
7. črc 2012

@eficenka ukazovala nam to terapeutka v Motole, Mas nejaky lepsi cvik?

eficenka
7. črc 2012

@pejullka
no rozhodně toto na parézu brachiál. plexu stačit nebude, tedy u Erbova typu...
rozhodně je spousta lepších cviků a terapie, ale pro začátek lepší něco než nic... Kdy jdete znovu na RHB? určitě Vás dobře zaškolí 🙂 "účinějších" cviků je hodně, ale nejde to popsat - musí se to předvést názorně, pak to zkouší rodič na dítěti a terapeut opravuje a učí...

pejullka
7. črc 2012

@eficenka no to vubec nevim, me bylo receno, ze se mi doktr popta a ve stredu mi rekne, zatim nas nikdo nikam neposlal a ja jsem z toho na nervy. Jaka je sance, ze bude bez trvalych nasledku?

eficenka
7. črc 2012

@pejullka
pro přesnou konzultaci bych Vás musela vidět... pokud Vám řekli, že jde o erbův typ, tak to znamená že jakoby prstíkama může hýbat dobře, docela půjdou i pohyby v lokti, ale je "nefunkční" abdukce a paže - upažení a potom vnější rotace v rameni... pokud Vás nevidím a nemám popis od lékaře ,tak vám asi přesně neporadím...
U nás mívám děti s těžší i lehkou parézou.... Některé děti docela úspěšně zvládají všechny pohyby a laik na nich nepozná nic, u těžších paréz je postižení viditelné, pacient si "nosí ruku" říká se tomu také zdravá ruka na nemocném rameni....
určitě se nějak domluvte na konzultaci s fyziooterapeutem, nejlépe který má kurz VOjtovy metody - ten spolehlivě pozná zda a které svaly jsou paretické a nadávkuje optimální terapii....

pejullka
7. črc 2012

@eficenka dekujem moc, doktor rikal, ze by melo jit o lehci parezu, prstiky a loket je hybnej, jde jen o pazi. Jsem s toho porad smutna, je mi to lito, ze to takhle dopadlo, doufam, ze to normalne rozcvicime. Koukala jsem, ze je i moznost operace, ale uvidime, jeste pred sebou mame tydny cviceni.

eficenka
7. črc 2012

@pejullka
přesně tak jde jen o paži... ale když si uvědomíte, že všechen pohyb vychází z paže - pasení koníků, zvedání hraček, oblékání se.... no uvidíte, rozhodně cvičení neošiďte... Měla sem chlapeška, teĎ už 6 let a na něm to bylo poznat hned, a pak druhou holčičku 12 let, která rukou zvládala skoro vše... Určitě Vám fyzio poradí co a jak, popř. třeba doporučí lázně kde máme intenzivnější terapii

gable
8. črc 2012

Zdravím, taky cvičíme se synem Vojtovku,je symetrický, pohybově je na tom moc dobře, máme cvičit, protože se narodil ve 33.tt a byl moc malinký. Cvik máme ten,že mu ukloním hlavičku na stranu a v linii s koncem hrudní kosti mu tlačím pod bradavkou v mezižebří. Výsledkem je pohyb ručičkou do "křidýlka" a už zvládá i přitisknout rameno dolů,dole podsazuje pánev. Cvičí mu to samo, někdy je u toho víc akční a utíká mi zádama,ale zatím se nám daří, příští týden jdeme domluvit RHB, protože je doma teprve 14 dní. Jsem zvědavá jak bude probíhat další cvičení. Žádný větší problém nemá,jen je miniaturka a měl být ještě dva měsíce v bříšku a rozsah pohybů neměl být takový,jaký má teď. Máte někdo podobnou zkušenost? Opravdu budeme muset cvičit až do stoje a několikrát denně? Zatím je cvíčo 4x denně. Díky za odpovědi 🙂

jarkalada
8. črc 2012

@gable jsme narozeni ve 34tt, začínali jsme taky tímhle cvikem. Budem cvičit min. do stoje-aby viděli postavení nožiček.

gable
8. črc 2012

@jarkalada a pořád cvičíte čtyřikrát denně?

pejullka
8. črc 2012

@eficenka takze i kdyz se to rozvcici, nikdy stejne nebude mit tu tlaku uplne zdravou?

jarkalada
8. črc 2012

@gable já mám dvojčata, tak u těch prý stačí třikrát 😀 jinak bych procvičila fakt celej den - vlastně já takhle cvičím pak šestkrát denně, že..to je na palici.
My cvičili taky jen preventivně, vývojově a tak jinak byli v pořádku, pak na posílení bříška. Malej teď už u nábytku stojí-a stojí špatně-začal trochu podtáčet paleček a chodidlo dovnitř. Takže cvičíme na to. Proto se sledují až do stoje, nebo chůze.

jarkalada
8. črc 2012

@gable a cvik s bodem pod bradavkou si užívej, ten je z nich největší brnkačka 😉 😀

gable
8. črc 2012

@jarkalada 😀 😀 😀 tak díky za info 😀 😀 😀

eficenka
8. črc 2012

@pejullka
no když se pořádně zacvičí, tak to podle mě ani vy nepoznáte, jen ten kdo se tomu opravdu věnuje...
mám takovou profesionální úchylku,
jdu po městě a vidím jak ta paní byla určitě na operaci s kyčlí, ten pán má problém s bederní páteří, tahle paní má problém s kotníkem.... ale laik to neuvidí 🙂
Určitě je důležité, kdybyste si všímala že třeba ruku šetří nebo tak, tak o tom inforomovat doktora či fyzioterapeuta... snažit se dávat podněty stejně z obou stran 🙂

pejullka
8. črc 2012

@eficenka jj snazime se, zeptam se jeste, je mozne, ze diky tomu nataci hlavicku vic k te zdrave strane? kdyz kojim, nebo ma jist, tak ji natoci i k te leve strane, ale je vic natoceny napravo.

iva_kucerova
11. črc 2012

ahoj, máte někdp nějakou radu, co dělat, když dcerku nedostanu do pozice, do jaké potřebuju a potom teda nemůžeme cvičit?? První cvik celkem v pohodě, dokonce se dostavilo i menší zlepšení, ale teď, když má ležet na boku s pokrčenou nohou a nataženou rukou, tak jí zlomim buď nohu nebo ruku, když to po ní budu chtít. Rehabilitační sestra říkala, že neví, jak jí v tý pozici budu držet a já teda taky nevim. Našponuje se a nepovolí a nepovolí. Zkoušeli jsme to i při hraní a ani náhodou.... Nevíte někdo o nějaký fyzioterapeutce z Chomutova, ke který by se dalo docházet každý den, abysme to aspoň jednou denně zvládly zacvičit správně?