Univerzální autosedačka Raffaello - nechápu 🙂

miawa
6. črc 2012

Náhodou jsem narazila na tuhle autosedačku. Ne, nechystám se žádnou kupovat, ale naprosto mě zaráží, jak může být tohle vhodné pro první kategorii, tj. dítě které má 9kg? To se to dítě poutá také tříbodovým pásem auta? 😕

http://www.kocarky-eshop.cz/levne-autosedacky/a...

Má to jakousi klipsu, která má zajistit, že pás povede přes rameno dítětete. Ale to se přece nedá srovnat s pětibodovým pásem. Ono jde hlavně o to, že tak malé dítě má těžiště jinde, než dospělý člověk. Což je hlavní důvod, proč má větším dětem jít pás přes stehna a ne kolem pasu.

veronik77
6. črc 2012

Sousedi kupovali podobnou dítěti v roce, ale je fakt, že autem jedou tak dvakrát do roka... Ale jinak bych do toho nešla... My hledíme na Dtesty 😀

timbouctou
6. črc 2012

možná by stálo za to prodejce upozornit, že se trochu spletli a špatně to napsali, tohle je přece jasně až od 15 kg. Já koupila Recaro, je fakt, že jsem šetřila, ale máme 5ti bodový zabezpečení, tohle bych nikdy na dítě mladší tří let nepoužila!

timbouctou
6. črc 2012

napsala jsem jim, snad to napraví.
email:
Dobrý večer,
omlouvám se, že vám fušuju do řemesla, ale autosedačka pro děti od 9 kg přece musí mít pětibodové pásy, jsou na to normy. A navíc, kategorie 1 jsou sedačky pro děti od narození, tedy od 0 - 13. Jak tedy můžete tuto autosedačku nabízet jako kategorii 1, 2, 3 ? Nebojíte se žaloby některého nespokojeného klienta?

s pozdravem
Michalíková

😀 😀 snad si to nikdo nekoupil ještě.

berenika39
6. črc 2012

@miawa to bude nějaký úlet u zadavatele položek do eshopu, protože tohle není sedačka pro kategorii 1 ani 2. Dobře, že jsi to dala vědět, ale snad není moc naivních maminek.....

helulela
6. črc 2012

@timbouctou já mám jen poznámku - kategorie 1 je 9-18 kg, ta od narození je 0 ... ale nic to nemění na tom, že ani od 9 kg bych do téhle dítě nedala
http://www.autorevue.cz/kategorie-autosedacek_2

miawa
autor
6. črc 2012

Ta autosedačka je teda ve více e-shopech a určitě si ji někdo už koupil. Uváděli tam právě to, že tam je ta klipsna, která zajistí, že pás povede přes rameno dítěte. Ale podle mě je to prostě blbost.

Byla jsem teda svědkem toho, že jedna známá posadila dvouletého syna na podsedák staršího syna a potala ho pouze přes pas, protože jela jen přes dvě ulice. Ale i to mi přijde děsný. Tak jsem si chvíli říkala, že pro takové případy, kdy člověk nemá žádnou autosedačku nebo potřebuje nějakou univerzální, může bý tahle dobrá. Ale i kdybych jela autem dvakrát do roka, tak takovouhle autosedačku dítěti nepořídím.

miawa
autor
6. črc 2012

@timbouctou jsem zvědavá, co odpoví...

timbouctou
6. črc 2012

@miawa my máme levnější tu pětibodovou a podle d-testu je docela dobrá. A ten klips mi připadá stejný, jako u obou našich typů, co máme, tzn. kolem krku. Takže taky blbost.
taky jsem zvědavá 😀

@helulela aha... a jak teda to je? Já myslela, že 1 je od narození, dvojka od 9 kg, trojka od 15. Ale je fakt, že kategorii podsedák jsem elegantně opomenula 😀

miawa
autor
6. črc 2012

@timbouctou ten odkaz od @helulela je z roku 2001. Tak nevím, jestli je to aktuální. Kategorii podsedák bych taky opomenula. Ani pro našeho desetileťáka bych ho nechtěla.

helulela
6. črc 2012

@timbouctou @miawa já na tohle přišla náhodou, když jsem pátrala, proč Britax Evolva 9-36 kg je kategorie I-III. Předtím jsem taky žila v tom, že kat. I je ta od narození.

timbouctou
6. črc 2012

@miawa
@helulela
taky si nejsem jistá, jestli v dnešních podmínkách je dobré sebrat dítěti opěrku hlavy. Pojede nějakej naspídovanej debil a buchne to do nás. brrrr 🤐

miawa
autor
6. črc 2012

@timbouctou Moje řeč, bylo to v poslední době dvakrát ve zprávách. Dvě zraněné děti a u obou řekli, že kdyby měli sedačku místo podsedáku, nedopadli by tak. Tomu jednomu to dokonce uškodilo. 😖

jarkalada
7. črc 2012

ohledně vození na samotném podsedáku docela varují a nedoporučují, takže kupovat sedačku, u které to jde oddělit je prý nebezpečné:
Vážení přátelé,

dovolujeme si vám zaslat informaci se závažným zjištěním týkajícím se dětských autosedaček.

Zjištění vyplývá z testu dětských autosedaček, který chystáme pro červnové vydání časopisu dTest. Z testovaných 29 dětských autosedaček neuspělo pět výrobků. Riziko se skrývá převážně v nedostatečné ochraně dítěte při bočním a čelním nárazu. V testu zcela propadla nafukovací autosedačka českého výrobce Gumotex. Pozitivní zprávou je, že tentokrát nebyly v testovaných výrobcích nalezeny vysoké obsahy škodlivých chemických látek. Výrobci zjevně zareagovali na nelichotivé výsledky loňského roku.

Varování směřuje především k autosedačkám, u nichž lze ve shodě s návodem oddělit zádovou opěrku a děti vozit jen na podsedáku; z testovaných například Graco Junior Maxi a Graco Logico L. Při takové přepravě existuje velmi vysoké riziko vážného zranění hlavy dítěte při nárazu na spodní hranu okénka dveří. Nebezpečí se nevyhýbá ani malým dětem do 18 kg hmotnosti, budou-li cestovat v sedačce Peg Pérego Viaggio convertible. Při čelním nárazu dochází k ohrožení hlavy a krku, neboť uvedený výrobek trpí konstrukční vadou.

Mezi nevyhovujícími výrobky je i nafukovací autosedačka Gumotex Bedi, která je určena pro děti od 15 do 36 kg. Před tímto výrobkem varoval dTest již v době jeho uvedení na trh v roce 2009. Výsledky zkoušek, které probíhají při rychlosti 50 kilometrů za hodinu, naše tehdejší obavy potvrdily. Při čelním nárazu se figuríně zastupující tříleté dítě zařízl bezpečnostní pás do krku, figuríně vzrůstem odpovídající desetiletému dítěti se pás zařízl do břicha. Při bočním nárazu je v ohrožení jak hlava, tak i ramena dítěte. U sedačky je téměř nemožné zajistit správné vedení bezpečnostních pásů. Ačkoliv autosedačce Gumotex Bedi byla udělena homologace, mnozí odborníci jsou toho názoru, že nafukovací sedačku je podle požadavků platné legislativy nemožné homologovat.

Výsledky vybraných dětských autosedaček jsou zdarma ke stažení na www.dtest.cz/sedacky.

timbouctou
12. črc 2012

@veronik77
@jarkalada
@miawa
@helulela
@berenika39
Takže dámy, asi je jim to jedno a nebo prostě na mě se..ou, odpověď žádná. Nemělo by se to někam hlásit, není to porušení nějakého zákona o prodeji nebezpečných výrobků, nebo klamání spotřebitele?

romcovaklarka
12. črc 2012

Teda ta sedačka z odkazu nahoře mi pro 9kg přijde šílená 😝 ale @jarkalada nechápu, jak se myslí to, že se nemá dát oddělit podsedák... Jakože dítě do 36kg mám stále vozit v tom "opěradle"? My máme podsedák pro manželovu dceru, které je osm, má skoro metr padesát a asi 30kg a i na tom podsedáku už vypadá trochu divně, ale když si představím, že by měla být ještě nacpaná v tom opěradle, ruce nejspíš předpažené, aby se jí tam vešly, hlava jí stejně bude čouhat nad to... no nevím, není to nějakej kiks? 😅

miawa
autor
12. črc 2012

@timbouctou Když si tu sedačku dáš do vyhledávače, tak ji nabízí spousta dalších e-shopů... Je i na Aukru a když si někdo, kdo tomu absolutně nerozumí přečte ten popis, tak je fakt možný, že to pro 9kg dítě koupí. 😖 😠
Měl by se nahlásit ten výrobce, že uvádí špatnou hmotnost, ne ten, kdo ji prodává. I když pokud někdo prodává autosedačky, asi by měl něco o těch normách vědět! 😨

@romcovaklarka My máme sedačku Cybex Solution, opěradlo se oddělit nedá, ale opěrka hlavy i opěrka ramen se dají posunout, takže se tam dítě určitě vleze do těch 150cm/ 36kg / 12 let. Ty "horší" autosedačky se oddělit dají, ale opravdu to není v dnešní době bezpečné, protože nemají ochranu proti bočnímu nárazu. 😉

romcovaklarka
12. črc 2012

@miawa A jak je to když má nad 150cm a není mu/jí ještě 12 let, tak musí být stejně v sedačce? Tak já nevím, možná jsem neviděla takovou sedačku jako píšeš, ale na těch co měl třeba synovec a neteř s opěradlem nějak v těch 5-6 letech, tak si to neumím představit tam posadit takového klacka...

timbouctou
12. črc 2012

@miawa aha.. tak možná na čoiku, co?
My teda koupili levnější a nejspíš tzv. horší sedačku, opěrka ramen se posunout nedá. Ale je fakt, že bratránek jezdil v 11 letech úplně bez i podsedáku, protože když na něm seděl, tak se na výmolech tloukl do hlavy 😅 Byl, nebo i je, trochu větší, ale taky měli menší auto, tak to jinak řešit nešlo. No, naši kluci snad tak velký nebudou 😀

veronik77
12. črc 2012

@timbouctou ČOI určitě, případně určitě dobře poradí sdružení ochrany spotřebitele http://www.dtest.cz/clanek-2147/spotrebitelska-...

miawa
autor
12. črc 2012

@romcovaklarka No byla tady o tom ještě nějaká jiná diskuze. Těch 12 let dneska vlastně už neplatí. To bylo dříve, že dítě starší 12 let může sedět vepředu a nemusí mít sedačku. Dneska už může sedět vepředu v sedačku s vypnutým airbagem. Takže to je taková zcestná informace. Jinak dneska platí, že dokud nemá 36kg a současně 150cm musí mít sedačku. Na věku nezáleží. Pokud té hmotnosti a výšky dosáhne dřív, může jezdit bez sedačky.

@timbouctou My jsme měli taky levnější, později jako záložní do druhého auta, ale už ji nepoužíváme, už by z toho fakt trochu vyrostl. Teď má 132cm a 27kg a nevěřím, že do 12ti let té výšky a hmotnosti dosáhne. Tak nevím, do kdy bude jezdit v sedačce. 😀 Jinak mě u té "levnější" ještě mrzelo, že nemá isofix a musí se poutat pásem, když tam zrovna nesedí.

timbouctou
12. črc 2012

@veronik77
@miawa
už jsem jim tam napsala. Nikdy ještě jsem tak daleko nezašla, ale taky mě nikdy ještě nikdo tak nevytočil. Fakt nesnáším, když jsou lidi prasata a ještě se o tom se mnou odmítaj bavit 😠

timbouctou
12. črc 2012

@miawa nedělej si iluze, teď teprv vám začne ten správný růstový spurt 😀

bicista
21. črc 2012

Zakon o pozemnich komunikacich :
§ 6 ods.1c)

timbouctou
22. črc 2012

@bicista nechápu, v paragrafu 6 není odstavec 1c) a hlavně to je jen o tom, jak se která komunikace nazývá, nic o autosedačkách.

miawa
autor
24. črc 2012

@bicista souhlas s @timbouctou , taky jsem tam nic o autosedačkách nenašla...

timbouctou
24. črc 2012

@miawa třeba to nechtěla napsat sem 🙂

bicista
7. srp 2012

Pardon chtel jsem napsat Sinicni zakon
§ 6 ods.1c)

timbouctou
7. srp 2012

napsali mi z čoiky!!!
kopíruju:
Vážená paní,
k Vašemu podání sdělujeme, že jeho předmět do kompetence České obchodní
inspekce nepatří, a proto jsme je postoupili k vyřízení věcně a místně příslušnému orgánu

Ministerstvo dopravy ČR , Nábř. Ludvíka Svobody 1222/12 , 110 00 Praha 1,
který Vás bude dále informovat.
S pozdravem
Ing. Jan Hlaváček
ředitel České obchodní inspekce
inspektorát Středočeský a Hl. m. Praha
se sídlem v Praze