Druhá vlna naděje. Ještě nejsme maminky, ale budeme
Moje milé snažilky.
Těch pár z nás, co ještě nejsou maminkami, ale určitě brzy budou, rychle sem 😵 ! Ať je tato diskuze naplněná nadějí a hlavně // 😉 😵 .
Stručné shrnutí
- IUI (intrauterinní inseminace) se v diskuzi uvádí jako běžná intervenční metoda při neplodnosti s protokoly zahrnující Clostil, monitorování folikulů ultrazvukem, injekční trigger Pregnyl/Ovitrelle a následné užívání Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů se v příspěvcích popisuje jako ambulantní vyšetření bez narkózy zavedením kanyly a vpravením fyziologického roztoku pod ultrazvukovou kontrolou, které údajně trvá jen několik minut a je snesitelné.
- Diskutující doporučují zvážit změnu CAR/klinického pracoviště (zmiňováno Gest, Pronatal, Iscare), vyhledat psychologickou podporu při psychické zátěži z neúspěšných cyklů a používat citlivé těhotenské testy (mamatest, Combo II, ovutesty z levnetesty.cz) pro včasnou detekci.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá IUI a jaké léky se obvykle používají?
A: Podle popisu v diskuzi se často užívá Clostil 2.–5. den cyklu, od 12. dne se monitorují folikuly ultrazvukem, při folikulu ~20 mm je podán Pregnyl/Ovitrelle, injekce se aplikuje následující den a IUI se dělá přibližně 1,5 dne po triggeru; po IUI se často nasazuje Utrogestan (v diskuzi start utrogestanu cca 2 dny po IUI).
Q: Jak se provádí vyšetření průchodnosti vejcovodů (HSG či podobné)?
A: Diskutující popisují ambulantní verzi bez narkózy: zavede se tenká kanylka/hadička, vpraven je fyziologický roztok fungující jako kontrast, průtok se sleduje ultrazvukem, vyšetření trvá několik minut a může krátce tlačit či bolet.
Q: Jaké nežádoucí účinky uváděly ženy na Clostil a Utrogestan?
A: V diskuzi ženy popisovaly u Clostilu návaly horka a pocity úzkosti až depresivní myšlenky; u Utrogestanu bylo zmíněno zvýšení bazální teploty a změny nálad včetně plačtivosti a podrážděnosti.
Q: Které kliniky a lékaře doporučovaly diskutující pro léčbu neplodnosti?
A: V diskuzi se často zmiňovalo pracoviště Gest (uváděn MUDr. Černý jako primář a MUDr. Alexander jako ošetřující lékař), dále byla zmiňována centra Pronatal a Iscare; v Gestu bylo zmíněno, že v ordinacích mají kvalitní vnitřní UZ a že preventivní program stojí 1 900 Kč/rok (údaj z příspěvku).
Q: Jaké těhotenské testy a kde koupit za nízkou cenu?
A: V příspěvcích se uvádí Mamatest v lékárně za ~39 Kč za krabičku, online prodejci jej často nabízejí zhruba o 10 Kč levněji; v diskuzi byly zmíněny citlivosti testů (někteří uváděli mamatest citlivost 10 mIU/ml, jinde zazněly hodnoty 20 nebo namáčecí 25) a také Combo II jako alternativní značka; zmíněn je e-shop levnetesty.cz pro ovutesty.
Q: Kdy zvážit změnu CAR/klinického centra?
A: V diskuzi ženy doporučovaly zvážit změnu, pokud mají opakované špatné zkušenosti s načasováním IUI nebo necítí empatii u ošetřujících lékařů; konkrétně byly doporučovány Gest a Iscare jako alternativy k Pronatalu.
Závěry z diskuze
Shoda
- IUI se v praxi často kombinuje s časovanou stimulací (Clostil), monitorováním folikulů UZ, triggerem Pregnyl/Ovitrelle a následným podáním Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů lze ambulantně ověřit zavedením hadičky a aplikací fyziologického roztoku pod ultrazvukem bez narkózy.
- Psychická zátěž z dlouhodobého snažení je častým problémem a někteří doporučují vyhledat psychologa.
Sporné názory
- Část diskutujících radí vyčkat na přirozené otěhotnění, zatímco jiní doporučují rychlý přechod k asistovaným metodám (IUI/IVF) — obě možnosti byly prezentovány jako legitimní přístupy.
- Citlivost a ceny těhotenských testů byly uváděny rozdílně (uvedeny hodnoty 10 mIU/ml, 20 a 25 mIU/ml pro různé typy testů), proto není shoda na tom, který test je „nejlepší“.
Otevřené otázky
- Jak dlouho čekat s dalším krokem (IUI → IVF) u páru bez zjevné příčiny neplodnosti?
- Které konkrétní pracoviště CAR (Gest, Pronatal, Iscare nebo jiné) poskytne v konkrétním případě nejlepší načasování a individuální péči?
- Jak objektivně porovnat citlivost dostupných těhotenských testů pro velmi ranou detekci těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Gest, Pronatal, Iscare, levnetesty.cz, Mamatest, Combo II, Apolinari
Zmíněné produkty a metody
Clostil, Utrogestan, Pregnyl, Ovitrelle, Parlodel, IUI (intrauterinní inseminace), IVF, HSG / průchodnost vejcovodů (ambulantní zavedení kanyly a vpravení fyziologického roztoku), laparoskopie, ovutesty, mamatest, Combo II
Místa a osoby
MUDr. Černý, MUDr. Alexander, Gest, Pronatal, Iscare, Apolinari, Jesolo, Benátky, Praha
No takže jsem trochu kjlidnější dala jsem si mojito s rumem a snad budu oki a doufám že se to nějak vyřeší a bude to dobre prozatim jsme stopli prace do doby nez budeme něco vědět tak snad to bude dobre ...trochu jsem se uklidnila
SLunicko, neboj, klid, ono to vzdycky nejak dopadne... my meli behem stavby taky problemy, najednou nam chybelo sest set tisic a taky se to nejak udelala... dneska se hezky vyspi, pockej, az se na to bude moct podivat manz a uvidis, ze postavite a bude se vam krasne bydlet. 🙂 Jako nam, i kdyz ted s nervama na pochodu. 😀
pořád něco že klari nemůže být chvíli klid no ja taky doufam že se to nějak vymysli a že na vanoce už budeme v novém
sluni ahoj. Kéž yb.Já sjme v práci, jako vždy. 😝
A dnes v práci opět takový stres, že už se mi chtělo brečet...se nedivím, že nemůžu otěhotnět 😝 😅 😕 🙄 .
Jo to znam consti taky to tak mám v práci ja jdu do práce až večer na noční a zítra mám zase volno byla jsem u dr. dopoledne u neurologa tak sem mu řekla jáké máme plány a onmi podle toho zajistil léčbu beru totíž pravidelně léky bohužel a vysadit nejdou ja už bych tak chtěla mimi jak vidím naše maminy jak popisují porod a koukám na ty krásná miminka...
ahoj holky 🙂
ahoj ztracená a znovunalezená Aranelko!!! 🙂
Tak jsem vás bleskově dočetla a nic si nepamatuju, jsem dneska nějaká přiblblá, což bude asi tím přííííííšerným vedrem... 😝 Tohle jsou chvíle, kdy jsem vděčná, že máme doma většinu oken na sever 😀
Klárko - ještě k tomu tvému muži - on chce pracovat pouze ve svém oboru...? Jako konstruktér to asi fakt bude mít těžký (můj táta byl konstruktér, takže vím...). Kdyby byl třeba ochoten dělat i jinou práci, tak bych měla tip 😉
Jinak my jsme se rozhodli takto:
- injekce do břicha spolu s IUI podstupovat vůbec nebudeme - když mám po Clostilu vždy dva folíky, tak není proč...
- tento cyklus papám naposledy Clostilbegyt a dáme si třetí - poslední - IUI - osobně dohlédnu na to, aby mi to správně načasovali 😀 a budeme se snažilkovat i před tím 😉
- další cyklus NIC - volno - pohoda, klid 😎
- 20.8. - budou výsledky z krve na imunologii-alegrologii - může se např. prokázat alergie na sperma atd. (SNAD NÉÉÉÉÉ!!!) a výsledky na endokrinologii (štítná žláza), jak mi zabírají nasazené hormony
- 3.9. - Gest - poradíme se s panem primářem a případně hned zažádáme o IVF (trochu bojim... 😔 ale už nějak nevidím jinou možnost... 😕 )
Allynko třeba když budete mít pak tu pauzu tak se to povede kolik bylo páru že se jim nedařilo a když měli jít na ivf tak to najdenou šlo moc ti držím palečky ale určitě se k mimunku dopracujete my to zatím taky zkoušíme přirozeně a pokud byse nám i dál nedařilo zkusili bychom pregnyl a pod...
Ahojky holčinky,
já jsem taky dnes jak praštěná a motá se mi kebulka.
Consti: Jo stres v práci-to je asi fakt zabiják-jak se máme dostat do pohody,aby se u nás miminku líbilo. 😒
Jéé Ali, tak to budu moc držet pěstičky,aby to bylo do třetice všeho dobrého a to 3.IUI ti přineslo aspoň jedno miminečko do bříška 😵 a IVF už nebylo třeba.
Allynko - děkuji moc za chválu sýkorky...já jsem z toho furt taková blažená 😵 😵 😵 Budu ti moc držet palečky, ať jsou testy v nejlepším pořádku...já té alergii na sperma moc nevěřím...i když někomu vyjde...nevím no.. a máš recht, proč si píchat hormony, když funguješ...tak s chutí do toho ať je miminko hotovo 😵 😵
Aranelko - ahoj kočíku!!!! Že by úplně první přínak těhulkování??? Ale asi né viď...to je ještě brzy...jsi myslím 15 nebo 16DC ne?? Moc na tebe myslím 😉
Ahojky Mesinečko,
já jsem se taky rozplývala nad sýkorečkou, ale vzkaz jsem ti nechala ve snažilkovské diskuzce a ty jsi ho určitě nečetla. 😢 Tak třeba teď-Sýkorka je nádherňoučké miminečko-už úplnej človíček a bříško taky parádní-krásně těhotenský a já teda tipuju, že to bude klučík. 😵 😵 😵
A tak se tu my snažilky musíme moc snažit, aby jsme mu brzičko pořídili nevěstu a nebo kdyby jsem byla špátná vědma tak ženicha. 😵 😅 😀 😀 😀
Jinak na moje přízraky je opravdu brzičko-jsem teprve 1-2DPO. 😀
Jééé aranelko - ty jsi zlatíčkooooooo...děkujuuuuuuuu 😵 😵 😵 😵 😵
Jo jo...koukejte se snažit...a nebo po mém vzoru nesnažit 😀 😀
Já vím, já tě sleduju 😵 😀
Ještě se ti motá šiška?? Dneska je zátěž 3 😉 Tak na sebe dávej pozorek 😉
Já v těch vedrech ani nelezu ven... 😅
Aranel - tý vagoooo, tak to je jasnýýý, jestli jste se strefili do jonáše, tak to je jasnýýýýý...držííím vše co máááám 😀 😀 😀 😀 😀
Mesinko, moc moc děkuju. 😵 🙂 🙂
No my se do Jonáše netrefovali-to on se trefil do našeho snažení-koukla jsem na něj až druhý den ráno a nevěřila vlastním očím,že to byl zrovna zásah. 😀 😀 😀
A jak se moje těhulenka cítí-doufám že srdíčko šlape,jak hodinky, nevolnosti pryč a jen si užíváš miminečka v bříšku-uběhne pár týdnů a ty ho začneš cítit. 😵 😵 😵
Se srdíčkem jdeme k panu specialistovi...dokťa mě tam radši poslal, že nechce nic zanedbat 😉 Jinak od včerejška mi je tak divně od žaludku...ale v pohodě..Jen to vedro by nemuselo být tak vedrovaté....
Arann -přijde mi, že žiju jen od kontroly ke kontrole 😉 🙂
Sluni - no na to fakt nespoléhám - vím, že se to spoustě párům takto před IVF zadařilo (i dvěma mým známým), ale tomu prostě nevěřím, že by to štěstí už bylo tak unavený a sedlo i na nás... 😀
Aranelko - tak to je úplně úžasný, že ti vyšla ovulka současně s Jonášem - tak tomuhle věřím (jinak jsem Jonáše hanila, ale to proto, jak jsem psala - že většina z nás jsou po HA totálně rozházený...). Takže za dva týdny držíííím palečky na //!!! 😵 😵 😵
Mesinko - to se ti nedivím, musel to být naprosto úúúžasný nenahraditelný zážitek 😵 😵 😵 Děkuju ti za palečky 🙂 a pohlaď za mě sýkorku 😉 😵
Holky já už mám zase ten pocit, jako když jsem brala ještě HA a všichni kolem mě se vesele množili - jako že se mě to netýká... jako že prostě je to něco vzdálenýho... ale to je dobře, protože posledních 11 měsíců jsem měla pocit, že užuž budu těhotná a byla jsem celá nažhavená číst všechny ty miminkovský knížky a vybírat jména a věcičky... prostě jak natažená na gumě - jen vystřelit... 😀 jenže ono nic, což bylo šýýýýleně frustrující... 😝 Takže jsem ráda, že už jsem se uklidnila - i když to samozřejmě neznamená, že bych to chtěla míň nebo že bych nebyla smutná, když přijde další mrcha! 😉
Jojo - s jonášem - úplně stejně jako mi - až když jsem našla čárku, jsem se jukla a trefa 😀
Ally - já mám furt takový vtíravý pocit, že se Vám podaří normálně...já nevím proč, nedokážu to vysvětlit...ale myslím, že ... no, nebudu tě s tím otravovat..prostě mám u tebe takový pocit 😉
Ally - však ten jonáš taky není 100% ale u Aranelky určo bude fungovat 🙂
Sýkorka pohlazena - řekla jsem jí, že je to od tety Ally 😉
Já dneska řeším kočárky a žádnej mi nevyhovuje 😀 😀 😀
teda s tím jonášem to mě fakt štve! ☹ mně to prostě vychází úplně přesně na začátek MS 😖 nemyslím ten začátek, kdy jen špiním - myslím ten opravdový začátek! 😀 a to se prostě fakt nedá... navíc mám pocit, že by to stejně nemohlo mít žádný kladný výsledek - že by spermijky odplavaly ven natotata 😅
Ally - a to ti to tak vychází každý měsíc? Já jen, že já měla jonáše jednou v půlce cyklu...jednou....jooo, jenže já měla nepravidelné cykly 😉 Aháá 😀
Ally děkuju,ale já se nějak poslední měsíce těším na tu dobu blížící se mrše nějak míň a míň-dřív jsem počítala každý další den DPO a teď jsem minulý měsíc zapoměla že už má mrcha dorazit a pak koukala jak nepřipravená 13cka. 😅 Ale to asi proto,že jsem se věděla že dorazí.
Jsem moc ráda,že se cítíš zase lépe-kašli na flustrace-však my pak budeme aspoň déle mladé,když budeme mít ty malé děti. 😉 😵
Mes - no já ten pocit měla taky, ale s MS po dovolený se mi poněkud vytratil... 😀 no - jak říkám, do IVF se nehrnu... tak uvidíme, co doporučí pan primář v Gestu - a jak vyjdou další výsledky - nechám si tam udělat ještě průchodnost vejcovodů (pro jistotu) 😉
Jaké máš vybrané kočárky??? Jakto že žádný nevyhovuje - máš nějaké náročné požadavky? 😉
Mes - no párkrát mi to vyšlo třeba den před MS nebo tak nějak, ale vždy je to kolem MS nebo přesně v ní - prostě vopruuuz 😀
Ally - nemám žádnej, všechny jsou naprd
mé požadavky:
1) držák na korbě
2) velká kolečka
3) čtyřkolka
4) otočný sporťák proti směru jízdy
5) nejlépe brzda na držadle
6) velký koš na nákup
...snadno polohovatelný sporťák
...a pěkneeej
Aranelko - notak to mám taky tak - dřív jsem se těšila, jak budu testovat, teď tu druhou plku cyklu prožívám spíš blbě - přijde mi, že se mi nějak změní hormonální hladina (no to změní, to je jasný 😀 ) a jsem pak lítostivá a protivná a vůbec je se mnou "legrace" 🙂
No to je fakt - prodlužujeme si mládí!!! 🙂 ale abychom ho neprotáhly až do důchodu, to bych nerada 😀

Tak já se pro dnešek loučím-za 45 minut končím a večer už se sem asi nedostanu,tak zase zítra. Hezké odpoledne a hezký večer všem. 🙂