icon

Holčička má čtyřicítky teploty a dnes u dr. měla CRP 80

avatar
anty
8. říj 2013

nic jí nebolí, má jen ty teploty. Nevíte někdo, co to může být?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 20. čer 2026 · 30 příspěvků

Stručné shrnutí

  • CRP 80 mg/l u dítěte obvykle naznačuje bakteriální infekci; v diskuzi byla uváděna hranice kolem 40 mg/l pro podezření na bakteriální původ.
  • Při vysokých nebo přetrvávajících horečkách pediatři doporučují krevní rozbor, rozbor moči a případně rentgen hrudníku (RTG) k vyloučení zánětu ledvin nebo zápalu plic.
  • V praxi může být průběh rychlý; v příspěvcích bylo zmíněno stoupání CRP z 56 na 127 mg/l během dne a případ, kdy CRP dosáhlo 200 mg/l, po nasazení antibiotik horečky rychle klesly.


Nejčastější otázky

Q: Jak se interpretuje hodnota CRP 80 mg/l u malého dítěte?
A: CRP 80 mg/l se v diskusi hodnotilo jako výraznější zánětlivý parametr a hodnoty nad cca 40 mg/l byly považovány za silný indikátor bakteriální infekce; doporučuje se další krevní rozbor a vyšetření moči.

Q: Kdy podezřívat u dítěte zánět močových cest nebo ledvin?
A: Při vysokých horečkách s CRP >40 mg/l nebo při recidivujících horečkách se doporučuje okamžitě vyšetřit moč (rozbor moči, mikrobiologická kultura), protože zánět močových cest či ledvin může probíhat bez bolesti při močení a s páchnoucí močí.

Q: Kdy je nutné RTG hrudníku u dítěte s horečkou?
A: RTG hrudníku se doporučuje při podezření na zápal plic, protože v jedné zmíněné zkušenosti byl virový zápal plic zjištěn pouze na RTG a ne na poslech; v popsaném případě dítě mělo horečku 41 °C a byla přivolána sanitka.

Q: Jak rychle může CRP stoupnout a kdy volat pohotovost?
A: V diskuzi byly uvedeny případy, kdy CRP stouplo z 56 na 127 mg/l během jednoho dne; pohotovost se doporučuje při vysoké horečce (např. 41 °C), horečce nereagující na léčbu nebo při rychlém klinickém zhoršení dítěte.

Q: Kdy by měla být nasazena antibiotická léčba u dítěte s vysokou horečkou a CRP?
A: Antibiotika byla v příspěvcích nasazena při potvrzené bakteriální infekci nebo velmi vysokém CRP (zmíněno CRP 200 mg/l), přičemž některé případy vykázaly rychlý pokles horeček po atb; rozhodnutí má učinit lékař na základě vyšetření a výsledků.

Q: Co jsou pátá a šestá nemoc a jak se projevují?
A: Pátá a šestá nemoc jsou virová onemocnění u dětí, v diskuzi bylo popsáno jako 2–3 dny vysokých horeček následované poklesem teploty a výsevem vyrážky.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Při vysokých nebo přetrvávajících horečkách dítěte je nutné vyšetření u lékaře včetně krevního rozboru a rozboru moči.
  • Hodnota CRP nad cca 40 mg/l byla v diskuzi opakovaně spojována s větší pravděpodobností bakteriální infekce.
  • V případě vysokých horeček nebo rychlého zhoršení stavu je doporučeno vyhledat pohotovost či sanitku.


Sporné názory

  • Někteří účastníci považují CRP >40 mg/l za silný důvod k podezření na bakteriální infekci; jiní upozorňují, že samotné CRP bez klinického kontextu nemusí stačit k diagnóze.
  • Někteří rodiče a lékaři preferují rychlé nasazení antibiotik při vysokém CRP; jiní doporučují vyčkat na výsledky rozborů a důkladné vyšetření před podáním atb.


Otevřené otázky

  • Kdy je oprávněné nasadit empirická antibiotika u dítěte s vysokým CRP bez jasného místního zdroje infekce?
  • Jak často může virové onemocnění způsobit vysoké CRP v hodnotách kolem 80 mg/l a více?
  • Jaké kritérium klinicky spolehlivě rozlišuje mezi virovou a bakteriální příčinou horeček u předškolních dětí?


Zmíněné značky a firmy

ostravská nemocnice

Zmíněné produkty a metody

CRP, krevní rozbor, rozbor moči, mikrobiologická kultura moče, RTG hrudníku, antibiotika (atb), sanita, pátá nemoc, šestá nemoc, meningokok, zánět močových cest, zánět ledvin, virový zápal plic, syndrom periodických horeček

Místa a osoby

Ostrava

avatar
anina32
8. říj 2013

Šestá nemoc? Tři dny vysoké horečky, pak teplota klesne a objeví se vyrážka.

avatar
anty
autor
8. říj 2013

právě, že ty teploty, už se s ní táhnou dýl. Má 3 roky

avatar
verapa
8. říj 2013

u nás to měl synovec, vylezli horečky a pak dochtka strašila meningokem.. po dvou dnech s horečkama otravujte dochtu kuli vyšetření, nepodceňovat..

avatar
ivular
8. říj 2013

Pravděpodobně jí někde v těle probíhá akutní bakteriální infekce. Detailnějším rozborem krve, příp. moči by se mělo ukázat kde. A k samotné hodnotě CRP - při těžším onemocnění bývá koncentrace i kolem 100 mg/l.

avatar
berynka
8. říj 2013

@anty CRP 80 je hodně, píšou, že jak je to přes 40 jde pravděpodobně o bakteriální infekci. U obou dcer to bohužel skončilo zánětem ledvin. Brali jí moč?

avatar
anty
autor
8. říj 2013

moč má donést zítra, já sama vím, že náš malý měl bakterii ve střevech a ve dvanáct jsme šli k dr. měl 56 crp a večer už jsme jeli na pohotovost a to měl 127crp, takže to jde fakt rychle nahoru, nicméně, ale syn měl bolesti břicha kamarádky malou nic netrápí krom teda teploty. Ani žádné bolesti při čůrání, tak nevím,, co to může být ☹

avatar
berynka
8. říj 2013

@anty to vůbec nic neznamená. Mladší dcera měla "jen" teplotu (po odečtu kolem 38°C), jinak všechno ostatní měla dobré a byl z toho zánět močového měchýře, protože jsme přijeli poměrně brzo. A poznat to bylo jen z krve a z rozboru moči.
Každopádně se v tom tělíčku něco děje a mělo by se to rychle řešit a ne den sem den tam 😒 .

avatar
anty
autor
8. říj 2013

Mě právě taky zaráží ta naše dr., malý když měl taky vysoké to crp, tak mu dala antibiotika, bolelo ho bříško na pravé straně, a ona to chtěla vyřešit práškama. Každopádně večer už jsme jeli na pohotovost a po té nás už převáželi do ostravské nemocnice, dnes toho nelituju, kdoví jak by to dopadlo, kdybych do něho ládovala antibiotika ☹

avatar
hofka1
8. říj 2013

@anty dcera, když měla chycený ledviny, tak čůrala bez bolesti, ale moč hrozně smrděla .. jinak měla taky jenom horečku 40 ale nebylo jí prostě dobře celkově

avatar
adelka21
8. říj 2013

Zánět, dost často bývá zánět močových cest, pokud se horečky opakuji, přichází do úvahy také syndrom periodické horečky.

avatar
janabal
8. říj 2013

my měli stejné příznaky a nakonec z toho vylezl virový zápal plic ,dá se zjistit jen na RTG ne na poslech ,odvezla nás v noci sanita, syn měl 41c nešlo to dolů a začalo ho bolet i srdíčko.brzo se uzdravte

avatar
andy80
8. říj 2013

A já se jenom zeptám. Jak můžeme pomoci v internetové diskuzi? Pokud je v péči lékařů, tak mu asi pomůžou lékaři. Může to být cokoliv.

avatar
luthien.k
8. říj 2013

Ptát se tady je stejné, jako věštit z křišťálové koule, tohle musí řešit lékař, udělat podrobnější vyšetření a na jeho základě jednat.

avatar
anushka111
9. říj 2013

Pokud jsou ty horečky déle, trvala bych na krevním rozboru, hlavně ať to dopadne dobře, držím palce 😉

avatar
anty
autor
9. říj 2013

@andy80
@luthien.k chtěla jsem se jen zeptat, jestli někdo z Vás neřešíl s prckem něco podobného, myslím, že k tomu je tady ta diskuze. samozřejmě, že jinak to řeší dr. jinak je malá už na tom dobře horečky jsou pryč, tak kdoví co to bylo.

avatar
luthien.k
9. říj 2013

@anty to je dobře, že už je OK. Víš, mně tyhle diskuze přijdou opravdu zbytečný, protože akutní průběh nějakého problému patří prostě do rukou lékaře a do diskuze může přispět tisíc mamin v dobré víře úplnými nesmysly, které akorát člověka vyděsí nebo přivedou na úplně špatný směr. Něco jiného třeba je, když už se ví, s čím je problém, tak slyšet názory ostatních na to, jak ho řešily. Ale diskutovat o tom, že malé něco je, ale neví se co, to je prostě o ničem, protože to opravdu může být tisíc věcí... 😅

avatar
anty
autor
9. říj 2013

@luthien.k asi máš pravdu, jen ta naše dr. je prostě k ničemu, tak se člověk chce informovat i jinde. Bohužel bydlíme na vesnici a ona děla dr. i pro okolní obce takže na výběr těch dr. tady moc není, tak jsem se chtěla jen optat.

avatar
pepibubu
9. říj 2013

hele, to může být pátá nebo šestá nemoc, rozdíl je jen v tom, kde se ty pupínky udělají.... nejdřív jsou 2 - 3 dny horeček, a pak horečky zmizí a vyseje se vyrážka...

avatar
llluckaaa
9. říj 2013

@pepibubu A bývá při páté nebo šesté nemoci vysoké crp?

avatar
luthien.k
9. říj 2013

@pepibubu to by nebylo tak vysoké CRP dle mého...

avatar
katfan
9. říj 2013

@anty my sme měli jednou crp 😉 200,malý dostal atb,horečky hned klesly a nic mu nebylo

avatar
andy80
9. říj 2013

@anty samozřejmě, že setkal, ale každý s jinou nemocí, řešit to tady je opravdu blbost - promiň, můj názor 😉

avatar
jarunkaxyz1
9. říj 2013

Spíš než řešit tady, bych si dohlídla na důkladný vyšetření...je to dost.....

avatar
anty
autor
9. říj 2013

@jarunkaxyz1 ahojky to není moje dítko, ale kamarádky a dnes mi říkala, že teploty jsou už pryč a moč ráno zanesli k dr. tak snad už bude dobře.

avatar
jarunkaxyz1
9. říj 2013

@anty - super, držím pěsti!

avatar
anty
autor
9. říj 2013

@andy80 hele já jsem nepotřebovala slyšet, že řeším blbosti, tohle u mě teda blbost není .Já osobně si myslím, že člověk by měl mít určité informace, které si zpracuje v hlavě a sám přehodnotí, zda je to či ono pravda, toť můj názor a omlouvám se všem, ale kolikrát se tady řeší daleko větší blbosti

avatar
jarunkaxyz1
11. říj 2013

@anty - on to asi nikdo s odpovědí nemyslí špatně a ano, máš pravdu, že se tu řeší často hovadiny třeba z naivity či neznalosti ...ale tohle je otázka na odborníka, na doktora....i kdyby kterákoliv z nás napsala nějakou diagnozu nebo svou zkušenost, zdaleka se tomu nedá věřit a spoléhat na to.....Pokud by byla neděle večer, tak je člověk rád za jakékoliv "povzbuzení, radu", ale už jen psát sem tuhle otázku - to bych radši šupajdila a ptala se doktorů. Navíc ani pokud se to netýká tebe osobně - myslím, že ona maminka si to určitě zjistí, o co šlo. Naše spekulace jsou k ničemu.

avatar
adelka21
16. říj 2013

@anty v klidu, neřešíš blbosti, já zase nebýt jiných diskuzí tak nevím o syndromu periodických horeček. Na neštěstí o tom často neví ani lékaři. Takže si z poznámek o nesmyslnosti nic nedělej🙂 Chtěla jsi pomoci kamarádce, jsi prima🙂

avatar
anty
autor
17. říj 2013

@adelka21 díky 🙂 Já chtěla fakt jen pomoct kámošce, protože si sama nevěděla rady. Naštěstí už je dobře a malá je zase v pořádku.

avatar
adelka21
17. říj 2013

@anty ber to tady jako takovou malou školu života🙂 nikdy nebudeš mít jen pozitivní ohlasy...hlavně že je malé líp a tvá kámoška má Super kámošku🙂