Otěhotněla jste některá bez jednoho vejcovodu?
Je tu nějaká maminka, co byla po operaci mimo děložního těhu " a vzaly me pavej vajcovod" a pak opět otěhotnila? Za jak dlouho po operaci? Byly nejake komplikace? Nasledky? Problémy v prubehu tehu? Me lekar po operaci zdelil, ze muzu otehotnit hnedka, bez problemu, ale taky nemusim uz nikdy... :o Asi mi opět tikají hodinky, ale bojím se po té operaci.. 😒 Moc děkuji všem!!
Stručné shrnutí
- Po odstranění jednoho vejcovodu je možné přirozeně otěhotnět; v praxi byly hlášené termíny otěhotnění už po 2 měsících, 3–5 měsících, 8 měsících i po roce od zákroku.
- Lékařská doporučení pro dobu čekání po laparoskopii se liší; často uváděné intervaly jsou minimálně 3 měsíce a některé gynekoložky doporučují počkat 6 měsíců.
- Pokud jsou odebrány oba vejcovody, je přirozené otěhotnění nemožné a řešením je IVF; při neprůchodnosti nebo problémech se zbylým vejcovodem se v praxi používají inseminace, IVF nebo vyšetření a profukování průchodnosti.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho čekat po odstranění vejcovodu, než začít snažení o dítě?
A: V diskusi lékaři a pacientky zmiňovali nejčastěji čekání 3 měsíce po laparoskopii; někteří gynekologové doporučují 6 měsíců a někteří pacientky začaly snažení už po 2 měsících nebo dříve.
Q: Můžu otěhotnět přirozeně, když mi byl odebrán pouze jeden vejcovod?
A: Ano; v příspěvcích byly uváděny četné přirozené gravidity 2–12 měsíců po odstranění jednoho vejcovodu, včetně případů otěhotnění "na poprvé" za 2 měsíce i těhotenství po roce.
Q: Co znamená Salpingectomie a jak ovlivní plodnost?
A: Primář v diskuzi požadoval souhlas před zákrokem Salpingectomie, což je odejmutí patologicky změněného vejcovodu; pokud jsou odebrány oba vejcovody nebo oba vaječníky, přirozené otěhotnění není možné a indikovanou metodou je IVF.
Q: Jak se diagnostikuje mimoděložní těhotenství?
A: Diagnóza kombinuje ultrazvukové vyšetření a sérii hladin beta-hCG; v jednom popsaném případě bylo hCG 157 a ultrazvuk ukázal tekutinu a bolest v podbřišku před laparoskopií.
Q: Kdy je vhodné zvolit IVF nebo inseminaci místo přirozeného početí?
A: IVF byla doporučena v případech, kde chybí oba vejcovody nebo když po zhojení a několikaměsíčním snažení (někde zmíněno půl roku až rok) nepřichází otěhotnění; v diskuzi byly příklady úspěšného IVF po neplodnosti.
Q: Lze zkontrolovat průchodnost zbylého vejcovodu při nebo po operaci?
A: Ano; během laparoskopie se zmiňovalo profukování vejcovodu a pozdější vyšetření průchodnosti ve formě hysteroskopie nebo speciálních testů, aby se ověřila funkce zbylého vejcovodu.
Závěry z diskuze
Shoda
- S jedním funkčním vejcovodem je přirozené otěhotnění možné.
- Po laparoskopii se často doporučuje vyčkat přibližně 3 měsíce před opětovným snažením.
- Pokud chybí oba vejcovody, je řešením asistovaná reprodukce (IVF).
Sporné názory
- Doba doporučeného odkladu snažení (někdo uvádí 3 měsíce, jiní gynekologové 6 měsíců, někteří pacientky začaly dříve).
- Riziko opakovaného mimoděložního těhotenství (někteří uvádějí vyšší pravděpodobnost opakování, jiní zdůrazňují, že lékaři se snaží vejcovod zachránit).
Otevřené otázky
- Jaká je individuální pravděpodobnost přirozeného otěhotnění po odstranění jednoho vejcovodu v konkrétním případě?
- Za jak dlouho a jakým způsobem by měla být kontrolována průchodnost zbylého vejcovodu po rekonvalescenci?
- Kdy přesně přejít k IVF po selhání pokusů o přirozené početí s jedním vejcovodem?
Zmíněné značky a firmy
Sanus v Jihlavě, Apolinář
Zmíněné produkty a metody
laparoskopie, hysteroskopie, Salpingectomie, IVF, inseminace, Dufaston, HCG, injekce na vyvolání, profukování vejcovodu, LPSK
Místa a osoby
Jihlava, Praha
@martinakl zdravím 🙂)
ahojky... já jsem mela loni mimoděložní vzali mi jeden vejcovod myslela jsem si že mimi nebude,byla jsem v koncích ... snažily jsme se totiž o mimi 9 měsíců a tak to dopadlo..říkala jsem si že když jsem byla zdrava tak to tak dlouho trvalo tak co ted když mam jen jeden vejcovod... ale za 4 měsíce po laaparoskopii se zadařilo!! a už mimčo bylo na svém místě,! takže otěhotnět můžeš uplě v klidu jen se nenervuj 🙂) držím palečky pa jinak se říká že aspon 3 měsíce po zákroku může byt otěhotnět nebezpečné že se mimčo může přichytit třeba na jizvě po tom vejcovodu a to by bylo špatně!
Já jsem důkaz toho že to jde. A to už jsem dnes dospělá ženská. Mamce, taky jeden vzali a říkali j, to stejné jako tobě, po dvou měsích " snažení " si mě naši "uplácali" 😀
Taky jsem měla mimoděložní těhu a přišla o pravý vejcovod a teď čekáme druhého prcka, takže se neboj on si k vám mimísek cestu najde 😉 držím palce ať je to co nejdřív 😉
hlásím se taky k živým důkazům, že to jde 🙂 v únoru prodělaná laparka po zjištění GEU, levý vejcovod fuč a hned v dubnu znovu // - čekáme vánoční dáreček 😉
Jsem na tom stejně, v únoru mimoděložní, odstraněn levý vejcovod, od dubna jsme se mohli začít snažit a 4 měsíc to vyšlo, nyní jsem ve 12tt. Takže ano jde to. Měla jsem šílený strach, že neotněním, co když není druhý vejcovod ok atd. A podařilo se :o)
Já jsem sice neměla mimoděložní těhu, ale kvůli něčemu jinému jsem taky přišla o jeden vejcovod a i o jeden vaječník. Otěhotněla jsem přirozeně po 8 měsících.
Ahoj, neboj, můžeš. My si dali radši pauzu, ale pak se hned zadařilo. Taky jsem se bála, že to napodruhé dopadne stejně.. Doktor mi řekl, že to může souviset se zánětem slepého střeva, co jsem měla prakticky celé dětství a že se to šíří kolem, tak k tomu levému se to snad nedostalo... Samozřejmě se to zopakovat může, dokonce je větší pravděpodobnost, že se to stane podruhé než poprvé, ale myslím, že na podruhé mají doktoři snahu ten vejcovod zachránit.
Ano, nemám vejcovod, rok po operaci jsem otěhotněla, pak časem nějaké cysty, laparoskopie a doktoři mi řekli, že už děti mít nebudu, že zbývající vejcovod je v dezolátním stavu. Mám děti 15, 10 a 1,5 😀 Žádný problém 😀
já nemám celou pravou stranu a otěhotněla jsem na 3. pokus 🙂 a zatim všechno v pohodě (26. tt)
Ahoj, já prodělala GEU ve 3 měsící těhu dřív mi na to nepřišli🙄 ☹ bylo to letos na konci Března vzali mi také celý pravý vejcovod - ničeho se neboj i s jedním vejcovodem si tělo krásně porádí pokud je zdravý a bez komplikací tak se pro vajíčko umí natáhnout na druhou stranu a suplovat ten vejc. co chybí a při LPSK ho i profukují 😉 souhlasím s @martinakl - ahooj ženo - Takže to jde, jen bych být tebou počkala min 3 měsíce aby se ti tělo zahojilo - vevnitř je to moc bolavé 😢 🙂 jinak jsem také důkazem bylo to za 5 minut 12 a půl roku na to na první dobrou byly krásné // a budeme mít květňátko 😵 😵 😵
NEBOJ SE - DRŽÍME PĚSTIČKY 😅 😅 na novej rok máte zasazeno 😀
ahojky,
v listopadu mě byl odstraněn levý vejcovod. Teď jsem v rekonvalescenci. Za jak dlouho se můžem pokoušet o miminko? Můžu otěhotně bez umělého oplodnění? Předtím jsem ještě potratila, cca 1 rok. Pokoušíme se o mimčo 2 roky.
Ahojky, tak já jsem asi trošku jiný případ než všichni ostatní tady píšou. Taky jsem si myslela, že to nebude takový problém, ale od mimoděložního už budu za pár ní dva roky a pořád nic. Mám i po operaci průchodnosti vejicovodu druhý je v pořádku.Tento cyklus jsme byli na umělým a čekám na výsledek. Tak ti džím pěstičky, aby se brzy zadařilo 🙂
Měsíc po operaci jsem dostala injekci na vyvolání a hned potom jsem otěhotněla, i když jsem ještě nechtěla, byla jsem dost vyřízená, bylo to také za 5 min 12, ale to tělo asi nějak chtělo být těhotné prostě, asi hormony nebo co...proběhlo to dobře, dokonce jsem byla čipernější než v prvním těhu, Dr. říkal, že na mimčo to nemá vliv...díky bohu za to...
tehdy mi doktoři v nemocnici dokonce přáli, ať jsem brzy těhotná a já se jim smála, že nedojdu ještě ani na záchod a byl to fakt fofr...ale ten strach, aby to bylo v pohodě...
Ahojky,kamaradka taky byla mimodelozne,v listopadu 2011,a dneska uz je v 6.mesici tehotenstvi..Bez komplikaci,vsechno,jak ma byt,jen je mimisek trosku vetsi,ale to s tim nema souvislost...
AHOJ VŠEM ..chci jse zeptat před 2 týdny jsem byla na laparoskopi .vzali mi oba vejcovody a cysty .a řekli že už sama neotěhotnim jen přes umělé oplodněni . máte někdo taky takový problém ---moc děkuji za odpověd . 🙂
Taky by mě zajímalo, nemám pravý vaječník ani vejcovod, zda je možnost otěhotnění....Názory jsou různé, spíš by mě zajímalo, jestli má někdo zkušenost...
Měla jsem mimoděložní, přišla jsem o vejcovod a otěhotněla jsem přirozeným způsobem asi 4 - 5 měsíců po tom mimoděložním. Těhotenství bylo rizikové, krvácela jsem, ale narodila se krásná, zdravá holčička. Další těhotenství bylo bohužel zamlklé, ale taky doufám, že se to podaří znovu. Následky krom chybějícího vejcovodu mám "jen" psychické, protože jsem se s tím ještě stále na 100% nesmířila.
sestřenice měla měsíc po operaci srůstů mimoděložní, tak jí jeden vejcovod odebrali. Další měsíc otěhotněla (nedávno mi prozradila že dokonce čekala dvojčátka) má holčičku a loni se jí narodil k tomu kluk 🙂
Dobrý večer, v neděli 3.11.2013 jsem jela do nemocnice s velkýma bolestmi v pod bříšku, všichni si myslely že to bude zánět močového měchýře, ale doktoři mi brali krev na hcg atd... Poslali mě na pokoj, a až budou výsledky tak že si pro mě přijdou. Asi hodinu na to, pro mě přišel doktor a říkal mi že má pro mě zajimavou zprávu, tak jsem si sedla a řekl mi že jsem těhotná tak mi hned vyskočil úsměv na tváři 🙂, ale hned za to mi řekl že to bude určitě mimoděložné, že je to co mě tak bolí v děloze, že tam prostě něco vadí, a byla tam i tekutina. Tak mi řekli že mi udělají lps a kouknou se jestli ta tekutina je krev, a jestli to embrio roste tam kde nema, a taky že to tak bylo :( ... Jak mě probouzeli z narkozy tak jsem slyšela že mi odstranily levý vejcovod :( ... Byla a jsem moc neštastná :(... Tak bych se vás chtěla zeptat, jestli bude problém počít další miminko, a za jak dlouho to bude nejlepší. S přítelem už máme jedno dítě, chlapečka, a moc bychom chtěli druhé, ale mám strašný strach z toho :( ...
Moc vás prosím o rady.
Jen dodávám že hcg bylo nízký 157, a že druhý vejcovod je v pořádku.
Jak dlouho trvá počít miminko s jedním vejcovodem?

Ahoj, ze nemuzes otehotnet nikdy, to je pekna blbost! Ja mam po mimodeloznim tehotenstvi. Taky mi vzali jeden vejcovod. Zacali jsme se snazit po 5 mesicich, i kdyz doktor doporucil po trech. Zadarilo se hned naporpve. Sice to skoncilo potratem, ale to s mimodeloznim absolutne nesouviselo. Pak se nam opet zadarilo napoprve a mame krasneho chlapecka. Takze otehotnet muzes uplne v pohode, jsem toho dukazem 🙂
Jinak je tu uz diskuze o zkusenostech s mimodeloznim tehotenstvim, kde najdes dalsi holky, co to zazily a jejich pribehy. Poslu ti odkaz.