SOUTĚŽ O HÁČKOVANÉ MEDVÍDKY: Jak zvládáte spánkový deficit?

jana_rajec
Moderátor
18. led 2018

Zuby – noční můra asi každého rodiče… Když rostou, není to vůbec jednoduché. Nervózní dny, proplakané noci a velké kruhy pod očima jako bonus k tomu. Ani u nás to nebylo jinak. Občas pomohl chladivý gel, jindy sirup na bolest a horečku. A když ani to nezabralo nebo ptáče trápil jiný neduh, rezignovali jsme na vlastní postýlku a pomohla jedna společná peřina. 😉

Jak zvládáte nedostatek spánku vy? A co vám v noci, resp. druhý den, nejvíc pomáhá udržet se svěží?

Dva příspěvky odměníme háčkovaným medvídkem Rajec. SOUTĚŽ UKONČENA. HÁČKOVANÉHO MEDVÍDKA VYHRÁLY UŽIVATELKY @dzannett a @makynaeliska. GRATULUJEME!

jana_rajec
autorModerátor
18. led 2018

@skyvik Hmmm, úplně jsem na to kafe dostala chuť! 🙂 A o té vaně ani nemluvě. 😂

jana_rajec
autorModerátor
18. led 2018

@nikolettab Kdyby si člověk neprošel tou první zkušeností, asi by pak neuměl ocenit, jak spavé a hodné je to druhé. 🙂 My to bohužel máme naopak - první byl spáč a druhý se stále budí několikrát za noc. Kolikrát jsem si říkala, že to dlouhodobě nedám, ale vždycky, když se na mne ráno usměje, je únava pryč...

jana_rajec
autorModerátor
18. led 2018

@claudie89 Je to jen dočasné, musíme vydržet! 😉

kamste
18. led 2018

S prvním dítkem jsem spánkový deficit zvládala velmi špatně. S dalšími jsem si postupně zvykla (stačí 4h v kuse nebo po dvouhodinovkách 6h - holt když bych si čirou náhodou mohla ráno pospat, protože mladší děti spinkají, tak stejně musím vstávat, jelikož je potřeba vypravit nejstarší do školky). A po obědě to už taky nejde (spí už jen jedno dítko a další ještě není plně samostatný).
Pomáhá mi čaj, dostatek tekutin, strava bohatá na B-vitamíny, železo, hořčík. Když je krize, omyju si obličej a ruce studenou vodou, dám si kafe nebo energeťák (už nekojím) a doplním vitamíny a minerály z tablet. A když je možnost, tak se vyspím.

petronellarikov
18. led 2018

Tak spankovy deficit je vec, ktera se mi vyhla 🙂 Diky bohu 🙂 Dcera vzdy krasne spala..Nekojila jsem a prospala celou noc 🙂 Zuby se zacaly klubat az nekdy v roce a tez jsem o nich vubec nevedela 🙂 Ale neni to tak ruzovy :( Ted ji je 2,5 roku a je dost palicata a urazlva :/

lostakova
18. led 2018

Mladšímu už několik měsíců rostou zuby, nejraději by se stále kojil. Starší při uspávání odmítá tatínka, vyžaduje jen mě a to nejlíp po celou noc. Jakmile se v noci vzbudí a zjistí, že tam nejsem, hned mě volá a je schopná vzbudit celý barák. Řešením je vzít si do postele obě děti.
Nějaký čas jsme spávali čtyři na posteli pro dva, ale spokojené byli jen děti. Nyní si je do postele beru jen pokud je manžel na noční směně, jinak podle potřeby dětí spím v posteli se starší dcerou nebo v manželské posteli se synem a manželem. Prostě celou noc pobíhám mezi dvěma pokoji.
Ráno vstávám s dcerou do školky, takže ať je noc jaká chce, vstát se musí. Přes den mám dost práce, tak pokud mi dojde energie, po obědě to prostě zapíchnu se synem a prospím se, abych vydržela fungovat až do večera, než začne další kolo.
Pořádně jsem nespala celé měsíce, tak už mi to ani nepřijde.
Jinak mi energii dodává běhání. Zavřu za sebou dveře a za chvíli jsem ve svém světě, abych po návratu slyšela nadšené: "Mami, mami!"

verunkanatalka
18. led 2018

Ahoj...Tak nevyspání snáším dobře..jsem zvyklá celý život dělat noční.Mám fajn rodinu,která mi/pomůže dceru pohlídat a já si můžu odpočinout.Takže tímto jim moc děkuji...

tomikkubik
18. led 2018

No je to hodně náročné, jelikož mám třetí dítě během 5 let, ale zjistila jsem, že docela pomaha, když ve sprše rozroudím lymfu solí z mrtvého moře, to pak nejsem tolik unavená.

jana_rajec
autorModerátor
18. led 2018

@lostakova Když to člověk čtem uvěomí si, jak my, mámy, musíme být silné! 😉

jana_rajec
autorModerátor
18. led 2018

@verunkanatalka To je super! Myslím, že to je přání nás všech mít kolem sebe chápavé rodinné příslušníky. 😉

mina_
18. led 2018

s dvěma čertama mám pocit že usnu jen co se opřu o futra... spala bych kdykoli a kdekoli... obe deti jsou bohužel sovičky po manželovy, takže trpím jako zvíře.. chodí spát kolem 22 hod.. já jsem total kaput, ale nic s ti nenadělám, snažili jsme se je trochu "prehodit", ale marně, akorát z toho byly protivné a ukňourané večery a na prášky jsme pak byli všichni... Ano, mám takový spánkový deficit, že fin. deficit naší republiky je proti tomu kapesné.... ale stejně ráno znovu vstanu a funguju, ono nám, mamkám, totiž nic moc jiného nezbývá..... ted si "zoufame", že nestíháme, nespíme, pořád po nás někdo něco chce.. a za pár let si zase budeme zoufat, že už nás nikdo nepotřebuje..... Takže buďme šťastní z maličkostí a z krásných a upřímných úsměvů našich malých ratolestí 🙂

linee
18. led 2018

Zrovna dnes jsem cetla hezky citat, ze nedostatek spanku u matek je vlastne dlouhodoby experiment, ze spanek k zivotu vubec nepotrebujeme😅 kratkodoby deficit jeste jde, horsi je ten dlouhodoby, kdy clovek uz je na pokraji sil, do toho jeste dite place a mate pocit, ze horsi to uz byt nemuze. Kratkodobe mne pomuze neco sladkeho a nebo kava a hodne pit, dlouhodobeji asi pomoc nekoho z rodiny a predevsim si udelat nejakou radost - zapalit svicku, objednat si z internetu (pokud zustala sila ho aspon zapnout) nejakou vec, po ktere delsi dobu touzim.
Ale myslim, ze telo matky je naprogramovane tak, ze ma tolik spanku, kolik zrovna potrebuje a unese. I kdyz si subjektivne myslime neco jineho,

hanule01
18. led 2018

Teď leze synovi 8 zoubek. Když je v noci nevrlí, pomůže prso a přes den dávam chladivé kousátko. Nedostatek spánku musím zvládnout jako každá maminka..Udržet se svěží mi pomáhá procházka, kávička a jít si brzy večer lehnout 🙂

jana_rajec
autorModerátor
18. led 2018

@lostakova A když vidím ty moje překlepy, je úžasné, jak si my, mámy, rozumíme... 😂

jana_rajec
autorModerátor
18. led 2018

@mina_ Přesně... I když je to někdy strašná dřina, musíme si vážit, že to je takové, jaké je. Strašně rychle to totiž uteče...

lostakova
18. led 2018

@jana_rajec Čtu mezi řádky 😉

dzannett
18. led 2018

Kdyz se narodila 1 dcerka, ta byla nespavec, zuby nezuby..zacalo to uz v porodnici..moc jsem to nezvladala..mala moc toho nenaspala a ja drimala pak i venku na prochazce s kocarkem..no nejak to ubehlo a ted jak povyrostla,uz se ji ani z postele nechce. Ted mame druhou dcerku (4 mesice) a je to opak. Ta spinka od narozeni, jasne jsou noci kdy se budi casto ale je jich malo.. Moje telo si uz asi zvyklo na ,,spankovy deficit,, protoze i kdyz je spanku malo a jeste na druhy den se motam kolem starsi, varim,uklizim,..citim se relativne dobre nepocituji unavu spis az vecer.. Myslim ze telo se uz tak nejqk ,,nastavilo,,
A kdyz je uplne ze nejhur, udelam si kaficko 😉 a vzdy si reknu ze je to jen obdobi, ktere musim ,,preckat,, a ono zase pomine..

septums
18. led 2018

U nás taky rostou.. Jsme na ibaci a i ten nezabírá a v noci koukáme na teletubbies 😵😀

mabi
18. led 2018

@jana_rajec kdyz se narodila prvni dcera..tatka mi rikal..neboj do 5 let se to spravi;))))a co hur;)mel pravdu...ted mame druhe-chlapecka,je nespavec take,ale uz to tolik neresim..proste se zatulitkujeme,kojim kolikrat chce a rikam si
..zas o jednu spatnou noc min...uz se to blizi k lepsim zitrkum;)a na usinani obe deti potrebuj v naruci svirat nejake plysatko zviratko a v druhe ruce zmoli latkovou plenu...ale co je na tech nespavcich pekne???kdyz prece jen zaspi a cukaji jim koutky a je videt,jak se jim neco pekneho zda;)

shak29
18. led 2018

Mamy jsou vědeckým důkazem toho, že pravidelný spanek neni treba 😀
Vždycky jsem zastavala nazor, ze deti budou spat ve svoji postylce, v posteli u nas v žádným pripade.
Prvni byl urvanek, mel 4 měsíční koliku, takze ve dne v noci na rukou.
Byla jsem takovej chodici zombik, zacalo se mi ztrácet mliko.. ale proste spal v postylce.
Druha byla dite za odměnu. Ta zaknourala jen na jidlo a jinak spala az do rana v postýlce. Milionovy dite.
A treti? To byl urvanek nejvetsi- od 18hod do cca pul 2 rano řev,řev,řev.
A moje zásada -> dítě jen v postýlce? Ta šla tam, kde záda ztratila dobrou pověst. Kdyz uz mate doma jiny deti, musite fungovat, takže do 2 let spala mezi nama v posteli 😀
A vyspaly jsme se obe, i kojeni bylo pohodlnejsi, mela téměř neustaly prisun kdykoliv chtela 😀
Nicmene na unavu mi pomahalo odpoledni kafe. Bohuzel jsem po něm cumakovala treba az do 1hod rano a pak, kdyz uz bych spala... nechtelo spat nejaky z deti 🙊 neverending story.

pavla555
18. led 2018

Mně pomáhá procházka na čerstvém vzduchu, tam se proberu. Ale naštěstí máme docela klidné noci, jen když rostou zoubky, tak někdy pobrekne a strašně se vrtí. A nám pomáhá, že se přestěhuje do naší postele. Sice sebou stále mele, ale spí 🙂

miba22
18. led 2018

Já spánkový deficit většinou vyřeším další nebo tu další noc, kdy upadnu rychleji a hlouběji do "kómatu", takže mě chrutí té naší holčičky tak snadno neprobudí. A samozřejmě se přes den dobíjím z jejích úsměvů a smíchu

danulle_
18. led 2018

Prochazkami na čerstvém vzduchu, maly v kocarku a ja si chuzi odpocinu. Nejhorší jsou dny bez spánku v noci, ve dne a venku prsi a Honzik porad fnuka, kvuli zoubkum a nudou 😵

andinka97
18. led 2018

U nas jsou zoubky teror hlavne prez den 😈 v noci si jen knourne, veme dudu a spinka dal ❤ kdyz uz jsme meli bezspankovou noc tak jsem druhej den zacala kafem a pila postupne cely den 👍☕

krteczech
18. led 2018

Nedostatek spánku mám od 4. měsíce, kdy malý přestal spát. Teď mu je 18. měsíců a musím říct, že nepoznám, jestli nespí kvůli zubům nebo jen tak z rozmaru. Protože spát dobře, u nás znamená se 3x v noci vzbudit a klidně i na dvě hodiny jednou. A to je výjimečně. Jindy vstává 5 x a více. Ani to už nepočítám. Na nedostatek spanku jsem si nějak zvykla. Nejdříve jsem chodila s ním spát přes den na chvilku, ale protože to není žádný spáč, tam spát 30 minut bylo pro mě horší, než nespat vůbec. A tak se snažím hodně relaxovat, když usne přes den. Knížka, káva, nohy nahoře.
Doufám, že tohle nebude trvat věčně a jednou se třeba dočkáme toho luxusu, že spíme 3 hodiny v kuse 😀.

martinka0209
18. led 2018

Já mám málo kdy nedostatek spánku a když ho mám,tak mě pomáha dát si další den kafe,a nebo když malá usne po obědě tak jdu spát sní

cerena
18. led 2018

Mně pomáhá jen jedno - říct si, že to není navždy. No a pak když se na mě malá (6 měsíců) usměje. To pak je spánkový deficit zapomenut a nejde než jí to nespaní odpustit.

cermij
18. led 2018

U mě ani nevím... Asi je to nějaká dobrota a proto teď vypadám tak jak vypadám 😑 bohužel nemám ani šanci to s 2 detma už nějak Dospavat a občas jedu a jedu a nějak asi na záložní zdroj, že ani nevím jak je to možné 😂

jana_rajec
autorModerátor
18. led 2018

@cermij A kde se takový záložní zdroj kupuje?! 😉 Samozřejmě vtipkuji... Ale kdyby byl, asi by se na něj stály fronty. 😂 Je úžasné, jak jsme od přírody silné maminy. 👍