Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

mitote
30. bře 2012

@ikarkulka neznam zadneho doktora co by nenechal dite ockovat, takze v tom neposlouzim...rekni me min jednoho o kterem stopro vis, ze nenaockoval sve dite

andy80
30. bře 2012

@jaru30 no mě by to zajímalo, jakou máte reakci, protože většina kamarádek v mém okolí dává očkovat prevenar, že ještě neslyšeli, že by se po něm mohlo něco stát.

jaru30
30. bře 2012

@andy80 naše pediatrička píchá všechno dohromady. Říkala jsem jí, že bych to chtěla oddělit, ale doslova mě ubila argumentama, že se není čeho bát, že to děti snáší báječně, děsně bezpečné vakcíny. A já uvěřila.
I co jsem se ptala po kamarádkách, tak i jejich doktorky to tak dělají. Pěkně do každý nohy jednu injekci 🙄

diviska
autor
30. bře 2012

@iva_kucerova mě ale taky nikdo nic nenabízel. Přišla jsem s argumenty, bylo na mě křičeno, ale vybojovala jsem si nejdříve odklad, pak možnost vybrat si jinou vakcínu..

andy80
30. bře 2012

@jaru30 a že se to zvrhlo, když napíšeš fakta, tak na tebe přece nemůže nikdo útočit.

takyja
30. bře 2012

@ikarkulka Víš, ony i matky, jejichž děti zemřely na očkování, na očkování věří a daly další dítě naočkovat. Znám takový konkrétní případ.

Ano, smrt dítěte je strašná, ať je po očkování nebo po nemoci. Ale je lepší, když zemře 1 dítě z milionu, než když zemře 1 z 2500. Tohle se nedá prostě popřít, i kdybys chtěla. 🙂

A co se jlášení nežádoucích účinků týká, lékař nemusí nic potvrzovat, prostě rodiče pošlou hlášení SUKLu. Absolvovala jsem.

ikarkulka
30. bře 2012

@takyja a já znám zase miliharmi, které zemřela po očkování milenka a už by očkovat nedala a bojuje proti tomu. mrkni na další témata o očkování případně na její fotoblog, má příběh i na rozaliu apod.

ikarkulka
30. bře 2012

@takyja ale někdo přec emusí prokázat, že to úmrtí bylo spojeno s očkováním, jinak by to tam takhle hlásil kde kdo a sváděl to na očkování, ne?

diviska
autor
30. bře 2012

@takyja tady na MK je maminka, co jí holčička zemřela po očkování a otázku očkování hodně řeší - stejně jako my! I my chceme ochránit své děti a naočkovat je, jen nechceme hexa vakcínu a zbytečné očkování, které více škodí než chrání.

jaru30
30. bře 2012

@andy80 napíšu všechno a zvrhne se to tady v to, kde jsem vzala jistotu, že je to po očkování a bla bla bla. Nejsem na Koníkovi první den... 😉 Už ale máme od NEUROLOGA papír, že další očko už ne. Teď už aspoň trochu tušíš, odkud vítr fouká, ne?

diviska
autor
30. bře 2012

@ikarkulka Příběh Milenky znám a je to hrozné, je vlastně jeden ze spouštěčů mého strachu..

kachen
30. bře 2012

@racerunner Necetla jsem vse, skoncila na str. 10 a musim se ozvat. Hrozne nerada zaujimam bojovny postoj a veskrze zdravotnickemu molochu duveruji, ale nemyslim si, ze by lekar mel pouzivat vyrazivo typu kvak a blabol smerem k laicke verejnosti. Naopak si myslim, ze jako lekar si mohla tuhle diskuzi hodne obohatit a prispet svymi poznatky a treba nam vysvetlit, proc je dobre ockovat, proc se nemusime bat atp, proc se napr. ockuje na zloutenku typu B (nemyslim si, ze moje dcera bude v roce holdovat nevazanemu sexualnimu zivotu) Myslim, ze bysme to tu vsichni uvitali. Sama musis uznat, ze i mezi lekari se najdou taci, kteri si nemysli, ze ockovani je uplne koser. Opakuju se, ale tohle neni diskuze rodicu, kteri ockovani odmitaji. Takova tu je taky.
Musela jsem nekolikrat precist prispevek od @ikarkulka, abych nasla ten blabol nebo co te vlastne popudilo. Nemuzu na to prijit, jen souhlasit.

Dalsi vec. Promin, ale nepochopila jsem tvou reakci na muj prispevek. Ja nemam vubec problem se svou doktorkou. Naopak, tu mne seslalo samo nebe. Psala jsem to tady uz na str. 1. Ona sama mne potvrdila, ze s ockovanim v 9 tydnech moc nesouhlasi a melo to co docineni prave s imunitou.

Pokud mne, jako laikovi, vysvetlis, proc je hexa to prave orechove, a ze moje obavy z ockovani nejsou na miste, budu rada. Bez ironie, to myslim fakt vazne. Ale zkus to pro zeny z lidu, pac lekarsky slovnik nevlastnim.

ludva
30. bře 2012

Ahoj, nechci Vám tady do ničeho zasahovat....
Já jsem toho názoru, že nejhorší je očkovat vše najednou. Hexu a Prevenar najednou bych nedala, rotaviry už vůbec... A co mě vůbec dokáže rozčílit, když mudra pudra řekne, že rýma a lehké nachalzení na očko nevadí!!!! 😠

takyja
30. bře 2012

@ikarkulka Nenene, oni jen zpětně kontaktují pediatra, popř. hospitalizující zdravotnické zařízení, ale nahlásit to můžeš...

diviska
autor
30. bře 2012

@ludva mudra pudra :D :D :D jo to taky nechápu, proč se to do těch dětí pere najednou :(

mitote
30. bře 2012

@kachen myslim si, ze tu @racerunner je ako diskutujici, ne jako lekar, aby mela povinnost nam tu delat odborne prednasky...navic psala ze to sem vse napise, ale ze je v praci

andy80
30. bře 2012

@jaru30 nechci samozřejmě vyzvídat, jen mě to zajímalo, protože znám samozřejmě pár příběhů, kdy dítě zemřelo po očkování, ale taky znám (a to ve své rodině) kdy dítě zemřelo na následky toho, že očkováno nebylo. Dle mého zdravému dítěti by se nemělo nic stát, proto mě i zajímá, zda jste měli nějaké problémy i před očkem, stačí cokoliv, např. atopický exem, astma... My trpíme na atopický exem, jeden z důvodu, proč jsem nedávala žádné očko navíc, taky jsme dost trpěli na laryngitidy a prošli jsme si virovým zápalem plic, což tenkrát poprvé doktorka řekla, že jsem možná mohli mít Prevenar a mohli jsme se tomu vyhnout. Ale zase žádná tragedie to nebyla, dalo se to přežít, měli jsme poprvé a snad naposledy antibiotika a za 10 dní bylo dobře. Tak si říkám, kdybychom měli Prevenar, tak bychom nemuseli mít zápal plic, ale mohlo by se stát cokoliv jiného. Akorát nevím co. Protože o problémech po Prevenaru jsem zatím taky neslyšela, proto jsem se tě ptala, zda máte problémy po Prevenaru a jaké.

ikarkulka
30. bře 2012

@mitote kachen psala, že skončila na str. 10, takže sem asi ještě nedočetla.
a jinak s ní naprosto souhlasím. když tedy psala, že tomu nerozumíme apod., tak si myslím, že z pozice lékaře, který tomu teda rozumí a může mezi laiky přinést ověřené a odborné informace, tak tak měla učinit.

petrakol
30. bře 2012

Máme asi štěstí na dětskou Dr., když čtu některé příspěvky. Nám tedy řekla, že po očkování Prevenar + Hexa děti mohou mít silnější reakce a konkrétně tohle očkování nám rozdělila, takže syn dostal každé zvlášť, žádná reakce po očkování nebyla.

takyja
30. bře 2012

Prevenar a hexa najednou je špatně... to je bez diskuze si myslím.

andy80
30. bře 2012

Zažila jsem obě hexa vakcíny, Jiřík měl ještě tu obyčejnou, ta šetrnější byla za příplatek. Byl po všech dávkách v pohodě, ani zvýšená teplota nic. Malá už měla tu šetrnější, už jí očkovali běžně a taky bez reakce. Dle mého názoru Prevenar a Rotarix je naprosto zbytečná zátěž pro dětský organismus a jsou to vakcíny k ničemu. A pokud je některá doktorka očkuje dohromady, tak to bych snad přešla k jiné. Co vím od kamarádek co nechávali očkovat všechno, tak to u nás očkuje s odstupem.

mitote
30. bře 2012

@ikarkulka vsak taky napsala ze tak ucini, az skonci v praci, tak nevim, proc ji to ted vycitate

takyja
30. bře 2012

@mitote pač je potřeba si kopnout do doktora, ne? 😉

diviska
autor
30. bře 2012

@takyja ale děje se to. I mě to říkala moje doktorka, že to dají malé naráz když budem chtít..

takyja
30. bře 2012

@diviska My jsme to tak taky měli... 😒 jak říkám, jsme zářný příklad, kdy postupná drobná pochybení vedla k velkému průšvihu... ale není to problém vakcín, výrobci netvrdí, že jsou 100% bezpečné, naopak, ale problém pediatrů, kteří neumějí očkovat!!!!

ikarkulka
30. bře 2012

@mitote kachen to napsala, protože - znovu opakuji - dočetla jen na str. 10, takže nedočetla až k tomu příspěvku, kde racerunner psala, že to sem napíše.

ikarkulka
30. bře 2012

@diviska nás původní pediatrička taky nutila do hexy + prevenaru a ještě snad něco jiného.

scai
30. bře 2012

U nás se očkuje teda hexa a prevenar naráz. Taky jsem tak malou nechala očkovat. Příšlo mi, že to je běžný postup.

ludva
30. bře 2012

@takyja To mě právě štve. Pak mají děcka zbytečné reakce, nakonec se neví na co... a někdy zcela zbytečně.
Mému synovi se tvoří naopak hodně protilátek, takže má velké reakce, vysoké horečky... Správně by se mu před každým přeočkováním měly vzít protilátky a pak teprve přeočkovávat....

takyja
30. bře 2012

@ludva My měli velké reakce, vysoké horečky a dcera je bez protilátek. Prostě mizérie a podíl na tom má i špatný postup. A z případů, které tady na MK jsou, jich velká část vykazuje nějaká drobná i větší pochybení... nemuselo by to být, očko by bylo vnímáno jako bezpečnější a nevznikaly by debaty, zda očkovat či ne v obavě o zdraví svých dětí.