Epidemie spalniček - očkovat zrovna teď?

radus90
13. dub 2017

Ahoj holky, jak urcite vite, na Ostravsku propukla epidemie spalnicek. Muj syn 22m ockovan nebyl, odlozila jsem s tim, ze kvuli lepsi snasenlivosti a nez.ucinku naockujeme az po 2.roce, jenze ted vaham, zda mam urychlene naockovat, jde mi o to, ze ockovanim se mu oslabi imunita a tim tuplem se muze nakazit, ne?? Tak by to treba lepe ustal, zase na druhou stranu jsem cetla, ze pri ockovani nema nemoc az tak silny prubeh, tak ted babo rad ☹ ...uz se mi o tom i zda, nechci se rozhodnout spatne, navic jsem tehotna, tak snad se nam to vyhne obloukem...
Vase nazory prosim 🙂 ?? Co by jste delaly? Dekujuu!!

eficenka
13. dub 2017

neočkovala bych, dříve to byla běžná dětské nemoc. pokud dítě není jinak olabené, má dostatek vitamínů - u spalničel je třeba doplňovat vit.A až 100 násobně apod... zkuste přečít knížku od pediatra - Jak pečovat o zdraví vašeho dítěte navzdory vašemu lékaři... Moji prarodiče - všichni je prodělali i moji rodiče a divili se, že se to vůbec očkuje... a není to epidemie 🙂 jen uměle vyvolaná panika...

lusynkova
13. dub 2017

@eficenka Naprosto se vším souhlasím 🙂

no_title
13. dub 2017

ono je to leckdy i poplašná zpráva. Před pár lety byla na Ostravsku údajná epidemie úplavice, shodou okolností jsem ležela v té době na infekčním a tam mi sestra říkala, že se to týkalo jen sociálně slabších, co žijí na ubytovnách. Zbytečně se tím ale strašili rodiče dětí, které s nimi ani nemohly přijít do styku. Samozřejmě spalničky se netýkají jen sociálně slabších vrstev, ale otázka je, nakolik je nárust případů medializován z důvodu "nutnosti" očkování.

veri0007
13. dub 2017

@radus90 taky jsem očko odkládala právě na tento duben (má 30 nměsíců), jdeme očkovat nezávisle na epidemii. Kdybych měla jen jedno dítě, očkování jako reakci na epidemii bych neřešila, máme však doma ještě tříměsíční miminko. Pro děti do jednoho roku můžou být spalničky dost nebezpečné, takže zvažuju, že půjdu snad i dříve na očko - žiju také na Ostravsku. Toto očko údajně zabírá už během pár dní. V těhotenství se prý bát nemusíš, mimčo dostává protilátky matky😉 Vše mi prozradil strýček google, tak snad podávám správné info 😉

laurinka2016
14. dub 2017

Řeším ten stejný problém akorát s tím že naši dcerce je teď 16 měsíců a ještě se narodila o dva měsíce dříve tudíž by ji doktoři měli brát co se týče očkování jako 14 měsíční, při návštěvě rizikového centra pro nedonosene děti mi bylo doporučováno očkovat co nejdříve vzhledem k situaci tady u nás (myšleno Ostravsko) co se týče účinku očkování tak to začíná účinkovat až zhruba měsíc po očkování podle informací doktorky...

radus90
autor
14. dub 2017

@laurinka2016 Jestli to je tak jak rikate, ze ocko ucinkuje az za mesic, tak je to pro me zasadni informace -ted neockovat, ale zase pani @veri0007 pise, ze udajne to ocko zabira behem par dni, tak cemu verit 🙂

laurinka2016
14. dub 2017

@radus90 já mám tuto informaci od lékařky z neonatologie, není důvod proč by mi podávala špatné informace

verdos
14. dub 2017

@radus90 Hledat sama a použít vlastní hlavu. Říct, že zdroje jem "Google" je poněkud zvláštní. Google pouze vyhledává z jiných zdrojů - je potřeba uvést skutečný zdroj, nikoliv vyhledávač.
Spalničky v těhotenství mohou být nebezpečné. Tím spíše, že my dospělí už žádné protilátky nemáme (pokud ji někdo neprodělal, což už je u naší generace spíše vzácenost), takže dítě protilátky od matky nemá jak získat. A z principu, jak funguje očkování (než se viry pomnoží, než tělo zareaguje, tělo je celkově očkováním oslabené... určitě bych z toho neusuzovala, že je možné během pár dní ven a být v klidu, že dítě je chráněné. Ale tak to je zase jen můj laický názor - je to prosím berte jako zamyšlení, komu a čemu opravdu věřit a že je dobré si některé informace ověřovat a přemýšlet nad nimi.

marcicek84
14. dub 2017

@radus90 - no já byla pro potvrzení do školky, malá má první dávku Priorixu z konce listopadu min. roku, teď bychom ji měli dát druhou dávku koncem května - ale nedám, já prostě druhou dávku odtunu co to půjde, nejlíp do 5-6 let,navíc kvůli reakcí před dovolenou ji ani očkovat nechci, až po, takže tak na podzim nejdřív....
ale co jsem chtěla říct, také mě strašili těmi spalničkami...no nějakých 30 případů z Ostravska pro mě není epidemie...
a co bych dělala na vašm místě, pokud se rozhodnete, že raději naočkoat, asi bych to udělala teď v dubnu ještě hodně prší, květen taky, takže kdybyste měla s dítětem spíše pobývat doma, tak bych volila rozhodně tyto měsíce než léto (po očkování se ani nemá chodit na slunce), dále toto očkování - protilátky se tvoří 12-14. den, kdy jsou nejsilnější reakce, u mé dcery jsme se s reakcemi typu protivnost, uřvanost, nespavost setkávali celých 4-5 týdnů po naočkování a tedy poté bych řekla, že by mohla být chráněná. Určitě bych na ten měsíc po očkování zvolila klidnější režim a nechodila mezi davy lidí, jinak si myslím, že obavy byste mít neměla.
Stejně pokud budete dítě chtít hlásit do školky a letos jsou zápisy v květnu v dubnu budete muset 1 dávku naočkovat...

veri0007
14. dub 2017

@verdos o strýčku googlu je to hláška velmi známá, ale jak chcete, jsem tedy zvláštní. Takové rejpy zbožňuju

lucy_89
14. dub 2017

Ahoj, tento problem jsem take resila. Koncem kvetna mam termin porodu, synovi je ted 2,5 roku. Očkovat jsem chtela nechat az pred nastupem do skolky (pujde nejdriv ve 4 letech). Ale bydlime na ostravsku a ted ty spalnicky tady.... Hodne jsem nad tim premyslela... Nakonec ho dám očkovat uz ted, máme jít ve ctvrtek. Uz ma pres 2 roky, tak si myslím, ze uz snad nejake hrozne reakce nehrozi (ale clovek nikdy nevi ze...reakce hrozna muze byt i na jine leky). A mam prave potom strach o novorozence...
Rekla jsem si, ze se tomu ockovani stejne do budoucna nevyhneme, takze do toho jdu uz ted. Na predchozi ockovani zadne reakce nemel.
Ono vsecko je risk - vlastně jsou 4 moznosti:
Chytne spalnicky a prodela je s klasickym prubehem, ziska dozivotni imunitu (vetsina nakazenych deti).
Chytne spalnicky a bude mít nějaké fatální nasledky (malé procento deti).
Bude očkované mmr a bude to bez reakce (vetsina deti).
Bude ockovane mmr a bude z toho mit nejake fatalni nasledky (malé procento deti).
Takze si vyber no... A taky myslim, ze tim, ze dnes temer spalnicky nejsou, tak cteme a slysime o tech skaredych reakcich po ockovani.... Ale kdyby byl treba internet pred temi 60 lety, kdy se jeste neockovalo, tak zas cteme pribehy o detech, ktere mely hrozne nasledky po spalnickach....
Zadna cesta není uplne spravna.... Je to tezke rozhodování....

verdos
15. dub 2017

@veri0007 Ale jistě, pokud hledáte významnějaké zkratky, která je prakticky na každé stránce a o nic nejde (třeba hledáte význam IMHO), pak klidně UTFG a klidně ho uveďte jako zdroj. Ale pokud radíte nějaké mamince v tak závažné otázce jako je očkování dítěte a uvádíte, že jste se ptala Google, pak je to stejné, jako byste v dobách dřívějších řekla, že jste informace hledala v papírovém katalogu knihovny. Rozumně uvažující člověk se začne logicky ptát, k jakým konkrétním zdrojům jste došla a zda jste například nečerpala z beletrie či knih pro děti (tím spíše, pokud tak odpověď působí). Snad to nyní neberete jako rejp, ale jako dovzdělání své informační a počítačové gramotnosti (předchozí příspěvek jsem patrně napsala příliš komplikovaně na to, aby z něj byl problém neuvedení zdroje patrný).

dvork
15. dub 2017

@radus90 Pokud jste těhotná, tak bych byla s očkováním opatrnější. V Priorixu, kterým se očkokuje na splaničky, zarděnky a příušnice, jsou oslabení původci infekcí. Zhruba po 10 dnech začíná očkovaný vylučovat vakcinanční virus. Ten by neměl těhotné ohrožovat (viz poradna zde https://www.vakciny.net/PORADNA/Temata/P_MMR.htm). Taky jsme jako děti většinou toto očkování absolvovaly, ale vytvořená imunita se začíná kolem 20 let oslabovat. Někteří pediatři nechtějí dítě očkovat, pokud je jeho maminka těhotná, obzvlášť v prvním trimestru. Člověk nikdy neví a jistá obezřetnost je proto na místě.

dvork
15. dub 2017

@radus90 Zapomněla jsem napsat to nejdůležitější, tedy to, že jde o zarděnky, které jsou pro těhotnou, resp. pro nenarozené miminko nebezpečné. Právě proto se dříve proti zaděnkám očkovaly jen dívky.