Druhá vlna naděje. Ještě nejsme maminky, ale budeme
Moje milé snažilky.
Těch pár z nás, co ještě nejsou maminkami, ale určitě brzy budou, rychle sem 😵 ! Ať je tato diskuze naplněná nadějí a hlavně // 😉 😵 .
Stručné shrnutí
- IUI (intrauterinní inseminace) se v diskuzi uvádí jako běžná intervenční metoda při neplodnosti s protokoly zahrnující Clostil, monitorování folikulů ultrazvukem, injekční trigger Pregnyl/Ovitrelle a následné užívání Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů se v příspěvcích popisuje jako ambulantní vyšetření bez narkózy zavedením kanyly a vpravením fyziologického roztoku pod ultrazvukovou kontrolou, které údajně trvá jen několik minut a je snesitelné.
- Diskutující doporučují zvážit změnu CAR/klinického pracoviště (zmiňováno Gest, Pronatal, Iscare), vyhledat psychologickou podporu při psychické zátěži z neúspěšných cyklů a používat citlivé těhotenské testy (mamatest, Combo II, ovutesty z levnetesty.cz) pro včasnou detekci.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá IUI a jaké léky se obvykle používají?
A: Podle popisu v diskuzi se často užívá Clostil 2.–5. den cyklu, od 12. dne se monitorují folikuly ultrazvukem, při folikulu ~20 mm je podán Pregnyl/Ovitrelle, injekce se aplikuje následující den a IUI se dělá přibližně 1,5 dne po triggeru; po IUI se často nasazuje Utrogestan (v diskuzi start utrogestanu cca 2 dny po IUI).
Q: Jak se provádí vyšetření průchodnosti vejcovodů (HSG či podobné)?
A: Diskutující popisují ambulantní verzi bez narkózy: zavede se tenká kanylka/hadička, vpraven je fyziologický roztok fungující jako kontrast, průtok se sleduje ultrazvukem, vyšetření trvá několik minut a může krátce tlačit či bolet.
Q: Jaké nežádoucí účinky uváděly ženy na Clostil a Utrogestan?
A: V diskuzi ženy popisovaly u Clostilu návaly horka a pocity úzkosti až depresivní myšlenky; u Utrogestanu bylo zmíněno zvýšení bazální teploty a změny nálad včetně plačtivosti a podrážděnosti.
Q: Které kliniky a lékaře doporučovaly diskutující pro léčbu neplodnosti?
A: V diskuzi se často zmiňovalo pracoviště Gest (uváděn MUDr. Černý jako primář a MUDr. Alexander jako ošetřující lékař), dále byla zmiňována centra Pronatal a Iscare; v Gestu bylo zmíněno, že v ordinacích mají kvalitní vnitřní UZ a že preventivní program stojí 1 900 Kč/rok (údaj z příspěvku).
Q: Jaké těhotenské testy a kde koupit za nízkou cenu?
A: V příspěvcích se uvádí Mamatest v lékárně za ~39 Kč za krabičku, online prodejci jej často nabízejí zhruba o 10 Kč levněji; v diskuzi byly zmíněny citlivosti testů (někteří uváděli mamatest citlivost 10 mIU/ml, jinde zazněly hodnoty 20 nebo namáčecí 25) a také Combo II jako alternativní značka; zmíněn je e-shop levnetesty.cz pro ovutesty.
Q: Kdy zvážit změnu CAR/klinického centra?
A: V diskuzi ženy doporučovaly zvážit změnu, pokud mají opakované špatné zkušenosti s načasováním IUI nebo necítí empatii u ošetřujících lékařů; konkrétně byly doporučovány Gest a Iscare jako alternativy k Pronatalu.
Závěry z diskuze
Shoda
- IUI se v praxi často kombinuje s časovanou stimulací (Clostil), monitorováním folikulů UZ, triggerem Pregnyl/Ovitrelle a následným podáním Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů lze ambulantně ověřit zavedením hadičky a aplikací fyziologického roztoku pod ultrazvukem bez narkózy.
- Psychická zátěž z dlouhodobého snažení je častým problémem a někteří doporučují vyhledat psychologa.
Sporné názory
- Část diskutujících radí vyčkat na přirozené otěhotnění, zatímco jiní doporučují rychlý přechod k asistovaným metodám (IUI/IVF) — obě možnosti byly prezentovány jako legitimní přístupy.
- Citlivost a ceny těhotenských testů byly uváděny rozdílně (uvedeny hodnoty 10 mIU/ml, 20 a 25 mIU/ml pro různé typy testů), proto není shoda na tom, který test je „nejlepší“.
Otevřené otázky
- Jak dlouho čekat s dalším krokem (IUI → IVF) u páru bez zjevné příčiny neplodnosti?
- Které konkrétní pracoviště CAR (Gest, Pronatal, Iscare nebo jiné) poskytne v konkrétním případě nejlepší načasování a individuální péči?
- Jak objektivně porovnat citlivost dostupných těhotenských testů pro velmi ranou detekci těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Gest, Pronatal, Iscare, levnetesty.cz, Mamatest, Combo II, Apolinari
Zmíněné produkty a metody
Clostil, Utrogestan, Pregnyl, Ovitrelle, Parlodel, IUI (intrauterinní inseminace), IVF, HSG / průchodnost vejcovodů (ambulantní zavedení kanyly a vpravení fyziologického roztoku), laparoskopie, ovutesty, mamatest, Combo II
Místa a osoby
MUDr. Černý, MUDr. Alexander, Gest, Pronatal, Iscare, Apolinari, Jesolo, Benátky, Praha
Ahojky holčinky,
byla jsem pár dní mimo a koukám,že jste teda taky pěkně lenošily a vůbec nic nenakecaly. 😅
Tak přidávám aspoň aktuální tabulku:
Ivča (aranel) 2 dc
Alenka (ally) 7 dc
Klárka (cabal) 9 dc
Martinka (nicolka) 12 dc
Zuzka (consti) 20 dc
Veru (nikare) 21 dc
Micha 33 dc ??? (jak to vypadá-už dorazila MS a začínáš s bodáníčky?)
Kačka (slunicko) 12 tt
A moc vítám novou snažilku-berušku. 🙂
Ahoj holky tak jsme po kontrole,dostala jsem průkajdu,miminko je zdravé ma skoro 5 centimetru a hybe rucickama a nozickama bylo to uzasné akorát fotečku jsem nedostala zapomněli jsme 🙂
čauky 🙂
Kačko, mocmocmoc gratuluju k průkazce a k 5 centimetrům 😉
jo a doplňuju tabulku, dneska jsem 4dc a už jsem se 3x bodla do břicha 😝 v pátek ráno jdu na kontrolní UTZ, tak doufám, že to bude stačit a nebudu muset píchat dál... dneska ráno jsem totiž chvátala a nezapíchla jsem tu jehlu asi kolmo a to místo vpichu je takový citlivější ☹
¨No micho ona se ti tam asi uděla malá modřinka když je to místo bolavé a kdybys měla modřinky maž si je heparoidem jestli ti můžu po odborné stránce poradit
To jsem zvědavá na uzv a pak pujdeš na iui???
Chce to další těhuli holkyyy
díky za radu, zatím tam je jen takový červený puntík, tak možná z toho později bude fialový puntík, uvidíme 😉
jj, tento cyklus máme s IUI, tak doufám, že to tentokrát klapne... ale řekla jsem si, že nebudu vůbec testit, počkam na mrchu a když nepřijde do 5-ti dnů ode dne očekávání, tak pak teprv testnu...a ten mezičas do testíku si vyplním nějakýma aktivitama... doma čeká v rohu rotoped, na který jsem už víc jak rok nesedla 😀 přihlásila jsem se na kurz (chodím na ně tak 3x do roka), tentokrát budem tvořit dekorativní mejdlíčka, tak jsem na to natěšená 🙂
Kačenko, tak velká gratulka k tomu "řidičáku na miminko" a ať rostete jako z vody.
Půjdeš na NT Screening?
Mícho, tak to je super,že mrška to neprotahovala a už jsi v plném běhu k IUI. 🙂
Tak držím pěstičky,aby byl v pátek pořádně narostlý folíček. 🙂
A těhulky by to chtělo, tak třeba bude listopad úspěšný a nějaká se objeví. : 😵 -N
JJ pujdu další poradnu mam 30.11 a pak 2.12. odběry tak uvidíme
Holky pošlete ty hnusné mrchy prýč já chci aby jste taky těhulkovatěli jako já
Micha jsi šikovná koukala jsem na tvé stránky na netu a na ty mejdlíčka se moc těším 🙂
Včera jsem si koupila těhu tričko protože mam všechny trika na zimu krátké leze mi z toho těhu špek a fouká na ledviny tak mam konečně břicho v pohodlí a chystám se koupit si těhu rifle a šatovku ať mně nic netlačí břicho pomalu roste a moje rifle mně tkačí v pase 😲
Ahoj kočky, no flákáme to flákáme.
Těhuli by to tady chtělo, ale já to určo nebudu, díky té hnusné nemoci 😝 . Nemluvě o tom, že mě ta antibiotika rozhodila vše, co šlo 😝 🙄 . Beru ty laktobacily, tak snad se to časem srovná. Obávám se ale, že se ty problémy ze střev přesunuly jinam. Víte kam 😀 😎 😝 . Jinak už jsem v práci, tak klasicky nestíhačka, večer budu ještě učit a učím už 3 x týdně po večerech, do toho aquaaerobik a taky stíhat nákupy a domácnost a já nevím, co všechno ještě 😝 😅 .
Kčko tak to je super, že máš těhu průkajdu. Škoda, že nemáš ten obrázek, tak my si počkáme na další ultrazvuk 😉 .
Ivčo díky za tabulku, ještě, že tě mám, já bych jinak nevědala kolikátý dc jsem. 😝 Tak to je tu mrcha už za chviličku, jak tak koukám 😎 .
Micha jsi dobrá s těma injekcema, tak vydrž a ať tě to moc nebolí 😉 .
Ahoj kocenky, jsem tu jen na skok, mazu do kostela zpivat, uz se tesim, kazdopadne jsme se rozhoupali a v patek jdeme do Gestu na pohovor k ivf. Moc bych si prala, abychom vse stihli jeste do vanoc, ale nevim. Tak na me myslete.
Klárko, budu na vás myslet 😉 koukám, že v pátek bude nějaký magický den, spousta holek co znám z MK včetně mně se chystá na pohovor do CARu 😉
Ahojíček holčinky,
Klárko, budu na tebe v pátek myslet a držet pěstičky,aby vám to rychle schválili, když už jste se rozhodli a do Vánoc byl mimisík v bříšku. 😵
Zuzi,ty jsi teda super vytížená, tak ať rychle dorazí mrchule a zvládneš vyšetřeníčka a pak šupky do snažílkování.
Ahoj kočky,
Klárko tak to moc držím pěsti!! 😵
Ivčo no nějak jsem si toho opět nabrala víc, než bych měla. Klasika 😝 😅 .
Tak já zase letím pracovat...paaa 😉
Teda ženský, kde se flákáte 😀 ? Tak přidávám aspoň aktuální tabulku 😉 .
Ivča (aranel) 4 dc
Alenka (ally) 9 dc
Klárka (cabal) 11 dc
Martinka (nicolka) 14 dc
Zuzka (consti) 22 dc
Veru (nikare) 23 dc
Micha 35 dc ??? (jak to vypadá-už dorazila MS a začínáš s bodáníčky?)
Kačka (slunicko) 12 tt
Ahojíček,
oprava tabulky-Micha už v pondělí psala,že má po mrše a poctivě bodá.
Takže:
Ivča (aranel) 4 dc
Micha 6 dc
Alenka (ally) 9 dc
Klárka (cabal) 11 dc
Martinka (nicolka) 14 dc
Zuzka (consti) 22 dc
Veru (nikare) 23 dc
Kačka (slunicko) 12 tt
Ahoj Ivčo,
tak díky 😉 . Nějak to nestíhám sledovat 😀 . Klárce se blíží snaženíčko a u Martinky už je snad v plném proudu 😵 .
Ahoj kocky, ja nevim, jak moc tomu snazeni tenhle mesic dame,... spis to nechame tak volne plynou, co jsem se objednala do Gestu, tak jsem i prestala merit teplotu a tak a je mi teda po dusi rozhodne lip... v jinych diskusich jsem zjistila, ze pojistovna, u ktere jsem, je schopna schvalit zadost na IVF i do dvou tydnu, tak bychom teoreticky (s odrenyma usima) mohli stihnout i pristi cyklus... teda moc bych si to prala... a kdyz ne, tak doufam, ze nebudu moc zklamana... ono mi totiz zacatek cyklu vyjde nekdy mezi vanoci a novym rokem a to si myslim, ze v CARu nebudou moc uradovat, takze pak by prichazel v uvahu az konec ledna a to je celkem za dlouho... ale co, kdyztak proste vydrzim, co jineho by mi zbyvalo.
Jinak ted s muzem vedeme diskusi o tom, kolik cudliku bychom si pripadne nechali dat, osciluju mezi jednim a dvema a nevim, nevim... snad budu moudrejsi v pa, az se poradime s panem doktorem. dam pak kazdopadne vedet.
zuzi, jak ty to mas vlastne s tou prohlidkou u doktora???
Ahoj Klárko,
tak pokud se ti ulevilo, tak je to určitě správné rozhodnutí. Mně paradoxně v tomto pomohla ta nemoc, protože jsem byla v klidu doma, navíc jsem brala antibiotika a tak nějak jsem tedy přestala řešit mimčo a docela mi to pomohlo, mít jeden cyklus klid 😉 😵. I teď jsem naprosto v kidu, protože díky té nemoci snažení v podstatě nebylo, takže už jen čekám na mrchu a nestresuji kolikátý dc jsem a jestli náhodou nejsem těhule 😀.
Co se týká doktora, tak ten mi vypsal žádanku an ultrazvuk a na krev kvůli prolaktinu a pokud bude obojí ok, tak půjdu k tomu Dr. Kultovi, tak uvidíme. Na obě procedury jdu až po ms, takže až někdy kolem 18.11. protože 17.11 je svátek a 16.11. budu asi pryč 😅 . Měl by to být 9 dc, tak snad to není moc pozdě 😅 .
Ahojíček holčinky,
tak koukám že tu máme nestresový měsíc a poklidný podzim 🙂,tak to je skvělé.
Klárko, budu moc držet aby pojišťovna rychle zaúřadovala a do Vánoc už jsi byla těhulka. Ale zda dva nebo jen jedno embrijko to je těžké rozhodnutí. Já bych šla i do dvojčátek jen kdyby byly.
Stejně jsi holka statečná-já mám z IVF zatím hrůzu.
Zuzi, no snad to vadit nebude že až 9DC-na ultrazvuk určitě ne a na ten prolaktin snad taky ne. Mě dělala hormonální profil 3-5dc a pak znova kolem 20dc,ale to jen pro potvrzení ovulky-zda mi roste prolaktin v druhé půlce.
Já mám po mrše, tak teď čekáníčko na vhodný čas. 😉 Ale taky to tento měsíc nějak nebudeme hrotit-klídek pohoda. 🙂
A ještě dnešní tabulička:
Ivča (aranel) 5 dc
Micha 7 dc
Alenka (ally) 10 dc
Klárka (cabal) 12 dc
Martinka (nicolka) 15 dc
Zuzka (consti) 23 dc
Veru (nikare) 24 dc
Kačka (slunicko) 12 tt
Ahoj holky zdravím tak koukám že to budou vánoce teď budete v klidu a o vánocích se to tady bude hemžit // pod stromeček
Ja jsem nějaká nachlazená kašlu a mám rýmu ale není to tak hrozné jinak mi azčíná růst břicho fotečku už mám ale musím ji hodit do albíčka
my teď malujeme ložnici a obýváček a v prosinci se asi budeme stěhovat nahoru 🙂
Zuzi ja jsem byla pokaždé na prolaktin v různé úseku cyklu a dr.to nevadilo
Já jsem nevěděla že po ovulce roste prolaktin a po mrše zase klesa nebo jak??
zuzi... tak my se cim dal vic klonime k jednomu embryjku.... zitra to jeste s panem doktorem hodne dukladne probereme, ale dvojcata bychom asi financne ani organizacne nezvladli... ja nevim, uvidime... kazdopadne jsme se rozhodli pro nejake veci, ktere pojistovna nehradi a plati se z vlastni kapsy, ale zase by mely zvysit pravdepodobnost uchyceni, tak uvidime, co nam pan dr jeste rekne... nejvetsi des mam z toho, ze si budu muset pichat ty injekce do bricha, neumim si predstavit, ze to dokazu... ale mozna je to jen o poprvy a pak uz to jde... ja jsem na tohle srabik, ale musim to dat, jinak mimi nebude.... 😉
Cabal toho se nemusíš bát je to maličká jehlička a skoro to ani není cítit to bodnutí jde jen oi zvyk a za mimíska to určitě stojí
No já bych asi šla do dvou embryjek ale to je na každém,ja envim ja jsem třeba hrozně ráda že mám sourozence a nejsem jedináček a mam brachu a ségru dvojčata a naši taky neměli moc peněz a dalo se zvládnout no ale nechci tě přemlouvat to musíte vědět vy jak se cítíte na druhou stranu jsem ráda že mi dr.řekl že mame v bříšku jen jedno miminko neumím si představit že bych jako prvorodička hned měla mít dva najednou budu ráda když zvládnu jedno miminko..
Sluni, my bychom urcite chteli taky (aspon) dve deti... jenomze muz ma plat kolem 20 tisic a to samy je splatka hypoteky, takze pocitam s tim, ze i na matersky budu muset nejak trochu pracovat, abychom nejak vysli, no a s dvojcatama, to bych proste nedala, to se jednoduse neda... tak proto... uvidime, jestli nam pan doktor tuhle moznost vubec nabidne... a taky jestli budeme mit dost embryjek... ted jsem nakukovala do jedne diskuse o IVF a je tam holcina, ktera trikrat mela hyperstimulacni syndrom, a to se potom embryjka nedavaji, no a poctvrte, kdyz ho konecne nemela, tak zase zadny embryjko neprezilo... takze ma za sebou 4 IVF a mimi porad zadne... 😢 To by me kleplo... doufam, ze nase cesta nebude tak slozita a dlouha... no uvidime.
Jo a sluni moc dekuju za uklidneni s tou injekci, snad to opravdu zvladnu... ja normalne omdlim i kdyz mi jen berou krev, ne snaz z nejakych fyzickych duvodu, ale jak vidim tu jehlu, tak jdu do kolen... tak se vzdycky divam na druhou stranu. 😉 Pak to jde a neni to problem... tak se to taky naucim pichat se zavrenyma ocima a bude. 😵
cabal, já z toho píchání měla taky obavy, dokonce jsem kvůli tomu brala raději o 2 měsíce dýl ten zpropadenej clostil, kterej nepomohl... a teď se musím smát, protože nechápu čeho jsem se tak bála... tu jehličku fakt vůbec necítíš, je tak ostrá, že necítíš žádný štípnutí nebo něco podobného 😉
micha... tak to je dobry, ty to mas z prvni ruky, tak snad to taky dam. Rikala jsem muzovi, ze mi to kdyztak bude muset pichat on, ale to by mi u toho jeste vypich oko. 🙂 Tak vic budu vedet zitra, kazdopadne jsem rada, ze se veci daly do pohybu... 😉
Sluni, oprava-myslela jsem samo progesteron a ne prolaktin (ten by asi růst neměl) 😔

AHOJ HOLKY:PŘIDAM SE K VAM,PŘED ROKEM JSEM POTRATILA VE 12 TYDNU A OD TE DOBY SE MI NEDAŘÍ.. MAM UZ DVĚ DĚTI JSOU TO KLUCI 12 A 7 LET TAK BYCH CHTĚLA JEŠTĚ HOLČIČKU.SNAŽÍM SE TED PO DRUHÉ-JSEM DNES 10 DEN PO OVULACI A MENSTR.MAM DOSTAT 7-8.11-JSEM DOCELA NERVOZNÍ.MUJ GYNEKOLOG MI URČIL OVU.PODLE ULTRAZVUKU .