Rýma, když ještě nesmrká

nugetka20
9. únor 2018

Mám dotaz. Malému je přes ro k a půl. Od podzima bojujeme s ucpaným nosem v noci, nic neteklo, nepšíkal ...jen jak se položil, tak se mu ucpaly dirky. Zkusila jsem zvlhčovat vzduch, občas šplíchla quix a bylo to lepší. Minulý týden už jsme museli odsávat, protože se mu v dírkách ucpávaly takový ty nahnědlý hemlíky. Po včerejším koupání se mu v noci spustila regulérně rýma rýmovitá, celou noc chroptěl, funěl, nemohl dýchat. Od rána to z něj jen teče. Snažím se odsávat jen to nejhorší, zbytek nechávám téct a utírám. V pondělí jsme byli v herničce, byl tam jeden chroptící klouček (jeho maminka v klidu konstatovala, že kluk se odsávačky bojí a ona ho nepřepere, tak proč se s ním mordovat, že? ...kluk chrčel a prskal, tak předpokládám, že jsme to chytli asi tam)

Co udělat, aby měla rýma co nejrychlejší průběh a hlavně, aby mohl co nejlíp spát? Prcek ještě nesmrká, nechápe, co po něm chci, ..... s odsávačkou je docela v pohodě, ale v noci ho odsávat nemůžu (bytovka a za zdí mají ložnici sousedi).

Zatím dám Quix, odsaju, do čistého Nasivin pro děti, větrám, před spaním šplíchnu Eucasol.....co udělat víc? Budu ráda za tipy. Děkuju

kata267
11. únor 2018

@nugetka20 mam doma starsi dceru 1,5roku a ta ma rymu ted v tomhle obdobi temer furt, ty deti si to proste predavaji, pouzivam sterimar na uvolneni soplu a pak uz jen utiram nudle, odsat si to.nenecha tak se s ni neperu protoze kdyz se rozbreci tak je to horsi...zkousela jsem uz vsechno mozny ale nepomaha nic proste se ta ryma musi pretrpet, navic to od te starsi chyta I mladsi mimco co ted mame tak to mam duo

kata267
11. únor 2018

@nugetka20 jo a pokud sou ty sople uz zeleny tak ti mudr.napise pamykoin jsou to antibioticky kapky aby z toho nebyl nejakej zanet dutin, ale proti klasicke ryme bych to neresils

kecalka2
11. únor 2018

Tak nám jediné,co pomáhá na rýmu,je odsávat,odsávat,odsávat.Nejhorší je ta tekutá rýma.Když jsou už ta zelené tak díky odsávačce je rýma do 5dnů pryč.Zvlhčuji mořskou vodou.Jinak před rokem bylo malýmu taky 1,5roku.Odsávačky se bál,udělala jsem to formou hry.Odsála jsem si před ním,aby věděl že to nebolí.Pak jsem ho i nechala,aby sám si odsál,posadila na klín a samozřejmě mu asistovala,aby to dělal správně.Od té doby se toho nebojí.Doteď ukáže,že chce na rýmu vysavač.Žádné násilí.U nás to jede dost při rýmě.Vysavač ani neuklízím.Takže to zkus takhle,jakože je velký kluk.Jinak já bydlím v RD,takže to musím pustit i v noci.Chápu,že je to nepříjemné,ale 1cz a noc bych ten vysavač rychle pustila.Je to otázka 3minut.

guinea
11. únor 2018

@nugetka20 Nám taky kladla doktorka na srdce, že při rýmě pořád odsávat, aby z toho nebyly ještě nějaký záněty. Na noc jsem koupila ruční odsávačku Comfort Plus, je na baterie a nedělá tolik hluk jako vysavač. Je asi fakt že z těch ručních odsavaček je u nás nejlepší, koupila jsem předtím ještě jinou, ale tu jsem hned vrátila (byla extrémně hlučná a tah sání jsem zkusila jen na čisté ruce)... Odsavačka na vysavač je nejlepší, ale tohle je zase v noci daleko lepší než nic...

ladyhacek
11. únor 2018

Určitě odsávat . Já mám skoro 3 letého už smrka a s odsávačkou nekamosi tak jsem neřešila a včera jsme byli na píchání ouška. Já tedy vždy mořská voda,odsát, a pak kapičky. Zkusila bych eukalyptus na nos do vody k postýlce. My máme doma rymovnik ale zatím roste když ji máky ocesal tak fakt voněl.bhodne vetrej. Nám DR doporučila kalobu je na urychlení nemoci ( nebo její slabší průběh) . Pokud je rýmu opravdu nic i v noci tak ruční odsávačka? Já vždy hodně podložím hlavu a přes postýlku nám doporučovali mokrou plenu.

treasurka
11. únor 2018

Já bych tedy odsávala, sousedi nesousedi, než se mu to vrazí do uší a bude tam mít zánět...

ivinkaamalka
11. únor 2018

Eucasol není vhodný do 3 let, skrz obsah máty. Jen co jsem slyšela. Jinak cibule rozkrojené všude kolem cibule. máme rýmu snad už od podzimu :( týden ok a zase nanovo. koupila jsem si i home sprej do nosu. Podložit postýlku co to jde, pokud necestuje a vydrží na podloženém o to líp. A odsávat no, já mám pocit, že snad nic to neurychlí. Jo prý než se to rozjede tak ty náplasti od TianDe, známá si to hodně chválí.

bekyc
11. únor 2018

Párkrát jsme odsávali už i v noci, bohužel, syn mi je přednější než sousedi, kdybych ho neodsála, dusil by se a nespal a křičel by, tak nevim co je pro sousedy horší. My stříkáme quixx, odsajeme a na noc ještě kápneme nasivin, je to lepší. A pod hlavu dejte ještě jeden polštář, nebo podložte vršek postýlky knížkama, zvlhčit prostředí, dávám mokrou látkovou plínku na topení i na postýlku a před spaním větráme. Týden to ale trvá vždy, no, to asi moc urychlit nejde...

treasurka
11. únor 2018

@bekyc Souhlasím. Určitě bych se snažila být k sousedům ohleduplná, ale tady jde o zdraví, nedá se nic dělat ...

kecalka2
11. únor 2018

@treasurka Naprostý souhlas.Kor,pokud je rýma hodně silná,je to celkem nebezpečné,jak píšou holky.Sousedi to pochopí,pokud si budou stěžovat.Zas odsání vysavačem trvá ani ne 5 minut.Neřeknu půl hodiny...Hlavně je to jen na pár dní,než se to zlepší

erimi
11. únor 2018

Vstrieknuť morskú vodu odsávať a odsávať!

ivuska1986
11. únor 2018

Ahojky, cistim morskou vodou, odsavam odsavackou na vvysavač, sousedy neresim, zase takovy kraval to nedela. Pod hlavou mame klinek od Candide-maji nekolik druhů.

nugetka20
autor
12. únor 2018

Děkuju za reakce. Nakonec mi opravdu nezbylo, než v noci odsát. Naštěstí si prcek docela brzo na odsávání zvyknul, dokonce když má plnej nos, tak na něj ukazuje a tahá mě do ložnice k vysavači ....tak snad jsme na dobré cestě.
@ivinkaamalka kamarádka mi ho právě doporučila, že to ničemu nevadí. Šplíchám do vzduchu (na polštáři mi přijde dost silný).

krystalka
12. únor 2018

@nugetka20 - určitě bych odsávala, je to pár minut a pár dní, to sousedi přežijí....a jestli mají hned za zdí ložnici, tak vysavač dát do jiné místnosti, pokud to jde a odsávat tam....

nugetka20
autor
12. únor 2018

@krystalka právě že nejde - máme 3+1, středový byt. Takže buď ložnice (jedni sousedi za zdí), obývák (druzí sousedé za zdí), nebo dětský pokoj (a tak spí už přes rok "chudák" táta :D )

eldrag
12. únor 2018

odsavam i v noci, je sousedi oceni vic 3x vysavač než celonoční řev ditete. občas dám na nástenku lísteček že se omlouvám, ale jinak na ne prdim, pokud deti neusnuly ani ve zvysene poloze spim s nimi v sede na gauči

ivinkaamalka
12. únor 2018

@nugetka20 ted jsem si vybavila, říkala nám to porodní asistentka na kurzu, prý to ovlivnuje CNS, ale samo takových věcí je asi v dnešní době víc než dost.

kecalka2
13. únor 2018

Tak mám aktuální zkušenost.Syn 2,5 roku.Slabá rýma 4 dny.Spíš smrkal a jelikož to nejspíš vše smrkáním nevytáhne,tak má zarudlý levý ouško.Takže teď jsme byli na pohotovosti,bubínek má zarudlý.Zítra jdeme na ORL.Takže odsávat budu i slabší rýmu a kdo se tomu vyhýbá,tak snad je tohle pro něj upozornění

krystalka
13. únor 2018

@nugetka20 - u nás když jsme odsávali rýmu v noci, tak mi asistoval i manžel, protože syn se tak pral, že to v jednom prostě zvládnout nešlo....že by si to nechal vysvětlit nebo ukázat na nás, to ani náhodou, zkoušeli jsme to x-krát a naprosto bezvýsledně...., takže když bylo potřeba, tak manžel prostě pomohl....naštěstí máme celkem dost zdravé dítě, takže to bylo jen párkrát....

martis1704
13. únor 2018

Ahoj holky, moje 9 měsíční dcerka má už asi počtvrté rýmu. Když jí měla poprvé - cca 4 měsíce, odsávala jsem několikrát denně, i v noci. Pak mi doktorka řekla, že to dělat nemám, jen pokud jí půjdou bubliny z nosu, že se tím narušuje sliznice. Navíc čím víc se u miminek odsává, tím více se nudle tvoří, stačí prý i podráždit nos uchošťourem a začnou se tvořit. Že prý je to těma řasinkama, co mají v nose a posouvají ty nudle z nosíku ven. Teď momentálně má tekutou rýmu, takže utírám nudličky, co jí vytečou. Bubliny zatím nejsou, tak neodsávám.

treasurka
13. únor 2018

@martis1704 Kamaradce tohle taky doktorka rekla ... skoncili pak se synem na pohotovosti a museli mu pichnout usi...

kecalka2
13. únor 2018

@martis1704 Doporučuji přečíst příspěvek výše z mé noční zkušenosti.Syn měl taky slabou rýmu a ro smrkat "umí" v rámci jeho věku.Bohužel nevytáhnul smrkáním vše a v noci začal plakat,že ho bolí ouško.Rýma byla jen 4 dny.Dnes jsme byli na ušním,má bubínek červený,ale naštěstí to neprasklo,kapu kapky a snad to bude dobré.Jsem si jistá,že kdyby smrkat neuměl,tak už by mu ty uši píchali.On už je větší,takže řekl,co ho bolí.Já už budu odsávat i u slabé rýmy.A počítám,že ještě dlouho.Celou dobu odsávám a nikdy se toto nestalo.U tak malého kojence bych se bála.Nevytáhneš rýmu utíráním až vzadu.Odsávačky jsou vhodné už od narození.A píchání oušek bolí

erimi
13. únor 2018

@krystalka Ja odsávam stále sama, je to boj ale vyhrávam ja ! sadnem si na postel, maleho dám medzi moje nohy, ručička pod moje stehná, mojimi stehnami pridržím hlavičku - nemá šancu sa otáčat, nožičky volné , kopat, kričat može, ale aj krik, plač je ! Upchán jednu nosovú dierku, odsajem druhú a ide to za min. A ked máme predpísané čípok, tak ked už tak velmi plače, pridelím mu ako bonus čípok, lebo aj pri tom je velký krik a aby sme to mali všetko za sebou !

nugetka20
autor
14. únor 2018

Tak my po týdnu snad (ťuk ťuk) z nejhoršího venku. Prckovi se proklubala spodní trojka, řekla bych, že ty ostatní jsou v závěsu, dásně má už skoro proříznuté. Dneska už mi spal zase celou noc, bez chroptění. Nasivin dávám jen před spaním. Takže ještě tak den-dva a budeme i bez kapek.
Odsávám, když huhňá. Rýmu má už "jen" vzadu. Naštěstí si opravdu dá říct (víc mu vadí, když stříkám Quix, pak už drží hezky). Je to tedy boj s tou rýmou :/

erimi
14. únor 2018

@nugetka20 Tak to som rada že všetko bude ok ! Pri takychto veciach musíme byť trošku tvrdší, inak by sme nevedeli ani odsávať, ani striekať a všetko ine ! Takže naozaj je to boj !

barb86
26. únor 2018

Ahojky maminky potřebovala bych poradit. Mála má 9 měsíců a začla jí rýma s kašlem. Na rýmu používáme Nasivin ale na odkašlávání nevím co koupit. Budto Mucosolvan sirup, Ambrobene sirup a nebo robitusin sirup. Malá má vlhký kašel. Vždycky ty hleníky spolkne. Máte nějakou zkušenost těmi sirupy??? Děkuji moc za radu

absintka19
26. únor 2018

Idealni vek na nauceni smrkat je mezi 8-10 mesicem veku. A taky ze jo. Naucila jsem smrkat a parada.

nugetka20
autor
27. únor 2018

@absintka19 Záleží na dítěti. Malému je 20 měsíců, ohledně učení čehokoliv je prostě "chlap" - všemu se směje, pod lehkým tlakem prchá, pod větším křičí. Když po něm něco cíleně chci, i formou hry, tak jeho první reakce je šprajcnout se. Schválně teď týden učím smrkat - foukne nosem, ale nic víc. Smrkání tomu opravdu říkat nejde, protože nic nevysmrká. Stejně, jako když fouká do horké polévky - foukne, ale nic z toho není. Takže dokud nepochopí, že je potřeba se nadýchnout a fouknout hodně, tak prostě budeme odsávat.....lepší, než se spoléhat a pak chodit na píchání uší :/ Každé dítě je jiné .... a holčičky jsou o dost rychlejší.

absintka19
27. únor 2018

@nugetka20 no ono ve 20m je uz pozde 🙂 to uz si delaji legraci.

kecalka2
27. únor 2018

@absintka19 No tak to nevím.Můj malej zdaleka nevěděl,co po něm chci v tomto věku
Smrkání chápe až od 2,5let,možná i dřív.Ale teď teprve "smrká".Stejně musím ale odsávat,jelikož stejně neveme vše a pak mu to jde rychle do ucha