Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

veeev
24. lis 2018

@kkacca Tak drzim palce, at je v pohode rekonvalescence. A jak se citis, vse ok?

kkacca
24. lis 2018

@veeev děkuju ;) momentálně je problém se zvedat a přijdu si jak balón,ale myslím tak dva dny a bude to dobrý ;))za týden jdu na stehy a rovnou se koukne,jestli se něco děje..ty si na tom byla?

kkacca
24. lis 2018

@veeev už jsem koukala zpátky,že nebyla ;) mně to v pronatalu doporučovali,že to není velký zákrok a že by to byla škoda nezkusit

veeev
24. lis 2018

@kkacca Na stehy? Jak to vlastne probiha?

veeev
24. lis 2018

@kkacca Tak snad to potom bude super.

kkacca
24. lis 2018

@veeev nástup den předem a pak druhý den ráno laparoskopie,tři dírky - pupík a ke každému vaječníku,probudila jsem se hned,pak ten den a noc na jip a další den domů...není to velká operace,ale jako je cítit,že do tebe někdo sahal,plus tě nafukoujou plynem a to je trochu nepříjemny..rovnou mi u toho znova dělali průchodnost a koukali jestli někde není další problém...kolik navrtali dírek do vaječníků nevím,nemluvila jsem s doktorem z pronatalu,co to dělala,pak už jenom a Dr. z vinohrad a ty ti nic neřeknou...teď asi přijde na řadu femara místo clostilu,pak Ovitrille a duphaston,klasika ;)

veeev
28. lis 2018

@kkacca Ahojky, tak jsem si i o tom drillingu i cetla a teda mazec. Tak snad ti je lip a lip. Asi to neni nic prijemneho. Kdyby clovek aspon vedel, jestli to pomuze nebo ne. Kazdy doktor ti navic rekne neco jineho. Me to v CARu rozhodne nedoporucila doktorka a moje gyndarka by to zase provedla. Ted budou ty lazne a pak uvidime. Kdybych aspon vedela, z jakeho duvodu u me nechteji ta embrya byt. Prijde mi to, jako bych je vypuzovala. Jeste se zeptam, jestli by mi mohli znovu udelat imuno. Me prijde, jak kdyby tam ty protilatky proti spermiim porad byly 😕 Vazne zavidim zenskym, kterym to jde bez problemu 😢

kkacca
28. lis 2018

@veeev ahoj, taky jsem na to četla různý názory, ale tak v CAR řekla, že by to určitě zkusila, že to není velký zákrok....jj, už je to skoro dobrý, jenom když se člověk zvedá...a co se bude dít v lázních?a jak dlouho to už zkoušíte?

veeev
28. lis 2018

@kkacca Tak aspoň, že už je to skoro dobrý 👍
My už vyrábíme mimčo tak 3 roky 😔 1,5 roku jsme tomu dali doma čas a pak už přes CAR. Je to děsně dlouhé....ale co člověk nadělá.
V lázních budu mít několik procedur denně od PO - SO. Budou to různý plyny, masáže, zábaly, tampony slatinné apod. Ale beru to jako další možnost, která může pomoci. Hlavně potřebuju trochu vypnout a odreagovat se. Tak uvidíme. Hlavně to jde přes pojišťovnu, takže něco budu doplácet, ale jen za jednolůžkový pokoj v lepším hotelu 🙂

kkacca
28. lis 2018

@veeev jasný, já práve netušila, co tam je za procedury...já jdu v pá na stehy, tak jsem zvědavá, říkala, že už by se mohl zkusit tenhle měsíc, když bude všechno v pořádku....je to na prd, se po takový době povede a výsledek stojí za prd...

andy6230
30. led 2019

Ahoj holky....
Koukam, ze uz se tu nic neresi, tak to zas ozivim svyma zkusenostma 🙂
V zari jsem vysadila HA po 15 letech (je mi 30) a zacali jsme pracovat na mimi. Prvni MS prisla hned po praskach (ta se pry nepocita), druha prisla ukazkove po cca 28 dnes, ale treti uz nikde. Misto 30 dnu to bylo 60. Nejsem z tech co cekaji az priroda pomuze, takze jsem sla na gyndu. Ten mi pichnul vyvolavacku a udelal ultrazvuk. Rekl, ze by to mohly byt PCOS, ze mam hodne vajicek a cisticek, ale podle UZ se to neda urcovat a at prijdu cca 4 den menstruace na horm. profil. Z toho se ukazalo, ze mam spatne hormony a k ovu nedochazi nebo jen vyjmecne (poctive jsem si prouzkama ovu merila ob den kdyby nahodou). Dal mi tedy dvoje prasky. Jedny na diabetes (cukrovku nemam), coz je ted novy trend a spolecne s leky typu Clostilbegyt jsou ucinnejsi, nez Clost. sam. Ucinnost toho vse je u zen pry 80%. Na diabetes beru denne, Clostil. mam zacit brat az prijde MS a to 5-9den, pak 2 dny vynechat a 4 dny se snazit o mimi. V tech by mela ovu prijit. Pokud neprijde, bude se davka Costil. navysovat a takhle to muze byt az cca 9 mes. Pokud nezabere, resi se to pres umele. Po te provokacce jsem to dostala na cas ale velice slabounce-spis spineni. Na to mi dr rekl, ze pokud to neni uprostred cyklu, tak se pocita.
Co se tyka antikoncepce nejdriv jsem ji to vycitala, ze za to muze ona, ale dr me vyvedl z omylu. Pry mam byt rada, ze jsem ji brala, protoze ta velmi spomaluje PCOS a ze se nasazuje treba 20 letejm holkam, kterym se to zjisti a deti jeste nechteji. Bez ni by to zpusobilo pry jeste vetsi paseku,takze ja se az se zadari antikoncepci znovu nebranim, radi bysme 2 🙂
Co se tyka meho dr je fakt super. Hned poslal partnera na spermiogram, ze pry je to potreba, aby jsme se tu pul roku zbytecne nesnazili a pak se nezjistilo, ze ma lenochy a musi se rovnou na umele. Manzel sel a vysledky vasly super 🙂 Rada bych zminila, ze mam opravdu skveleho dr a v tuto chvili nejlepsiho, co me mesto a okoli muze nabidnou..Proto holky...Nevim co mate doma,ale po tom, co zazivame my a jeste zazijeme je opravdu to nejmensi od chlapa dat kousek sebe do sklenicky. Mimi prece chcete oba 🙂 Pokud mate tyto centra blizka, muzete do udelat doma a jen privezt 🙂 Hrdost musi stranou a pokud to vas chlap neni schopny pochopit, tak me by za to nestal 🙂
To je asi vse, co jsem zatim pochytila. Pokud to bude nekoho zajimat, dam vedet, jak dopadlo snazeni s leky 🙂 Zatim nepanikarim, protoze je tonhle problem casty a nekdo o tom ani nevi 🙂
Tak vsem hodne zdravu a dejte vedet, jak se dari vam 🙂

veeev
30. led 2019

@andy6230 Ahoj, drzim palce, at lecba zabere a nemuste do CARu 👍

Ja HA brala taky dlouho, na PCOS nikdo ale po vysazeni neprisel, az prave v CARu z hormonalniho profilu. Tam me zkouseli taky lecit Metforminem, ale nejak bez uspechu. U nas mame ale bohuzel i problem ve spermiogramu. Takze uz jsme takovy inventar v CARu. Mame posledni pokus na pojistovnu (IVF), tak jsem jeste zkusila lazne. Ale uz jedu v nedeli domu. Tak zkusime aspon 1 mesic doma a pak zase za doktorama, snad to bude mit vliv ty lazne 🤗

andy6230
5. únor 2019

@veeev Ahoj, pokud uz mas pred sebou posledni pokus, tak bych zkusila zmenit kliniku. Nevim, kam chodis, ale mam kolem sebe holky z umeleho. Snazily se nekolikrat ve stejnem centru a bez uspechu. Pak zmenily a hned se povedlo 🙂 Kdybys chtela vedet kam chodily, tak napis soukromou zpravu 🙂

rona1988
30. srp 2019

Ahoj, co vám pomohla při PCO s otěhotněním? Diagnóza byla stanovena v Pronatal, dříve mi o tom gynekolog nikdy neřekl. Hormonální profil mám v pořádku, mám nález na vaječníku, jinak bez příznaků PCO. Nyní stimulace Femarou a IUI (tento měsíc asi snažení doma, protože jsme na dovolené). Četla jsem o účinku, Inositolu, Drmku, Omega 3, úpravě stravy.... Máte někdo zkušenosti, jak tělu pomoci, aby ovulovalo....??? Děkuji.

martaskaaa
30. srp 2019

@rona1988 ahoj, mě třeba nepomohlo nic. Pila jsem kontryhel, inositol, kapala drmek a já už nevím co. Byla jsem na drillingu vaječníků v CARu, 3x inseminace (s bývalým). On byl v pořádku a ani po stimulaci Clostilbegytem i když ovulace byla, tak se nikdy nepodařilo. Teď můžu říct, bohudík 😂IVF jsem nechtěla, protože spousty ženam se to přirozené podařilo (smáli se mi). No a čas plynul, rozešli jsme se, našla jsem si jiného muže, začala jíst zdravě, cvičit, celkově pohoda. Dítě se mi vykouřilo z hlavy a po roce vztahů jsem zjistila, že jsem těhotná. Neplánovaně ale přirozeně! Byl to vážně zázrak..a teď mu bude už rok 😊
Jinak celkove vlastně se podařilo az po 6ti letech nechráněného styku. Asi to tak mělo být.
Jinak ještě existuje "nápoj nebeské víly" spousta mXh kamarádek po něm velmi brzy otěhotněla. Jen teda myslím, že neměly PCOS, nejsem si jistá, jsou to namíchané bylinky. Za zkoušku nic nedáš. Hodně štěstí 😊

veeev
30. srp 2019

@rona1988 Ahoj, taky jsem zkousela kde co a nepomohlo nic. Ale ted jsem tehotna. V lednu jsem byla v lazni, v unoru se povenovala Mojzisovce, v breznu nativni cyklus....ten nevysel, nebylo vajicko. V dubnu hned dalsi nativni cyklus, dve vajicka, oplodneno, zavedeno...a drzi se jedno uz 5 mesicu 🤗

jarmarca
30. srp 2019

@rona1988 ahoj, me k ovulaci pomohl drilling vajecniku, ale mela jsem i cystu, kterou mi vzali, tak mozna i ta mi blokovala ovulaci. Pak se povedlo skoro rok po laparoskopii kdyz jsme se objednali do Caru na konzultaci...jsem tam tak strasne nechtela, az jsem radsi otehotnela sama😂 v tu dobu jsem brala jen listovku, roky predtim vsechno mozny, nosifol, bylinky, mojzisovka, clostil a k nicemu..

andy6230
30. srp 2019

@veeev tak parada! Moc gratuluji 🙂

rona1988
25. zář 2019

Ahoj, někdo nějaké zkušenosti, jak se poprat s PCOS. Nyní zkouším Inositol, Drmek a začnu mateří kašičku... tak uvidíme jaké to bude mít výsledky...

martaskaaa
25. zář 2019

@rona1988 já vyzkoušela všechno z toho, ale k otěhotnění mi to nepomohlo. Řekla bych, že mi pak pomohlo víc pohybu, zdravá strava... otěhotněla jsem najednou úplně nečekaně. Teď po porodu to mám zase zpátky 🙄

zuzanaj93
25. zář 2019

Mě k otěhotnění pomohl drilling vaječníků a duphaston. Po třech měsících po operaci se zadařilo. Hodně štěstí 🍀

knoflikarka
25. zář 2019

@rona1988 v zahraničí hodně jedou Koenzym Q10 a Omega-3 ve velkých dávkách. Já jsem sice šla na IVF, ale první nedopadlo a před druhým jsem brala právě výše uvedené + tu mateří kašičku, cvičila jsem Mojžíšku a jedla bez lepku, sóji a laktózy... Před IVF jsem pak poprvé za život měla ovulaci a i když přirozeně to nevyšlo, druhé IVF pak vyšlo. Držím palce 🍀🍀🍀

andy6230
25. zář 2019

@rona1988 Ahoj, ja beru Gynex, mam materi kasicku, pergu a listovku..pak od dr byl clostik (bez reakce) a ted mam femaru a metformin..beru vic pilulek nez babicka :D podle me to je fajn na imunitu a jako doplnek stravy, ale moc bych na to nespolehala. 🙂 Jinak na netu jsem cetla hlavne nizkosacharidova strava, coz jsem zkousela 4 mesice, dala dolu 10kg, ale zadny vysledek to nemelo. Pak jeste pohyb. Ten mam tak nejak spis podprumerny. Do prace, sedim tam, domu, uklid, nakup, obcas nejaky vylet a prochazka. Koukni na nat a zkus co se ti libi nejvic 🙂 Drzim palce 🙂

kkacca
25. zář 2019

Ahoj, zkoušela jsem gynex, lc stravu, metformin, clostilbegyt, femaru, iui, otehotnela jsem pak prirozene, v 8.tt revize, nakonec jsem šla do ivf a za par tydnu rodim..

rona1988
25. zář 2019

Už jsem zkoušela gynex, kontryhel, mateří kašičku, wobenzym (ten jsem snášela špatně), homeopatii, akupunkturu + čínské bylinky, hormonální jógu.... Nic neměla extra účinek. Teď beru Drmek, Inositol a začnu mateří kašičku. Asi zkusím i nízkosacharidovou dietu, i když jsem štíhlá a v CAR mi řekli, že stravou si nepomůžu. Pohyb mám ve formě procházek každý den. Jeden cyklus s Femarou, folikul rostl pěkně, mělo být IUI, ale to vzhledem k dovolené neklaplo... Snažím se zjistit, co opravdu pomáhá a co je jen ztráta času.

rona1988
25. zář 2019

Kdo držel dietu, tak co se osvědčilo. Někde čtu vysadit cukr, někde cukr + bílou mouku, někde cukr + bílou mouku + mléčné výrobky. Trochu se v tom ztrácím, každý říká něco jiného.

jarmarca
25. zář 2019

@rona1988 ja otehotnela na vanoce, kdy jsem prasila fakt hodne a na vsechno se vyflakla, jedla jsem jen listovku a objednali jsme se do caru...predtim tri roky vsechno mozny, mojzisovka, materi kasicka, wobenzym taky...ale pomohl mi teda asi drilling vajecniku, po tom jsem zacala ovulovat konecne🙂

rona1988
26. zář 2019

Od drilingu se teď ustupuje, že je to zastaralá metody nahrazovaná IUI a IVF. Tak nevím co je horší zlo, také jsem o drilingu přemýšlela, jestli o něj nepožádat...

jarmarca
26. zář 2019

@rona1988 no nevim, taky jsem neco takoveho tenkrat cetla, jenze ivf je strasna hormonalni naloz a co si budem povidat, pro doktory je to finance o dost zajimavejsi nez nejaka laparoskopie🙈 ja to mela spojeny s odebranim cysty, profuk vajecniku, zkouknuti, jestli nemam srusty...taky asi zalezi, jak se drilling provede, je pry vic metod, ted se myslim pouziva i laser, ale uz si to nepamatuju moc🙂 pro me treba bylo ivf fakt uplne posledni moznosti...ted pokud se nebude darit druhy, sla bych zas nejdriv na laparku a az nakonec ivf, mozna ani to uz bych nepodstoupila...

jarmarca
26. zář 2019

* profuk vejcovodu jsem chtela napsat;)