Pečete cukroví s dětmi?
Do Vánoc zbývají už "jen" dva týdny a mnoha rodinách teď krásně voní vánoční cukroví. Jak je to u vás? Pečete s dětmi? Pomáhají vám nebo spíš dělají nepořádek? 🙂 My máme s kamarádkami takovou předvánoční tradici. Vždy se sejdeme pohromadě i s našimi dětmi a společně pečeme a zdobíme perníčky. Obvykle to dopadne tak, že máte spoustu nejrůznějších perníkových zvířátek, včetně slonů a netopýrů, zapatlané děti, které mají zdobení ve vlasech, ale všem je nám spolu moc dobře 🙂 Máte i u vás nějakou podobnou tradici?
Stručné shrnutí
- Zapojení dětí do pečení cukroví je běžné a rodiče doporučují vykrajování, zdobení a roli „pomocníka“ jako vhodné úkoly, přičemž je třeba počítat s výrazným nepořádkem.
- Bezpečnost při práci s troubou je klíčová; rodiče volí řešení jako pečení, když děti spí, dozor partnera nebo oddělení „nebezpečných“ úkonů na večer.
- Pokud nechcete péct vše doma, běžné alternativy jsou koupit část cukroví nebo objednat speciální druhy v cukrárně a doma dělat jednodušší úkoly (vykrajování, zdobení).
Nejčastější otázky
Q: Jak bezpečně zapojit děti do pečení cukroví?
A: Doporučuje se rozdělit činnosti na bezpečné úkoly (vykrajování, míchání, zdobení) a nebezpečné úkony (vkládání/vyjímání plechů z trouby) vykonat, když dítě spí nebo je pod dozorem partnera; jedna matka popsala, že dítě otevřelo troubu a vytáhlo rošt, čímž si způsobilo popáleninu, která se hojí dodnes.
Q: Jaké úkoly zvládnou děti kolem 1,5–3,5 roku?
A: Děti ve věku 1,5 roku mohou vykrajovat a pomáhat skládat vychladlé sušenky do krabic, tříleté děti míchají, patlají těsto, „hlídají“ troubu a pomáhají louskat ořechy či mlít mák; v diskuzi jsou konkrétní příklady: 1,5 roku vykrajovala, 3,5 roku „matlal“ studenou vodou a stál u trouby.
Q: Kdy je lepší péct s dětmi a kdy bez nich?
A: Rodiče pečou s dětmi při vykrajování a zdobení o víkendech nebo po návratu ze školky, nebezpečné části (pečení v troubě, pečení citlivých druhů) často dělají večer, když děti spí, nebo nechají části koupit v cukrárně.
Q: Jak udržet děti zaujaté při pečení, aby to nebylo jen chaos?
A: Úkoly jako vykrajování, motání kuliček (např. rafaelo, rumové kuličky), zdobení perníčků a časté ochutnávky pomáhají udržet zájem; diskutovalo se, že vykrajování děti baví hlavně krátce, takže se peče „po dávkách“.
Q: Je reálné péct v pokročilém těhotenství?
A: Některé matky pekly i v 9. měsíci těhotenství (jedna uvádí, že mladší dítě se narodilo 29.12.), jiné musely odpočívat a nepekly; doporučení jsou přizpůsobit nároky svému stavu, nepočítat s náročnými úkony a nechat si pomoci.
Q: Kolik druhů cukroví je obvyklé připravit při zapojení dětí?
A: Varianty se liší od 3–5 druhů (pečení těsně před Vánoci) až po rodiny připravující kolem 11–15 druhů; jeden z příkladů uvádí přípravu 15 druhů, jiný praktikoval přípravu 3 krabic menších porcí a vanilkové rohlíčky z 6násobné dávky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Zapojení dětí do pečení vytváří rodinné vzpomínky a většinou se vyplatí i přes nepořádek.
- Vhodné dělení práce: děti na vykrajování, zdobení a balení, dospělí na práci s troubou a pečení citlivých druhů.
- Praktická řešení jsou péct o víkendu, za asistence partnera, nebo část cukroví koupit/objednat v cukrárně.
Sporné názory
- Někteří rodiče preferují péci výhradně bez dětí kvůli stresu a nepořádku, zatímco jiní trvají na tom, že děti do pečení patří kvůli zážitku a tradici.
- Názory na bezpečnost: někteří rodiče pečují o přísné zabezpečení trouby (obskládání židlemi, dozor), jiní upozorňují na reálná rizika popálení a doporučují raději nechat děti od trouby zcela stranou.
Otevřené otázky
- Jak nejefektivněji fyzicky zabezpečit troubu v běžné kuchyni, aby se předešlo popáleninám u batolat?
- Do jakého věku mají děti skutečný užitek z účasti na konkrétních úkonech (vykrajování vs. pečení v troubě)?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
perníčky, linecké, vanilkové rohlíčky, plněné rohlíčky, košíčky, rafaelo koule, vosí hnízda, rumové kuličky, ovesné kuličky, vánočky, sádlovky, pracny, strojkové knoflíky, myslivecké knoflíky, vykrajování, zdobení perníčků, mletí máku, louskání oříšků, péct část cukroví v cukrárně, péct když dítě spí, pečení o víkendu s partnerem na hlídání, bezpečnostní zabezpečení trouby (obskládání židlemi)
Místa a osoby
žádné
@naomi6 Voňavé perníčky bych si taky dala, takže se vaší malé vůbec nedivím 🙂
@lu777 Pečení ve školce musí být super! Myslím, že je skvělé, když si děti vychutnají předvánoční čas nejen doma, ale i ve školce s hodnými učitelkami a kamarády 🙂
@blahova_andrea Taky přístup! Hlavně se děti učí, že maminka má taky nějaké své potřeby a nemusí se přizpůsobovat za každou cenu 😉
@somalicats Vážně máte moc šikovnou dceru! Snad ta malá od ní něco odkouká 😉
@cuma Pečení cukroví v 9. měsíci těhotenství si neumím vůbec představit! Nedokázala jsem si tehdy ani zavázat tkaničky u bot, natož abych zvládla válet těsto nebo dávat plechy do trouby. Takže máte můj velký obdiv 🙂 Jinak je super, že malá chápe souvislost mezi množstvím nepořádku a náročností úklidu 🙂
@lidka_hipp Já pekla loni cukroví v 9. měsíci (mladší se narodila 29.12.). K tomu zařídit vše včetně stromku a 23.12. zabít kapra, protože to u nás doma nikdo jiný neudělá. Ale docela se to dalo, když to srovnám se svým prvním těhotenstvím - to jsem končila v létě a ta vedra pro mne byla horší, to si vůbec neumím představit, že bych měla chystat Vánoce v létě 😀
@somalicats: malá je též 29.12. 🙂
já dva měsíce musela ležet s nohama hore, takže pak jsme si každý dovolený už pohyb užívala 🙂
@cuma No, já to druhé těhotenství měla celkem hektické, na začátku teda neschopenka, neb jsem zvracela jak alík. Ale od konce 5. měsíce už to šlo a já potřebovala zvládnout první státnici, zařídit nový pokojík a připravit Vánoce. Takže jsem byla jedině ráda, že mi bylo dobře, protože jinak nevím, jak bych to všechno dala.
@somalicats: já zvracela do šestého, ale chodila jsem do práce, ale od začátku sedmého jsem musela zůstat doma ležet, hrozila nemocnice a to jsem nechtěla, v devátém mi bylo už zase vše povoleno a ve finále jsem přenášela 🙂 asi si malá chtěla užít tu vánoční atmosféru doma a ne v porodnici
@lidka_hipp od malinka jsem pekla se svojí maminkou, milovala jsem to. Vyblizování misky od těsta, míchání, ušpiněné ruce, mouka všude. Byla to jen a jen naše společná chvíle, kdy mi nenásilně maminka vštěpovala do hlavy důležitost rodinné tradice a zázemí rodiny. Chvilky s mojí maminkou pro mě byly celým vesmírem. Teď to tak dělám s dcerou já. Když chci cokoliv upéct, čekám až dojdeme ze školky a peču s ní. Nikdy jí od sebe neodeženu. A nikdy bych jí o toto neochudila. Její nadšení a rozzářené oči mi milionkrát vynahradí nepořádek, který u toho vždy uděláme. A i díky tomu se vždy vracím do svého dětství. Miluju vaření se svoji dcerou a těším se, až se k nám připojí i syn.
@somalicats Jste další důkaz toho, že ženy vydrží víc než člověk 😀
@kamino Taková pomocnice se hodí, to se musí uznat 🙂 Je vidět, jak se oba neuvěřitelně soustředí, aby se cukroví povedlo 😀
@cuma Koukám, že i nenarozené děti umí měnit naše plány 🙂
@simonceli Díky za dojemné vzpomínky 🙂 Je super, že vlastní dcerce můžete předat to, co jste sama zažila jako malá holka.
@lidka_hipp jj, oni pečou každý týden skoro - chodí do waldorfské školky a tam se peče často, což se mi moc líbí 🙂
Ano peču, a vždycky si při úklidu říkám, že letos, už to bylo opravdu naposledy 😀
Ano, včera jsem pekla s dcerou perníčky. Ale spíše práci přidělávala, než pomáhala 🙂 Chtěla ujídat těsto, jezdila vykrajovátky po těstě a když už něco vykrojila, tak další vykrojila přeš to první a pak další a další 🙂 Nakonec jsem to dodělávala sama, ale byly to nervy 🙂 Vrcholem všeho bylo, když si k tácu s upečenými kousky přisunula židli a shodila mě ten tác do mokrého dřezu. Naštěstí tam bylo jen pár kousků 🙂 Pečení je radost, obzvláště s dětmi 🙂 Snad to bude příští rok už lepší ;)
@lu777 Žádnou waldorfskou školku v okolí nemáme, ale zaujalo mě, že píšete o častém pečení. To je vážně skvělé! Anička chodila do školky, která má vlastní zahradu, kde si děti pěstují "svůj" hrášek, mrkvičku, jahody a moc je to baví 🙂
@twoangels A stejně každý rok pečete znova, co? 😀
@yvonneullmann Šikovný pomocník 🙂 Ochutnal, co upekl? 🙂
@duck09 Pečení je opravdu radost 😀 😀 😀
@lidka_hipp ANo, každý rok mi to stejně nedá a pečeme zase 🙂 Letos budeme péct několikrát, protože se nám už vypařily perníčky 😀
@lidka_hipp jeste ne ochutna az trosku zmeknou. Namazu mu je predsnidavkou merunkovou a bude bastit
@sheinka Máte krásné malé pekaře 🙂
@mvkoty 15 druhů cukroví?!? To si neumím představit 😲 Jestli to všechno dokážete, jste vážně dobře sehraný tým! Moc se mi líbí perníkový Mickey Mouse 🙂
@yvonneullmann Vážně se máte čím chlubit 🙂
@lidka_hipp letos jich tolik asi nestihneme, protože přibyla oslava narozenin nejmladšího syna, takže se ještě dělal dort. Ale myslím, že i tak jich bude dostatek. Dneska proběhla oslava a zítra se pokračuje s cukrovím, čeká nás strojkové a myslivecké knoflíky a pak už snad jen nepečené rumové kuličky, ovesné kuličky, vosí hnízda letos vynechám a nakonec vánočky .-D
@mvkoty Jestli tomu říkáte, že upečete "jen" málo, tak to vážně klobouk dolů! Určitě budete mít skvělé Vánoce s moc dobrým cukrovím 🙂
@lidka_hipp dělám většinu jen z jedné dávky, takže toho opravdu není tolik. Jsou toho tak 3krabice menší. Dávám ještě krabičku tchýni, takže toho opravdu není moc. jediné co tak vanilkové rohlíčky dělám z 6násobné dávky 😀
Tak protoze ja jsem na malou sama, tak je hodne upnuta na me, taaakze kdyz si vsimam dele jak 10min cukrovi a ne ji, neda pokoj, takze cukrovi jsme pekla prevazne jak mala spala:D
Chtěla jsem minulý víkend, ale to mě chytlo nachlazení. Tak se chystám risknout první společné pečení tento víkend, až bude doma manžel. Protože si umím živě představit plech v troubě akorát minutu před vytažením a jedno dítě bude chtít kakat, druhé zachraňovat z nějaké životu nebezpečné situace... 🙂 Jsem zvědavá, jak je patlání těsta a vykrajování bude bavit. Určitě bude všechno všude, ale to se uklidí a důležitější je, aby děti byly spokojené.
@lidka_hipp Tak naše děti (3,5 roky a 15 měsíců) mi hooodně pomáhají. A to jak péct tak i ujídat. 😀 Letos už mám 11 druhů vánočních dobrot a u všech mi asistovali, hlavně ten starší. Je vytrvalý. Vykrajuje, dává na plech, pomáhá mi louskat oříšky, sám je mele, a to i ten mladší. Mák mi namele,...U všeho chtějí být a asistovat. Každý druhý, třetí den pečeme nějakou buchtu. Syn šlehá, míchá, válí domácí rohlíky. Dokonce mi teď pomáhali pomlít nudle na strojku. 🙂 Ještě nám zbývá ukuchtit pár dobrot (raffaela, hnízda, višňové kuličky,...). To syna bude bavit, dělat kuličky. A ještě nazdobit perníčky. To ho baví obzvlášť-hlavně když si může olízat ruky od polevy. Jen aby jim to pomáhání vydrželo. 🙂
Tak jsem tu včera chytla pečící náladu a řekla si, že dnes zkusíme s dětmi nachystat těsta. Zážitek, jak s jedním prckem odvažujeme mouku do mísy, zatímco druhý prcek se snaží vynulovat váhu nebo ještě lépe přehazuje gramy na libry, doporučuju jako trénink na zocelení nervů a trpělivosti. Váhu už přestalo bavit, jestli chceme ty gramy nebo libry a radši jí došla baterka v půlce odvážených surovin. Naštěstí mi kamarádku půjčila svoji a protože už mí zasloužilí pomocníci spí, dovážím zbytek 🙂
A zítra zkusíme statečně to vykrajování 🙂





















@lidka_hipp: od malinka mi malá pomáhala, nejhorší ze všech období bylo pečení v devátém měsíci těhotenství 😀 - je vánoční..v roce jen tak přihlížela a tak to s ní šlo dál, dnes mám velkou pečící pomocnici, těsta dělá už sama nejen ta vánoční (samozřejmě ji říkám kolik čeho a jedeme v počtu hrnků, takže to s přehledem zvládá)...ale taky je to parťák na úklid za což jsem moc ráda,vždy mi to pomůže i uklidit a tak se sama snaží nedělat moc nepořádek,aby nemusela potom moc uklízet 😀