Je nutné slavit narozeniny?

hadruska
24. říj 2015

Budu mít narozeniny a nechce se mi je slavit. Vlastně budu slavit cokoli, jen ne mé narozeniny a můj svátek. Moje tchýně mě za to dost peskuje, že je třeba slavit, aby děti viděly... Však ony mi popřejou, uvidí, jak mi jejich tatínek dvá pusu a kytku a není třeba dalších aktrakcí. Nebo jo? Jak mocně slavíte?
P.S.: S mou rodinou se vídám i mimo významná rodinná data

jujatko
24. říj 2015

V naší rodině se nikdy svátky, ani narozeniny neslavily. Max. jsem sla jako dite s maminou do cukrarny. Podame si ruku a tim to konci. Rodinne oslavy nemam rada. Ale hodne zalezi na vztazich v rodine atd.

kecalka2
24. říj 2015

Já osobně už od mých asi 20 let narozeniny neslavím.Nemám to moc ráda když musím něco organizovat,připravovat.Chodit někomu jinému na oslavu mi ale nevadí :D

anetka1701
24. říj 2015

My slavíme většinou tak, že druhý rodič upeče tomu, co slaví s dětma dort (koláč, bábovku...) a ráno si popřejeme... Děti to docela řeší - hlavně Šárka, svoje narozeniny slaví ráda, bylo by jí líto neslavit ty rodičovské...

hadruska
autor
24. říj 2015

@anetka1701 Ondrasek chce slavit jen ty svoje ( pokud mozno nekolikrat do roka 🙂 ). Ted zije Halloweenem ( netušim, kde na tohle přišel, asi vliv Ondry a zobiku), takze vyslavenej bude dost 🙂. Krom toho bude mit koncem listopadu svatek, uz pise Jeziskovi 🙂. Ja bych to nehrotila, ale tchyne jo 🙂. Dokonce se na me jednou po mym svatku urazila, ze jsem to odmitla slavit

mandala
24. říj 2015

Podáme si ruku, děti na popud někoho většinou oslavenci něco vyrobí, předáme si malý dárek a posedíme u kafe. Pouze rodina, větší oslavy nedělám, nesnáším. Je pravda, že děti to prožívají, ale stačí decentní oslava, rozhodně to nemusí být sláva o 30 lidech. 😉

jbzirafa
24. říj 2015

slavíme to stejně jako vy a stačí. v určitém věku (asi 9-13) jsem chtěla slavit i s kamarády, bavilo mě chystat pro ně pohoštění a tak. pozvali na odpoledne, hráli jsme nějaké hry, snedli dort a byli všichni spokojení. předtím a potom jen popřání a posezení u dortu s nejbližšími a teď už nic, zařadíme blahopřání až povyroste mrňous a bude z toho mít rozum.

hadruska
autor
24. říj 2015

@jbzirafa U nas se schazi pribuzenstvo na deti narozeniny, tak ze sezvu vsichny ( vcetne oslav chtive tchyne. Btw. neznam tchyni ani brachy, ani segry, ale moje tchyne jezdi i na oslavy moji babicky 🙂 ). Proste nemam potrebu si pect dort a delat, ze me nesmirne tesi, ze jsem o rok starsi. U deti je to fajn, je to jejich den, mam rada, jak si to uzivaj, i kulatiny se maj oslavit, ale 34? 🙂

ladyhacek
24. říj 2015

myslím, že záleží na tradicích rodiny. U nás se slavilo a kulaté se slaví více (pronajme se ,,hasičárna´´ a pozvou se lidi s širšího přibuzenstva a přátelé) jinak vždy popřeje bližší rodina, která se sejde - ono u nás (mamka se strejdou a rodinou) je pořád o dělat a není čas takže s rodinou se právě vídáme když někdo něco má a většinou se sfouknou narozky a svátek v nejbližší době naráz 🙂.
To že se musí slavit to bych neřekla my slavíme protože chceme 🙂

barulina
24. říj 2015

Ja slavim jen kulatiny a to jsem 20 neslavila.takze az ted v pov30 a to jen v neuzsim kruhu

hadruska
autor
24. říj 2015

@ladyhacek Jj, "protoze chceme" 🙂. Jen tohle tchyne nechape 🙂

jbzirafa
24. říj 2015

@hadruska to by mne taky nebavilo. slavte si to to podle sebe. děti vám třeba popřejí jak píšete, dají kytku, budou z toho mít radost, ale monstrozní slávu asi nepotřeují, oslavu uvidí i tak, že má někdo narozeniny, druhý si vzpomene a řekne mu že ho má rád to je přece hezké.

soleilll
24. říj 2015

@hadruska Od určitýho věku mi tak nějak přijde, že "není co slavit", proto jsem to rok od roku víc vypouštěla a utlumovala. Pak se narodil syn - přesně týden před mými narozeninami a zatím jsem to vyřešila tak, že slavíme jen jeho. Jsem totiž pověrčivá a nikdy nikomu nepřeju dopředu, takže i já gratulace na jeho oslavě odmítám. Navíc leden máme v rodině narozeninami doslova přecpaný a navíc všichni jsou přeslavení i z Vánoc a Silvestra, takže... Snad jen kulatiny a půlkulatiny nemůžu úplně zazdít. 🙂 Určitě ale zase přijde věk, kdy budu slavit každý nový den a narozeniny o to víc. 😀

brouzdalka
24. říj 2015

Jsou to tvoje narozeniny, tak co je komu po tom. Můžeš říct, že je to tvé narozeninové přání, aby ti dali všichni pokoj 🙂

hadruska
autor
24. říj 2015

@brouzdalka Dekuju, takhle to zformuluju 🙂.
@jbzirafa Dekuju, tak to vidim

sweet81
24. říj 2015

Já ráda slavím cizí narozeniny, ale moje ne. Na 30 narozeniny jsem se nechala od kamarádek ukecat abych udělala oslavu, nakonec oslava byla moc fajn, ale další mám v plánu až mi bude 40😄
Samozřejmě se sejdem, já něco přichystam a rodina popřeje. Ale třeba synovi narozeniny vždy hodně řeším a musí to být perfektní. Jen ty moje narozeniny, neřeším.

jerrysskating
25. říj 2015

Moje narozeniny se nikdy neslavily, ale manžela a dětí se slaví. Z manželovi strany jsou zvyklí na velké rodinné oslavy. U nás nic takového nebylo.

guinea
25. říj 2015

@hadruska Můžu se zeptat, proč se ti nechce slavit narozeniny?

elvira
25. říj 2015

Každý ať slaví podle sebe. 😉

marinka
25. říj 2015

Tohle je jen a jen na tobě 🙂 I když se v rodině narozeniny běžně slaví, pokud ty svoje slavit nechceš, tak by to měli všichni respektovat ♥ Mně se moc líbilo, jak o tom jednou mluvil Dušek 🙂 Že třeba toltékové nechápou, proč narozeniny slavíme, že to přece není naše zásluha, že jsme se ten den narodily 😀 A že indiáni slaví tehdy, když se něco naučí, když získají nějakou novou dovednost apod. To se mi moc líbí 🙂 Nicméně já třeba slavím i svoje narozeniny ráda, určitě je to tím, že jsem v dětství mívala krásné oslavy narozenin, byl to opravdu spešl den a těší mě, když se celá rodina sejde. Ale je to fakt o přání každého, není to žádná povinnost svoje narozeniny slavit ♥

hadruska
autor
25. říj 2015

@guinea Uz je to nekolikaty rok, nemam naladu to organizovat, nevidim duvod to slavit, nechce se mi a vubec nejtrapnejsi je pect sobe dort.Ani na Fb nemam otevreny datum, ani tady nemam uvedeny vek

hadruska
autor
25. říj 2015

@marinka Dekuju, asi si to nesu z domova a nechce se mi to menit. Kazdopadne deti narozeniny slavime a treba je to bude bavit vic 🙂

marinka
25. říj 2015

Když jsi byla holčička, tak se tvoje narozeniny doma neslavili? ♥

hadruska
autor
25. říj 2015

@marinka Jo, ale nikdo nic před tim neresil. Proste mama upekla dost, ten se snedl a to bylo všechno. Jinak ja si vlastne narozeniny z detstvi vůbec nepamatuju, ale ani malicko. Kdo vi, co se tam stalo 🙂, to co popisuju vis je jedina vzpomínka na me s dotrem v osumnacti, ale urcite mama pekla. Nas bylo pet, tak se není cemu divit, ze se z toho nedělala atrakce. Za to tchyne porad něco chce resit, neustale se chce domlouvat, jak se budem domlouvat, abychom se domluvili. Vsechno desne hroti a vyšiluje. Coz me vysiluje a aspoň o mych narozeninách bych toho chtěla byt usetrena 🙂.

jujatko
25. říj 2015

@marinka U nas se taky nic neslavilo. Max jsem sla s mamou do cukrarny. Ale zadne oslavy, ze bychom si sedli - treba jen s rodicema, se nekonaly. Taky si to asi nesu z detstvi. U male dcerky oslavy budu delat, ale jen decentni. Mala, my (rodice), babicka, mozna deda, a treba jedni znami se stejne starou dcerkou. Chci ji videt stastnou. Ale co si tak pamatuji, tak za nas nejake velke oslavy nebyly moc zvykem celkove - respektive ty styly, co vidim dnes - balonky, girlandy, atd. Nepamatuji si, ze by nejaka kamaradka neco takoveho mela. Vetsinou se jen sesla nejuzsi rodina a sedli si v obyvaku k chlebickam a dortikum 🙂

chupavogel
25. říj 2015

Ja narozeniny neslavim vubec ani svatek. Nikdy jsem je neslavila. Poprat mi rodina poprala i brachovi ale to je cele. Podle me to neni nutnost.

lenjii
25. říj 2015

Manželova rodina slaví všechno. Naše rodina zase nic. Takže u nás v domácnosti se slaví jen dceřiny narozeniny a to jsme tu stejně jen my tři. Nesnáším oslavy, na které musím jezdit ke tchýni. Nemáš povinnost přece, je to tvoje věc 😉

smirda
25. říj 2015

Tak u nás se to vlivem životních peripetií ustálilo tak, že slavíme ve velké rodině - babi a děda měli tři dcery, jedna zůstala tak nějak celý život úplně sama, jedna má kompletní rodinu a poslední je moje máma, která byla svobodná matka. Tak jsme se scházeli několikrát ročně - na vánoce, na jaře, na začátku prázdnin, na konci prázdnin a pak v listopadu a slavilo se hromadně, podle toho, jak měl kdo v okolí data oslavy svátek či narozeniny. Teď jsme se rozrostli o sestřenčinu rodinu, tam zas umřel manželův tatínek, tak se k nám na vánoce připojuje i jeho maminka, nás opustil dědeček, babička a nedávno i ta nejstarší teta, ale pořád držíme pohromadě a teď se rozrostem ještě o našeho prcka 🙂.
Já tyhle oslavy miluju, střídáme se v pořádání, dorty většinou dělá sestřenka. Je to úžasně kouzelnej chaos a mě to všechno hrozně baví 🙂. Letos jsem oslavila 30. narozeniny a pořád se na ty rodinné oslavy těším jako malá holka 🙂.
A u "tchýňáků" se třeba v létě sejdem u nich na zahradě taky ve větším počtu na hromadnou oslavu, v zimě se prostě na víkend kolem narozenin stavíme a něco předáme či nafasujem, na stolku je pár jednohubek, koláč a nazdar, hlavně, že je rodinná pohoda 🙂.
Nevím, jak bych to řešila s tvojí tchýní, asi s ní nebude moc rozumná řeč, co?

mochenkaa
25. říj 2015

@hadruska nejdriv jsem si rikala ze je to skoda ze nechces slavit svoje narozky. A pak mi to doslo. Oslavu, at uz velkou o 20ti lidech (rodice, prarodice a nasi sourozenci), nebo malou jen nase rodice delam detem. Partner slavi o par dni od syna, takze ti to maji dohromady. Sobe nedelam nic. Ale dcera slavi svatek na moje narozeniny a tak se to taky sfoukne spolecne. Ale svatky moc neslavime. Dame si darek,nejblizsi rodina a zdar. Teda abych byla presna, moje mamka zavola moji babicku a dedecka a nas, udela obed a oslavenec dostane darky, jenze blizko neciho svatku vzdx slavi nekdo narozky 🙂 Takze pokud to nejsou narozeniny deti tak to probiha takto. Partnerovi rodice prijedou na kafe a daji darky. Opet, jen narozeniny deti se slavi ze se sejde cela rodina.

veraga
25. říj 2015

My s rodinou narozeniny také nijak přehnaně neslavíme. Sejdeme se, udělají se max. chlebíčky, otevře se vínko, popřeje se, popije se, jde se. Žádné pompéznosti, dorty a nic podobného. Je to jako běžná návštěva, jen ozvláštněná dárkama. Mamka slaví akorát kulatiny. Naposledy padesátku, to slavila v restauraci se širší rodinou. Širší rodina je u nás dost slavící. Sestřenka pořádala narozeninovou oslavu pro dvouletého synka. Já se neúčastnila, ale bylo to ve velkém stylu. Pronajatá restaurace, čtyřchodové menu, kapela, miliarda dárků, lidi vyoblíkaní jak na svatbu. Ne, to já nemám ráda a nechápu to. Já raději hnípnu k oslavenci na gauč, popusuju ho a pokecám s ním u jednohubek. Jsem ráda, že manželova strana to má nastaveno stejně.

simonceli
25. říj 2015

@hadruska moje a muzovi narozeniny slavime jen s detmi. Dame si dobrou veceri, nebo si udelame dobrotu doma. Zadne prehnane oslavy a svolavani rodiny. Vse v kildu jen my spolecne.