Žlučníkové kameny u předškoláků

rurunka
2. led 2017

Zní to téměř neskutečně, ale zjistila jsem, že i malé děti mohou trápit žlučníkové kameny. Našemu Kubíkovi je zjistili náhodně loni na podzim, kdy ještě neměl ani 5 let. Po několika opakovaných UTZ jsme byli odeslání na dětskou chirurgii do FN, kde nám bylo doporučeno odstranění celého žlučníku. Ráda bych se zeptala, jestli s tím zde máte někdo zkušenosti, jak to v nemocnici probíhá atd. Měli by mu to provádět laparoskopicky. Už máme termín, ale čím víc se to blíží, tím víc přemýšlím, jestli je to správné řešení. Malý totiž žádné problémy nemá. U nás nám dr. doporučil to jen sledovat a každý půl rok kontrola. Budu ráda za každou zkušenost.

luckaamilan
2. led 2017

Mne to teda nepride divne, ak syn jedol spatne a mal spatny pitny rezim. Celkom by ma zaujimalo aky je jeho jedalnicek? Jedava vela peceneho? Mastneho? Sladkosti? Pije cistu vodu? Ja mala prvy zlcnikovy zachvat v 19 rokoch po rajcinovej omacke. Trvalo dlho nez som sa rozhybala ist na operaciu. Mala som silene mnozstvo zachvatov, ale mozem si za to sama 🙂 sice som bola cele detstvo stihla a i teraz sa drzim, v detstve sme jedli typicky slovensky 🙂 . Po operacii zlcniku sa mi krasne vycistila plet, co znamena, ze nefunkcny zlcnik mi len zanasal telo. Asi byt vami sa poradim s viacej pediatrami, al zlcnik s kamenmi je skoro k nicomu a kolika moze nastat kedykolvek, asi by mal ist prec.

rurunka
autor
2. led 2017

@luckaamilan Děkuji za názor, ale raději bych zkušenosti rodičů, kteří se s tím setkali u takhle malých dětí. Vám to možná divné nepřijde, ale u tekhle malých dětí je to vyjímečný problém a od dětského chirurga vím, že to může potkat i několika týdenní dítko, které určitě špatně nejí, když je na MM. Prý svou roli hraje i genetika. U puberťáků už je to něco jiného. U nás se extra mastné a tučné nejí a malý je už 3. rok ve školce a většinu jídel jí tam. Ale nebudu tu rozebírat jeho jídelníček. Zajímají mě spíše zkušenosti, kdo to zažil, jak to dítka zvládla atd.

drzticka81
2. led 2017

mam znameho a ten mel odstraneny zlucnik uz v detstvi, ale to si troufam rict, ze ne laparoskopicky........vim, ze cely zivot uz drzi dietu, protoze se mu kameny mohou nadale tvorit ve zlucovodech -coz uz nejspis mel, ty se pak leci profuky a pry je to nic moc........
ja teda mela prvni koliku po druhem porodu -diagnoza zl. kameny -chtela jsem pockat s operaci na to, az bude dcera vetsi (cekala jsem do jejich dvou let), koliky jsem neustale mela-celonocni, abych zvetsila casove rozestupy mezi nimi, zacala jsem podstupovat cinske akupresurni masaze -tlaci se body na tele a dava se dokupy vnitrni organy-ty co jsou oslabene......pomahalo mi to........operaci jsem nakonec podstoupila-uz jsem byla vycerpana a chtela jsem dalsi miminko-s kolikami bych si to nedovedla predstavit.......po operaci jsem podstoupila jeste rodinne konstelace, kde jsem si jakoby vyridila pres vesmir zalezitost se zlucnikem (zlucnik znamena smutek, samotu-muze to predat karma rodinneho prislusnika)- ale to je samozrejme z hlediska duchovna a vesmiru -to nikomu cpat nechci-jen se treba podivat na pricinu oslabeni zlucniku.......

@rurunka obzvlášť pokud syn nemá žádné potíže, doporučuji zvážit jestli je to opravdu nutné, jde přece jen o nevratný zásah....

bylo by dobré nasadit dietu a řešit (např. silnými bylinami v tradiční čínské medicíně) když je žlučník v takovém stavu... žlučníkové kameny se často dají postupně rozpustit, případně operativně vyjmout...

jinak lze podpořit i dalšími cestami - např. lymfatické masáže k rozhýbání a vyčištění lymfy a tím jater/žlučníku... plus zmiňované byliny...

tedy pokud se neobjevují skutečně žádné potíže, tedy ani psychického rázu, např. pocity vzteku, zahořklost, neflexibilita, nerozhodnost... tam lze pak použít Bach. esence

upřímně bych do operace u tak malého dítěte šla jen pokud by to bylo nevyhnutelné....
někdy se stává, že tělo dává signál, že něco nefunguje jak má... řešením není tento orgán odoperovat, ale řešit proč to tak je, co se děje... ať už je to genetické, psychosomatické, podmíněné výživou, nějakým blokem apod.

anetka1701
2. led 2017

Ahoj. Vyhledejte jiného doktora, ideálně specializovaného gastroenterologa. Určitě konzultace z víc stran, jaký je závažnost problému. Já o žlučník po opakovaných záchvatech přišla. V té době to byla úleva, ale tedka mám kvůli tomu celou řadu vleklých zdravotních obtíží a zjistila jsem, že ten problém šel původně řešit i jinak než operací :(

Zkušenost u malých dětí nemá, ale popravdě bych šla cestou "netrápí, nevadí"... slepák se taky nevyndavá jen tak preventivně, protože "tam je"... Navíc ty šutry se můžou udělat i ve žlučovodech když žlučník není, začne to zlobit šíleně - a to už je pak řešení jen tak šílený, že je mi z toho blbě jen si na to vzpomenu...

luckaamilan
2. led 2017

@rurunka
Ano chapem, uz len k tomu miminku a genetike. Ak sa miminko 9 mesiacov v delohe stravovalo extremne spatne, napr. Smazaky, tatarky.... tak je jasne ze po narodeni moze mat problem so zlcnikom. Vsetko to je len o jidle. Genetika ma na tom maly podiel, urcite ak je dobra strava a spravny pitny rezim, genetika zostane v ustrani 🙂

drzticka81
3. led 2017

@luckaamilan blbost-na tvorbe zlucnikovych kamenu ma taky podil stres a napr. zmeny hormonu (napr. v tehotenstvi -docela dost problemu se zlucnikem se objevi u zen v tehotenstvi nebo po porodu), taky vetsinou telo obetuje nejdrive organ, ktery nepotrebuje (coz se muze zdat u zlucniku, ale neni to tak), ale muze byt postizen jiny organ -to je z toho fyzickeho hlediska, taky je proste psychicke hledisko nebo duchovni - takze male dite muze mit pricinu zluc. kamenu taky nekde jinde a ne ve spatnem stravovani..........

rurunka
autor
3. led 2017

@luckaamilan @drzticka81 Aby jste se mi tu holky nepohádaly 🙂 Já sama problémy se žlučníkem nemám, byla jsem kvůli malému i na vyšetření a v těhotenství jsem se snažila jíst zdravě, ale opravdu tu nehodlám řešit jídelníčky. Chtěla jsem znát zkušenost někoho, kdo to zažil, v nemocnici mi řekli, že případů je dost, ale kontakty dát nesmí. Ale že vetšinou se na to u těch dětí přišlo až u nějakého záchvatu. Náhodných zjištění je málo.

hojda
3. led 2017

Nějakou alternativu jste nezkoušeli? http://www.zdravi4u.cz/alternativni-medicina/72...

případně TČM, než jí na operaci, tak bych zkusila něco neinvazivního.

lenycka27
3. led 2017

@rurunka U dětí zkušenost se žlučníkem nemám, pouze u sebe.. Tak jen jestli můžu poradit, pomohl mi opravdu hodně tento čaj http://www.everest-ayurveda.cz/e-shop/himalajsk... Měla jsem dlouhodobé problémy a neustále záchvaty, pak operaci žlučníku, ale záchvaty i potom a po pravidelném pití tohoto čaje záchvaty ustaly a můžu jíst úplně vše. Měl by rozpouštět kameny, tak to je jen typ, kdybyste chtěla něco vyzkoušet..

luckaamilan
3. led 2017

@drzticka81
Vam som nic nepisala, tak nechapem co mi vobec pisete?????

luckaamilan
3. led 2017

Zakladatelke prajem aby im to dobre dopadlo. Mne vypukli naplno zlcnikove zachvaty po porode, ale to nastastie vasmu synovi nehrozi, tak mate viacej moznosti operaci zvazit. Mne ale uz nepomohla ani super zdrava strava, ani caje, ani bylinky. Len operace. Drzim palce.

drzticka81
3. led 2017

@luckaamilan jsi v dizkuzi? jsi....nechapu, proc bych nemohla reagovat.......

luckaamilan
3. led 2017

@drzticka81
Tak ked uz musite

luckaamilan
3. led 2017

...tak as

luckaamilan
3. led 2017

Aspon slusne 🙂 a nie pisat blbost 🙂 🙂 🙂. Uz mi nepiste. Ps: cely zapadny svet trpi zlcnikovymi kamenmi, tak to bude asi podla statistik skor z prezierania nez z duchovna 🙂 🙂 🙂.

drzticka81
3. led 2017

ty to vidis z pohledu zapadni mediciny, ja se koukam i na alternativni lecbu.......a treba vychodni medicina -cinska-se zabyva pricinou problemu z hlediska celistvosti funkce vsech organu a i duchovna 🙂)))

luckaamilan
3. led 2017

@drzticka81
Mne je to jasne, ja celostnu medicinu uznavam, sama som jedla rok prisnu makrobiotiku, ale i tak mi to nepomohlo a musela som pod kudlu. Vy ste tiez sli pod kudlu...

@luckaamilan zdravotní potíže způsobuje nejen strava, ale celkový životní styl... jak probíhá náš den, jaké vnitřní a vnější konflikty prožíváme....

strava má velký vliv, ale to proto, že je to jedna z cest, kterou můžeme ovlivnit (pozitivně nebo negativně) jak nám v těle plyne energie...

pokud je energie dostatek a všechny orgány jsou správně vyživovány, cítíme se psychicky i fyzicky dobře...
pokud je energie někde blokována, tak to má důsledky v psychice i ve fyzickém stavu těla

lajla
3. led 2017

@rurunka https://www.celostnimedicina.cz/zlucove-kameny.htm
Plus neni to tak caste...ja sama bych byla rada kdyby prispely maminky i co nemaji zk u malych deti...to byste se nemusela dockat...kazdopadne vase volba
Kontaktujte nekoho kdo se zajima o alternativni lecbu sama za sebe max doporzcuju mudr strnadelovou strasne nam pomohla

smallinka
3. led 2017

Podle mě to tedy běžné není. Jak tady někdo píše, že je to ze sladké šťávy? trochu přehnané ne? Je to podle mě dědičné....kde jaké děti jedí a pijí kde co a jsou zdravé....ano nejsem zastánce vyloženě nezdravé stravy, ale nikde není napsáno, že když budete jíst banány místo sušenek (podotýkám občas např. jako odměna), tak že bude dítě zdravé. Navíc tím stresujete matku, že vlastně může za to, že má 5ti letý syn problémy se žlučníkem.

lajla
3. led 2017

@luckaamilan a nam treba pomohla...ono rok je malo...telo strada xxx let a nemuze se cekat ze za chvili bude vse ok...ale ted zase odbocuji at me nikdo nekamenuje...

drzticka81
3. led 2017

@luckaamilan ano, ja sla nakonec taky pod kudlu-ale to bylo me rozhodnuti -duvody byly ty, ze jsem mela zlucnik plny drobnych kamenu a nez bychom ho vycistili (o coz jsme se snazili -meli jsme v planu je masazemi postupne rozmelnit a zlucnik vycistit), asi by to trvalo delsi dobu -ja si vsak prala jeste jedno dite (v navaznosti na dalsi RD a samozrejme nejsem uz nejmladsi) - proto jsem se po dvou letech rozhodla pro zakrok.....ale co muzu soudit-diky temto masazim jsem koliky nemela tak casto -zajimave bylo, ze kdyz mi cistila prave drahu zlucniku -nikdy kolika nenastala, ja mela problem s tlustym strevem, plicemi.......a telo obetovalo zlucnik......moje maserka se venuje i rodinnym konstelacim -a z te duchovni cesty jsem zkusila vycistit problem se zlucnikem taky -aby se treba neprenesla na dalsi generace -ale samozrejme, ze tohle nikomu nevnucuji ........kazdy je zameren na neco jineho.......
ja si treba nemyslim, ze bych zila nejak nezdrave -spis moje telo reagovalo na celkove vycerpani - syna jsem kojila do 2.5 let -vcetne celeho tehotenstvi s dcerou (pote i tandemove), cele tehotenstvi jsem mela zanet hrtanu, a syn mel takove silene obdobi vzdoru, ze mi hnul tzv. zluci.........

luckaamilan
3. led 2017

@lajla
Taky som cerpala od mudr.Strn., ale ja mala po roku stravy na zaklade makrobiotiky tak silene zachvaty i uz po ovoci a fazoliach, ze nebola moznost dalej fungovat bez operace. Mala som plny zlcnik kamenov, tam uz nebolo moc co zachranovat. A co sa tyka genetiky, tak moja babicka i mama su bez zlcnika, a ja ( strasne sme sa prejedali mastnym, pecenym...), ale sestra ma zlcnik ukazkovy, pretoze sa stravuje od puberty zdravo (sportovkyna,modelka), a stresu mala v puberte a do 30.rokov az az.

lajla
3. led 2017

@luckaamilan byla jste u ni osobne? My totiz ano...a nekolikrat a sem tam jezdime porad...ona k te strave pridava homeo, cinskou medicinu a spoustu rad...pokud ne je to velka skoda...ale uz se nic nenadela no...kazdopadne pokud je problem opravdu pomuze...a nejen nam pomohla..ale zase at tu nedelam reklamu😂

luckaamilan
3. led 2017

@lajla
Nie, zijeme v Uk, tak by to boli komplikovanejsie ist do Cr za nou, ale mam jej knihu a sla som podla jej receptov plus somvylucila vajicka, akekolvek mlieko... Citila som sa suprovo, plna energie, totalne stastna a zlcnik bol stale horsi. S 2rocnym synom som si proste uz nemohla dovolit take zachvaty, musela som fungovat. Mozno za inych okolnosti by som dala zlcniku viacej nez rok 🙂 na zregenerovanie. Kazdopadne sa teraz bez zlcniku citim bajecne 🙂 , a mam krasnu plet, to som nikdy predtym nemala, ani za prisnej makrobiotiky.

lajla
3. led 2017

@luckaamilan tak to je super..tak at to jde takhle i dal...moje mamka si ho taky dala odstranit...prvnich par let ok...a pak zacly problemy...a ted se dava dohromady
Tak preju a drzim pesti at se citite co nejlepe

luckaamilan
3. led 2017

@lajla
Moja mama nema zlcnik uz cez 20rokov a uplna parada, tak snad to bude i u mna oki 🙂 uz navzdy. Uz jem zdravo🙂 🙂 🙂

luckaamilan
3. led 2017

@lajla
A dakujem xxx

machanek
24. říj 2018

Dobrý den,mám dceru,které byly zjištěny ve 3letech žlučníkové kameny o vel.1cm.Byla jsem z toho docela v šoku,protože od malinka jedna zdravě.Doktorka nám doporučila chodit každý půl rok na ultrazvuk a upravit jídelníček - příliš nesolit, nesmí žádné brambůrky,smažená jídla omezit...
Operaci nám nedoporučila,pouze v případě akutního.Pokud nemá problémy, nemáme to řešit pouze sledovat.Malá pila čaje,šťávu z černé ředkve,ale kameny se zatím nějak nezmenšily.Prý v Plzni v nemocnici odstraňují žlučníkové kameny přes třísla,nevím.
Já se snažím dceru chránit tím, že tolik nesolíme,vyhýbáme se mastnému,smaženému a zatím problémy nemá.Jitka