Jak u vás proběhne návštěva Mikuláše?
Přijde k vám zítra Mikuláš? Nebo se za ním chystáte na besídku či maškarní? Jak to u vás probíhá? Já mám krásné vzpomínky na Vánoce, ale návštěvy Mikuláše jsem si zas tolik neužívala. Však na tom vlastně není pro dítko nic moc pěkného. Musí říkat básničku, slibovat, jak bude hodné, a celou dobu se strachovat, že si ho čert odnese. A já mívala opravdu velký strach… Sice s ním chodí i andílek a dítko nakonec dostane sladkosti, ale mně to za to asi nestálo. Není tato tradice určená spíš rodičům než dětem? 🙂 Zapojte se do naší další diskuse. Na konci týdne tři diskutující z našich Dnů s KiKem odměníme vánočními dekoracemi od nás. Krásný pátek všem!
Stručné shrnutí
- Tradiční návštěvy Mikuláše obvykle zahrnují Mikuláše, anděla a čerta, což u malých dětí může vyvolat strach; mnoho rodičů proto čerta vynechává nebo nepozve Mikuláše domů.
- Jako alternativy rodiče uvádějí účast na mikulášských akcích (Mikulášská besídka v MŠ/škole, vánoční dílničky v Domu dětí a mládeže, Mikulášská mašinka do „pekla“, akce na náměstí nebo rozdávání v supermarketu) nebo ponechání nadílky za oknem či skrytí dárků v bytě.
- Někteří rodiče doporučují počkat s návštěvou čerta do 3–4 let nebo použít jemnější varianty (čert venku viditelný z okna, „hodní“ čerti, anděl jako dárce) a některé rodiny využívají návštěvu Mikuláše k pedagogickým rituálům (připomínání hříchů a dobrých skutků, „podpsání“ v knize).
Nejčastější otázky
Q: Kdy je vhodné pozvat Mikuláše domů a kdy raději jít na veřejnou akci?
A: Rodiče v diskuzi uvádějí, že u kojenců a batolat (příklady: 5 měsíců, 14 měsíců, necelé 2 roky) je lepší jít na veřejnou mikulášskou akci v MŠ/na náměstí nebo do Domu dětí a mládeže; někteří doporučují počkat s čertem až do 3–4 let.
Q: Jak snížit riziko, že se dítě čerta lekne?
A: Uváděné postupy zahrnují vynechat čerta, použít „hodné“ čerty, nechat čerta stát venku tak, aby byl vidět z okna, nebo uspořádat setkání v DDM či kavárně s přiměřeným programem místo pozvání domů.
Q: Kde lze najít dětské mikulášské programy?
A: Zmíněné možnosti jsou Mikulášská besídka v MŠ/škole, vánoční dílničky v Domu dětí a mládeže, akce na náměstí, „Mikulášská mašinka“ do pekla a mikulášské programy pořádané zaměstnavatelem nebo v místní hospodě.
Q: Jak zachovat tradici bez strašení dětí?
A: Rodiče praktikují varianty jako předání připraveného balíčku andělem, dárky za oknem v košíku, čtení „knihy hříchů a dobrých skutků“ v DDM nebo použití non‑strašidelného kostýmu a herního programu.
Q: Lze využít Mikuláše k odvykání dudlíku?
A: Ano, v diskuzi je příklad rodiče, který nechal dítě „slíbit, že dá dudlík čertovi“ jako součást návštěvy Mikuláše; tento přístup byl použit jako motivace k odvykání.
Q: Co dělat, když má dítě horečku nebo angínu v den mikulášských akcí?
A: Rodiče v diskuzi zmiňují, že v takovém případě ukáží Mikuláše na obrázku a nadílku nechají doma, aby dítě nezatěžovali nemocí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Návštěvu Mikuláše lze upravit tak, aby dítě nebolelo vystrašit (vynechat čerta, použít mírnější kostýmy, pořádat akci ve veřejném prostoru).
- Alternativy k domácí návštěvě zahrnují Mikulášské besídky v MŠ/škole, vánoční dílničky v Domu dětí a mládeže, akce na náměstí nebo „Mikulášskou mašinku/peklo“.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují Mikuláše s čertem za hodnotnou tradici a „zpestření“, zatímco jiní tvrdí, že čert u malých dětí způsobuje zbytečný stres a měl by být vynechán nebo zjemněn.
Otevřené otázky
- V jakém přesném věku by měla návštěva čerta proběhnout, aby dítě nebylo traumatizováno?
- Jaký je optimální kompromis mezi zachováním tradice a ochranou dítěte před strachem?
Zmíněné značky a firmy
Dům dětí a mládeže, MŠ, vodácký klub, Rychvald, supermarket, kavárna, KiK, oblekamesechytre.cz
Zmíněné produkty a metody
nadílka za oknem (košík za oknem), Mikulášská besídka, vánoční dílničky v Domu dětí a mládeže, Mikulášská mašinka do „pekla“, akce na náměstí, mikulášské cvičení, role rodičů jako Mikuláš/čert/anděl, čert bere dudlík (metoda odvykání), připravené balíčky od rodičů, čtení „knihy hříchů a dobrých skutků“
Místa a osoby
Rychvald, Dům dětí a mládeže, vodácký klub
Dcerka měla mikuláše ve čtvrtek ve školce, a dnes s ní zajdu na Mikulášskou nadílku, co se pořádá u nás v obci. Malý má rok, takže s tím bude tatínek doma, nejsem zastánce toho strašit už takto malé děti. Dcerka se těší - má vysvětleno, že je moc hodná a nemá se čeho bát.
@drex951 To je skvělá fotka! 🙂 Připomněla mi mé mikulášské. Jako malá jsem se na ně vždy moc těšila a maminka mi také vyráběla kostým. Byl krásný, ale jako malá holčička jsem ho vůbec neocenila. Strašně jsem chtěla být princezna jako ostatní holčičky a já chodila za lva 🙂 Byla jsem vždy opravdu moc smutná a kostým jsem si oblíbila až jako větší, kdy jsme ho s maminkou obarvily načerno a já v něm chodila za čerta 🙂
@zubejda2 To máte pěkné, na takovou návštěvu Mikuláše bych také asi vzpomínala ráda. Já si bohužel pamatuju hlavně to strašení peklem a děsný strach a spousta maminek tady to také zmiňuje ☹ Ale je to opravdu pěkná tradice, pokud se vypustí to přílišné strašení a přistoupí se k ní rozumně.
@klara_kik Úplně Vás chápu, taky mi bylo vždycky smutno z toho, že ostatní holčičky jsou načančané princezny a já ne. Tak alespoň věřím, že si to jednou vynahradím na své svatbě, i když určitě neplánuji mít nějakou honosnou róbu 😀
Obarvit lva na černo a vytvořit tak čerta je super nápad! Tomu se říká zabít dvě mouchy jednou ranou 🙂
@partyzanka91 Držím palečky, aby se návštěva Mikuláše dnes povedla a vy i Míša jste si ji pěkně užily! Budu moc ráda, když nám pak napíšete, jak to skutečně proběhlo a jak se to dcerce líbilo 🙂
K nám dnes Mikuláš příjde i s čerty a andílky a děti se už moc těší! Mikulášek /náš syn 🙂/ proto, že ví, že celý rok byl hodný (a to opravdu byl) a Violka tomu ještě nerozumí 🙂 Mikulášek už od rána pobíhá a pořád si opakuje básníčku, aby jí večer nepopletl. Zároveň jsme včera byli v pekle a byla to moooccc pěkná akce. Všichni čerti byli neuvěřitelně hodní, hráli s dětmi karty, kostky, děti museli "přehádat" čerty a nakonec dostali od Lucifera pěkně velkou nadílku 🙂 (samozřejmě pytlík plný sladkostí) 🙂
Nejsem pro zastrašování dětí a ani bych k nám domů takové postavy nepustila. Příjde mi to naprosto zbytečné takhle dítě stresovat! ☹
My chodívali s kamarády každý rok na Mikuláše po rodinách a už se těším, až děti kamarádů povyrostou (jsou to miminka) a my zase budeme chodit a to po svých rodinách🙂 Zatím tedy kluci chodí na Mikulášské besídky a povídají Mikuláši básničku... Zrovna na jedné jsou s tátou a protože jsem nemocná, čekala jsem doma na Mikuláše a už k nám přišel.. 🙂 Kluci budou mít večer překvapení.... - dokonce tam hodnému staršímu nechal Mikuláš pochvalný vzkaz a zlobidlu mladšímu čertík nechal taky taštičku se vzkazem, že by se měl polepšit...
Moc děkuji, že jste se s námi podělily o své tipy, vzpomínky a historky v rámci Dnů s KiKem! Bylo to pro mě velmi inspirativní a pevně věřím, že i pro vás 😉 Pokud byste chtěly dostávat newsletter z KiKu s aktuální nabídkou, můžete zaregistrovat svůj e-mail zde: http://www.oblekamesechytre.cz/registrace-newsl...
Přeji vám všem příjemný advent, krásné Vánoce a hodně štěstí, zdraví a lásky celé vaší rodině v příštím roce! Klára & tým KiKu







No určité plány byly, ale babičky a dědečkové se dožadují změny plánů, takže to bude vypadat asi tak, že posbíráme balíčky u babi a dědečků, zajdeme se podívat na akci na náměstí, kde Mikuláš projde, zamává dětem a kdo chce, může za ním přijít a pak budou čekat ještě balíčky doma za oknem. Letos už je nějak přemikulášováno 😠 příští rok to zařídím, aby chodil jen domů.... i ve školce mohli počkat až po domácí nadílce