Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

ludva
30. bře 2012

Z jedné strany Vám mladým maminkám závidím, že máte na výběr. Když ono je to těžké, když přijde vyplašená čerstvá maminka do ordinace a dokorka jí řekne, přece do toho dítěte nechcete píchat tolikrát? 😒

leiladelly
30. bře 2012

@andy80 Nepovažuji Rotarix za zbytečnou zátěž, kdyby nebyla úmrtnost na dost rozšířenou a pravidelně se opakující rotavirozu, nebyl by tlak tuto vakcínu vyrábět. Jelikož můj syn po těžké rotaviroze skončil tři týdny na JIP a postupně šel do metabolického rozvratu, také to mohl jako nedonošené dítě nepřežít, přestávaly mu fungovat ledviny, nezvažovala jsem u dcery - když už Rotarix existoval - ani minutu a naočkovala ji, rotavirům se vyhnout nedá.
Bez znalosti fakt je lépe nevynášet tak ostré soudy 😉
Jen bych si přála, aby vakcína nebyla tak drahá a byla tím dostupná širší veřejnosti.

andy80
30. bře 2012

@leiladelly Já skončila se synem v devíti měsících na JIP na Bulovce se Salmonelou, což je podobné jako Rotavirus, ne-li horší, přesto jsem dceři Rotarix nedávala, protože znám hodně maminek (osobně, ne tady z koníka), co dali Rotarix a rotavirus chytili stejně a doktoři jim tvrdili, že je to jiný kmen. A není to soud z mé hlavy, ale mojí pediatričky s dvacetiletou praxí.

kachen
30. bře 2012

@mitote Uz jsem docetla. A nestacim valit oci. Samozrejme, ze to neni @racerunner povinnost. Ja bych byla jen rada.
Koneckoncu uz do diskuze vstoupila a troufam si rict, ze rozvirila klidne vody. A musela jsem ji odepsat ted, protoze kdyz treba nebude zrovna v praci, tak je dost mozny, ze ja zrovna nebudu u PC 😉

kachen
30. bře 2012

Ja jsem porad nepochopila, co je spatnyho na tom, ze ma clovek strach o svoje dite 😕 a snazi se najit pro nej co nejmensi zlo, v tomto pripade ockovani. My tady prece vsichni vime, ze nenaockovat dite vubec taky neni ta spravna cesta. My se snazime najit jen jinou, pro nase deti lepsi cestu. To je bud ockovani krapet odlozit nebo jinou vakcinu. Tato debata by treba vubec nevznikla, kdybysme meli moznost vyberu vakcin a kolik a kdy je svymu decku nechame vpravit. Tak jak to maji v jinych zemich EU.

ikarkulka
30. bře 2012

@sisstin ahoj, čtu si zpětně tuto diskusi, a narazila jsem na to, že tygr měl reakci na tbc, pak hexa nic a pak až to mmr 😔 dost mě to vystrašilo. eliáš měl stejnou reakci na tbc. na kalmetizaci jsme byli snad 5x, poprvé prof. křepela povolil další očkování, v té době byl eliáš lehce nastydlý a stále to neměl zahojené, takže jsem se prostě k očkování nedostavila (dr. chtěla očkovat první hexu společně s prevenarem) a dr. změnila.
pak to zase pan profesor nedoporučil, z jeho reakce jsem pochopila, že se zalekl toho "hojení", protože se mu to nehojilo, ale spíše zhoršovalo.
absolvovali jsme i vyšetření na jiné kalmetizační stanici, kde nám kalm. sestra doslova řekla, že nyní to má zahojené, ale nikdo nemůže zaručit, že to bude znovu reagovat i na jinou vakcínu, a že reakce může být mnohonásobně horší.
od nové dr. mám recept na infanrix hib.

mám z toho fakt strach.

leiladelly
30. bře 2012

@andy80
já bych to řekla tak. Každé průjmové onemocnění u malého dítěte je velmi závažné. Čím menší dítě a čím slabší, tím větší riziko fatálních následků. Průjem , který je banální u dospělého, může vyústit v úmrtí u novorozence, kojence. Salmonela je bakteriálního původu , většinou člověk sní něco špatně tepelně upraveného. Rotaviroza je virového původu, šíří se vzduchem a vyhnout se jí nedá. Oslabený organismus ( i neoslabený) je v době pandemie zasažen téměř s jistotou. Źe by salmoneloza byla nějak horší než rotaviroza, to bych nesrovnávala, ano, musí se opakovaně dělat testy, zda nakažený není infekční, u rotavirozy ne, s odezněním nemoci člověk infekční pro okolí není. Jelikož jsem sice doktor, ale ne pediatr, nechala jsem si od svého pediatra poradit, délka praxe asi není rozhodující.... ale jelikož má přes 70 let, praxi má velikou a ten mi Rotarix doporučil. Samozřejmě existují různé typy rotavirů, vakcíny jsou dělány tak, že nemohou obsáhnout všechny typy, ale měly by chránit proti těm nejčastějším typům. Ono také záleží na okolnostech, rotaviroza se objevuje v určitých cyklech, syn měl smůlu, že zde byla epidemie v době, kdy byl malinkatý, slabý a těžce to odnesl. Za dobu, co je na světě dcera, epidemie nebyla. Ale spoléhat jsem prostě po té první otřesné zkušenosti na náhodu, že rotavirus nepřijde, nechtěla.

racerunner
30. bře 2012

Takže milé dámy, mám toho vcelku dost. Dalších několik příspěvků tady mě zcela a konečně odrovnalo. Koukám, že jsem opět "v kurzu". Mě vyčítáte výraz kvák a blábol ( reakce na výkřiky do tmy alias že hexa je sajrajt aniž by dotyčná uvedla na jakém základě si to myslí ...a že tahle diskuze není o tom, zda očkovat či ne a podobně ... Některým zvláště agresivním , co si ale vlastně začaly, jsem se dokonce i omluvila, jenže to nestačí...budeme pomlouvat dál, protože prostě máme svou pravdu a každý, kdo jí nesdílí, si zaslouží výprask...) a samy pak drbete o106 mě i ostatní "mudry pudry"...Rozvíjejte si tu své teorie dál, já tu skáču kolem nemocných dětí, krom toho jsem dávala pro vás dohromady alternativní schémata očkování tak, abyste věděly jak si o ně říct svému doktorovi. A vy tu mezitím zase jen a jen pomlouváte bez konstruktivných připomínek? Názor říct nesmím, ale radit bych měla? Tak to se ale nedivte, že se točíte v bludném kruhu...
Najdou se mezi váma i super baby , co prostě ví o čem to je a neberou vše tak černobíle...akorát jich je pomálu...pozdrav pro všechny takové - na zprávu odepíšu moc ráda hned, jak budu mít kvalitní chvilku času, teď by to bylo narychlo...

@ikarkulka
@kachen
@diviska a jim podobné...

ludva
30. bře 2012

@racerunner za mudr pudr se omlouvám, nechtěla jsem se nikoho dotknout, jen trošku odlehčit situaci 😉
Já osobně jsem pro očko, ale ne všeho a najednou 😉 a pouze zdravé děti 😉

januzza80
30. bře 2012

@racerunner Dobry den,rada bych se zepatala na jednu vec a to na ockovani proti rakovine delozniho cipku.Mam sice malou holcicku,tak ma hodne casu,ale jaky na to mate nazor,jestli ockovat nebo ne.Jestli radeji dalsi ockovani do tela nebo aby si telo pomohlo samo.Ikdyz treba nebude naockovana,tak na kontroly bude muset chodit to je jasne.Dekuji moc

kachen
30. bře 2012

@racerunner Hele, bez muceni se priznavam, ze skladam zbrane. Ja uz fakt nevim, jak ti jinak vysvetlit, ze tady po tobe nikdo nevyjizdi a nikdo te nenapada a nejsme stado tupych ovci, ktere se rozhodly, ze je zrovna in neockovat. Moje dite ockovany je! Ale ne s klidnym srdcem. Precti si jeste jednou, v klidu moje prispevky a prispevky jinych. Naopak, my jsme dostaly vyprask za to, ze nesdilime tvou pravdu 😉 .

mitote
30. bře 2012

@januzza80 ja jsem naockovana a jsem rada, preci jen, ted uz pojistovny dokonce hradi ockovani pro trinactilete a myslim, ze ve trinacti uz ma organismus dost sily a silnou imunitu na ockovani a vzhledem k tomu, jak eje procento onemocneni prave timhle typem, tak jsem mela jasnou volba, samozrejme ze neni proti vsem kmenum, ale proti tem nejdulezitejsim a nejcastejsim ano. A je fakt, ze me posledne gynekolozka rikala, ze cipek mam primo ukazkovy

leiladelly
30. bře 2012

@januzza80 Byla jsem dnes očkovat dceru poslední dávkou Hexa a syna proti tetanu, záškrtu a černému kašli a při té příležitosti jsme se dlouho bavili s pediatrem o očkování proti HPV. Doporučuje vzhledem k promořenosti populace HPV virem a rostoucímu výskytu karcinomu děložního čípku u maldých žen rozhodně ve věku 13-14 let očkovat ( je to rozvážný člověk s desítkami let praxe a jeho názory považuji za velmi moudré, neovlivněné mašinérií farmaceutických firem např.), teď už to hradí i pojištovna v tomto věku. Jen mi říkal, že jedna vakcína je účinnější než tad druhá, proti více typům HPV, jen teď nevím, která .

mitote
30. bře 2012

@leiladelly silgard je ucinnejsi

racerunner
30. bře 2012

Dcerku bych naočkovat dala, protože i když může být čípek čistý, karcinom není vidět při kolposkopii při tzv. vnitřní lokalizaci- to se teď hodně diksutuje. A taky se diskutuje zda raději Cervarixem, ketrý má vyšší účinnost proti karcinomu čípku a nebo Silgardem, jež jí nemá tak silnou , na druhou stranu chrání i proti premaligním lézím vaginálním a hlavně vulvárním bradavicím...což teda taky není k zahození, protože dokážou být hooodně urputné a nepříjemné brr. Nevím , ještě se mě to netýká, ale sama pro sebe jsem si říkala pro svou dceru asi Silgard.
@januzza80

leiladelly
30. bře 2012

@mitote
@racerunner díky za doplňující info, ano, Silgard to byl. Já si nebyla jistá a nechtěla něco napsat špatně. Zmiňoval vakcínu učinkující i proti kondylomatům, tedy Silgard.

diviska
autor
31. bře 2012

@racerunner co si mě bereš do úst? Jsem se o tobě nezmínila ani slovem..a jestli máš na mysli, že jsem se zasmála výrazu mudr pudr, tak to ale s tebou nemělo nic společného, tak přestaň být stahovačná!!

diviska
autor
31. bře 2012

a ještě jedna otázka http://www.vitalia.cz/clanky/jsou-vakciny-proti... toto je tedy blábol? O toto očkování jsem se ani nezajímala, ikdyž mám holčičku, jen tohle mi poslala kamarádka?

Než začnete zase prudit, že čtu jen na netu, opakuji, o toto jsem se zatím nezajímala, jen mě teď momentálně zajímá, co mi k tomu ostatní řeknou...

petja
31. bře 2012

@diviska do žádného očkování nad rámec bych nešla.Už z toho povinného si vyberu nemoci,které jsou ´´potřebné´´,nikdy bych navíc nic neočkovala.Myslim si, že zčásti dělají doktoři z lidí pacienty už právě očkováním,tudíž odmala 😒

diviska
autor
31. bře 2012

@petja no to já taky ne, jen se tady o tom holky začal bavit a mě se vybavil tento článek, tak jsem chtěla znát jejich názor.

A jak máš děti očkované? Máš ten Infanrix?

petja
31. bře 2012

Očkované jsou s velkými odklady a jen povinné očkování,to je kompromis,manžel má trochu jiný názor na neočkování úplné

diviska
autor
31. bře 2012

@petja hexou?

petja
31. bře 2012

@diviska Ano.První dávka v roce věku

diviska
autor
31. bře 2012

@petja no já bych právě hexu nechtěla nikdy, uvažuji o tom Infanrixu, ale zatím jsem nenašla nikoho, kdo s tím má osobní zkušenost :(

petja
31. bře 2012

@diviska To se Hexa jmenuje? Ja myslela hexavakcínu obecně,názvů vakcín je víc,ne? My máme pod názvem Infanrix

diviska
autor
31. bře 2012

@petja máte infanrix - hexa? Jde o to, kolik je v tom vakcín - u hexy jak název říká 6 🙂 a to já nechci, ideálně bych chtěla úplně rozložené, což nejde, takže půjdu asi do infanrixu kde je tetanus, záškrt a pertuse - snad to půjde

mates22
31. bře 2012

@diviska infantrix hexa je ale hexavakcína a že by existoval ještě jiný infantrix tak o tom nevím...... takže já mám děti očkované infantrixem hexa, dcera měla ještě placený, ale zdálo se mi to lepší než mnoho jednotlivých očkování a u syna už to bylo ze zákona. Měli jsme to u syna trochu rozvolněné, jak byl nemocnější, protože malá nosila různé viry a bycily ze školky, ale jinak jsme jeli +- dle očkovacího plánu, jen jsem mu to nenechávala dávat dohromady s pneumokokem, i když se to prý dává, to mi nepřišlo moc dobrý nacpat to do něj naráz. Reakce byly, nijak bouřlivé (zvýšená teplotka, trocha rozmrzelosti), to na MMR je to podstatně horší. Toliko moje zkušenosti, ale je to velmi individuální.

mates22
31. bře 2012

@diviska aha, tak teď jsem si teprve přečetla tvůj příspěvek, že asi existuje i jiný než hexa 🙂 ...a ono už to nejde jakože postaru, když to bylo zvlášť????

mates22
31. bře 2012

@diviska
@petja
jo a ještě, jsem docela ráda, že je malej nakonec očkovanej, našli mu v krčku hemophila, tak jsem klidnější, když vím, že mu to nenadělá nějaký zlo (ono to očkování prý nechrání před tím, aby ho tam měl, ale před tím, aby mu to nezpůsobilo ty potíže, co by bez očkování mohlo)