Očkovat/neočkovat nedonošené dítě Prevenarem/Rotarixem?

englerova14
27. led 2017

Ahoj maminky,
Jsem maminkou dvou chlapečků. Jeden, 2,5R byl očkování plně Prevenarem13 souběžně s tím i Hexacimou (dle dr.neměl být problém), dle očkování.programu do 1 roku 4 dávky. Reakce: horečky, extrémní spavost, extrémní nabuzenost jako by dostal adrenalin a po posledním.dávce se mi z hodnoučkého, klidného díťete stalo hyperaktivní a neurotické dítě bouchající hlavou o vše možné (když se špatně vyspal, něco mu hned nešlo, nebylo dle jeho představ). Dr.samozřejmě kroutila hlavou, že za to očkování nemůže.
Teď mám doma 8 týdenní miminko narozené v 32tt (2300g, prospívá velmi dobře i neurologicky -reflexy a vývoj dle neurl.vpořádku, jen cvičíme Vojtu kvůli predikci hlavičky vlevo).
Mudr.navrhla očkovat hexou na 13týdnech, o měsíc má očkováníodloženo, kvůli nedonošenosti). Chtěla přidat opět i rotaviry, prý jsou k nim nedonošené děti i méně imunní než děti donošené. Odmítla jsem očkovat společně s hexou a teď zvažují, zda zatěžovat jeho tělíčko očkováním nad rámec povinných očkování. Sice ho může ochránit, ale nedonošené děti mívají také častější a těžší postvakcinační reakce. Nerada bych mu zničila imunitní systém nebo nastartovala autismus, slyšela jsem i o častém apnoe u nedonošených dětí po četných vakcínách.
Zvažuji i, zda nerozdělit Hexacimu do více očkování, zda to pro něho nemůže být moc velká kombinace najednou.
Mudr.samozřejmě dělit nechce, více práce pro ni a jsou placení za propagaci vakcín, k jinému dr. se nedostanu, mají plno. Bohužel zdejší lékaři jsou dost přestárlí a většinou jedou dle doporučení a nových poznatků a možností mnoho nehledí.
Jaké jsou Vaše zkušenosti a jak vaše děti reagovali? Jaká byla doporučení lékařů? Především prosím o zkušenost maminky nedonošených dětiček.
Moc děkuji za informace

netopejr
27. led 2017

@astyna ja znám případy preventivná + melo by se naočkovat
Dítě není první, matka to tam zna, je zdravotnice.
Prevntivka, ockovat nechce, dítě.ma zcela evidentně zelenou rýmu,zality oci.
Sestra už mela nabrano a nez matka zmercila situaci, a stacila zasáhnout, bylonuz pichnuto. Necekala, ze by to udělaly takhle "bez ni"

kituska
27. led 2017

@astyna jenze na to nikdo pri ocko nebere ohled.nam kluk u porodu malem umrel,ja mam autoimunitni onemocneni a protoze jsem byla blba a neznala,tak jsem do kluka nechala vsechno napichat,tak dopadl jeste dobre,ale problemy ma :( ale bohuzel co si rodice nenastuduji to jim dr nereknou,hlavne co nejdrive naoc kovat..leky se berou na nemoc,ocko je preventivni :/ proticemu ockujeme,jsou ty nemoci opravdu tak nebezpecne,vyskytuji se,neporadila by si s nima nase medicina a funguje to ocko vubec ? Kdyz naockujete zaraz 6nemoci,opravdu si telo udela protilatky proti vsem nemocem?spousta maminek nechava brat protilatky v 5,letech a zjistuji ze deti nemaji zadne protilatky,takze nepichame tu chemii do deti zbytecne,? A opravdu je potreba aby v tech vakcinach bylo tolik chemie,? :(

englerova14
autor
27. led 2017

@mejan
@kituska očkování hexavakcínou ve schématu 2+1 jste tedy dostali 2dávky (3 + 5.měsíc věku korigovaného, donošeného) a pak poslední přeočkovací dávku mezi 11-13.měsícem věku?
Dle očkovacího schématu https://www.ockovacicentrum.cz/cz/infanrix-hexa je to takto doporučováno, ale @mejan píše, že očkovali první dávku až na uk.5.měsíci věku.

englerova14
autor
27. led 2017

@kituska víte co to je těžké. Na jednu stranu: když své dítě naočkuji, budu se klepat strachy, zda mi zareaguje na vakcínu a jak těžce zareaguje a pokud bude reakce, nedej!, těžká, budu si to vyčítat. Na stranu druhou když své dítě nenaočkuji a ono zrovna prodělá žloutenku B, č.kašel nebo obrnu budu si to vyčítat...
Je pravda, že třeba tetanus ve vakcíně - pokud se mi pořeže o plechovku, kousne ho pes atp.,stejně mu ji na pohotovosti bodnou v koňské dávce
záškrt-vyskytuje se ještě vůbec, nebo je dávno vymýcen?
žloutenka B-přenosná jen krví, spermatem a poš.sekretem. Ale co když se jednou zrovna vyspí s nakaženou, bodne se o jehlu na pískovišti...
černý kašel-pravda, přistěhovalci přitáhli leccos, co už tu leta není
dávivý kašel -//-
obrna - ok, beru
Ale kdo si riskne, že zrovna jeho se to riziko týkat nebude? :/ zvlášť, když ho ze všech stran nalévají moudry a strašáky, coby kdyby

kajalka
27. led 2017

@englerova14 Najdi si výskyt těchto chorob (jaké je procento očkovaných?) a jejich léčení. Čím víc o tom budeš vědět, tím míň se budeš bát neočkování.

alcar
27. led 2017

Jen hexu a to nejdrive v 10mes. ve schematu 2+1 a MMR az pred nastupem do skolky.

kika_21
27. led 2017

@englerova14 Obrátila bych se na Dětské očkovací centrum-např. při FN Motol -kdysi se zabývali individuálními potřebami u nedonoš. dětí nebo např. dětí s poruchami imunity-věřím, že je tomu tak i dnes-jistě poradí i telefonicky nebo mailem. Je dobré slyšet více názorů odborníků.

kituska
27. led 2017

@englerova14
@kajalka presne,proti c.k.stejne nechrání a co jsem cetla maminky tak kdyz je decko nebo dospeli nakazeny tak to doktori stejne mic neresi..porad vyhrozuji jak na to muzeme umrit a ve finale lecba pomalu ani nechodte mi do ordinace ;) to same u deckych nemoci..
Pokud se mi decko pichne o jehlu,tak popravde mi nejaka zloutenka bude jedno,asi bych se bala hiv,navic by se muselo dite pichnout beuprostredne po pouziti strikacky,jinak to hned zasicha..jako kolik je pripadu v cr,aby se to muselo takhle plosne ockovat a v dobe kdy se s nekym vyspi uz stejne protilatky mit nebude a neni lepsi ucit dite spise bezpecnemu sexu nez aby spoleho na leky a vakciny?!
To co sem pritahnou imigranti v hexe stejne neni a at naockuji je,proc bych ja mela ohrozovat sve dite..

kika_21
27. led 2017

@kituska Probíhají nějaké zdravotní prohlídky v rámci azylového řízení. O očkování je dobré toho hodně vědět, ptát se, ptát se různých lékařů, odborníků, výrobců, zvážit, zda jsou horší nežádoucí účinky, nebo nemoc samotná, řešit, zda se -jako my -nestýkáme s cizinci atd.

mejan
27. led 2017

@englerova14 ano, prvni a zatim posledni davku v 5. mesici a zatim ve schematu 3+1, jeste nejsem rozhodnuta jestli 2+1 a zatim jsem o tom s dr. nemluvila. Myslim si, ze kdo ockuje ve schematu 2+1 ockuje pozdeji, prvni davku az po pul roce

dzungala
27. led 2017

@kituska

Nevím zda, správně chápu tvůj příspěvek, ale zrovna HIV se opravdu bát nemusíš, pokud se dítě píchne někde o starou jehlu. Muselo by se píchnout bezprostředně po tom, co by ji odhodil nakažený a krev by nebyla zaschlá, ale možná jsi to tak myslela, jen jsem to nepochopila.

Nevím, jak u žloutenky, ale u HIV se dá nasadit i profylaxe, kterou je třeba nasadit, myslím do 72 hodin od např. rizikového styku s nakaženým (či po píchnutí jehlou), ale musí si to člověk zaplatit sám (není to levné) a má to mnoho vedlejších účinků atd., proto se to dělá jen v případech, kdy opravdu došlo ke kontaktu s infikovanou krví (přímo do krve zdravého např.), nebo když praskne kondom homosexuálům, kdy jeden je hiv pozitivní bez léčby a má vysokou virovou nálož. Píšu to jako uklidnění, protože někdy někteří rodiče šíří neopodstatněnou hysterii okolo možnosti nákazy HIV z použité jehly na pískovišti. Většinou toho o přenosu ani moc nevědí.

Ale jak říkám, nejspíš jsem tě jen nepochopila

englerova14
autor
27. led 2017

@kika_21 děkuji za tip

englerova14
autor
28. led 2017

@alcar
@mejan
@kituska a mohu se zeptat, jak jste to měli s chozením do obchodů, mezi děti, návštěvy větší skupiny lidí-prarodiče, rodiče...Rodinné srazy atp? Nebáli jste se, že něco chytí? Dr.postrašila, jak ho ohrožuje a bude neimunní...

englerova14
autor
28. led 2017

@marketa11112
@pav_la a mohu se zeptat, jak jste to měli s chozením do obchodů, mezi děti atp? Nebáli jste se, že něco chytí? Dr.postrašila, jak ho ohrožuje a bude neimunní...

englerova14
autor
28. led 2017

@bera28
@marketa11112 dobrý den, píšete, že Vaše děti byly očkovány dle kór.věku. V kolika měsících/týdnech korigovat.tedy proběhla první vakcinační dávka a čím? Jak váp byli případě.dávky rozděleny? Děkuji, začínám se v těch schématech 2+1 a ,3+1trošku motat...

marketa11112
28. led 2017

@englerova14 tak ja s malym nikam nechodila moc docela dlouho...domu jsme sli, když mu bylo 1,5 mesice (36 tydnu ).....byli jsme 1 mesic doma a bojovali s rs virem , který jsme v nemocnici chytili.. pak jsme s tim byli 14 dni v nemocnici , malému haprovalo dychani.. pak asi mesic doma jsme lecili rymu, kterou opet chytil v nemocnici(nastesti jen rymu)..... takze pak uz mu bylo 3,5 mesice....jezdila jsem jen na kontroly k lekari. nakoupil většinou manzel po ceste z práce nebo jsme zajeli nakoupit spolu, ale az vecer, kdy je v obchodech malo lidi... od kvetna , cervna.. to uz mu bylo kolem pul roku jsme cas travili hodne venku na zahrade, sli jsme i na prochazku do města.. opet když jsme jeli k lékařům a pod..ale třeba do obchodaku jsme chodili vyjimecne..... a to az nekdy po tom pul roce, navíc uz bylo pekne teplicko.... kazdopadne asi od roka chodíme normalne všude...uz to neresim.. a do ted nebyl nemocny...dokonce i ja a manzel jsme měli nejakou virózu.. uz dvakrát... a maly nic...
@englerova14.. maly se narodil o 9 tydnu driv, nekde dokonce mame uvedeno o 10 tydnu driv.....presne uz si nepamatuji terminy... ale co ma dite mit v napr v 9 týdnech mel maly v 9 týdnech + 9 tydnu o které na narodil dřív ....takze v 18 týdnech od narozeni.... .. a takhle to bylo s kazdou vakcínou..vzdy jsme davali jen jednu vakcinu/jednu injekci...u hexy mel postupne 4 injekce..tedy tusim schema 3 + 1...... mezi téma injekcemi hexy jsme na střídačku davali ockovani navíc- tedy prevenar..... dostal takhle postupne veskera povinna ockovani...nepovinnou žloutenku jsme davali tesne před druhym rokem, druhou davku dostane po 11 mesicich, tedy letos v rijnu..

pav_la
28. led 2017

@englerova14 My jsme fungovali celkem normálně. Je fakt, ze bydlíme na vesnici, takže obchodaky, MHD a tak se nás netýká. Ven jsme chodili každý den, dětem jsme se nevyhybali. Ale jezdili jsme hodně k doktorům a je fakt, ze jsme si občas říkali, aby něco nechytili. Na nákupy jezdil manžel.

englerova14
autor
28. led 2017

@pav_la
@marketa11112 děkuji za vaše příspěvky
Mohu se ještě prosím zeptat jak probíhalo schéma hexy 3+1?

alcar
28. led 2017

@englerova14 dcerka teda nebyla nedonosena, takze ja dodrzela maximalne sestinedeli, kdy jsem s ni chodila jen na prochazky s kocarkem. Po sestinedeli uz jsem chodila normalne vsude. Vubec jsem to neresila. Ony ty neockovane deti maji paradoxne kolikrat v tech prvnich mesicich tu imunitu lepsi, protoze se jim prave nezatezuje organismus vakcinama, takze imunita ma cas v klidu dozrat a vyvinout se sama. Ja bych se toho nebala. 😉

alcar
28. led 2017

@englerova14 kamaradka nechala pichnout hexacimu ve schematu 3+1 ve 3,4,5 a 12mesicich. Ja Pediacel ve schematu 2+1 v 10,12 a 28mesicich, jelikoz mel vypadek. A MMR az ted v prosinci.

bera28
28. led 2017

@englerova14, jeli přesně podle korigovaného věku. Nic speciálního jsme nekoumali. Věděla jsem, že chci, aby naočkovaní byli, tak jsem důvěřovala doktorce. První byla tuším hexa, 14 dní poté Prevenar.

uhz
28. led 2017

Já mám o měsíc nedonošená dvojčata, měla pěknou porodní váhu, ale i tak se po porodu projevil syndrom dechové tísně a nezralé plíce.. naštěstí se z toho brzy vylizali, nicméně očkování posvecovala neuroložka. První hexavakcinu jsme chytli ve 4 měsících, než jsem řekla popel, pak už ji měli, což mě zpětně stve. Chtěla jsem očkovat až v půl roce. Takže jsem následně doockovala hexu ve schématu 2+1 a dala navíc Prevenar po doporučení z neonatologie. Nikdy neockuji dohromady, ačkoli si dr chce ulehčit práci, před očkováním dávám homeopatika. Rotaviry jsme nedali. Takže za mě nějaká střední cesta.. neockovat bych se bála a zároveň do nich nechci cpat vše naráz a příliš brzy.

astyna
28. led 2017

Lituji ty, které nemají přístup k info jako třeba já. Zase na druhou stranu nenaočkovat dítě a bát se těch přivandrovalců z Asie, co dotáhnou (např. černý kašel). Ok mohou to být jiné kmeny, nevím, kolik jich černý kašel má.

Já jsem se třeba nebála 6nemocní najednou, denně jich na nás útočí milony, těch 6 je zanedbatelné číslo. A to jsou oslabené viry, přitom většinou naše tělo bojuje s živými.

Můj muž nedávno řešil v práci, že dostali nové kolegy z Indie. Dotáhli tuberkulozu, ti, kdo byli přeočkovaní, to nedostali (jako můj muž), bohužel 4 kolegové onemocněli, 2 jsou v nemocnici v kritickém stavu, nechali to dojít až k otevřené formě a teď se zjišťuje, kam všude chodili a rodina je v karanténě. Dokážete si představit, jak jsem se vyděsila? vždyt náš syn v 15m není na to očkovaný, manžel může být přenašeč.

Ony jsou viry, které přežijí i několik týdnů mimo svého hostitele, ale těch je opravdu málo. Ale třeba taková žloutenka typu A přežívá při pokojové teplotě týdny - teda až 2.

kituska
28. led 2017

@englerova14 kluk neni nedonoseny,akorat jsme meli pruser u porodu,ktery rychle dohnal..narodil se v cervnu,takze ja 6nedeli ani nedodrzovala a chodili jsme hned ven..samo,ze nemocnym lidem jsme se vyhybali..ted cekam druhe,je leden,vsude chripky,tak ji nebudu nikam tahat,i kdyz do skolky budu muset chodit a kluk ma rymu jak tram,tomu uz se proste clovek nevyhne..

kituska
28. led 2017

@astyna to me mrzi,ale chytit tuberu preceprecneni neni tak jednoduche,s nakazenym clovekem musite travit opravdu hodne hodin..
Ockovani proti tbc se zrusilo protoze vice skodilo nez pomahalo,takze nikde neni psane,ze opravdu ockovani pomohlo..

astyna
28. led 2017

@kituska

Tam šlo také o to, že se v Evropě kříží 2 kmeny a v čr se běžně očkuje tím pro nás - středoevropany, poté, když někdo příjde z Ukrajiny či Ruska, může mít v sobě ten druhý kmen a čech ho dostane. Přirovnala bych to k očkování proti chřipce - je X kmenů, očkuje se asi jen 3 v čr, moje sestra chytla jiný, stane se.

S těmi kmeny je to ale problém u skoro všech nemocí, houfně se nyní diskutuje, zda se nezmění očkovací kmeny, či rozšíří, ale to je ve hvězdách (co jsem se doslechla).

pav_la
28. led 2017

@englerova14 u nás 1. dávka v 10 m. Druhá za 6 týdnu od první, 3. za 5 týdnu od druhé. Poslední po 6 měsících od třetí.

verinikki
28. led 2017

Podle toho co píšete si troufám poradit očkovat základ - hexu, ale rozhodně ne rozložit - to, co je nežádoucí jsou přídavné látky ve vakcíně - to by bylo více škody než užitku.

prostejina
28. led 2017

Nevím, jestli to tu někdo psal, ale roraviry se podávají na lzicce a je to jako sirup. S hexa dohromady vůbec nevadí. Takže to složení není úplně typicky jako to, co se podává injekčně. Ale chápu te, ze mas strach. Vždycky jsem byla (a jsem) zastánce očkování, rozhodne je víc prospěšný, než neprospesny (jenže o vymiceni nemoci se nemluví, každý řeší jen vedlejší reakce), ale od ty doby, co mám sama dítě, tak se mi do toho nechce, bojím se, ze to malý tělíčko bude mít reakci a ze se bude trápit. Rotaviry jsem nechala a teď zvažuju, te hexu nacham, az ji bude pul roku.

mejan
28. led 2017

@englerova14 kvuli vaze jsme s malym sli ven 3 tydny od porodu. Manzel uz musel do prace, a protoze mam jeste starsiho syna chodili jsme na hriste a do obchodu. Pres boudicku prehozenou plynku. Navstevy jen omezene, obcas prarodice. Od 3. mesice vodim starsiho syna do skolky,pokud to jde malej vetsinou zustava na chodbe v kocarku