Druhá vlna naděje. Ještě nejsme maminky, ale budeme
Moje milé snažilky.
Těch pár z nás, co ještě nejsou maminkami, ale určitě brzy budou, rychle sem 😵 ! Ať je tato diskuze naplněná nadějí a hlavně // 😉 😵 .
Stručné shrnutí
- IUI (intrauterinní inseminace) se v diskuzi uvádí jako běžná intervenční metoda při neplodnosti s protokoly zahrnující Clostil, monitorování folikulů ultrazvukem, injekční trigger Pregnyl/Ovitrelle a následné užívání Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů se v příspěvcích popisuje jako ambulantní vyšetření bez narkózy zavedením kanyly a vpravením fyziologického roztoku pod ultrazvukovou kontrolou, které údajně trvá jen několik minut a je snesitelné.
- Diskutující doporučují zvážit změnu CAR/klinického pracoviště (zmiňováno Gest, Pronatal, Iscare), vyhledat psychologickou podporu při psychické zátěži z neúspěšných cyklů a používat citlivé těhotenské testy (mamatest, Combo II, ovutesty z levnetesty.cz) pro včasnou detekci.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá IUI a jaké léky se obvykle používají?
A: Podle popisu v diskuzi se často užívá Clostil 2.–5. den cyklu, od 12. dne se monitorují folikuly ultrazvukem, při folikulu ~20 mm je podán Pregnyl/Ovitrelle, injekce se aplikuje následující den a IUI se dělá přibližně 1,5 dne po triggeru; po IUI se často nasazuje Utrogestan (v diskuzi start utrogestanu cca 2 dny po IUI).
Q: Jak se provádí vyšetření průchodnosti vejcovodů (HSG či podobné)?
A: Diskutující popisují ambulantní verzi bez narkózy: zavede se tenká kanylka/hadička, vpraven je fyziologický roztok fungující jako kontrast, průtok se sleduje ultrazvukem, vyšetření trvá několik minut a může krátce tlačit či bolet.
Q: Jaké nežádoucí účinky uváděly ženy na Clostil a Utrogestan?
A: V diskuzi ženy popisovaly u Clostilu návaly horka a pocity úzkosti až depresivní myšlenky; u Utrogestanu bylo zmíněno zvýšení bazální teploty a změny nálad včetně plačtivosti a podrážděnosti.
Q: Které kliniky a lékaře doporučovaly diskutující pro léčbu neplodnosti?
A: V diskuzi se často zmiňovalo pracoviště Gest (uváděn MUDr. Černý jako primář a MUDr. Alexander jako ošetřující lékař), dále byla zmiňována centra Pronatal a Iscare; v Gestu bylo zmíněno, že v ordinacích mají kvalitní vnitřní UZ a že preventivní program stojí 1 900 Kč/rok (údaj z příspěvku).
Q: Jaké těhotenské testy a kde koupit za nízkou cenu?
A: V příspěvcích se uvádí Mamatest v lékárně za ~39 Kč za krabičku, online prodejci jej často nabízejí zhruba o 10 Kč levněji; v diskuzi byly zmíněny citlivosti testů (někteří uváděli mamatest citlivost 10 mIU/ml, jinde zazněly hodnoty 20 nebo namáčecí 25) a také Combo II jako alternativní značka; zmíněn je e-shop levnetesty.cz pro ovutesty.
Q: Kdy zvážit změnu CAR/klinického centra?
A: V diskuzi ženy doporučovaly zvážit změnu, pokud mají opakované špatné zkušenosti s načasováním IUI nebo necítí empatii u ošetřujících lékařů; konkrétně byly doporučovány Gest a Iscare jako alternativy k Pronatalu.
Závěry z diskuze
Shoda
- IUI se v praxi často kombinuje s časovanou stimulací (Clostil), monitorováním folikulů UZ, triggerem Pregnyl/Ovitrelle a následným podáním Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů lze ambulantně ověřit zavedením hadičky a aplikací fyziologického roztoku pod ultrazvukem bez narkózy.
- Psychická zátěž z dlouhodobého snažení je častým problémem a někteří doporučují vyhledat psychologa.
Sporné názory
- Část diskutujících radí vyčkat na přirozené otěhotnění, zatímco jiní doporučují rychlý přechod k asistovaným metodám (IUI/IVF) — obě možnosti byly prezentovány jako legitimní přístupy.
- Citlivost a ceny těhotenských testů byly uváděny rozdílně (uvedeny hodnoty 10 mIU/ml, 20 a 25 mIU/ml pro různé typy testů), proto není shoda na tom, který test je „nejlepší“.
Otevřené otázky
- Jak dlouho čekat s dalším krokem (IUI → IVF) u páru bez zjevné příčiny neplodnosti?
- Které konkrétní pracoviště CAR (Gest, Pronatal, Iscare nebo jiné) poskytne v konkrétním případě nejlepší načasování a individuální péči?
- Jak objektivně porovnat citlivost dostupných těhotenských testů pro velmi ranou detekci těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Gest, Pronatal, Iscare, levnetesty.cz, Mamatest, Combo II, Apolinari
Zmíněné produkty a metody
Clostil, Utrogestan, Pregnyl, Ovitrelle, Parlodel, IUI (intrauterinní inseminace), IVF, HSG / průchodnost vejcovodů (ambulantní zavedení kanyly a vpravení fyziologického roztoku), laparoskopie, ovutesty, mamatest, Combo II
Místa a osoby
MUDr. Černý, MUDr. Alexander, Gest, Pronatal, Iscare, Apolinari, Jesolo, Benátky, Praha
Holky, ja potrebuju aranally ted hned a hned a hodne a hodne... nebo uz me jebne ☹
S tou drenazi je problem hlavne v tom, ze vede kolem studny a momentalne funguje tak, ze nam do studny tece spinava destovka, takze voda, kterou se myjeme, lehce zavani a je zakalena, coz nam samozrejme ucpava trubky... a neni jine reseni, nez skutecne rozkopat celou zahradu a to vcetne plotu, protoze pres podezdivku, kterou jsme nechali udelat, uz se k nam nikdo nedostane... pardon, ale musim si ulevit.... *doprdeleeeeeee* ☹
Klári, to mě fakt mrzí,že máte takové problémy. ☹ Kéž bych nějaké ty endorfínky měla-hned bych tě poslala.Drž se.
Ja uz mam pocit, ze fat ten nahore zkousi, kolik toho je clovek schopnej unest... a mne uz se lehce podlamujou kolena... 😒
Ahoj holky, jsem se vážně zasmála té vaší diskuzi 😉 😀 .
Klárko vydrž. Když nejde o život, jde...víme o co. Vše se dá vyřešit. 😉 . My máme momentálně na účtu pár korun a potřebuji udělat nákupy a poplatit poplatky atd. A z čeho, to teda nevím 😲 😅 .
Ahojky,
holky........teeeda takový problémy vám fakt nezávidím............To je hrozný, jak všechno leze děsně do peněz !!! 😒
nikare my jindy vycházíme docela ok, ale teď, když máme zaplatit vodu, plyn a do toho předplatné a blíží se dovča...No děs. Ale až dojde výplata, tak to bude zase oki. Navíc jsme pozvali známé na víkend, tak musím udělat mega nákup, no však to určitě znáte 😉.
Zuzi, to jo........to víš, že to znám. A až budeme mít svoje bydlení, tak budeme taky škudlit každou korunu a bude to o něčem jiném. Teď platíme minimum, protože bydlíme u našich. Takže šetříme a šetříme a šetříme a ještě jsme se teda do finanční krize naštěstí nedostali. (ťuk ťuk ťuk)
Veru no je fakt, že ten barák spolkne strašně moc. A navíc v našem případě, kdy bydlíme v takovém hradu 🙄 . Chceme ho prodat, ale zatím se kupec nenašel 😒 . No v dnešní době se asi nidko do koupě nehrne... 🙄
A navíc jsme s manžou zaměření na dobré jídlo, takže to se pak penízky rozkutálí. Jídlo je snad jediná věc, na které odmítám šetřit. Takže maso kupujeme jedině u řezníka, zeleninu většinou taky v zelenině a v supermarketu pak už jen pečivo atd. A dopřáváme si takové pochoutky jako olivy, pršut atd. 😀 A pak se divíme, kam ty peníze mizí 😀 😎 .
Vsak my to nakonec taky zvladneme, ale je to v podstatne mensi pohode, nez bych si prala a predstavovala... uvidime... jen si rikam, ze v tomhle stavu se ani nedivim, ze se miminakovi k nam nechce. 😖
Klírko neboj, já to mám stejné. Já jsme zase vystresovaná každou chvíli z práce, někdy se úplně klepu a občas řešm práci i o víkendu atd. Takže se taky ničemu endivím.. 😝
HOlky a dost............žádné stresy žádné chmury (no včera jsem byla ten kakabus já a doma to ještě ořvala) ale venku je krásně a všechno dobře dopadne !!! 😉
Normálně jsme jeli včera ještě do Liberce na slevy 🙂 a tam bylo takových kočárků okolo, že jsem fakt zasteskla a Honza taky a doma jsem pak bulela a bylo mi nanic, no ale co myslíte???? stejně jsme zase zaseli semínko !!! 😉 😉 😉
Kocky, tak ja jsem treti den bez utrose a ms nikde, teplota porad vyssi... to aby se clovek vzteknul, nejdriv ji odhani, a kdyz uz ji jednou chce mit co nejrychleji za sebou, tak porad nejde... 😒
nika... drzim palce, aby se seminko ujalo. 🙂
kláry............a co myslíš??? že by??? 😉 😉
Já tomu našemu semínku furt zpívám..........vstávej semínko holala ........bude z tebe fiala...........tak doufám, že bude 😉 😉 😉
consti... test jsem delala v pondeli a na nem nic, to uz by tam davno neco byt melo... no, muzu to dneska po navratu domu zkusit, at ma dusicka pokoj, ale neverim tomu, proste se mrcha nekde toula, to bude asi tema nervama... 🙄
Ahoj holky tak sem vcera prisla po 5 dnech do práce a zjistila že jsou dvě holky těhotné a u nás je vždycky všechno po třech tak teď všichni čekají až příjdu já jako ta třetí těhotná 🙂
HOlčeny: nový přehled od včera 😀 😀 😀
Micha: 7 dc
Ally: 10 dc
Sluníčko: 12 dc
Nikare: 20 dc
Aranel: 21 dc
Consti: 24 dc
Cabalkova: 30 dc
to aby bylo jasno 😀 😀
Kéž by ja v to tak hrozně tento měsíc věřím že pak budu hodně zklamaná jako jsem ještě nebyla zase na mně padá nějaká depka dneska jsem se dozvěděla že se rano znamym narodil syn všichni těhotní a rodí a já nic připadám si uplně neschopnáá ☹ ☹
sluni: z toho si nic nedělej........já taky včera bulela jak želva, proč nám to nejde. Chodili jsme po obchoďáku a všude samá miminka. Na lavičkách se kojilo a já byla úplný mimoň. No a do toho ta moje nej kamarádka, že je těhotná. No to by si jeden hodil mašli !!!! Jenže nehodil, protože tebe čeká "zasévací" víkendec a budeš ta třetí a nejlepší nakonec. Já mám furt booolení bříška !!! Už přemýšlím, jestli jsem si ho tím sobotním tancem nějak nenamohla a mě teď bolejí jenom svaly 😅 😅 😠 😠
To jsou příraky nik třeba už je zaseto je mi fakt dneska hodně ouzko taky je mi do pláče já už fakt nemůžu proč mají někteří takové štěstí jedna kolegyně se snažila a hned zapadla a ta druhá ma 1,5 roku holčičku a jeli na dovolenou tam jim to jednou ujelo a je těhotná a to druhé dítě nechtěli zatím ☹ ☹ a já chci zatím jedno a nic ja už jsem fakt na dně včera mně to v té práci uplně dorazilo ☹ ☹
Ahojky Holčinky,
jdu vás aspoň pozdravit-dnes je nějak hooodně práce,ale chviličku můžu. 🙂
Klári, ten testíček určo udělej-pokud je teplotka vyšší i po vysazení,tak tu je stále ta potvůrka naděje a mrcha třeba už vůbec nedorazí.🙂
Nikare, tak pěkně zpívej-ráno, v poledne, večer a miminko se u toho bude pěkně vrtat do sliznice. 🙂
A jak tě to bříško bolí-teda spíš kde?
Sluni, zbraně připravit, depku odrazit-vždyť se dočkáš-a jestli je to u vás do trojice,tak to bude jasnačka, tak pěkně ve čtvrtek a pátek snažílkovat a je to. 🙂
Já dnes konečně ráno bez křížovejch bolestí, bříško občas tlačí,ale taky míň,tak asi příznaky na ústupu.
sluni, teď mysli na to, že je za chvíli víkend a bude se blížit den D !!! Třeba to tentokrát fakt vyjde ........ uvidíš !!!! Já vím, je to na budku !!!ale bude líp !!!! 😉 😉
Holky, ja kdyz to vidim, kolem nas je to same... i lidi, co jim doktori nedavali sanci, uz jsou tehotni... a my jsme "v poradku" a nic.... vsem se zadarilo skoro hned a my v tom jedeme uz skoro dva roky a proste nic a nic a nic.... ja mam ted pocit, ze musi byt splneno tolik veci, aby se to povedlo, ze naprosto nemame sanci, aby nas to potkalo... momentalne mam depkovaci fazi, no. 😢
Ted se me ptal muj tata, jak to teda dopadlo s tim IUI a k tomu mi poslal fotku brachy se svagrovou a jejich dvoutydennim Frantikem a ja tu sedim v praci u pocitace a je mi vsechno jedno a bulim jak zelvice... 😢
Sluni, to máme všechny podobné-jak přijde zprávička, že je někdo těhu,tak jak když přepneš program a je nám do pláče,že u nás furt nic. Vydrž-to zase přejde a brzy budeš mezi nima. 😵
ahojky aranel: nooo mě právě břicho bolí furt. Dole v podbřišku a tak střídavě. Spíš na pravo jako při ms a dneska mě píchalo chvilku i nalevo, ale teď cítím takový tlak..........uvidíme.......řekl slepý !!!! 😉
Holčičky nemutněte... 😅 😒 .
Já vím, je to hrozně těžké 😔 .
sluni, veru, nněco říkejte. Já měla jednou supr týden. Jeden den mi napsala kamrádka, že se zadařilo a to jsme se začínali snažit stejně a oni na to docela kašlali, že kdo ví, kdy to vyjde a pak tatao zpráva. A k tomu, že spolu spali asi 2x za ten měsíc, takže docela šok. No tak to jsem ještě ustála. Ale hned druhý den jsem se dozvěděla, že mímo čeká synovec s manželkou a ti se snažili asi 2 měsíce, přitom jeho žena je věčně nachlazená, navíc už je starší a brala antiko x let atd. a hned se zadařilo 😅 . Samozřejmě to oběma těhulkám mooc přeji 😵 a dnes se z toho těším, ale tehdy jsem to obrečela i v práci (tajně), prostě jsem se už neudržela 😔 😢 .

😀 😀 😀 Tak jsem si to zkusial představit a smíchy jsem spadla ze židle-se ale vsadím,že by se nám telefon netrhnul. 😀 😀 😀