Povinné očkování - doktorka vyhrožuje, že nás nahlásí na hygienu, když dítě nenaočkujeme

2hanah
2. říj 2018

Holky, prosím o rady, zkušennosti, názory: máme tříměsíčního chlapečka, po zvážení informací z okolí, hlavně zdravotníků a po zkušenostech se dvěma staršími dětmi jsme se rozhodli toho nejmladšího neočkovat, bohužel naše dětská paní doktorka, je v tomto velmi striktní a řekla, že nám klidně dá podepsat papír, ale zároveň nás musí nahlásit na Krajskou hygienickou stanici a v případě, že dítě dostane jakoukoliv nemoc plynoucí z neočkování, třeba i zánět středního ucha, který mohou vyvolat pneumokoky, proti nimž je vakcína údajně účinná, budeme muset hradit veškeré léčebné výlohy sami místo pojišťovny. Takové "vydírání" ovšem nejen mně přijde neetické, vždyť např. kuřáci si také sami nehradí léčbu rakoviny plic a pokud jsem přesvědčená, že očkování dítěti škodí a jeho zdravotní stav k očkování není dobrý, jak nás může takto nutit?!

meesha
2. říj 2018

@2hanah treba proto, ze ny mohli mit horsi prubeh pripadne nemoci? To bych tak ocekavala. Kdyz neco nevis, tak proc se ji nezeptas?
Ver mi, zazila jsem pekelne chvili, kdy nas novos nebyl jeste ockovany a rodinny prislusnik onemocnel po dlouhodobem kontaktu s cernym kaslem (nakonec se potvrdila jen viroza). Fakt good luck.

sahrazad1
2. říj 2018

@2hanah zakladatelko, taky velmi záleží, zda kojis...určitě víš, ze kojení chrání miminka do značné míry před všemi těmi nemocemi. Doktorka chtěla taky očkovat na 9 týdnech, odložila jsem to na sedm měsíců. Pak dostal prvni Hexu, k tomu i homeopatika, a byl bez reakce. Dříve platilo, že se nemá očkovat miminko pod 5 kg, ale na to se už asi dneska nehraje. Mmch, největší riziko pro miminko, kvůli černému kašli, jsou jeho rodiče, sourozenci, atd. Zvaz i posunutí očkování, to neni proti ničemu. A pneumokok povinný není. Doktorka se tě snaží zastrašit.

meesha
2. říj 2018

@sahrazad1 no prave, nikdy nevis, kdo to domu privlece. A kojit bych mohla do aleluja, ale pokud ja nemam protilatky - a nemam, nechval jsem i je testovat, - tak to v tomhle pripade nepomuze. Epiglotitida je taky chutovka a staci na ni blby haemophil. Nedejboze zaskrt, muze se stat, ojedinele se vyskytuje, tam je jiste statisticky riziko malinke oproti tem predeslym. Na kojeni se muzu “spolehnout” tak maximalne v pripade nestovic apod. anebo pokud dostanu nejakou akutni virozu.

sahrazad1
2. říj 2018

@meesha kdyby takhle přemýšleli všichni, tak asi všichni skončíme brzo v blázinci. Jasně, chytit můžete všechno a všude, ale netřeba tak negativne uvažovat. A nemáte pravdu v podceňování ochranných látek mateřského mléka. To vzdycky bylo, je a bude, nejsilnějším vkladem do imunity našich dětí, resp. Jejim nejprirozenejsim a nejdůležitějším základem, ze kterého pak jedinec čerpá celý život.

meesha
2. říj 2018

@sahrazad1 tak mate veci, ktere neovlivnite, ale tohle ovlivnit muzete. Pro me benefity prevazuji riziko (a vzdycky priznavam, ze mam respekt a trochu obavy, ale ty mam i kdyz podavam nevyzkouseny lek-nikde neni psano, ze nedostane dite sok po podani atb apod.), ono se to machruje dokud jsou ty nemoci ve sfere scifi. Co nevidim, to neexistuje, ze 😏 At se rozhodne jak chce, ale je dobre videt obe strany mince bez prehnane hysterie “jedna pani povidala”. Kdyby kojeni bylo tak vsespasne, tak by nikdy neco jako kojenecka umrtnost neexistovalo. A to kojeni povazuju za jeden z nejuzasnejsich vynalezu a kazde sve dite jsem kojila/kojim do 2-3let do samoodstavu. A i u starsich jsem videla rozdil-dokud bylo kojeni, tak byla nemocnost prakticky nulova i v tech dvou letech, ani rymicka.

sahrazad1
2. říj 2018

@meesha přínosy očkování jsou, i když časově omezené. Žádné nechrání věčně. A ani proti všem kmenum . Jsou i rizika. Nejlepší podle mě je posilovat imunitu, způsobů je hodně. Kojeni je jedno z nich. A taky mám vždy před ockovanim nahnano, i před léky. Dokonce jako magor vždy čtu v obchodech složení potravin. 😂 ale vážně nejde přemýšlet nad tím, co všechno se může stát...rozumně, když je třeba, zvážit rizika, ale dopředu si malovat, co všechno můžu/může chytnout, to vážně ne.

priefi
2. říj 2018

@2hanah to je nejaka blbost. Co se tyce hexy, tak chapu, ze by to.musela nahlasit, ale co se tyce pneumokoku, tak to neni povinne ocko, ale nepivinne, kde bud podepises souhlas s tim, ze ockujes a prebiras zodpovednost za toto naockovani, nebo podepises, ze neockujes, ale dr.te s moznosti ocko seznamil

kittyy17
2. říj 2018

Já jsem odmítla staršímu očkovat mmr v 15 měsících, podepsala jsem papír že jsem byla informována o rizicích, doktorka mi řekla, že to hlásit nikde nebude, ale musí být krytá kdyby mi přišla kontrola. Bylo to v listopadu a děkuji všem bohům za toto rozhodnutí, protože o týden později jsme skončili v nemocnici s laryngitidou. Člověk nikdy neví, s jakými nemocemi tělo bojuje a v chladnějším období je pravděpodobnost počínající infekce vyšší.
Z tohoto důvodu jsem odložila očkování hexou u mladšího, narozeného v listopadu, a opět jsem udělala dobře. Od porodnice měl rýmu, a v pěti měsících lehký zápal plic. Naočkovala jsem ho hexou v červnu, když měl 6,5 měsíce. Mmr dostal v 18,5 měsících, opět v červnu...

barchen
2. říj 2018

@2hanah Podepiste papir a je to. Nebo si pripravte vlastni s odkladem nebo odmitnutim. A jestli s lekarkou nejste spokojena, tak ji zmente. Jak jste tohle tema nacrtla u lekarky? Bohuzel v dnesni dobe casto nakraceji bojovne naladene matky do ordinace vyzbrojene "zarucenymi" informacemi z pochybnych zdroju a s nekterymi uz konstruktivni dialog neni mozny i kdyz lekar chce. Nase pediatricka je vstricna vuci odkladum, nam ho sama navrhla a ani nebyl duvod, ani nepovinne nenuti, nam ani nezminila ale na webu se na ni jedna matka stezovala, dala to i do hodnoceni, ze by pichala hlava nehlava. A k tem kontrolam. Ty jsou ted mnohem castejsi, hlasit to nesmi, ze to a to konkretni dite ma odklad nebo odmitnuti ale kontroly po techto vecech jdou a ty karty v ordinacich kontroluji. A pokud nekterou z jmenovanych inf. nemoci dite chytne, tak to se pak hlasi. K tomu proplaceni u posunuti ockovani to tak bylo, hradili to rodice, protoze pojistovny se odmitl podilet ale zmenilo se to. Samozrejme pojistovny to ale moc nesiri (proc asi?), kdyz to lekar nesleduje sam, nevi to.

barulina
2. říj 2018

@ellive jiste, cekala.jsem.tuto reakci. Podivejte, ja mam ockovani nastudovano rekla bycch vic.nez dopodrobna. Je mi jasne,ze neni stoprocentni a proto bych rada aby se ma.dcera tomuto vyhla 🙂

barulina
2. říj 2018

@2hanah ja mam proto problematiku ockovani nastudovanou vic nez dost 🙂

bayt
2. říj 2018

@2hanah To je pitomost, samozřejmě že nebudeš muset hradit nějaký léčebný výlohy. Nehledě na to, že vakcína proti pneumokokům povinná není.

Osobně nechápu lidi, co neočkujou, to jen na okraj, vím, že ses na to neptala. Ano, očkování může mít nežádoucí účinky, ale dost vzácně a dost věcí se na něj taky "svádí" neprávem. Většinou jsou ty nežádoucí účinky fakt lepší než chytnout nějakou zákeřnou nemoc, která je smrtelná. Jasně, zatím každej spoléhal na to, že ty nemoci tady nejsou, ale ono stačí projít se po letišti, někam cestovat, imigranti...a je to hned. Jinak očkování jsem já třeba oddálila, není podle mě třeba očkovat plně kojené dvouměsíční miminko. A nebudu dávat všechno, co se nabízí.

merope
2. říj 2018

@2hanah Tak nedonošeňátka mají jiné očkovací schéma - doporučuje se o jednu vakcínu více. Ale určitě to chce dobře uvážit, kdy, co a jak. Slyšela jsem o případu, kdy pediatrička takto přesvědčovala rodiče k očkování ještě PŘED původním termínem porodu - prostě dítě má 9 týdnů, jdeme na to. A to i přes zákaz neonatoložky. Takže v tomto je určitě klíčové si sehnat informace. Pokud to jenom trošku jde, tak základ určitě je vhodné očkovat - ale s citem a rozhodně v přiměřeném zdravotním stavu dítěte.

2hanah
autor
2. říj 2018

@barchen děkuji za informace. Naše doktorka je docela přísná a není s ní řeč ani o tom odkladu, já rozhodně jsem na nikoho neútočila, jsem docela mírný člověk a nerada jsem na někoho nepříjemná, snažil jsem se, ale tady byla vyzbrojená spíš paní doktorka, je mi to celé nepříjemné a chtěla jsem to řešit vklidu.

2hanah
autor
2. říj 2018

@bayt Přesně tento názor jsem u prvního dítěte měla taky, postupným sbíráním informací a zkušenostmi jsem ho úplně otočila, například moje teta je 50 let dětská zdravotní sestra, lékařka, u které pracuje, své pacienty zásadně neočkuje a má pro to pádné důvody, ale není to jenom tohle a bylo by to na dlouhou osobní debatu. Nejsem žádná "přírodní" matka, jsem úplně běžná, průměrná máma, která se snaží svým dětem dát to nejlepší, tak jako my všechny tady.

2hanah
autor
2. říj 2018

@barulina To já Vám samozřejmě neberu, proto jsem tady s tímto tématem, abych se dozvěděla od vzdělaných maminek to, co ještě nevím. Ale přesto vím, že druhá stránka věci je to, že k některým informacím není žádoucí, aby se běžní smrtelníci dostávali a bohužel existuje i taková rovina, ve které nemá otázka prospěchu našim dětem vůbec váhu, ale jde o sprostý busyness a na nás je si najít, kde tu rovinu máme a kam ji překročíme.

bayt
2. říj 2018

@2hanah jasne, chapu, jen proste si dejte bacha aspon pri tom cestovani no

barchen
2. říj 2018

@2hanah Je to na Vas, hlavne v klidu se rozhodnout. Kdyz jsem byla dite, moje mama s nami chodila k pediatricce, ktera byla neskutecny odbornik, odhalila nemoci, priciny a vylecila. Ale po lidske strance to pry byla desna osoba. Jinak, jestli umite anglicky, najdete si informace o fin.vykazech farma firem, ktere vyrabeji vakciny. Ono to neni az velky business co se zisku tyce...Prvni dve mista patri jinym produktum. Obraty jsou vysoke, to ano jelikoz vyzkumy a testovani stoji obrovske penize ale zisk uz neni az tak zavratny...Timto ale vubec nerikam, jestli je povinne ockovani spravne nebo nikoliv, pouze sdilim informace, ktere vyhledavam jinde nez na cz webech.

ellive
3. říj 2018

@barulina také se o očkováni zajímám a jako zdravotník jsem z hygieny a epidemiologie dělala zkoušku... a paradoxně, jako zdravotnik nejsem vůbec zastánce systému který v této oblasti vládne. Nemám jen rada, když laická veřejnost nadává na “nezodpovědné “rodiče, kteří se právem obávají očkovat. To ze se zajímají co do svých děti i do sebe vpravuji, se dá označit pravé za zodpovědné chování...

barulina
3. říj 2018

@ellive hele, kazdy mame pravo na nazor. Jak rikam, ja nejsem clovek, ktery mluvi o vecech aniz by si o tom nezjistil info. A jak jsem tu psala nejsen striktni zastance ockovani, dokazu pochopit kdy ne. Schvaluji schema 2+1 a jsem pro odklad(ma dcera dostala 1.mmr az nekdy po druhem roce zivota) ale neockovst vubec, v pripade, ze je dite zdrave je podle me kravina. Pekny den

barulina
3. říj 2018

@2hanah jiste, tohle snad v dnesni dobe vi kazdy prumerny obcsn, nebo.v to doufsm 🙂 ja mela stesti, ze mam v rodine cloveka ktery o tehle problematice vi moc a vi i negativa a ja tomu cloveku verim, kdy tento preze vse je pro ocko. No rozhodnuti je na vas, ja vam jen napsala, jak bych postupovala v pripade, zeby ma dcerka chytla neco od vsseho ditka. Stejnak je nejdulezitejsi at jsou ti drobci zdravi

martiniquest
3. říj 2018

@2hanah Chovani doktorky je naprosto neprijatelne. Ockovani muzete samozrejme odlozit nebo neockovat vubec. Na tomto odkazu najdes odpovedi na sve otazky:
https://provolbu.cz/e-kniha-pruvodce-ockovanim/

bayt
3. říj 2018

@barulina myslím, že už ani jiné schéma ale než 2+1 není, ne?

barulina
3. říj 2018

@bayt vidis, pokud to tak ke, tak je to fajn. Novou vyhlaslu jsem dopodrobna uz nestudovala, chtela jsem tim rict, ze i ja jsem pro alternativy

ai30
3. říj 2018

@ellive Hele, jenom poznamka, mne treba zase dost vadi, kdyz laicka verejnost oznacuje rodice, kteri ockuji, jako ovce, co nic o nicem nevi. Ona totiz taky existuje varianta, ze rodice o ockovani vi dost, zvazili vsechna pro i proti a proto ockuji. A presne tak, to, ze se o to zajimaji, se da oznacit za zodpovedne chovani.

barulina
3. říj 2018

@rebe a co hepatitida B?? Tu nemuze dite.chytnout na.det.hristi?

rebe
3. říj 2018

@barulina Vaše děti na hřišti souloží nebo si vyměňují vzorky krve?! Proboha, jak se podle vás dítě na hřišti může dostat ke krvi nebo spermatu cizího dítěte? Co přesně dělá vaše devítitýdenní dítě na hřišti, aby mu něco takového hrozilo? Moje ležely v kočáru...

barulina
3. říj 2018

@rebe a na hristi nemohou byt inj.strikacky,.kdy vir hepatitidy B nejakou dobu otezit umi🙂 a na hriste chodi starsindeti, debila delejte ze svych blizkych, ale tady se nevede debata jen o.novorozenatech

rebe
3. říj 2018

@barulina Hepatitida B je součástí hexavakcíny, která se očkuje od 9 týdnů. Útoky tu vedete proti mamince tříměsíčního dítěte, které ještě není naočkované, pochybuju, že si hraje na hřišti. A ne, nenechávám svoje děti hrát si s injekčními stříkačkami, na hřiště, kde by se běžně vyskytovaly, bych nejspíš ani nechodila. A to ještě opomíjím ten "drobný" detail, že hepatitida B se může přenést jen sdílením injekční stříkačky, ne kontaktem s pohozenou stříkačkou po jak dlouhé době...

bayt
3. říj 2018

@rebe musím říct, že taky moc nechápu, proč je hep. B součástí té vakcínyjá ji tedy dala kvůli všemu ostatnímu, ale tohle mi hlava nebere