Štědrovečerní večeře

Téma které je velmi zajímavé pro nás všechny je štědrovečerní večeře.
Co chystáte za dobrůtky? Jak probíhá tento den? Držíte půst, aby jste videli zlaté prasátko? 🙂
Připravujete každý rok tradiční, stejnou večeři nebo se nebojíte změn a experimentujete?

Na toto téma se velice těším a myslím, že může být pro mnohé z nás skvělou inspirací. 😉

luca16
9. lis 2016

Dobrůtek bude spousta. Nejíme kapra, děláme sýrové kuličky obalované v kukuřičných lupínkách, k tomu bramborový salát. Cukroví letos bude kojící, tak jsem zvědavá, co kde najdu a co kdo doporučí. Co budu dělat určitě, tak to jsou plněné trubičky a marokánky, ty si manžel prostě odpustit nedá. Půst nedržíme, manžel ho neuznává, ale já bych ho klidně držela, aspoň bych měla míň vaření 😎 Stromeček i dárky už jsou nachystány z předešlého dne, takže o vánocích se už jen baští dobroty, připravuje se večeře, kouká se na pohádky a užívá se pohoda. Zavedli jsme si svůj způsob slavení vánoc a ten dodržujeme. Z nevšedních záležitostí - cukrářské košíčky plné oříšků a rozinek na stromečku (místo sladkostí) pro děti, zapalování svíček ze včelího vosku, které krásně ovoní celý byt, vánoční punčochy pro každého člena rodiny, do kterých se dává pro ostatní překvapení - maličkost, která potěší a která se smí otevřít dřív než vánoční dárky - kdykoliv během dne, což je většinou už ráno, pač nedočkavost je silnější...😀

kajovaevicka
9. lis 2016

Ahoj🙂 U nás je to veselé😀 Moje rodina zná tradici půstu jako nejíst vůbec, rodina mého manžela zase jako nejíst jen maso. Takže k obědu máme vždy zelnou polévku... A protože tím pádem jím, tak tam dám klobásu, aby půst porušil i manžel, taková jsem příšera😀 K večeři máme kapra pro manžela, lososa pro mě a holky, bramborový salát s majonézou pro manžela a s jogurtem pro mě a pro holky. Někdy dělám kuřecí řízky, někdy dělám vinnou klobásu, někdy oboje. Letos bude domácí vinná klobása od mého tatínka🙂
No jen to tu píšu, tak si přeju, aby to už bylo😀

nnniky
9. lis 2016

My se snažíme dodržet půst, jen děti to moc nevydrží 🙂 Večeři děláme každý rok stejnou, kapra, řízky, bramborový salát. Já kapra nejím, takže s mladším synem mám řízky, starší má s tatínkem kapra 🙂

nuninove
9. lis 2016

u nas se prasatko nedodrzuje :D nikdo by to totiz nevydrzel :D zaciname snidani a to je vzdy vanocka a teple kakao nebo cajik 🙂 pak pres den uzobavame cukrovi nebo jsou chlebicky, k obedu mame hovezi vyvar s knedlickama a k veceri potom rizky a salat 🙂 mnam jezis jen to pisu a sbihaji se mi sliny :D uz aby to bylo :D

alilisi
9. lis 2016

My s manželem Vánoce milujeme 🙂 Cukroví moc nejíme, ale i tak něco vždycky upeču, kvůli tradici.. stromeček strojíme 23ho během dne a dárky pod něj dáváme až před Štědrovečerní večeří. 23.12 ještě udělám bramborový salát aby se stihl odležet a zabíjíme kapra - teda já zabíjím, protože manžel ho nejí a asi by ho ani neusmrtil 😀 .. 24.12 hned ráno rozsvítíme stromeček, který pak svítí po celý den, udělám chlebíčky a k obědu uvařím hrachovou polévku (tenhle zvyk přinesl manžel - vždycky to tak dělali, my doma měli přes den ,,jen´´ cukroví a chlebíčky) ... během dne koukáme na pohádky.. pak osmažím kapra, řízky a vinnou klobásu, nazdobím mísu bramborového salátu, prostřu stůl a pak se zkulturníme (sprcha, sváteční oblečení).. Nadlábneme se do sytosti a jdeme rozbalovat dárky 🙂 pak obejdeme rodinu (skoro všechny - s výjmkou partnerovi rodiny - máme v jednom činžovním domě, takže je to přebíhání z patra do patra), dáme si navzájem dárky a u každého i něco dobrého.. Večer strávíme povídáním u pohádky a užíváme si pohodu.. 25.12. jezdíme ke tchýni na oběd.. Na tyhle Vánoce se těším moc, protože budeme 2v1 🙂 a příští Vánoce budou úplně ty nejlepší - už i s prckem 🙂

lenysek1988
9. lis 2016

Když jsem bydlela s našima,tak jsem držela půst. Zobala cukroví a první jídlo byla ochutnávka bramborového salátu. Zdobila jsem stromeček u pohádek a odpoledne se šlo na hřbitov. Po čtvrté hodině se chystal kapřík,slavnostní talíře a příbory. Dárečky se rozdaly a potom se dělal svařák. A pak se čekalo na novou pohádku. S manželem přišly jiné zvyky. Den před štědrým dnem se zdobí stromeček a živý k tomu. Dělá se obložená vlašáková mísa. Ráno se nepostím ale láduji se vlašákem s pečivem. Podle potřeby manžela jdu s malou na hřbitov a on balí dárečky co nakoupil. Potom je dá pod stromeček i ty moje. Tchýně chystá kapra a salát je už naležen. Kolem třetí jíme a zavedla jsem svařák. Dárečky jsou do hodiny rozdané a jde se k prababičce pro dárky. Ta jde potom k nám pro svoje dárky. A pak jdeme k další prababičce a pradědečkovi, od nich jdeme spolu k tetě a strejdovi a ti potom k nám. Takový návštěvní večer. 😂

evkadol
9. lis 2016

U nás se půst nedrží. Ale už mnoho let obědváme zelnou polévku, kterou vždycky připravovala babička. Babi už mezi námi bohužel není, ale její polévka se musí dělat stále. Bez ní by to nebylo ono. Štědrovečerní večeři chystáme s mamkou napůl. Ona řízky, vepřové a kuřecí, já lososa, salát a bramborovou kaši pro dceru. Jako zákusek mamka dělá štrůdl. Kapra jsme nikdy nedělali, ale dcera ho má ráda, tak si ho dává na Štěpána u tchýně. Cukroví peču tradiční a každý rok ještě zkouším novinky z internetu nebo z časopisů. Jako každý rok, tak i letos se chystám péct perníčky, a každý rok mi manžel říká, proč je peču, když to nikdo nejí. Ale kromě něj je jíme všichni 😀 Už se na vánoce těším. Letos nám přibyla další dcerka, ale ta si ještě na tu pravou večeři počká 🙂

girafka
9. lis 2016

Na Stedry den pust urcite nedodrzujeme 😂Mame kazdy rok k obedu kralika na cerno(krome manzela,kterej sladkou omacku neuznava) a k veceri klasiki kapra/rizek a salat. Od doby,co mame deti jsem zavedla tradici,ze stromecek nosi Jezisek rano a necha jim tam maly darecek aby si meli do vecera s cim hrat a pak uz klasicky darky po veceri 😉

juliemichal
9. lis 2016

Na Štědrý den,určitě půst nedodržujeme 😀 😀 na oběd máme vždy nějakou omáčku 😀 a potom na večeři kapra/řízek s bramborovou kaší anebo s bramborovým salátem,podle toho kdo má na co chuť 😀 po večeři se dají dárečky pod stromeček 🙂 🙂 a kluci si je potom krásně rozbalují 🙂

tery_s
9. lis 2016

Ahoj všem, moc hezké téma jen to čtu už se těším na tu atmosféru 🙂 v naší rodině se půst držel ohledně masa do večeře, tak jsem na to zvyklá a od rána jím spíše sladké vánočku, cukroví, k obědu máme ,,kubu,, ( brambory kroupy, houby) . Můj chlap to tak navyklé nemá, takže se láduje salámy, klobáskou, chlebíčky, nakládaný hermelín a oběd většinou bojkotuje, jak tam není maso není to k obědu 😀 popíjíme punč, ten dělám den dopředu, stromeček zdobíme 24 ráno u pohádek. Br. salát je udělaný den dopředu, kapr se obalí a smaží večer, připraví se chlebíčky, nazdobí se stůl, celý den je pohodoví s cukrovím, punčem a u pohádek. Odpoledne jdeme na procházku, jako děti jsem chodily bruslit kousek na rybník. Večer se vykoupeme, nastrojíme sjedeme se u rodičů a chystáme večeři - k té máme klasicky rybí polévku (hotová den dopředu), kapra a salát 🙂 naštěstí to takhle celá naše rodina i partneři jí, neumím si to bez toho představit. Takhle trávíme ten Štědrý den, jsme u stolu s mými rodiči, mladším bráškou, mým partnerem a bratr s partnerkou, aby nebyl každý pár zvlášt, letos bude u stolu o jednoho navíc, protože mám za 10dní TP 😀 Rodiče mají strach, že jednou zůstanou u stolu samy až každý z nás bude mít vánoce pouze s partnerem a dětmi a já se toho taky trochu bojím, takhle je to přesně o tom, o čem to má být

lucinkaxxx
9. lis 2016

U nas zdobime stromecek uu 23.navecer,protoze mame zumivy a velky a byva a tim neporadek. Na Stedry den snidame vanocku ( pecu dopredu) a kakao nebo caj. K obedu je zelnacka ( zelna polevka bila) a k veceri klasika,brsalat a rizky plus kapr. Chlebicky na Stedry den nedelame,az na Bozi hod. Odpoledne vetsinou chodime na prochazku. Od letosniho roku bych ale chtela zavest nejakou tradici ke Stedremu dni. Napadlo me krmeni v ZOO nebo vyslap na Praded,tak uvidim co nakonec klapne. Chci si s klukama uzit ten Stedry den co nejvic,protoze na Bozi hod uz oba odjizdeni k tatinkum a pro me tim Vanoce konci.

priscilla90
9. lis 2016

Tak u nas jako u vetsiny se take pust nedodrzuje. ☺ Nejake zvyky prinesl manžel, ale většinu asi ja. My jsme Vanoce vzdycky slavili ,,ve velkem". Snidame klasicky vanocku s maslem. Obed hrachova polevka (ta letos nebude, snad budu kojit) odpoledne sunkove rolky s krenem 😀 a vecere kapr/rizek a salat. Vecer k telce pak chlebicky. Stromek zdobime par dni pred štědrym dnem, at si ho uzijeme. No a letos budeme poprve 3, tak se tesim ukrutne! 😍

andysebesta
9. lis 2016

U nás to letos bude probíhat jinak.Když se nám děti narodily a už byly tak veliké,ze jedlý s nama,chtěla jsem tradici trochu změnit.Schodou okolnosti se mi dostal do ruky nevím jaky časopis,ale měli tam par odlehcenych raceptu na svátky vánoční i samotny Štědrý den.Jen jsem nečekala,ze to u manžela projde,ale prekvapil😊.Tak jsme k obědu zkusili udělat čočkovy salát(z červené čočky)se zeleninkou,tunakem a sojanezou.A k večeři bramborový salat se šunkou a sojovou tatarkou,pangasia a kuřecí přírodní rizecky.Letos jsme se ale shodli na tom,ze Štědrý den a dva dny následující(návštěvy babiček)jsou na jídlo tak náročný ze si to letos ještě pozmenime.Salát a rizecky proběhnou k obědu,pak odpoledni procházky a k večeři si uděláme něco jako švédský stůl.I manžel se přiznal,ze už k te večeři jde mírně prezrany.takže si na krajině zeleninku,ovoce,kdo bude chtít salát tak ho dostane,třeba toustiky a tak(ještě jsem nad tím nijak zvlášť nepremyslela).A po večeři jsme vždy seděli u cajiku,rozkrojili jablicko a kdo chtěl,dal si domácí vanocku a cukroví.....čekáme tak na Jeziska😊😊

germaine
9. lis 2016

U nás se vždycky sejdeme s prarodičema (aby nebyli sami doma) - dělám dva druhy salátu - zdravej a míň zdravej 😀 klasika vepř a kuřecí řízky, tchyně většinou donese připravenýho kapra, já jen obalím a nacpem si pupíky, děti samozřejmě popohání, abysme si náhodou nepřidali dvakrát (obzvlášť tchán) a po nadílce se docpem cukrovím a vaječákem.

Ještěže jsou Vánoce jen jednou za rok a chvíli 😀 jinak nevím, nevím...

hohe
9. lis 2016

V noci před štědrým dnem strojíme a
s manželem stromeček, jako překvapení, já do toho ještě peču Vánočku na snídani.... ráno mají děti, radost ze stromečku a berou to.jako, že se Ježíšek přišel podívat a možná pod tím stromkem přeci jen něco večer bude... koukáme na pohádky a nemůžeme se dočkat večera.... večeři podáváme v pět, Hrachová polévka, salat, ryba... ovoce, nebo dort a pak jdeme s dětmi do pokojíčku vyhlížet Ježíška, manžel musí na záchod a jde rychle nanosti dárky, pod stromeček, pak přijde za námi, zazvoní zvoneček a jdeme dolů... duhy den odjíždíme rodinu.

indy2
9. lis 2016

Uz at je Stedry den 🙂 23. je vzdy plno prace, ale nemuzu se dockat. Peceme vanocku, delame salat, vecer jak deti spi zdobime stromecek. Rano na Stedry den snidame vanocku a vetsinou chlebicky, tech se nemuzu dockat. Nemame klasicky obed, at nam trochu vytravi do vecere, ktera je klasika. Muz rybi polevka/kapr/salat a my s detmi hraskova a kruti rizky se salatem. Deti mi ale rizky neji, takze tem delam napriklad candata a br.kasi 🙂 po veceri jdu s detmi vyhlizet Jeziska a pak uz jen uzivame krasne atmosfery pri cukrovi a pohadkach ♡ kazdy rok je to kouzelnejsi a kouzelnejsi 🙂

radyym
9. lis 2016

Letos se na Vánoce obzvlášť těšíme 🙂 naší Elí budou dva roky a je děsná rozumbrada 🙂
Před Vánocemi budeme péct spolu cukrový.
Letos se budeme snažit upéct klasické a zdravou variantu pro Elí. Den před Štědrým dnem jedeme pro kapříka a pečeme Vánočky. Na Štědrý den bude k obědu polévka Čočková a Kuba, pak jedeme nadělit zvířátkům dobrůtky. Koukáme na pohádky 😉 na večeři bude Kapřík a salát, pak zazvoní zvoneček a přijde Ježíšek a nadělí nám dárečky

zzandulkaa
9. lis 2016

Letos budou první Vánoce ve třech. Hrozně se těším. Oblíkáme se slavnostně, kapra nejíme, manžel nejí bramborový salát 😀 Takže já salát s řízkem a nějakou filetou (losos, okoun) a on brambory s tím samým. Přes den jenom cukroví. Ale letos budu ještě kojit, tak jíst musím. Co bude večeřet malý? Asi brambor a kuřecí maso. Rozmňagané 🙂 Stromek zdobíme den předem.

leikkka
9. lis 2016

u nás to je v podobě staročeských vánoc - výzdoba, jídlo, atmosféra apod., stromeček se strojí 23.12. - všichni i děti, ranní snídaně - domácí vánočka, držíme jen masový půst, k obědu buď hrachová polévka nebo kuba, po obědě následuje procházka, večeře - rybí polévka a kapr s bramborovým salátem, na stole staročeské zvyky, a během štědrovečerního večera i pouštění lodiček, rozkrajování jablka apod., a každopádně pečení cukroví a perníků nesmí chybět 🙂

bimmka
9. lis 2016

Vzhledem k malým pažravkám, tak se snažím, aby bylo co nejmíň sladkostí a víc dobrot zdravých ve formě sušeného ovoce nebo čerstvého (pokud je dobré a kvalitní). Půst nedržíme, jen si na oběd dáme polévku - ono když se narvem večer, bylo by nám moc těžko. Jinak tradice naše je, že se jde na procházku a až se po večeři vrátíme, tak jsou tam dárečky. A k večeři kapra nemáme - já jej nerada, takže máme mořské ryby a místo lososa, který je dost suchý jsme si oblíbili mořského okouna.

dadakin
10. lis 2016

Začínáme snídaní vánočka,cukroví čaj kakao,v průběhu dne chlebíčky. Polévka hrachová pak vlastně obědo-večeře jíme poslední 2 roky mezi 14-15hod bramborový salát řízky kuřecí,vepřové i kapr.

brendamonique
10. lis 2016

Letošní Vánoce u nás budou již takové ty "rozumnější", jelikož našemu ďáblíkovi je 2,5 roku a tak to bude vnímat se vší parádou. Chystáme na objednání čertů, které jsou u nás letos velmi potřeba 😀 Štědrovečerní večere a trávení celého dne je u nás asi jako v každé druhé rodině. Loni jsme tedy vypustili klasický salát a všichni se hromadně shodli na bramborové kaši, což moje tradiční matka nemohla překousnout 🙂 Letos budeme trávit Štedrý den u manželových rodičů, proto jsme již začali postupně nenápadně stěhovat dárky ze sklepa k nim. Takže mi odpadne celá příprava večeře, což je vcelku příjemné 🙂 Vždy jsme rádi, když je nás pohromadě o něco víc. V 10 večer chodíváme na půlnoční, ale pouze s manželem - letos se snad opětovně po delší odmlce přidá i starší syn. A mladší ten už bude dávno spinkat. Je pěkné tímto způsobem poděkovat a zamyslet se nad smyslem Vánoc, který není jen o tom Štedrém dnu, ale o té soudržnosti rodiny. Já osobně si užívám kouzlo celého Adventu, který pro mě vlastně právě na Štědrý den končí. Tak všem již s předstihem šťastného, zdravého a bohatého Ježíška 🙂

babunka1
10. lis 2016

U nás každý rok má na starosti večeři manžel. Pozveme manželovi rodiče a uděláme si opravdu slavností večeři. Já ozdobím stůl, prostřu a manžel připraví hovězí vývar s játrovými (popř. jinými) knedlíčky, pak máme většinou brambory (šťouchané) s nějakou dobrou rybou a dezert. Každý rok zkoušíme něco nového a zajímavého. U nás moc na tradiční štědrovečerní pokrmy nejsme. Manžel nemá rád bramborový salát a o obalovaného kapra taky moc nestojíme. Ale rybu máme určitě. Letos budeme dělat asi víc variant, protože máme ročního holčičku, tak aby si mohla dát s námi 😉

barbora_rozek
10. lis 2016

Pocházím z věřící rodiny, proto půst držíme. Zrovna včera jsme se s manželem - ateistou bavili, že by to ten jeden den v roce mohl taky vydržet. šTědrý den u nás bývá hektický, protože si nechávám na ten den přípravu salátu (děláme asi 8kg), zdobení stromečku, balení dárků a ještě chodíme s dárky ke tchánům a do kostela. No letos přesně na Štědrý den má prcek 6 měsíců, takže čekám, že to bude ještě hektičtější 😀

verena
10. lis 2016

Když jsem byla malá, naši se snazili dodržovat půst, což mělo u me za následek nezrizene pojídání vánočního cukroví a ocesavani kolekce ze stromečku. Protože mám nyní dva kluky a chci to trochu jinak, upecu na ráno mazanec v pekárně a k obědu dávám aspoň hrachovku. Aby kluci nebyli ochuzeni o prasatko, vyrábím z citronu a vždy někde nenápadně postavím. Na večeři k nám chodí naši a naštěstí si dělíme povinnosti, táta dělá kapra a výbornou polívku, mimochodem mi prozradil recept a taky se mi daří. My s manželem salát. A ten musí být extra pro manžela s vajíčkem a šunkou a pro naši stranu zeleninový. Majonézu micham s hollandii pro odlehčení a chuť stejně dobrá. Bohužel do našich vánoc zasahují alergie, kvůli synovi pecu bez ořechů, což je na vánoce oříšek. A ja se už podruhé budu muset obejít bez kapra a dát si řízek. Večeři zapijeme šampaňským a manžel ještě vyžaduje chlebíčky, které kupodivu zmizí. Jo a manžel ještě dělá synovi kouzlo, když dojí večeři, ma pod talířem zlatak, dvacerikorunu...

marlenee
10. lis 2016

Tak my začínáme zdobit stromeček 23.12 i se synem (4roky) nadsene podává ozdoby.Pomáháme Ježíškovi.
Na Štědrý den snídáme vánočku a čaj ze slavnostního servisu pote odjíždí syn a manžel na hřbitov a ja pripravuji Kubu k obědu. Po obědě jdeme zpívat koledy pod Karlův most s přáteli popíjíme svařák a pak už doma prostřu stůl a osmažím kapra,převlékneme se a večeříme rybíz polévku, kapra a salát. Poté nastevřeme okno a jdeme se synem vyhlížet na balkón Ježíška a zapálíme prskavky aby nás Ježíšek našel. Posloucháme kdy uslyšíme zvoneček a pak už jdeme ke stromečku přivítáme ho básničkou a pak rozbalujeme dárky a užíváme si kouzelné okamžiky 😉
Letos se moc těšíme syn si u loňska hodne pamatuje a už o Ježíškovi básní 😀

tahejhula
10. lis 2016

Stromek zdobime spolecne 23.12. vecer. Pust nedrzime, od rana se cpeme, jak hrdlo a talire dovoli. Pred veceri zaneseme kasi vanocnimu skritkovi na balkon, zazenu deti koupat a mezitim nahazime darky pod stromek a zavirame mistnost pro drobotinu. Deti se stroji, ja delam posledni kontrolu stromku, rychle uzeru kase, rozsvitim stromek, pootevru okno a ukladam pobliz dveri telefon. K veceri mivame klasicky kapra a salat, ovsem dokrmujeme se zase vsim moznym. 😁 Kdyz jsme najedeni, muz me dlouze prozvani, aby deti slysely odvedle zvonky, rolnicky, atd. Pak kontrola kase, zda skritkovi chutnala, darky, par fotek, rvani diku z balkonu a ulevne odpadnuti nas, dospelych. 😁

markysek2
12. lis 2016

snažíme se držet půst ..i když já jsem si od své rodinny přinesla zvyk, že se celý den nic nejí , jen k polední kávě se chystalo už cukroví , vždy jen jeden tácek víc ne...tak toho se držím dál ..u manžela se jedla v poledne rybí polévka a k večeři měli už jen kapra a salát , my dvouchodové menu ...takže držíme dál tradici našich rodin co se polévky, kapra a salátu týče, co se týče zbytku já obědvám cukroví 😀 manžela a děti polévku, kterou si pak symbolicky vezme ještě k večeři ...ovšem aby děti byli pořádně napnuté tak kapří řízky si dáme minimálně 2 , a nádobí musí být také umyté jinak se ježíšek bude zlobit , mimochodem máme druhý rok myčku takže čekání na ježíška se notně zkrátilo, až domyje myčka opravdu nečekáme

verkaunka
15. lis 2016

Letos zdobíme stromek 23.12. a příprava salátu je také ten den. Štědrý den bude taková ta klasika, smažení řízků a hooodně jídla.... a samozřejmě předání dárečků a procházka...Půst nedržíme, ale zase se nepřejídáme, hlavně at je atmosféra, klid a pohodička a to přeji všem, at to mají takové, jaké to chtějí mít 🙂

markytka_1
18. lis 2016

U nás je to každý rok stejné, změny nemáme 🙂 Vánočky peču den dopředu, aby byly pěkně nachystané na štědrý den k snídani, do té doby má každý smůlu 🙂 teď už to tedy porušuje babička, která nikdy nevydrží 🙂, ale počká až odjedeme, abychom to neviděli 🙂 a pak máme až večeři, a to je klasický bramborový salát a kapr, bez toho by to nebylo ono. U stromečku si pak dáme cukroví. 🙂