Je v 32 letech pozdě na první dítě?

lamiaaa
18. srp 2016

Ahoj holky maminky, chtěla bych znát váš názor na to mít první dítě takto pozdě. Před deseti lety, když mi bylo 18, jsem si říkala, že do mých pětadvaceti bych chtěla první dítě. Pak nějakou dobu trvalo než se objevil ten pravý partner, pak jsem si říkala ok, tak do třiceti dítě bude, pak proběhlo období, kdy jsem dítě nechtěla vůbec, cestovali jsme, atd. Nyní mne ještě čeká v rámci mého oboru dokončování kontinuálního vzdělání, které budu mít hotové předpokládám za 3-4 roky, tedy ve věku 32 let. Myslíte, že je rizikové mít takto pozdě první dítě (také počítám samozřejmě s variantou, že to nepůjde hned jak na to vlítnem bez ochrany, takže to může být i později)? V kolika letech jste měly první vy? Teď si trochu vyčítám, že jsem si minulý život neuspořádala líp a nedokončila si všechny své povinnosti dřív, ale je pravdou, že ještě nedávno jsme o děcku neuvažovala vůbec, jenže najednou jako blesk z čistýho nebe to ze dne na den přišlo a dítě bych chtěla, ovšem opravdu až budu mít "klid a vše hotové," abych pak měla čas opravdu jen na rodinu.

andryyysssek
19. srp 2016

@josefina79 mě to trvalo skoro 9let,a docvaklo mi to jen proto,že se to zhoršovalo ☹

andryyysssek
19. srp 2016

@kamino tak to je mi líto,že to máte takhle :-\

veritanas
19. srp 2016

Ahojky, četla jsem jen úvodní příspěvek..jen bych chtěla něco podotknout..třeba to není pozdě, třeba je... jen je potřeba myslet i na další věci než je jenom tvůj věk..ale také na to,vjak to bude s dítětem v dospělosti...nebo v pubertě.. manžel se narodil jako třetí, když bylo tchýni 35let..tchanovi skoro 40,.a jako všechno v pohodě,ale když přišla jeho puberta tak přiznával, že mu jeho 50leti rodiče nestačili.. nerozuměli hudbě, mobilům, oblečení byli prostě úplně mimo..jak se říká, prostě měli i jiný životní styl a životní názor a navíc se mu neuměli přizpůsobit, i když chtěli... velkou roli tam také hrála únava tchýně i tchána, prostě celý život v práci a tak...a ono, ruku na srdce neříkejme, že teď je jiná doba...I nás čekají chvilky, kdy budeme úplně mimo a stáří...😣😣😀😉

kaja2016
19. srp 2016

@veritanas chapu, co chces rict, jenom dodam, ze me v puberte moji rodice z meho subjektivniho pohledu take nerozumeli a to me meli mladi 😉

veritanas
19. srp 2016

@kaja2016 jasně, taky rozumím, co říkáš..ale zase když memu muži bylo 20, zák jeho rodiče byli důchodci, kteří prostě už jsou a chodili do parku krmit holuby..to nemluvím o tom, když chtěl,aby mu koupili video.. prostě už to byla jiná generace...😉

upuska
19. srp 2016

@andryyysssek nepravý se pozná uplně jednoduše, třeba tak, když ti ve tvých 28 letech, rok a půl od svatby a celkových 12ti letech vztahu, s rozestavěným barákem, řekne, že si připadá jako když žije s kamarádkou a že se asi trochu zamiloval jinde..místo očekávaného těhotenství pak řešíš rozvod a víš, že tvoje plány mít dítě do 30ti vzaly za své ;)

teď je mi 31,5 s přítelem se snažíme o miminko 5 cyklus a najednou vidim jak ten čas šíleně letí...doufám, že se brzy zadaří a stihnu první dítě porodit v těch 32..

katherinne18
19. srp 2016

Ahoj. 🙂 nám to přišlo neplánovaně a naše 1. dcera se mi narodí dva měsíce před 19.narozeninama.. Mělo to být ještě o rok posunuté, abychom něco ušetřili atd. ... Mám zdr. potíže, proto jsme to planovali tak brzo. 🙂 ale jinak si myslím, že do 40 mas času. 😀 moje mamka měla prvního v 19, druhého v 21 a mě měla až ve 40... Neplánovaně, ale co slýchám, tak nelituje. 🙂 držím palce. 🙂

kaja2016
19. srp 2016

@veritanas To je jasny. 😉 Ono treba jde potom i o to, ze nemuzou spolecne sportovat, protoze na to fyzicky nemaji. Ale to je clovek od cloveka. Zkratka jak pises, je potreba si to zvazit. 😉

janca84
19. srp 2016

@andryyysssek mně býval přítel v mých 28 letech, po 7 letém vztahu, když jsme měli čerstvě koupený byt řekl, že se na dítě a vůbec společný další život necítí. Teď je mi 32 a půl a s novým přítelem se snažíme o dítě 7. měsíc...

drzticka81
19. srp 2016

@veritanas tak ja mela taky starsi rodice -teda hlavne tatka, mamka me mela ve 32, tatka 43 -ale rozhodne to nejsou duchodci -tatka pracoval do 70 a venoval se nam, rozumel nam -zadny stres -ted ma 80 -sjizdi doma internet -ma mejlovou schranku, hleda obrazky opavy, na youtube si posloucha vaznou hudbu, kouka na video, dvd......mamka bude mit za 3 roky 70 a je to vitalni babicka, smrncovni, oblikame se v orsay 🙂)) nikdo ji vek nehada 🙂)) mam jeste i babicku 93, ta je fyzicky zdatna, ale tak cca 5 let ma stareckou demenci........takze to neni o veku, ale i o povaze.......... tatka ma jeste starsi deti z prvniho manzelstvi-jo ten cas s nimi travil asi vic akcneji, ale nas bral do krouzku-vytvarka, klavir, kazdy den trenink v bazene-zavodni plavani, naucil me jezdit na kole, umoznil mi naucit se na bruslich, takze asi tak.......bracha i ja jsme byli v puberte klidni a studijni....zadny vetsi problem s nami nebyl.....

evulina77
19. srp 2016

já jsem měla představu, že úderem třicítky budu mít dítě. A pak jsem byla překvapená, že to nejde hned. První dcera trvala 10 měsíců (po 10 letech braní HA) a druhá rok a pak se nám povedla nejmladší, ale to už bylo mimo "soutěž" 😀 . Takže pokud nebudeš mít problém otěhotnět, je to jedno. Pokud budeš potřebovat nějakou pomoc, tak je to i pozdě. To ti ale nikdo dopředu neřekne

mmiicchhaaeellaa
19. srp 2016

já měla první v 32 taky, tak nevidím problém a teď druhé ve 34

35_a_budu_mamka
19. srp 2016

Cekam prvni, je mi 36 let. Povedlo se ihned😉

nonacek
19. srp 2016

Nejde o to v kolika mas Dítě ,ale ským ho máš 😉 a pak je to celkem jedno na miminko není nikdy pozde Můj nazor✌

janka6666
19. srp 2016

Není pozdě, je mi 32 a čekám své první dítě a jak už tady píši holky v předešlých komentářích , takže asi tak 😉

bruckner
19. srp 2016

Ja nasla super partnera, vse bylo po tri roky perfektni, ale jakmile se neplanovane narodila dcera, vsechno slo do kytek....on ji miluje, ja ji miluji, ale navzajem si uz nemame co rict...mozna, kdybych mela dite ve 20 letech, melo by ted v mych 37 letech 17 a ja bych to mela vsechno z krku a mohla si zase uzivat zivota. V tom je asi plus materstvi v mladsim veku 🙂

michaela_2
20. srp 2016

@bruckner jo, to je pravda, to je velká výhoda 🙂. A pak také, že prarodiče a praprarodiče, jsou ještě při síle na to hlídání 😀

penelopaw
28. lis 2018

Souhlasím, že žádný ideální čas pro pořízení dětí neexistuje. Mám kamarádku, která je chtěla už v 17ti, ale když si našla partnera, dlouho se nedařilo, a mám takové, kterým po třicítce ještě připadá, že děti jsou fuj a necítí tu vnitřní potřebu. Navíc ne vždy, dky by člověk chtěl, má s kým. A problém dnešní doby samozřejmě je, že lidi děti odkládají z nejrůznějších důvodů, ať to jsou ty "sobecké" (chci si ještě v životě něco užít) anebo čistě ekonomické (nemám peníze na to dítě uživit). Nevýhoda je, že člověk nikdy neví, co mu život přinese, a hlavně kdy je jeho období plodnosti a kdy už může být pozdě. Proto bych zvážila, jestli dítě chceš Ty i partner, jste schopni ho uživit i když třeba v rodinném rozpočtu bude chybět Tvůj příjem, a jste na to oba připraveni (ono to fakt je změna). S úplně malým dítětem se ještě studovat dá, a naopak na mateřské má člověk víc času než když při studiu třeba chodí do práce 🙂. Jen je to pak samozřejmě o logistice, zajištění hlídání při učení se na zkoušky apod. Ale na VŠ mi říkali, že doktorát svého času tam dodělávaly jen maminky, protože ty na rozdíl odp racujících měly čas na psaní disertačky 🙂. My měli první dítě v mých 31, teď je mi 34 a čekáme třetí :D. Zpětně si říkám, že kdybych si je pořídila dřív, tak bych asi nebyla tak vyšťavená, ale na druhou stranu zase mám práci, kam se mohu vrátit, a děti jsem si udělala s chlapem. Pokud člověk nemá úplně blbé podmínky, tak se i s dítětem dá ledasco stihnout, dá se při jeho výchově pracovat, studovat, jezdit po výletech a na d ovolené… Nevýhodu u odkládání z racionálních důvodů vidím v tom, že to pak nemusí jít, anebo kdyby chtěl člověk další, už se to třeba nemusí povést. A vnitřně si říkám, že pokud tu touhu po dítěti cítíš, tak asi připravená jsi ;). Není to lehké rozhodování, každopádně držím palce, ať se rozhodneš dobře a zpětně nelituješ, ať to bude tak či onak 🙂.

x_kaatja
28. lis 2018

@lamiaaa pozdě není nikdy, já měla první dítě ve 35 letech, ale upřímně bych svému mladšímu já poradila, ať se vykašle na úplně všechno a má děti dřív!!

andelka33
Autor odpověď smazal
Zobraz
andelka
16. zář 2021

@veritanas úplně totéž si jistě myslí manželova dcera, a to ji měl ve 22. Já jsem se mamce narodila v necelých 35 a nic zvláštního si nevybavuju. Puberta je puberta,ať máš rodiče staré jakkoliv.

soda365
16. zář 2021

Prvni ditko jsem mela ve 25 letech.. dodelala jsem ve 24 Vysokou, s manzelem jsme se hned vzali a zacali se snazit o miminko.. Moje sestra tou dobou uz sest let chodila po vysetrenich, IVF apod., ja se mamce "povedla" az ve 32 po 10ti letech snazeni-cykly jsem mela dlouhe(60-80dni) a verila jsem, ze o dite si budeme muset zabojovat... povedlo se asi za 4 mesice.. a popravde: 1.porod-25let, 2.porod-27let, 3.porod-29 let a ted me ceka za mesic posledni- 31let (a jsem rada, ze mam hotovo, protoze jsem si myslela, ze pres 30 nepujdu. Nemyslim to spatne, ale zeny po 30 mi vzdy pripadaly na dite stare... no a ejhle-taky budu mit dite po 30) ale dalsi uz nechci, nehlede na ten pocet deti co budeme mit, ale kvuli veku bych osobne uz nechtela, ale to si musi urcit v sobe kazda sama jak to citi a neexistuje na to spravna/spatna odpoved.. takze budu drzet palce at to dopadne tak jak chces